Jaką zmywarkę wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupów

Na dobry początek garść przydatnych faktów – czy wiesz, że zmywając naczynia w zmywarce, zużywasz ponad połowę mniej wody niż podczas tradycyjnego mycia w zlewie? To nie wszystko, bo już po 30 minutach możesz cieszyć się lśniącymi talerzami, szklankami i sztućcami, i to bez kiwnięcia palcem. Wybierając ten niezawodny sprzęt AGD zaoszczędzisz swój czas i pieniądze. Jeśli zastanawiasz się jaką zmywarkę wybrać sprawdź nasze propozycje i dowiedź się, na jakie funkcje i parametry warto zwrócić uwagę.

Jaką zmywarkę wybrać

Przede wszystkim dostosowaną do Twoich potrzeb. Pod uwagę weź kilka istotnych kwestii. Po pierwsze dostosuj rozmiar sprzętu do wymiarów swojej kuchni. W zależności od tego ile przestrzeni masz do zagospodarowania, możesz wybrać mniejsze kompaktowe modele lub te o znacznie większych gabarytach. Tutaj pojawia się także drugi istotny czynnik. Mianowicie ile osób liczy Twoje gospodarstwo domowe. Im więcej domowników, tym częstotliwość korzystania ze zmywarki będzie większa. Warto ustalić to już na początkowym etapie, by dostosować pracę urządzenia do swoich potrzeb.

Najważniejsze cechy zmywarek

Rozmiar zmywarek

Na rynku dostępne są zmywarki w standardowych rozmiarach. Ich szerokość mieści się w przedziale od 45 do 60 cm. Kompaktowe, mniejsze modele są przeznaczone dla jednej bądź dwóch osób. W takiej zmywarce można umieścić od 8 do 11 kompletów naczyń. Tego typu urządzenia sprawdzą się w kuchni o małej powierzchni, np. w kawalerce.

Z kolei większe zmywarki, których szerokość waha się w granicach od 55 do 60 cm, są dostosowane do licznych rodzin. W tym przypadku ilość naczyń, które można załadować do jej wnętrza wynosi nawet do 16 kompletów.

Wyposażenie

To bardzo ważny punkt podczas wyboru zmywarki. Standardowe wyposażenie liczy dwa duże kosze – górny oraz dolny, a także mniejszy kosz na sztućce. Przed zakupem zmywarki warto sprawdzić, czy jest ona wyposażona w funkcję regulacji poziomu położenia koszy. To znacząco ułatwia rozłożenie naczyń nawet tych o dużych gabarytach. Inne udogodnienia, w które powinna być wyposażona zmywarka to chociażby dodatkowe miejsce na kieliszki oraz uchwyty na butelki.

Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest też specjalna szuflada na sztućce. Stosuje się ją jako zamiennik małego kosza. To z pewnością pomaga zaoszczędzić miejsce, które można wykorzystać np. na umieszczenie dodatkowych naczyń. Pojemność szuflady jest większa, a to oznacza, że możemy umieścić w niej nie tylko sztućce, ale również inne, płaskie elementy. 

Zmywarka do zabudowy czy wolnostojąca – co wybrać?

Wszystko zależy od Twoich preferencji. Jeśli chcesz, aby sprzęt komponował się z kuchenną aranżacją i nie był widoczny – wybierz zmywarkę do zabudowy. Ukryta między szafkami wyeliminuje problem związany z wystającymi kablami i innymi elementami instalacji. Przed zakupem urządzenia musisz ustalić miejsce, w którym będzie ono zamontowane. Przygotuj wnękę w umeblowaniu i dopasuj jej wymiary do wybranego modelu. Podczas robienia pomiarów pamiętaj o miejscu na odpływ, rury i inne wystające elementy.

