Tablety graficzne Wacom polecają się na studia

Tablet graficzny to urządzenie bardzo przydatne przy obróbce zdjęć, tworzeniu cyfrowych obrazów, rysunków i grafik oraz do tworzenia pisma odręcznego. Od wielu lat jest to niezbędne narzędzie w pracy grafików, kartografów, architektów, a także fotografów. Wybierasz się na studia, przygotowujące do któregoś z tych zawodów? Sprawdź, w jaki sposób możesz wykorzystać tablety graficzne w swojej nauce i pracy.

Tablet graficzny — narzędzie nowoczesnego artysty

Artysta malarz do stworzenia swojego dzieła potrzebuje pędzla i farby. Architekt przelewa swoje pomysły na papier, używając ołówka. Przy tworzeniu projektów graficznych niezwykle ważna jest precyzja ruchów. Co jeśli te projekty chcieliby mieć w postaci pliku cyfrowego? Wtedy można pracować oczywiście na komputerze przy użyciu myszki. Jednak nie ma co ukrywać, nie jest to tak komfortowe jak klasyczna forma tworzenia szkiców na papierze: ręka układa się inaczej, a w dodatku myszka jest o wiele mniej precyzyjna, niż cieniutka końcówka pędzla, kredki, ołówka czy dowolnego innego narzędzia.

Na szczęście istnieją jednak sprzęty, które sprawiają, że komfort pracy jest dużo większy, praca łatwiejsza, a projekty można wykonać z największą precyzją. Mowa o tabletach graficznych, które doceniają przede wszystkim osoby, którym zależy na szybkiej i płynnej pracy oraz jak najlepszym odwzorowaniu ruchów podczas tworzenia różnych projektów. To, co przy użyciu myszy zajmuje godzinę, dzięki tabletowi graficznego można zrobić w 10 minut.

tablet graficzny

Tablet graficzny do obróbki zdjęć

Tablet graficzny jest coraz częściej doceniany przez fotografów, więc jeśli wybierasz się na studia fotograficzne, z pewnością prędzej czy później zdecydujesz się na jego zakup. Do czego on może się przydać? Przede wszystkim do precyzyjnej obróbki zdjęć, retuszu, a nawet czynności korekcyjnych i innych. Tablet graficzny jest potrzebny do wykonywania dokładnych ruchów, dzięki, którym użycie pędzla korekcyjnego w Photoshopie czy w Lightroomie  sprawi, że praca będzie przebiegała sprawniej, a przede wszystkim bardziej precyzyjnie.

Jeśli retusz ogranicza się do ruszania suwakami i krzywymi, to jego ten temat nie dotyczy. Jednak przy bardziej zaawansowanej obróbce, takie rzeczy stanowią tylko niewielki ułamek całej pracy i tablet graficzny może stać się nieocenionym narzędziem służącym dokładnemu zaznaczaniu fragmentów na fotografii i innych wymagających precyzji czynnościach.

A ponieważ większość modeli tabletów dysponuje dodatkową funkcjonalnością (podkładka może mieć konfigurowalne przyciski, a samo piórko ma dwa końce, z których użycie drugiego powoduje przełączenie z aktywnego narzędzia w programie graficznym na gumkę), to po odpowiednim ustawieniu tabletu obsługujący go może zrobić ze zdjęciem właściwie wszystko, nawet nie sięgając do klawiatury.

Oczywiście możliwości wykorzystania tabletu nie kończą się na tym. Nowoczesny tablet to urządzenie bardzo uniwersalne i często dysponujące dodatkową funkcjonalnością np. podkładka może mieć konfigurowalne przyciski, którym można przypisać najczęściej używane narzędzia. Często tablety wyposażone są także w możliwość obsługi dotykiem podobnie, co umożliwia wykonywanie niektórych czynności za pomocą tzw. gestów. Może być to na przykład powiększanie fragmentu zdjęcia lub przewijanie zdjęć podczas przeglądania poprzez przeciągania palcem po powierzchni w lewo i w prawo.

Tablet do rysunku i projektów graficznych

Przyjrzyjmy się teraz tabletom graficznym w kontekście pracy architekta, czy grafika. Dzięki ich wykorzystaniu w łatwy i intuicyjny sposób można tworzyć koncepcje graficzne, których następnie nie trzeba skanować, by mieć je na swoim komputerze.

Bardzo istotną kwestią jest także to, że tablet reaguje na zmianę siły nacisku pisaka – piórka, co w porównaniu do pracy za pomocą myszy jest ogromnym atutem. Mówiąc obrazowo: linia wykonana za pomocą myszy jest takiej samej grubości, zaś za pomocą piórka można tak jak przy użyciu pędzla stworzyć kreskę z początku bardzo mocną, a na końcu ledwo widoczną. Rysowanie drobnych linii, kresek, cieniowanie – to wszystko można zrobić dzięki tabletowi graficznemu w taki sposób, by na ekranie bez jakiegokolwiek wysiłku działo się dokładnie to, co było zamierzone.

Dodatkowym plusem jest fakt, że tablety graficzne są zazwyczaj kompatybilne z większością programów graficznych. Jest to zatem doskonałe narzędzie służące wspomaganiu pracy i przyspieszeniu procesu tworzenia koncepcji.

projekt architektoniczny

Wacom Intous Pro – tablety dla profesjonalistów

Oferta tabletów graficznych stale się powiększa. Różnią one między sobą cenami, rozmiarami, stopniem zaawansowania oraz rodzajem, wyróżniamy bowiem klasyczne tablety graficzne oraz interaktywne ekrany piórkowe z wyświetlaczem LCD. Wacom to wiodąca marka, jeśli chodzi o te sprzęty, w ich ofercie znajdują się dwie podstawowe rodziny tabletów: amatorską nazwano Intuos, a profesjonalną Intuos Pro. 

Przyjrzyjmy się bardziej zaawansowanym modelom, a więc wersji Pro. Tablet Wacom Intuos Pro jest dostępny w trzech wariantach wielkości: S, M oraz L. Niezależnie od wielkości, wszystkie są wykonane z bardzo przyjemnego w dotyku plastiku. To wyjątkowo ważne, bo ręce poruszają się po nim cały czas. W wersji Pro piórko wykrywa więcej poziomów nacisku i też ma dwa przyciski oraz gumkę. Poza tym może reagować na odchylenie, czyli rysuje się nim jak prawdziwym narzędziem. Jest to przydatne podczas malowania

Tablety w rozmiarach M i L wyposażone są w osiem programowalnych przycisków ExpressKeys. Wersja Pro wyróżnia się także specjalnym pierścieniem dotykowym, przesuwając po nim palcem można np. bardzo szybko i płynnie zmieniać rozmiar pędzla, przybliżać lub oddalać obraz, cofać wykonane czynności itd.