Sztuka wyboru cyfrowej kartki papieru. iPad i tablet graficzny – czym się różnią?

Planujesz zająć się projektowaniem graficznym albo tworzeniem cyfrowych dzieł sztuki? Wybór dobrego urządzenia to przynajmniej połowa Twojego sukcesu. I tutaj pojawia się podstawowy dylemat – tablet graficzny czy iPad? Które urządzenie lepiej sprawdzi się w profesjonalnej pracy, a które wybrać dla początkujących? Ile to w ogóle kosztuje? Sprawdź wszystko, co trzeba wiedzieć przed podjęciem decyzji i wybierz idealne dla siebie urządzenie.

Tablet graficzny czy iPad? Niby podobne, ale bardzo różne

Tablet graficzny – profesjonalne narzędzie pracy

Tablet graficzny to urządzenie przeznaczone do celów artystyczno-technicznych, takich jak obróbka grafiki, rysowanie, malowanie czy projektowanie. Zwykle wygląda jak płaska płytka z tworzywa sztucznego, która jest podłączana przewodowo lub bezprzewodowo do komputera. Tablety graficzne przeznaczone są zarówno dla początkujących, jak i profesjonalnych użytkowników, więc dostępne funkcje zależą od wybranego modelu.  Do ich obsługi potrzebujesz specjalnego rysika, który w większości przypadków dołączony jest do zestawu. Dostępne są także tablety graficzne z wbudowanym ekranem.

Tablet graficzny pozwoli Ci na bardzo precyzyjną pracę, której efekty natychmiast zobaczysz na ekranie komputera. Jego rozmiar można wybrać według swoich potrzeb – od niewielkich urządzeń wielkości książki, po duże tablety dorównujące rozmiarem monitorom komputerowym. Dzięki temu asortyment jest bardzo szeroki w różnych przedziałach cenowych. Dobry tablet graficzny dla mniej zaawansowanych dostaniesz już za mniej niż 500 złotych, a podstawowe modele kosztują nawet poniżej 200 złotych.

Zobacz także:

Apple iPad – multimedialny kombajn

iPad to natomiast tablet multimedialny, czyli „po prostu” tablet – wielofunkcyjne urządzenie wyposażone w dotykowy ekran. Dzięki temu możesz w czasie rzeczywistym obserwować efekty swojej pracy bezpośrednio na powierzchni, po której rysujesz. Ponadto uruchomisz na nim gry, obejrzysz film, sprawdzisz social media czy napiszesz dokument. Możesz pracować na nim z dowolnego miejsca, gdyż nie wymaga podłączenia do komputera. W związku z tym cena już podstawowego iPada jest zauważalnie wyższa od standardowego tabletu graficznego.

Chociaż ekran iPada reaguje nawet na delikatny dotyk, należy kupić odpowiednie akcesorium do rysowania, aby w pełni wykorzystać jego możliwości. To Apple Pencil, czyli specjalny rysik od Apple, który nie jest dołączany do zestawu, ale zapewnia bardzo precyzyjną pracę. Jest wykonany z wysokiej jakości materiałów i działa bardzo długo na jednym ładowaniu baterii.

Zobacz także:

Dla kogo jaki tablet (graficzny)?

W takim razie tablet graficzny czy iPad? Jeżeli potrzebujesz urządzenia wyłącznie do precyzyjnej pracy graficznej lub projektowej, zwłaszcza w domu przy biurku, wybierz tablet graficzny. Możesz wybrać model o rozmiarze i funkcjach skrojonych pod Twoje potrzeby. To także dobry wybór, jeżeli nie chcesz bądź nie możesz wydać dużo pieniędzy. Powierzchnia tabletów graficznych jest ponadto matowa i lekko chropowata, więc wrażenia z korzystania niewiele odbiegają od prawdziwego papieru. Co ważne, na komputery osobiste są dostępne rozbudowane, zaawansowane aplikacje, które pozwolą Ci wykorzystać pełen potencjał tabletu graficznego.

