Jaki laptop dla grafika? Poznaj kluczowe cechy profesjonalnego notebooka do pracy

Były kiedyś czasy, kiedy jedynie duży komputer stacjonarny pozwalał na profesjonalną, intensywną pracę graficzną. Technologia poszła jednak do przodu, a my żyjemy w ciągłym ruchu i lubimy zabierać pracę ze sobą w różne miejsca. Trudno o lepszego kompana naszych zawodowych wyzwań, niż laptop. Na narzędziu do pracy nie warto oszczędzać, ale też należy odpowiednio dobrać go do swoich potrzeb. Sprawdź zatem, jaki laptop dla grafika wybrać.

Laptop dla grafika – dlaczego to dobry wybór?

Laptop dla grafika zamiast komputera stacjonarnego? Czemu nie! Przede wszystkim zabierzesz pracę ze sobą – nie będziesz przykuty do biurka w mieszkaniu lub biurze. Ponadto laptop to kompletne urządzenie, które niemal natychmiast po wyjęciu z pudełka jest gotowe do pracy. Na start nie potrzebujesz żadnych dodatkowych akcesoriów, aby uruchomić niezbędne programy czy po prostu poprzeglądać internet lub obejrzeć ulubiony serial. A gdy zajdzie potrzeba, laptopa zawsze można podpiąć do dużego monitora i zewnętrznych akcesoriów, aby zamienić go niemalże w komputer stacjonarny.

Ponadto współcześni producenci laptopów oferują serie swoich urządzeń skierowane właśnie do zastosowań profesjonalnych. Dzięki temu masz pewność, że komfort Twojej pracy będzie stał na wysokim poziomie. Współcześnie jednak nawet niedrogie, uniwersalne notebooki potrafią radzić sobie z wieloma wymagającymi aplikacjami. Oczywiście dzieje się to wolniej w porównaniu z wydajnymi maszynami.

Dowiedz się więcej:

tablet graficzny grafika rastrowa wektorowa

Są jednak zadania, w których nie ma miejsca na kompromisy. Upewnij się, że w Twojej pracy notebook będzie wystarczający. Nawet najwydajniejszy laptop do grafiki bowiem nie dorówna potężnym, stacjonarnym stacjom roboczym. Wszystko sprawdzone i mobilny komputer spełnia Twoje potrzeby? Dowiedz się zatem, co powinno się znaleźć w sprzęcie do zadań graficznych.

Najważniejsze parametry laptopa do grafiki komputerowej

Rozmiar i konstrukcja

Zaczniemy od zewnętrza laptopa, gdyż ono w dużej mierze warunkuje to, co znajdziemy w środku. Jeżeli zależy Ci na maksymalnie lekkim i cienkim urządzeniu, prawdopodobnie trzeba będzie pójść na kompromisy na gruncie wydajności. Stawiając maksymalny priorytet na wydajność, często trzeba poświęcić kwestie estetyczne. Sytuacja ulega jednak ciągłej poprawie, gdyż postępująca miniaturyzacja podzespołów pozwala na sukcesywne „odchudzanie” laptopów.

Dlatego bez trudu znajdziesz smukłe ultrabooki wyposażone w wydajne procesory i mocne karty graficzne. Warto jednak pamiętać, że w grubszym laptopie da się zmieścić bardziej skuteczny system chłodzenia. Dzięki niemu komputer przez dłuższy czas utrzyma najwyższą wydajność, a także będzie się mniej przegrzewał. Świetnym przykładem takiego balansu pomiędzy konstrukcją a mocą są komputery gamingowe.

Cienki ultrabook widziany z profilu

Istotną rolę odgrywa także przekątna ekranu. Im większa, tym większy i zwykle cięższy komputer. Ale też im większy komputer, tym więcej można „upchnąć” w obudowie. Dotyczy to zarówno mocy procesora czy karty graficznej, jak i układu chłodzenia. Ponadto większy ekran to większy komfort pracy, gdyż wyświetlane treści będą bardziej czytelne, a w obudowie zmieści się np. klawiatura numeryczna.

