Recenzja zasilacza Chieftronic PowerUP 850W – dobre parametry w atrakcyjnej cenie

Świat podzespołów gamingowych ciągle się rozwija i wymaga dostosowania się, dlatego firma Chieftec stworzyła linię wytrzymałych zasilaczy PowerUP. Seria PowerUp oferuje dobre parametry, niezłą jakość wykonania i atrakcyjną cenę. Gdzie zatem jest haczyk? Sprawdź, jak Chieftronic PowerUP 850W poradził sobie w testach.

Chieftronic PowerUP – test zasilacza z 80 PLUS Gold

Chieftronic PowerUp to zupełnie nowa linia zasilaczy, popularnej i cieszącej się dużym sukcesem gamingowej odsłony firmy Chieftec. Seria PowerUp składa się z czterech modeli w zakresie mocy od 550 do 850 W. Każdy z nich posiada modularne okablowanie, szereg zabezpieczeń oraz wysoką sprawność potwierdzoną renomowanym certyfikatem 80 PLUS Gold.

Testowany egzemplarz to najmocniejszy model z nowej serii – Chieftronic PowerUP GPX-850FC, który bez problemu powinien wystarczyć do zasilenia highendowych komputerów stacjonarnych. Patrząc na niską cenę, w okolicach 500 zł, można stwierdzić, że jest to ciekawa alternatywa w kontekście zasilaczy Corsair RM czy SilentiumPC Supremo FM2.

Specyfikacja techniczna Chieftronic Power UP GPX-850FC

Budowa i wygląd zasilacza Chieftronic PowerUP

Chieftronic PowerUP GPX-850FC na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym szczególnym. Zasilacz umieszczony jest w zwykłym kartonowym opakowaniu wraz z: okablowaniem, przewodem zasilającym, futerałem na kable, śrubkami montażowymi i instrukcją obsługi.

Po wyjęciu PSU z opakowania, pierwsze co zwraca uwagę, to nietypowa stylistyka. Zasilacz został zamknięty w ciekawej, czarnej obudowie z białym grillem. Jednostka ma 140 mm długości, więc bez problemu zmieści się nawet do mniejszych obudów.

Jak wspominałem powyżej, charakterystyczną cechą serii PowerUP jest zastosowanie w pełni modularnego okablowania. Dzięki temu rozwiązaniu do zasilacza możesz podłączyć przewody, których potrzebujesz, i zachować porządek w obudowie. Producent zastosował płaskie, czarne wiązki taśmowe o długości 650 milimetrów, więc bez problemu nadadzą się do obudów typu tower.

Do dyspozycji oddano następujące wiązki:

  • 1 szt. przewodu ATX12V 24 pin
  • 1 szt. przewodu EPS12V 8 pin
  • 2 szt. przewodu 2x PCI-E 6+2 pin
  • 3 szt. przewodu 3x SATA
  • 1 szt. przewodu MOLEX / FDD

 

Co kryje wnętrze zasilacza Chieftronic PowerUP?

Konstrukcja zasilaczy Chieftronic PowerUP bazuje na platformie zaprojektowanej przez firmę Channel Well Technology (GPX). Tę samą konstrukcję można znaleźć w jednostkach Thermaltake Toughpower GF1, a także w modelach DeepCool GamerStorm DQ-M V2L. Producent zastosował platformę opartą o topologię całego mostu (full bridge) w połączeniu z układem rezonansowym LLC i konwerterami DC-DC.

Główny kondensator wyprodukowała tajwańska firma „Chinsan Electronic Elite”. Bliższe spojrzenie budzi jednak więcej obaw. Maksymalna temperatura dla ChengX AP to zaledwie 85°C, gdzie wielu innych producentów stosuje w swoich zasilaczach kondensator 105°C. Szkoda, że Chiftec nie zdecydował się na użycie japońskich kondensatorów np. firmy Nichicon.

Za stronę filtracji wtórnej odpowiadają kondensatory elektrolityczne ChengX oraz polimerowe ELITE i APAQ. W tym przypadku certyfikowane do pracy w temperaturze do 105 stopni Celsjusza. Jak łatwo można się domyśleć, nie jest to najwyższa półka, a cięcia podyktowane są niską ceną za produkt.

We wnętrzu znajdziesz również 120-milimetrowy wentylator Yate Loon D12BH-12. Choć nie jest to autorska konstrukcja Chifteca, nie ma na co narzekać. Jest stosunkowo cicho i wydajnie. Model ten został wyposażony w łożysko kulkowe, a jego prędkość maksymalna wynosi 2200 RPM. Prędkość obrotowa jest regulowana w zależności od temperatury wewnątrz zasilacza.

Wentylator zasilacza Chieftronic PowerUP GPX-850FC

Chieftronic PowerUP 850W – moc, sprawność, zabezpieczenia

Testowany model to jednostka o mocy znamionowej 850 W i prawie tyle samo może być dostarczone do głównej szyny 12 V, czyli 846 W (70,5 A). Natomiast jeżeli chodzi o linie 5 V i 3,3 V, to ich sumaryczna obciążalność wynosi 20 A na każdą z nich (czyli 110 W).