Jeżeli potrzebujesz wszechstronnego urządzenia, które połączy wiele cech tabletu graficznego z nowoczesnym smartfonem, sięgnij po iPada. Tablet od Apple to dobry wybór, jeżeli interesujesz się rysowaniem, malowaniem czy projektowaniem grafiki. Będzie to jednak większy wydatek. Ponadto niektóre aplikacje dostępne są tylko w wersji na komputery osobiste, a nawet te multiplatformowe, jak Adobe Photoshop, pozbawione są części funkcji na tabletach. No i jeżeli potrzebujesz naprawdę dużej przestrzeni roboczej, to nie znajdziesz iPada większego niż „tylko” 12,9 cala.

Który tablet graficzny wybrać?

Budowa tabletu graficznego

Jak już wspomniałem wcześniej, trafisz na dwa rodzaje tabletów graficznych. Oba urządzenia mają zastąpić kartkę papieru i przenieść na komputer działania wykonywane na powierzchni roboczej, jednak w nieco odmienny sposób.

  • Klasyczny tablet graficzny – to urządzenie, które składa się z podkładki z wyróżnioną powierzchnią roboczą, rysika (piórka) oraz przycisków odpowiadających prawemu i lewemu klawiszowi myszki. Ruch rysika po powierzchni roboczej widoczny jest tylko na ekranie komputera, korzystanie z tabletu wymaga więc przyzwyczajenia się. Tablety graficzne odbierają nie tylko ruch rysika w różnych kierunkach, ale także siłę nacisku, nawet do ponad 8 tysięcy stopni.
  • Tablet graficzny z wyświetlaczem LCD – to urządzenie, które łączy w sobie cechy klasycznego tabletu graficznego i monitora dotykowego. Posiada własny wyświetlacz, na którym za pomocą rysika można rysować i od razu widzieć efekt pod piórkiem. To tak, jak na tablecie multimedialnym czy po prostu kartce papieru. Część tabletów graficznych z wyświetlaczem działa jak dodatkowy monitor i wymaga stałego połączenia z komputerem. Znajdziesz jednak urządzenia, które wiele zadań wykonają samodzielnie.

Cechy, które wpływają na efektywną pracę

Tablety graficzne różnią się od siebie powierzchnią roboczą, rozmiarem, czułością czy oczywiście ceną. Ważne, aby obsługiwał jak największą liczbę poziomów nacisku oraz wykrywał pochylenie. Dużym atutem będzie oczywiście kompaktowy rozmiar i niska waga, dzięki czemu łatwiej będzie go zabrać ze sobą w podróż. Niektórzy producenci dołączają także oprogramowanie do tworzenia grafiki lub projektowania. W ten sposób możesz oszczędzić na zakupie programów i od razu zacząć pracę.

Jaki iPad zamiast tabletu graficznego?

Podstawowy iPad – dla ciekawskich

Najtańszym wyborem jest podstawowy iPad 9. generacji. Nie powstał co prawda z myślą o użytkownikach profesjonalnych, ale dobrze sprawdzi się jako podręczny szkicownik i uzupełnienie zaawansowanych narzędzi. Ten iPad współpracuje z Apple Pencil 1. generacji i ma ekran 10,2 cala, który nie jest laminowany. W związku z tym zauważysz niedużą przestrzeń pomiędzy szkłem a ekranem, co nieco obniża precyzję obsługi.

Najnowszy iPad 10. generacji dostał nowy design, podobny do iPada Air. Dzięki temu ekran jest większy, ma symetryczne ramki i wygląda po prostu nowocześniej. Ponadto obsługuje liczne nowe akcesoria, takie jak dedykowana Magic Keyboard.

iPad Pro – dla wymagających

iPad Pro, zgodnie ze swoją nazwą, kierowany jest do profesjonalistów. Posiada on bardzo wydajny procesor M2 (taki sam, jak w niektórych komputerach Mac) i najwyższej jakości ekran, w związku z czym skutecznie zastąpi zaawansowany tablet graficzny. iPad Pro jest dostępny w dwóch rozmiarach – 11 cali i 12,9 cala. Jeżeli któryś z nich można z pełną pewnością mianować „tabletem graficznym iPad”, to model większy, gdyż jego wymiary są zbliżone do kartki papieru A4. Pomimo dużego ekranu, urządzenie pozostaje poręczne i lekkie.