Jeżeli planujesz intensywnie przemieszczać się z komputerem, a na dodatek rzadko zajmujesz się grafiką 3D, najkorzystniejszym wyborem będą modele 13-14 calowe. Jeżeli częściej przebywasz w domu albo rozmiar i waga nie odgrywają roli, 15, 16 i 17 calowe laptopy sprawdzą się znakomicie. Wyższa przekątna ekranu zapewni Ci zauważalnie bardziej komfortową pracę. Ponadto do takich modeli najczęściej trafiają najwydajniejsze procesory i mocne karty graficzne.

laptop acer nitro 5 z zainstalowanym windowsem 11

Procesor

Niezależnie od tego, czy pracujesz z grafiką 2D, czy z grafiką 3D, najważniejszy w laptopie dla grafika jest procesor. Najwięksi producenci procesorów to Intel (seria Intel Core) oraz AMD (seria Ryzen). Dostępne w laptopach procesory dzielą się na dwie podstawowe grupy – wysokonapięciowe i niskonapięciowe.

Te pierwsze zużywają więcej energii i emitują dużo ciepła, ale dzięki temu zapewniają wysoką wydajność, bliższą komputerom stacjonarnym. Numery ich modeli zakończone są zwykle literą „H”. Procesory niskonapięciowe, analogicznie, są mniej wydajne, co odbija się korzystnie na czasie pracy na baterii. Takie procesory są też lepiej przystosowane do smukłych konstrukcji z niewielkimi układami chłodzenia.

Dowiedz się więcej:

Wybierając spośród szerokiej oferty procesorów, najlepiej nie schodzić poniżej procesorów Intel Core i5 lub AMD Ryzen 5, czyli jednostek przynajmniej 4-rdzeniowych i 8-wątkowych. Im bardziej wymagająca praca, tym mocniejszy powinien być procesor, np. Intel Core i7 lub AMD Ryzen 7, mające 8 do nawet 16 rdzeni. Zdecydowanie zachęcam do zapoznania się z wymaganiami używanych programów i wybrania laptopa dla grafika, który będzie nieco mocniejszy. To inwestycja na przyszłość, która zapewni komfortową pracę przez dłuższy czas.

procesor

Jako osobną kategorię traktować można laptopy Apple, pracujące na autorskich procesorach M1 i M2. Oparte są one na innej, energooszczędnej architekturze, która w wielu przypadkach nie ustępuje wydajnością wysokonapięciowym procesorom Intel oraz AMD. MacBooki dla grafików omawiam szerzej w osobnym akapicie, gdyż ta grupa produktów zdecydowanie wyróżnia się na rynku laptopów.

Pamięć RAM

We współczesnych komputerach 8 GB RAM to standard i także do podstawowych zadań graficznych taka ilość wystarczy. Ale zajmując się grafiką „na poważnie”, warto wybrać laptop dla grafika z pamięcią min. 16 GB DDR4 lub DDR5 o taktowaniu 3000 MHz i więcej. Dzięki temu unikniesz spowolnień czy nawet zawieszenia komputera. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, sprawdź także, jakie są wymagania używanych przez Ciebie programów. Najlepiej wybrać konfigurację z zapasem pamięci RAM albo model, który pozwala na jej rozszerzenie.

Karta graficzna

W przypadku większości zadań związanych z grafiką 2D, największą rolę odgrywa procesor. Dlatego zintegrowane karty graficzne, jakie towarzyszą jednostkom od Intela i AMD, będą w zupełności wystarczające. Są to przede wszystkim Intel Iris Xe oraz AMD Radeon 660M lub 680M. Ich moc sprosta nawet wielu obliczeniom związanym z grafiką trójwymiarową. Niewykluczone więc, że taki komputer w zupełności spełni Twoje oczekiwania.