Zmywarka wolnostojąca jest łatwiejsza w montażu i możesz postawić ją w dowolnym miejscu w kuchni. Jedyne, co jest potrzebne do jej działania, to podłączenie do instalacji wodnej. Dostęp do niej nie jest ograniczony, a w przypadku zalania bądź usterki nie trzeba demontować blatu. Dodatkowym atutem jest odkryty panel sterujący. Dzięki temu możesz w łatwy i szybki sposób wybrać tryb zmywania.  

dziewczyna wkłada naczynia do zmywarki

Jaką zmywarkę wybrać? Sprawdź podstawowe funkcje

Niezależnie od wyboru konkretnego modelu zmywarki, każdy z nich jest wyposażona w podstawowe programy, które możemy wybrać w zależności od ilości naczyń oraz ich stopnia zabrudzenia. Do najczęściej spotykanych programów zalicza się:

  • Zmywanie wstępne – spłukanie mocno zabrudzonych naczyń zimną wodą. Opcja stosowana przed właściwym zmywaniem.
  • Program szybki – trwa zazwyczaj około 30 minut. Stosuje się go wówczas, gdy chcemy umyć lekko zabrudzone naczynia. Temperatura wody to około 40–50 °C
  • Program standardowy – najczęściej stosowany program w zmywarkach. Używany podczas codziennego mycia średnio zabrudzonych naczyń. Temperatura wody waha się w granicach 50–60 °
  • Program delikatny – temperatura wody wynosi tu około 40–45 ° Program stosowany do delikatnych naczyń oraz szkła, ponieważ chroni ich delikatną strukturę.
  • Program intensywny – używany do bardzo zabrudzonych naczyń z zaschniętymi resztkami jedzenia. Zakres temperatury wody to 60–70 °

Programy dodatkowe w zmywarkach

Zastanawiając się nad tym, jaką zmywarkę kupić sprawdź, w jakie dodatkowe programy i funkcje został wyposażony sprzęt. Wiele z nich znacznie podniesie komfort użytkowania urządzenia, a co więcej, pozwoli znacznie zaoszczędzić rachunki za prąd oraz wodę. Oto niektóre z nich:

  • Program Eko – zmywanie naczyń odbywa się w niższej temperaturze. Zmywarka pobiera mniej wody i prądu.
  • Program Auto – urządzenie samodzielnie dostosowuje czas zmywania oraz ilość wody. Zmywanie może się odbywać ze zmniejszonym załadunkiem.
  • Podział na strefy – mycie mniej i bardziej zabrudzonych naczyń podczas jednego cyklu pracy. Talerze, kubki i patelnie, które wymagają uważniejszego doczyszczenia, są umieszczane w miejscu, gdzie ciśnienie wody jest największe.
  • Opóźniony czas pracy – przydatna funkcja, dzięki której zmywarka uruchomi się o konkretnej, ustalonej przez Ciebie godzinie.
  • Czujnik zabrudzenia wody – zmywarka automatycznie ocenia czystość wody po opłukaniu naczyń i decyduje o poborze wody.


Ile prądu i wody zużywają zmywarki

Zastanawiając się nad tym, jaką zmywarkę kupić warto wziąć pod uwagę klasę energetyczną sprzętu. Im wyższa litera znajdzie się na etykiecie, tym mniej prądu potrzebnego do zasilania będzie zużywać zmywarka. Oczywiście wiele zależy również od tego, jak często zamierzasz korzystać z urządzenia. Istotny jest także wybór programów zmywania. Aby zmniejszyć zużycie wody i energii, warto szukać modeli, które oferują program Eko. To ekonomiczne rozwiązanie, dzięki któremu mycie naczyń dobywa się w niższej temperaturze z mniejszym poborem wody i prądu.

W jaki jeszcze sposób ograniczyć zużycie wody i energii? Korzystaj z dodatkowych udogodnień, w jakie wyposażona jest zmywarka. Funkcja połowy załadunku, która jest dostępna w większości modeli, pomoże Ci ograniczyć zbędne koszty eksploatacji. Urządzenie automatycznie dobierze ilość wody do załadunku. Nie musisz więc czekać, aż brudne naczynia wypełnią całą zmywarkę.

Innym ważnym parametrem jest określenie klasy suszenia naczyń. Po pełnym cyklu mycia następuje osuszanie talerzy, kubków i innych elementów zastawy kuchennej. Klasa suszenia, podobnie jak klasa energetyczna, jest określana literami. Przy czym wyższa litera na etykiecie określa bardziej efektywne suszenie. Wówczas po wyjęciu naczyń są one całkowicie suche i błyszczące oraz nie pojawiają się na nich zacieki i smugi.