Jaka kamera 360 stopni? Na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?

Nagrywanie z kilku perspektyw wzbudza wiele emocji niemal od zawsze. Technika ta cieszy się sporą popularnością w szczególności wśród twórców cyfrowych. Nic w tym dziwnego, w końcu przyszło nam funkcjonować w dobie wszędobylskich social mediów, a tu ponad wszystko liczy się oryginalność. Dlatego oprócz tego, co nagrywamy, liczy się także sposób, w jaki to robimy. Jednym z narzędzi, które sprawią, że zebrane materiały są naprawdę nietuzinkowe jest kamera 360 stopni. Poznaj jej kluczowe cechy i wybierz wariant najlepszy dla swoich potrzeb.

Kamera 360 stopni 

Jeśli na bieżąco śledzisz różne social media czy internetowe vlogi, z pewnością zauważasz, że klasyczne, jednostrefowe nagrywanie materiałów video powoli odchodzi do lamusa, by ustąpić miejsca większej perspektywie. Czasami sięga ona nawet 360 stopni i jest możliwa wyłącznie dzięki wideorejestratorom wielostrefowym. O co dokładnie chodzi? 

Wraz z pojawieniem się kamer 360 twórcy dostali możliwość pokazywania znacznie szerszej, a przez to atrakcyjniejszej perspektywy. Nie ogranicza się ona już bowiem wyłącznie do tego, co widoczne przed głównym obiektywem urządzenia. 

Kamera wielostrefowa pozwala spojrzeć nie tylko przed siebie. Jej fenomen tkwi w tym, że pokazuje również to, co aktualnie dzieje się dookoła osoby, która nagrywa dany materiał. Efekt? Dzięki obrazowi video, który rejestrowany jest jednocześnie z wielu stron, odbiorca może realnie poczuć, jakby przebywał wraz z twórcą w konkretnym miejscu. Mówiąc wprost, z kamerą 360 stopni ma możliwość lepszego doświadczania tego, co zostało nagrane. Zupełnie inaczej, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych wideorejestratorów. 

kamera 360 sferyczna ludzie w basenie

Jak działa kamera 360

Kamera 360 stopni różni sie od tradycyjnych urządzeń przede wszystkim budową i technologiami nagrywania, które zostały jej podarowane. Jak więc jej praca wygląda w praktyce?

Kamera wielostrefowa 360 posiada zwykle dwa lub więcej obiektywów, których praca jest odpowiednio zsynchronizowana za pośrednictwem inteligentnych algorytmów. To właśnie one dbają o płynność rejestrowanego za jej pomocą materiału. Ilość obiektywów jest z kolei o tyle istotna, że im jest ich więcej, tym więcej kadrów, ujęć i atrakcyjniejszych materiałów można zarejestrować za pomocą takiego sprzętu.

Nie bez znaczenia pozostaje też konstrukcja urządzenia, która zwykle jest bardzo solidna i odporna na warunki atmosferyczne – wiele z kamer 360 wykorzystamy „w terenie”, gdzie ten aspekt będzie szczególnie istotny. 

Nowoczesne kamery 360 stopni mogą pochwalić się również wbudowanym modułem łączności bezprzewodowej, np. Wi-Fi, Bluetooth itd.. Takie rozwiązanie pozwala na swobodne przesyłanie plików na wybrane urządzenia oraz prowadzenie transmisji na żywo za pomocą takiego sprzętu. Ważnym aspektem jest także miejsce na dodatkową kartę pamięci, ponieważ ilość rejestrowanego materiału jest tu o wiele większa, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych rozwiązań. 

kamera 360 stopni selfie

Kamera 360 stopni – jej rodzaje i przeznaczenie

Kamery sportowe 360 stopni

Sport, szczególnie ten ekstremalny, to miejsce, gdzie kamery 360 stopni odnajdują się genialnie. Pozwalają bowiem w wyjątkowy sposób nagrywać doświadczenia i emocje, które mają miejsce podczas różnych aktywności i ciekawych outdoorowych przygód. Duża ilość obiektywów i płynne połączenie ich pracy sprawia, że za każdym razem, gdy do wracamy do nagrań 360 stopni, możemy poczuć się tak, jakbyśmy znów je przeżywali.

Skok na bungee? Podwodne nurkowanie?  A może spontaniczny wyścig po bezdrożach? To wszystko i o wiele więcej z powodzeniem nagra kamera sportowa 360 stopni, dając niesamowite, pełne emocji materiały, które będą stanowiły genialną pamiątkę na lata. 

