Test i recenzja Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light. Przyjemna lekkość sprzątania

Produkty light kojarzą się nam z artykułami spożywczymi, zdecydowanie bardziej niż ze sprzętami AGD. Co właściwie oznacza termin „light”? Jeśli mowa o żywności, to ograniczenie którejś z właściwości produktu, głównie tłuszczu, cukru lub kalorii. Z kolei urządzenia light, takie jak odkurzacz pionowy Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light, to po prostu sprzęty o niższej wadze, lekkie. Czy odkurzacz w wersji light może skutecznie i dokładnie sprzątać?

Czy light jest lajt?

Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light to pionowy, ręczny odkurzacz o niezwykle lekkiej wadze – 2,3 kg (waga korpusu wraz z przedłużeniem i szczotką główną) i o wymiarach: 113 x 24 x 14,8 cm. Zatem urządzenie iście light.

Powracając jeszcze do wątku light w wersji spożywczej, określenie to niekoniecznie przywodzi na myśl pozytywne skojarzenia. Dzieje się tak, ponieważ do produktów light, często dodawane są niepotrzebne, niezdrowe dodatki, żeby „zrekompensować” odjęty cukier lub tłuszcz. To zabieg absolutnie godny potępienia. Bowiem nie po to sięgamy po produkty bez cukru, by w zamian spożywać syrop glukozowo-fruktozowy i inne niezdrowe słodzidła. Co innego, gdyby zamiast syropów dodali erytrytol… Cudowny, słodki związek chemiczny o bardzo niskiej kaloryczności, bo zaledwie od 0,2 do 0,4 kcal na 1 gram produktu.

Ale nie odbiegajmy zbytnio od głównego tematu recenzji. Kwestia zagadnienia light ma się nieco inaczej w odniesieniu do urządzeń AGD. Przekonajcie się, czytając niniejszą recenzję, czy określenie light w odniesieniu do Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light ma tylko pozytywne konotacje.

xiaomi mi vaccum cleaner light korpus z dyszą i szczotką główną

Akcesoria Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light

Pudełko, w którym znajduje się odkurzacz pionowy Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light, jest lekkie i niewielkie. Spokojnie można go zanieść na czwarte piętro, nie odczuwając ciężaru odkurzacza i jego wyposażenia. Cóż ciekawego skrywa w środku opakowanie Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light? W pudełku znajdziemy:

  • Odkurzacz – korpus złożony z silnika z obudową i pojemnikiem na brud. Pojemność pojemnika to 0,5 l.
  • Przedłużenie (rura przedłużająca) – długa rura łącząca odkurzacz z dołączonymi końcówkami.
xiaomi mi vaccum cleaner light przedłużenie
  • Elektryczną szczotkę podłogową (walcową) – główna szczotka czyszcząca wszystkie powierzchnie: podłogę drewnianą, panele, kafelki, dywany i inne materiały (przekonacie się w dalszej części recenzji, który materiał mam na myśli).

  • Płaską dyszę zakończoną włosiem, dzięki któremu unikniemy rys na sprzątanej powierzchni. Idealna do odkurzania: sofy, fotela (o tym też później), biurka, obrazów i powierzchni pulpitowych.
  • Długą dyszę – przeznaczona jest do zbierania kurzu w kątach, szczelinach, drzwiach, narożnikach, na schodach, etc.
xiaomi mi vaccum cleaner light długa dysza
  • Zasilacz – mały, biały i leciutki. Bezpośrednio ładuje odkurzacz.
xiaomi mi vaccum cleaner light zasilacz
  • Uchwyt ścienny – mocujemy na ścianie przy pomocy kołków ściennych i wkrętów. Na uchwycie ściennym przechowujemy akcesoria takie jak płaska dysza i długa dysza. Do uchwytu zostały dołączone dwa wkręty i dwa kołki ścienne.
xiaomi mi vaccum cleaner light uchwyt ścienny
  • Instrukcję obsługi m.in. w języku polskim. W instrukcji mamy dokładnie opisany każdy krok montażu odkurzacza i akcesoriów, informacje o jego użytkowaniu, dane o urządzeniu i konserwacji itp.


