W ostatnich latach drony błyskawicznie zyskały na popularności. Te niewielkie statki powietrzne o ogromnych możliwościach skutecznie podbiły serca fotografów, twórców wideo i gadżeciarzy. Obecnie drony służą już nie tylko do pracy, ale sprawdzają się również w celach czysto rekreacyjnych. Czym zatem kierować się przy wyborze modelu drona dla siebie? Oto nasz ranking dronów i kilka naszych propozycji najlepszych, naszym zdaniem, modeli.
Zanim przejdziemy do naszego rankingu i najlepszych modeli dronów, powiedzmy sobie czym one w ogóle są. Najprościej mówiąc, drony to bezzałogowe statki powietrzne, dające się sterować zdalnie z poziomu dedykowanego pilota lub poprzez aplikację mobilną zainstalowaną na smartfonie. Dron może znaleźć swoje zastosowanie zarówno w celach militarnych (wojsko), cywilnych (nauka), jak i komercyjnych (plenery weselne) oraz rekreacyjnych (nauka i zabawa). Najczęściej drony posiadają funkcję fotografowania i nagrywania wideo z lotu ptaka.
Najprostsze modele dronów pozwalają obejrzeć wyniki swojej pracy tuż po jej zakończeniu. Z kolei najbardziej zaawansowane modele umożliwiają również podgląd tego, co dzieje się na ekranie w czasie rzeczywistym za pośrednictwem np. smartfona czy tabletu. Aplikacje współpracujące z dronami dostępne są przede wszystkim dla urządzeń z systemem Android oraz iOS.
Nawet jeśli nie masz żadnego powodu, aby uzasadnić zakup drona, musisz przyznać, że są one po prostu fajne. Niektóre z nich to wymarzone zabawki dla niejednego technologicznego geeka, ale modele, które tutaj przedstawiamy, nadają się także do robienia profesjonalnych zdjęć oraz filmów.
Drony dla dzieci to kompaktowe sprzęty, mające przykuć ich uwagę i zapewnić doskonałą rozrywkę. Zasada jest prosta – mają służyć wyłącznie do zabawy. W związku z tym, na tle innych dronów, są zdecydowanie najłatwiejsze w obsłudze. Doskonale nadają się więc np. do nauki pilotażu. Sztuka sterowania sprzętem z pewnością zaciekawi niejednego malucha. Niektóre modele mają także wbudowane kamery, lecz trzeba pamiętać, że w przypadku dronów ich specyfikacja nie jest szczególnie rozbudowana. Czas pracy takiego sprzętu to zazwyczaj mniej niż 10 minut.
Drony półprofesjonalne to sprzęty dedykowane entuzjastom filmowania z powietrza. Ich kamery posiadają lepsze parametry, a same urządzenia wznoszą się dłużej i na większe odległości. W dronach półprofesjonalnych spotkasz kamery filmujące w dobrej rozdzielczości, np. Full HD. Szybkość nagrywania sięga tu z kolei nawet do 120 fps. Dron półprofesjonalny bez problemu będzie latał nawet około 20 minut.
Drony profesjonalne wybierane są w celach zarobkowych. Drony tego typu mają największy zasięg, a czas ich pracy pozwala na kręcenie nawet kilkudziesięciominutowego filmu. Wyposażone są również w kamery o wysokiej rozdzielczości nagrywania, które wsparte są systemami stabilizacji obrazu.
Nie jest zaskoczeniem, że z im bardziej profesjonalnym modelem drona masz do czynienia, tym dłużej będzie się on unosił nad ziemią. Najdłużej latają drony profesjonalne, które potrafią szybować nad ziemią ponad 20 minut.
Tutaj występuje ta sama zasada. Im dron jest bardziej profesjonalny, tym dalej poleci. Generalnie 20 metrów zasięgu całkowicie wystarcza, aby sobie „polatać” i poznać tajniki pilotowania. Jeżeli to dla Ciebie za mało i chcesz latać na dalsze odległości, musisz koniecznie nauczyć się sterować za pomocą kontrolera lub specjalnej aplikacji. Pamiętaj również, że jeżeli stawiasz na sprzęt profesjonalny i chcesz korzystać z drona w celach zarobkowych, konieczne będą adekwatne pozwolenia oraz stosowne ubezpieczenie sprzętu.
O kwestiach prawnych związanych z dronami przeczytasz w poradniku: Dron i kamera sportowa. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Drony są wyposażone w nawigację GPS, która sprawia, że mogą wyznaczać oraz trzymać się trasy lotu. Co więcej, pracują również na podstawie czujników zbliżenia, dzięki czemu potrafią omijać napotkane w przestrzeni powietrznej przeszkody. Z reguły wyposażone są również w moduły zezwalające na łączność bezprzewodową, np. Bluetooth. Sprawia to, że możesz do nich podpiąć dedykowane gogle i za ich pomocą poczuć się niczym profesjonalny pilot.
Po 31 stycznia 2021 roku przepisy dronowe w Polsce uległy znaczącej zmianie. Warto zapoznać się z nimi, zanim zdecydujemy się na zakup jakiegoś drona. Przede wszystkim doszedł obowiązek rejestracji, który nie dotyczy samych dronów, tylko ich pilotów.
Przepisy nie obejmują jednak wszystkich, wyjątek stanowią właściciele dronów, których waga nie przekracza 250 g oraz takich, które nie posiadają kamery.
Więcej o aktualnych przepisach przeczytacie w artykule:
Ceny dronów rozpoczynają się od kilkuset złotych. Najdroższe, profesjonalne sprzęty potrafią kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jednak do własnych, rekreacyjnych zastosowań wystarczą drony półprofesjonalne, których koszt zazwyczaj nie przekracza 5 tys. zł.
Na początek warto postawić na niedrogi sprzęt, na którym nie szkoda będzie ćwiczyć swoich umiejętności obsługi i nawigacji. Z tego względu pierwszy dron powinien być też prosty w obsłudze i lekki. Warto również spojrzeć na dodatkowe funkcje takiego drona, do nauki latania przyda nam się np. funkcja headless, czy też one key return.
Zgodnie z nowymi przepisami dronowymi można latania dronami w każdym miejscu (oprócz specjalnych stref geograficznych) bez konieczności rejestracji i zdawania egzaminu. Jednak taki lot dotyczy wyłącznie kategorii otwartej dla dronów poniżej 250 gramów. Ponadto takim dronem można polecieć max. do 120 m wysokości i w odległości pozwalającej na kontakt wzrokowy ze sprzętem.
Według nowych regulacji w mieście można latać dronem o masie do 25 kg, do wysokości 120 m i tylko w zasięgu wzroku oraz przy zachowaniu bardzo niskiego ryzyka dla osób trzecich. Latając w mieście, trzeba również przestrzegać ograniczeń w przestrzeni powietrznej i zrezygnować z latania w bezpośrednim sąsiedztwie lotnisk lub baz wojskowych.
Zobacz wszystkie drony dostępne w sklepie x-kom
Sprawdź również:
Bzdury i nic więcej . DJI mini 2 po 700 metrach traci zasięg i sam wraca .