Kamera 360 stopni dla twórców i do pracy

Nie jest tajemnicą, że social media kochają kreatywność. W końcu to właśnie najbardziej pomysłowe, pełne detali i nagrywane z różnych ujęć materiały przykuwają największą uwagę. Po kamery 360 stopni chętnie sięgają zatem internetowi twórcy, którzy zbierają materiały na portale społecznościowe lub tworzą video blogi. Urządzenia te nadają się też idealnie do uprawiania live-streamingu, który zarejestrowany wieloma obiektywami jest o wiele bardziej atrakcyjny dla potencjalnego odbiorcy. 

Praca z kamerą wielostrefową 

Kamera 360 genialnie sprawdzi się również w biznesie, np. hotelarskim, gastronomicznym albo na rynku nieruchomości. Dlaczego? Kamera wielostrefowa przyda się do nagrywania prezentacji konkretnych miejsc, które od teraz będzie można przedstawić ciekawej, wraz z ich najmniejszymi detalami, na zasadzie tzw. wirtualnego spaceru. Oryginalne kadry mieszkań, hoteli czy restauracji można później umieścić na stronie firmy i mieć pewność, że zainteresują odbiorców o wiele bardziej, niż zwykłe fotografie. 

Kamera 360 stopni do samochodu

Niektóre modele kamer 360 z powodzeniem można też wykorzystać jako interesujące zamienniki tradycyjnych wideorejestratorów samochodowych. Wystarczy, że włączymy w nich tryb jednej kamery, który zacznie nagrywać materiały w tradycyjny sposób, a następnie umieścimy je we właściwym miejscu w swoim samochodzie. Można też skorzystać z kilku urządzeń jednocześnie, tworząc własny system monitorujący do auta. Ponadto dzięki stabilizacji obrazu, trybowi nocnemu czy funkcji HDR, za pomocą kamerki 360 stopni można rejestrować jakościowe nagrania – bez względu na warunki drogowe oraz porę dnia. Urządzenie stanowi także nieocenioną pomoc podczas manewru parkowania.

Monitoring obiektów z kamerą 360 

Dobra kamera wielostrefowa doskonale sprawdzi się również do monitorowania budynków prywatnych i firmowych – zarówno w ich wnętrzu, jak i na zewnątrz. Dzięki obrazom z różnych stron, które rejestrowane są na bieżąco, można mieć pełną kontrolę nad tym, co aktualnie dzieje sie w ich obrębie. Co za tym idzie, można w ten sposób zapewnić solidną ochronę i dać sobie możliwość szybkiej reakcji w razie kryzysowych sytuacji.   

Jaka kamera 360 stopni? Jak ją wybierać?

Mnogość rozwiązań i duża konkurencja rynkowa sprawiają, ze wybór odpowiedniej kamery wielostrefowej może skutkować co najmniej bólem głowy. Jak zatem przebrnąć przez oferty producentów tak, aby wyłuskać odpowiednią dla siebie opcję i w efekcie końcowym być z niej naprawdę zadowolonym? 

Na samym początku warto określić do czego będzie wykorzystywana kamera 360 stopni. Jeśli jest to trudne, albo nie chcesz ograniczać się do jednej opcji, postaw na urządzenie uniwersalne. Zawsze i bez względu na wszystko, trzeba też wziąć pod uwagę aspekty, które znajdziesz poniżej.

kamera 360 stopni smartfon

Ilość obiektywów i zakres nagrywania

Liczba obiektywów to jedna z najważniejszych kwestii przy wyborze kamery 360 stopni. Takie urządzenie posiada zwykle minimum 2 obiektywy. Jednak w praktyce wygląda to tak, że im jest ich więcej, tym lepiej. Powód? Analogicznie do ich ilości rośnie również zakres nagrywania takim sprzętem. Wiele osób uważa przez to, że decydując się na kamerę wielostrefową, warto zainwestować nieco więcej i postawić na model posiadający minimum 6 obiektywów. Takie rozwiązanie sprawia, że kamera wykorzysta pełen potencjał nagrywania w 360 stopniach. 

Rozdzielczość kamery 360

Kolejna ważna rzecz to rozdzielczość obiektywów w kamerze 360 stopni, ponieważ to właśnie ona będzie się przekładała na jakość gromadzonego nią materiału. Co do zasady jest podobnie – im rozdzielczość będzie wyższa, tym obraz będzie wyraźniejszy i uwzględni najmniejsze detale. Na rynku znajdziesz kamery 360 stopni, które rejestrują obraz zarówno w rozdzielczości FHD, jak i bardziej zaawansowanych technologiach – 4K, a czasem nawet 6K.  Do wyboru, do koloru. 