Silnik i tryby pracy Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light

Jak na tak lekki i niewielki odkurzacz pionowy, siła bezszczotkowego silnika jest całkiem zacna – 220 W. Jego moc odznacza się też w natężeniu dźwięku. Maksymalny poziom dźwięku Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light to 79 dB. Do cichutkich odkurzaczy to on nie należy, ale dźwięk pracy na najwyższych obrotach silnika nie jest szczególnie uciążliwy. Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light wyposażony jest w baterię litową. Jej pojemność to 2500 mAh. Trwałość i wydajność baterii pozwala na pracę odkurzacza w trybie standardowym do 45 minut. W trybie MAX (turbo) jedynie do około 15 minut, po czym się wyłącza. Ale tutaj muszę wspomnieć, że w instrukcji obsługi urządzenia napisane jest, że Xaomi Mi Vacuum Cleaner Light w trybie MAX pracuje do 13 minut. Właśnie wtedy wskaźnik naładowania zaczyna migać na czerwono. Dając znak, że poziom naładowania baterii jest niski i lada chwila nastąpi automatyczne wyłączenie odkurzacza. W tej sytuacji niemożliwe jest, by odkurzacz przeszedł w tryb turbo. Najlepiej go wyłączyć i podłączyć do zasilacza.

Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light do małych średnich i dużych mieszkań

Moje mieszkanie o powierzchni 42 m² odkurzacz wysprząta całe, zarówno w trybie standardowym (to oczywiste), jak i MAX. Mało tego, w trybie standardowym jestem w stanie odkurzyć dwa razy. Z wyjątkiem gdy np. dywany są już na pierwszy rzut oka bardzo zabrudzone. Wtedy muszę włączyć tryb MAX, by dokładnie i szybko usunąć cały brud. Zatem do małych i średnich mieszkań, Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light jest odpowiednim urządzeniem sprzątającym, to na pewno. Ale czy w dużych mieszkaniach, np. o powierzchni 100 m² odkurzacz się sprawdzi?

Tutaj użyję jednego z moich ulubionych stwierdzeń – to zależy. To zależy od wielu czynników, np. czy w mieszkaniu znajdują się dywany, jeśli tak, to jak duże i z jakim włosiem (każdy dywan odkurza się inaczej). Czy w mieszkaniu jest wiele zakamarków, które musimy oczyścić? Jak dużo jest mebli, wokół których należy wykonać manewry? A przede wszystkim długość pracy zależy od tego, ile odkurzacz musi pracować na maksymalnych obrotach.

Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light w trybie wyłącznie standardowym, spokojnie odkurzy całe duże mieszkanie. W trybie MAX będzie to problematyczne ze względu na krótki czas pracy odkurzacza oraz ilość godzin niezbędnych do  naładowania baterii. Można też zastosować tryb mieszany, czyli tryb standardowy na przemian z trybem MAX. To, jak długo będziemy używać jednego i drugiego trybu, zależy od nas. W tym przypadku trudno oszacować czas pracy Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light potrzebny do odkurzenia dużego mieszkania.

Co jest z tym ładowaniem?

Jeśli nie zdążymy odkurzyć całego dużego mieszkania w jednym cyklu pracy, to jak długo musimy czekać, aż bateria będzie całkowicie naładowana? Niemało jak na maksymalną długość pracy Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light w trybie MAX, bo aż 5 h. Ale z drugiej strony silnik ma sporą moc, więc jest to uzasadnione. Tylko kłopotliwe, gdy chcemy odkurzyć duże mieszkanie o powierzchni około 100 m², ponieważ musimy odczekać te 5 h do kolejnego cyklu sprzątania.

Producent podkreśla, że odkurzacz dostarczany jest z baterią naładowaną do pewnego poziomu, dlatego zaleca podłączenie go do zasilacza. Przed pierwszym użyciem akumulator musi być w pełni naładowany.

Nie byle jakie zasysanie

W holu mieszkania mam malutki dywanik, na którym kładę buty. Ten dywanik też oczywiście muszę odkurzać, ale bardzo tego nie lubię, bo jest niesforny – nie trzyma się podłogi, wije się we wszystkie strony podczas czyszczenia. Upierdliwy mały dywanik. Odkurzając go Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light, zmuszona byłam przytrzymywać dywanik nogą, a najlepiej ręką i nogą. Odkurzacz tak mocno zasysał dywanik, że nie było innej sposobności, żeby go oczyścić, utrzymawszy go w ryzach. Ale to nie wada  Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light, tylko zaleta. Moc zasysania odkurzacza to bagatela 50 AW.

