Ranking najlepszych dronów. Oto nasz TOP polecanych modeli

W ostatnich latach drony błyskawicznie zyskały na popularności. To niewielkie, ale wykazujące niebywały potencjał statki powietrzne, które skutecznie podbiły serca entuzjastów gadżetów technologicznych. Obecnie drony służą już nie tylko do pracy, ale sprawdzają się również w celach czysto rekreacyjnych. Czym zatem kierować się przy wyborze modelu drona dla siebie? Oto kilka propozycji.

Czym jest dron?

Najprościej mówiąc, dron to zupełnie bezzałogowy statek powietrzny, dający się sterować zdalnie z poziomu dedykowanego pilota lub poprzez aplikację mobilną zainstalowaną na smartfonie. Dron może znaleźć swoje zastosowanie zarówno w celach militarnych (wojsko) czy cywilnych (nauka), jak i komercyjnych (plenery weselne) oraz rekreacyjnych (nauka i zabawa). Posiada funkcję fotografowania i nagrywania wideo z lotu ptaka.

Najprostsze modele dronów pozwalają obejrzeć wyniki swojej pracy tuż po jej zakończeniu. Z kolei najbardziej zaawansowane modele umożliwiają również podgląd tego, co dzieje się na ekranie w czasie rzeczywistym za pośrednictwem np. smartfona czy tabletu. Aplikacje współpracujące z dronami dostępne są przede wszystkim dla urządzeń z systemem Android oraz iOS.

Rodzaje dronów

Dron – czy może być zabawką dla dziecka?

Drony dla dzieci to kompaktowe sprzęty, mające przykuć ich uwagę i zapewnić doskonałą rozrywkę. Zasada jest prosta – mają służyć wyłącznie do zabawy. W związku z tym, na tle innych dronów, są zdecydowanie najłatwiejsze w obsłudze. Doskonale nadają się więc np. do nauki pilotażu. Sztuka sterowania sprzętem z pewnością zaciekawi niejednego malucha. Niektóre modele mają także wbudowane kamery, lecz trzeba pamiętać, że w przypadku dronów ich specyfikacja nie jest szczególnie rozbudowana. Czas pracy takiego sprzętu to zazwyczaj mniej niż 10 minut.

Dron półprofesjonalny. Kto powinien się nad nim zastanowić?

Drony półprofesjonalne to sprzęty dedykowane entuzjastom filmowania z powietrza. Ich kamery posiadają lepsze parametry, a same urządzenia wznoszą się dłużej i na większe odległości. W dronach półprofesjonalnych spotkasz kamery filmujące w dobrej rozdzielczości, np. Full HD. Szybkość nagrywania sięga tu z kolei nawet do 120 fps. Dron półprofesjonalny bez problemu będzie latał nawet około 20 minut.

Dron profesjonalny to wyższa szkoła latania

Drony profesjonalne wybierane są w celach zarobkowych. Drony tego typu mają największy zasięg, a czas ich pracy pozwala na kręcenie nawet kilkudziesięciominutowego filmu. Wyposażone są również w kamery o wysokiej rozdzielczości nagrywania, które wsparte są systemami stabilizacji obrazu.

Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając drona?

Długość pracy w jednym cyklu

Nie jest zaskoczeniem, że z im bardziej profesjonalnym modelem drona masz do czynienia, tym dłużej będzie się on unosił nad ziemią. Najdłużej latają drony profesjonalne, które potrafią szybować nad ziemią ponad 20 minut.

Zasięg lotu

Tutaj występuje ta sama zasada. Im dron jest bardziej profesjonalny, tym dalej poleci. Generalnie 20 metrów zasięgu całkowicie wystarcza, aby sobie „polatać” i poznać tajniki pilotowania. Jeżeli to dla Ciebie za mało i chcesz latać na dalsze odległości, musisz koniecznie nauczyć się sterować za pomocą kontrolera lub specjalnej aplikacji. Pamiętaj również, że jeżeli stawiasz na sprzęt profesjonalny i chcesz korzystać z drona w celach zarobkowych, konieczne będą adekwatne pozwolenia oraz stosowne ubezpieczenie sprzętu.

O kwestiach prawnych związanych z dronami przeczytasz w poradniku: Dron i kamera sportowa. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

GPS i inne czujniki

Drony są wyposażone w nawigację GPS, która sprawia, że mogą wyznaczać oraz trzymać się trasy lotu. Co więcej, pracują również na podstawie czujników zbliżenia, dzięki czemu potrafią omijać napotkane w przestrzeni powietrznej przeszkody. Z reguły wyposażone są również w moduły zezwalające na łączność bezprzewodową, np. Bluetooth. Sprawia to, że możesz do nich podpiąć dedykowane gogle i za ich pomocą poczuć się niczym profesjonalny pilot.

Przepisy dotyczące dronów

Po 31 stycznia 2021 roku przepisy dronowe w Polsce uległy znaczącej zmianie. Warto zapoznać się z nimi, zanim zdecydujemy się na zakup jakiegoś drona. Przede wszystkim doszedł obowiązek rejestracji, który nie dotyczy samych dronów, tylko ich pilotów.

Przepisy nie obejmują jednak wszystkich, wyjątek stanowią właściciele dronów, których waga nie przekracza 250 g oraz takich, które nie posiadają kamery.

Więcej o nowych przepisach przeczytacie w artykule: Jak legalnie latać dronem w 2021 roku?

Polecane modele dronów