To tylko suche parametry, a jak to wygląda w rzeczywistości? W rzeczywistości zasilacz daje sobie radę z większą mocą i zachowuje wszystkie normy. Obciążając zasilacz mocą 935 W, pobierał on 1049,6 W, a zatem sprawność wynosiła aż 89,08 %. Dodatkowo testy, które znajdziesz poniżej, nie wykazały problemów z użytkowaniem sprzętu. Zgodnie z zapewnieniami producenta możesz liczyć na wysoką sprawność energetyczną i stabilne napięcia wyjściowe.

Zasilacz Chieftronic PowerUP GPX-850FC okablowanie

Sprawność 80 PLUS Gold

Cóż, jak widać w wynikach testów Chieftronic PowerUp GPX-850FC z łatwością zapewnia wyniki mieszczące się w przyjętych poziomach certyfikacji 80 PLUS Gold. W rzeczywistości w niektórych zakresach wydajność jest znacznie wyższa, niż jest to wymagane. Najniższy odnotowany wynik wynosi 82,06% przy mocy wynoszącej zaledwie 5%, czyli 42,5W.

Testy napięć – stabilność przede wszystkim

Chociaż w wynikach testów pojawia się trochę odchyleń, jedną z największych i kluczowych zalet jest ich spójność. Bez względu na całkowitą moc wyjściową obciążenia, napięcia dostarczane przez szyny są zdumiewająco stabilne. Zwłaszcza na najważniejszej głównej lini 12V, która, jak widać poniżej, zapewniała niesamowicie zbliżone wyniki. Parametry bliskie ideałowi dobrze świadczą o zasilaczu Chieftronic PowerUP GPX-850FC, pomimo użycia komponentów ze średniej półki.

Testy zabezpieczeń – było blisko

Jak przystało na produkt z wyższej półki, konstrukcja została wyposażona w szereg zabezpieczeń:

  • AFC – automatyczna kontrola prędkości obrotowej wentylatora.
  • OVP – zabezpieczenie przeciwprzepięciowe.
  • OPP – zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe.
  • OCP – zabezpieczenie przed zbyt wysokim prądem.
  • SCP – zabezpieczenie przeciwzwarciowe.
  • OTP – zabezpieczenie termiczne.
  • UVP – zabezpieczenie podnapięciowe.

Podczas testów zasilacz doskonale udowodnił, że większość z użytych przez producenta zabezpieczeń to nie żadne placebo. Problem pojawił się tylko z zabezpieczeniem OTP, które odpowiada za odcięcie zasilania w przypadku przegrzania. Niestety po osiągnięciu temperatury powyżej 85°C zasilacz nie wyłączył się.

Ciekawi mnie, czy w przypadku awarii zasilacza z powodu przegrzania gwarancja zostanie bez problemu uznana. Sam okres gwarancyjny jest dość długi, bo wynosi 5 lat. Jasne, są producenci oferujący dłuższy okres ochrony przed usterką. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że poprzednie zasilacze Chieftec/Chieftronic zazwyczaj miały tylko 2 lub 3 lata gwarancji.

Tętnienia napięć – spokojny niczym kwiat lotosu

Ogólnie rzecz biorąc, wyniki tętnień Chieftronic PowerUp GPX-850FC są wyjątkowo niskie. Możesz zauważyć, że pomiar był najlepszy, gdy zasilacz pracował z mocą od 70 do 100 %. Co za tym idzie, jego praca w tym zakresie jest najefektywniejsza. Podane wyniki testów są znacznie poniżej maksymalnej wartości określonej przez standardy UE.

Chieftronic PowerUP GPX-850FC tętnienia napięć

Chieftronic PowerUP 850W - można tanio i dobrze

Chieftronic PowerUp GPX-850FC zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie. Przygotowana przez producenta konstrukcja posiada dobre parametry, modularne okablowanie i jest estetyczna. Dzięki użyciu tańszych komponentów udało się obniżyć cenę, a przy tym nie stracić na efektywności.

Nie ma co ukrywać, Chieftec w ostatnich latach nie pokazał się z dobrej strony, jednak w tym przypadku jest inaczej. Patrząc na podzespoły zasilacza, nie spodziewałem się spektakularnych wyników. Okazało się jednak, iż PSU ma sprawność wyższą niż deklarowana, dobrze zaimplementowane zabezpieczenia (oprócz OTP), wzorową regulację napięć i filtrację na wysokim poziomie.

Zasilacz Chieftronic PowerUP GPX-850FC pudełko instrukcja

Niestety nie zabrakło również wad. Nie działające zabezpieczenie OTP w skrajnych przypadkach może narazić główny kondensator na awarię. Oprócz tego dochodzi czas gwarancji, który wynosi 60 miesięcy. Bez problemu można znaleźć produkty konkurencji z dłuższym okresem gwarancyjnym. 

Minusy

  • krótki okres gwarancji jak na ten segment zasilaczy
  • problemy z zabezpieczeniem OTP (w testowanej sztuce)

Plusy

  • stabilne napięcia
  • dobra filtracja napięć
  • wysoka sprawność energetyczna
  • wysoka moc maksymalna
  • modularne okablowanie
  • mimo całkiem sporej mocy, zasilacz ma standardowe rozmiary (140 mm długości)

Ocena redakcji

8/10