Profesjonalny laptop do grafiki 3D powinien mieć dedykowaną, wydajną kartę graficzną. Do większości specjalistycznych aplikacji sprawdzą się karty graficzne przeznaczone również do grania, np. z serii Nvidia Geforce RTX. Dlatego laptop do gier to zwykle bezpieczny wybór. Spotkasz się także z kartami graficznymi zaprojektowanymi specjalnie z myślą o profesjonalnej pracy. Nvidia Quadro czy Nvidia RTX z serii A znajdziesz w profesjonalnych laptopach do projektowania graficznego. Sprawdź, czy wybrany laptop do grafiki 3D jest zgodny z programami, z których korzystasz.

grafik komputerowy

Dysk SSD

Szybkie dyski SSD to już standard nawet w najtańszych laptopach. Ale notebooka do grafiki trzeba wymagać dużo więcej. Ważne, aby był to nośnik PCIe o jak najwyższych prędkościach odczytu i zapisu, a także dużej pojemności. Pracując z grafiką, będziesz operował na wielu plikach o sporych rozmiarach, ważne więc, abyś nie tylko znalazło się na nie miejsce, ale także, żeby ich otwieranie i zapisywanie przebiegało sprawnie. W profesjonalnej pracy z grafiką każda minuta jest na wagę złota.

Złącza

Monitor, karta pamięci, dysk zewnętrzny, kabel Ethernet… Zawodowy, jak i początkujący grafik potrzebują laptopa, do którego można podłączyć liczne akcesoria. Szalenie istotny będzie port HDMI albo szybkie złącze Thunderbolt – podłączysz do nich nawet kilka zewnętrznych monitorów 4K. To znacznie ułatwi pracę w domu lub biurze, zwłaszcza przy projektach, które wymagają precyzji i operowania na wielu oknach jednocześnie.

Dobrze również, aby w laptopie do grafiki nie zabrakło złączy USB. Nawet ogromny dysk wewnętrzny nie pomieści wszystkich projektów – zewnętrzne nośniki, takie jak dyski zewnętrzne czy pendrive’y będą w użyciu na porządku dziennym. Współcześnie coraz rzadziej spotkasz porty Ethernet do szerokopasmowego internetu, ale wystarczy przejściówka USB, aby podłączyć internet po kablu.

Właśnie, skoro mowa o przejściówkach – co zrobić, jeżeli wybrany laptop nie ma niezbędnych portów, ale za to wyposażono go w złącza Thunderbolt? W ofercie znajdziesz mnóstwo przejściówek i stacji dokujących, które zapewnią Ci wszystkie niezbędne złącza bez uszczerbku na jakości transmisji. To zasługa wysokiej przepustowości standardu Thunderbolt, pomyślanego m.in. właśnie pod kątem jednoczesnego podpinania licznych akcesoriów, a w wielu przypadkach także ładowania komputera.

Laptop dla grafika złącza

Wyświetlacz

Chociaż znalazł się na końcu listy, to jego rola jest nieprzeceniona. Wyświetlacz, a ściślej matryca, czyli zastosowana technologia wyświetlania obrazu, to kluczowy element laptopa do grafiki. Współcześnie możesz wybierać przede wszystkim spośród ekranów LCD (IPS lub VA) oraz OLED. Cechują się nasyconymi barwami i dobrymi kątami widzenia, a ekrany OLED wyróżnia ponadto wyśmienity kontrast i perfekcyjne czernie. Lepiej natomiast zrezygnować z ekranów TN lub EWV. Sprawdzą się one w codziennych zastosowaniach lub gamingu, ale niekoniecznie w pracy graficznej.