Dowiedz się więcej no nowym iPadzie Pro M2 oraz iPadzie 10. generacji

Oczywiście najważniejszym elementem iPada Pro jest jego ekran. Zapewnia on dokładne odwzorowanie barw, szeroką gamę kolorów oraz wysoką jasność. Dzięki temu będziesz mógł pracować w niemal każdych warunkach, a kolory nie będą przekłamane. To ważne, jeżeli musisz mieć pewność, że obraz na ekranie nie różni się np. od finalnego wydruku. Ponadto wyświetlacz iPada Pro jest odświeżany w 120 Hz, więc wszystkie animacje są bardzo płynne, a opóźnienie reakcji na rysik dodatkowo zredukowane.

iPad Pro można zakupić w wariancie z pamięcią nawet 2 TB. Tablet współpracuje z dużo bardziej zaawansowanym Apple Pencil 2 i ponadto posiada złącze Thunderbolt (USB 4). Umożliwia ono przesyłanie danych z większą szybkością. Dzięki temu podłączysz zewnętrzny monitor w wysokiej rozdzielczości lub szybkie dyski zewnętrzne. 

Z rynku powoli wycofywany jest iPad Pro z 2021 roku, który napędza procesor M1. To wciąż bardzo dobry wybór, który zapewni świetną wydajność na wiele lat i większość funkcji z iPada Pro M2. 

iPad Air – dla szukających kompromisu

Nowy iPad Air 5. Generacji to nieco tańsza alternatywa dla iPada Pro, gdyż z zewnątrz wygląda bardzo podobnie do droższego modelu i także działa na procesorze M1. Ma ekran o przekątnej 10,9 cala o podobnej jakości do 11-calowego iPada Pro, ale odświeżany w standardowych 60 Hz. iPad Air 2021 jest dostępny tylko w dwóch wersjach: 64 i 256 GB. iPad Air posiada port USB-C o standardowej przepustowości.

iPad Mini – dla tych, którzy cenią sobie rozmiar

iPad Mini 6 jest w pewnym sensie pomniejszonym iPadem Air. Oprócz procesora (Mini korzysta z układu Apple A15 Bionic znanego z iPhone’ów 13), większość funkcji oraz design są niemal identyczne. Mały tablet od Apple posiada ekran 8,3 cala, więc to propozycja dla osób, którym zależy na jak najbardziej kompaktowym tablecie do rysowania czy szkicowania. 

iPadowy niezbędnik – przydatne akcesoria Apple dla grafików

Tablet graficzny zwykle posiada na wyposażeniu wszystko, czego potrzebujesz. iPad to natomiast początek drogi, gdyż urządzenie to można wykorzystywać na wiele sposobów. Jeżeli chcesz zbudować zaplecze dla swojego tabletu graficznego iPad, wybierz następujące akcesoria:

  • Apple Pencil to podstawa pracy z iPadem, jeżeli chcesz zajmować się grafiką lub projektowaniem. Większość nowych modeli (Pro, Air, Mini) współpracuje z Apple Pencil 2. Generacji, natomiast podstawowy iPad działa z Apple Pencil 1. Generacji.
  • Etui z funkcją podstawki pozwoli wygodnie ustawić tablet i zapewni mu stabilność. Dzięki temu praca z grafiką będzie dużo wygodniejsza i precyzyjna. Poza tym etui ochroni ekran przed zarysowaniami.
  • Na rynku dostępne są także folie ochronne imitujące papier, takie jak 3mk Paper Feeling. Dzięki nim wrażenie z rysowania po ekranie będzie niemal nie do odróżnienia od prawdziwego papieru.

Sprawdź wszystkie tablety graficzne oraz tablety iPad w x-komie