Płynność i stabilizacja obrazu

Jeśli wiesz, że kamerą 360 będziesz nagrywać głównie obrazy w ruchu, np. podczas treningu czy wycieczki, te parametry mogą okazać się kluczowe. Wysoka płynność nagrań to warunek konieczny, aby bez uszczerbku na jakości rejestrować dynamiczne sceny. Tym bardziej w przypadku kilku współpracujących ze sobą obiektywów. Rekomendowaną opcją w wypadku kamer 360 stopni są urządzenia z płynnością rejestracji obrazu na poziomie minimum 60 klatek na sekundę.

Niemniej ważna jest stabilizacja obrazu. Ona z kolei gwarnatuje, że nagrania kamerą 360 stopni są  ostre, wyraźne, a przede wszystkim pozostają bez zbędnych szumów i rozmyć – nawet, jeśli np. zadrży nam ręka. Warto upewnić się, że wybrany model oferuje taki dodatek.

Ilość pamięci w kamerze wielostrefowej 

Ze względu na jakość i ilość materiału filmy nagrywane w 360 stopniach zajmują o wiele więcej miejsca, niż ma to miejsce tradycyjnie. W związku z tym, przed zakupem kamery wielostrefowej upewnij się, ile posiada wbudowanego miejsca na pliki i czy istnieje możliwość poszerzenia go za pomocą dedykowanej karty pamięci, np. microSD. Optymalną wartością wydają się modele z minimum 128 GB pamięci wbudowanej.

Bateria 

Kamery 360 stopni nie mają zbyt wielkich akumulatorów, bo producentom zależy na ich lekkości, która w efekcie przekłada się na komfort kręcenia filmów i zwiększoną mobilność. Jednocześnie większa ilość obiektywów i praca na pełnych obrotach wymagają tu o wiele więcej energii, niż w przypadku klasycznych wideorejestratorów. W związku z tym, wraz z kamerą wielostrefową warto wyposażyć się w solidny powerbank, który da pewność, że jej odpowiedni zapas będziemy mieć zawsze przy sobie.  

Sprawdź:


Moduły łączności i kompatybilność systemowa

Jeśli chcemy bezproblemowo przesyłać swoje pliki, albo np. streamować za pomocą kamery 360 stopni, kluczową sprawą będzie także kompatybilność danego modelu ze smartfonem, tabletem lub laptopem, który posiadamy. Zsynchronizowanie sprzętu z dedykowaną mu aplikacją mobilną pozwala m.in. na pełną personalizację ustawień, a także na podgląd, a czasem nawet szybką edycję zgromadzonych plików. 

Nie bez znaczenia w tym kontekście pozostają także wbudowane w kamerę wielostrefową moduły łączności bezprzewodowej, w tym np. Wi-Fi, które warunkują możliwość i szybkość transferu zgromadzonych materiałów video.  

kamera 360 stopni łyżwy snowboard

Opcje dodatkowe

Z pozostałych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, warto wymienić m.in. redukcję szumów otoczenia, która skutecznie niweluje na nagraniu niechciane odgłosy, np. wiatru. Decydując się na zakup takiego sprzętu, upewnij się również, że ma intuicyjne menu i trwałą, odporną na warunki zewnętrzne obudowę – zyskasz wówczas pewność, że kamera 360 posłuży Ci wiele lat. Warto również postawić na kamery wielostrefowe znanych marek, które wspierają różne przydatne tryby, np. dzienny lub nocy. Natomiast wygodne sterowanie, w tym np. głosowe, to dodatkowy atut i wisienka na torcie, która jeszcze bardziej umili pracę z tym urządzeniem.

Gimbal do kamery 360 stopni

Kupując kamerę wielostrefową, oprócz wspomnianego powerbanka, warto także zainwestować w gimbal, który zapewni wygodne nagrywanie oraz dodatkową stabilizację obrazu. Niektóre modele gimbali pozwalają także sterować podłączonym do nich urządzeniem – za pomocą przycisków znajdujących się na swojej rączce. A jak są zsynchronizowane ze sprzętem? Zwykle odbywa się to poprzez moduły łączności bezprzewodowej, np. Bluetooth.