Bardzo istotnym parametrem wyświetlacza jest bowiem odwzorowanie kolorów. Dzięki temu masz pewność, że to, co widzisz na ekranie, odzwierciedla finalne dzieło. Matryca laptopa powinna przede wszystkim zapewniać 100% odwzorowania palety sRGB, a także odwzorowanie w standardzie DCI-P3. Wysokie odwzorowanie przestrzeni barw Adobe RGB również będzie dużym atutem, zwłaszcza jeżeli korzystasz z oprogramowania tej firmy. Ekran powinien być także jasny, aby zapewnić wyraźny obraz w różnych warunkach oświetleniowych.

Rozdzielczość ekranu powinna być nie mniejsza niż Full HD (1920 × 1080), ale dobrze zdecydować się na jeszcze wyższą – 2K lub 4K. Dzięki większemu zagęszczeniu pikseli na ekranie zmieścisz więcej szczegółów, co przyda się w przypadku rozbudowanych projektów. Nie umknie Ci żaden detal, a precyzja pracy będzie dużo większa. Warto również wybrać monitor w proporcjach 16:10 lub 3:2 zamiast standardowych 16:9. Większa powierzchnia w pionie znacznie ułatwia np. korzystanie z dwóch aplikacji jednocześnie i pomieści więcej treści.

Porównanie proporcji w laptopie dla grafika

Praca w standardzie premium. Jaki MacBook dla grafika będzie najlepszy?

Od wielu lat uznaniem wśród osób zajmujących się zawodowo grafiką cieszą się notebooki Apple – MacBooki. Dlaczego właśnie one są tak chętnie wybierane przez profesjonalistów? Przede wszystkim wiele aplikacji (m.in. pakiet Adobe) jest optymalizowanych pod kątem komputerów z nadgryzionym jabłuszkiem. Gigant z Cupertino ponadto projektuje sprzęt, napędzające go procesory oraz system operacyjny MacOS, dzięki czemu notebooki Apple słyną ze świetnej kultury pracy przez długie lata od zakupu.

Już nawet podstawowy MacBook dla grafika będzie jak znalazł. MacBook Air M1, na pierwszy rzut oka niepozorny laptop Apple, ma wysokiej jakości ekran Retina o szerokiej palecie kolorów oraz wydajny i energooszczędny procesor M1. Taki model świetnie sprawdzi się jako laptop dla początkującego grafika. A wystarczy dorzucić trochę grosza i wówczas czeka najnowszy MacBook Air M2.

nauka macbook air 2020

A jaki MacBook dla grafika profesjonalnego? Już sama nazwa wskazuje jasno – to MacBooki Pro. Stawkę otwierają modele 13 calowe z procesorami M2, zbliżone wyglądem do serii Air, ale oferujące wyższą wydajność procesora pod długotrwałym obciążeniem. Jednak profesjonaliści szczególnie powinni się przyjrzeć modelom 14- i 16-calowym. To najlepsze laptopy Apple, zaprojektowane od podszewki z myślą o wymagających zadaniach. Montowanie filmów, obróbka zdjęć czy właśnie projektowanie graficzne to działania, pod których kątem zoptymalizowano te laptopy.

Autorskie procesory Apple stają w szranki z wysokonapięciowymi jednostkami od Intela i AMD, jednocześnie zużywając znacznie mniej energii i emitując mniej ciepła. Ponadto z czipami M1 i M2 zintegrowane są układy graficzne. Dzięki temu obudowy MacBooków są eleganckie i smukłe, bez uszczerbku na mocy obliczeniowej. W przypadku najwydajniejszych czipów M1 Max porównywalna jest z wysokonapięciowymi procesorami Intel Core i7 oraz kartami Nvidia Geforce RTX 3060.

Dowiedz się więcej:

Macbook Pro 2021 wygląd

Laptop dla grafika 2023 – polecane modele

Poniżej znajdziesz propozycje laptopów dla grafika w różnych konfiguracjach i cenach. Od niedrogich notebooków z systemem Windows po ultrawydajne MacBooki. Sprawdź także nasze rankingi laptopów, w których znajdziesz jeszcze więcej propozycji.

Modele do 14 cali