Taka moc zapewnia harmonijne i wydajne czyszczenie. Moc ssąca i zastosowanie głównej, walcowej szczotki pozwala odkurzaczowi na szybkie i skuteczne usunięcie wszelkich zanieczyszczeń.

3-stopniowa filtracja w Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light

Kolejną zaletą odkurzacza jest jego system 3-stopniowej filtracji. Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light  wyposażony jest w system cyklonowy, co oznacza, że oddziela pyłki od powietrza. System ten zapewnia oddawanie przez odkurzacz czystego powietrza. Proces oczyszczania powietrza odbywa się na poziomie wychwycenia kurzu, gdy ten przedostanie się do filtra cyklonowego. Następnie filtr bawełniany filtruje kurz, dostarczając do filtra HEPA wolne od niego powietrze. Na koniec filtr HEPA odfiltrowuje cząsteczki o wielkości do 0,3 μm. Dzięki temu rozwiązaniu powietrze wydostające się z odkurzacza jest pozbawione zanieczyszczeń. Skuteczność filtracji to – jak zapewnia producent – 99,98%. Na poniższych zdjęciach znajduje się pojemnik na kurz z filtrami.

Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light skuteczny na każdej powierzchni

Bez zarzutu odkurzacz radzi sobie z kurzem znajdującym się na drewnianej podłodze i panelach. Szczotka walcowa dobrze zbiera brud. Dzięki mocnemu – jak na sprzęt light – silnikowi, pochłanianie kurzu następuje szybko i raczej skutecznie, bez konieczności powtórzenia czynności. Raczej? Tak, bowiem z różnymi zabrudzeniami mamy do czynienia na powierzchniach, np. o nieregularnych kształtach, śliskie, duże, lepkie, a nawet przyklejone do podłogi, które z reguły ciężko się usuwa.

xiaomi mi vaccum cleaner light w wersji podstawowej

Przyznam Wam szczerze, że przed pierwszym użyciem Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light byłam sceptyczna co do jego skuteczności. Dlaczego? Jest tak szokująco leciutki, że aż dziwnie było trzymać go w rękach, a co dopiero pomyśleć, że może dokładnie usuwać brud. A istotnie, robi to precyzyjnie, gdy nie napotka na drodze trudno usuwalnych zabrudzeń. Praca z tym odkurzaczem jest przyjemna i dynamiczna. Co więcej, w ogóle się nie męczę przy sprzątaniu mieszkania.

Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light versus brudne kafelki. Odkurzacz kafelki w mojej łazience oczyścił sprawnie i do ostatniego kłaczka. Za każdym razem odbywało się to szybko i bez zastrzeżeń co do jakości pracy odkurzacza. Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light sunie jak szalony po płaskich nawierzchniach. Praca z tym sprzętem to lekka robota. Poniżej krótki filmik, który to obrazuje.

Dywan dywanowi nierówny

Jak Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light odkurza dywany? A to też zależy… Od ilości i rodzaju brudu oraz jakości i długości włosia dywanu. W sumie ta zależność dotyczy też innych odkurzaczy. Ale Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light ma nad innymi odkurzaczami pionowymi przewagę ze względu na jego niewielką masę. Czyni ona odkurzanie lekkim i przyjemnym. Ani razu się nie zmęczyłam podczas sprzątania z Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light. Natomiast z niejednym odkurzaczem (nie tylko pionowym), umęczyłam się, jak podczas jakichś forsownych ćwiczeń fizycznych.

Wróćmy do tematu sprzątania dywanów. Otóż wyobraźcie sobie dywan nieczyszczony przez około dwa tygodnie, codziennie użytkowany, pokryty wszelkim kurzyskiem, paprochami o niezidentyfikowanym pochodzeniu, długimi ludzkimi włosami, sierścią psa i kota, i czym tam sobie jeszcze wyobrazicie, ale – oczywiście – bez zbędnej przesady. To taki dywan za pierwszym sprzątaniem nie zostanie dokładnie odkurzony. Tutaj niektóre miejsca, te bardziej zabrudzone, będą wymagały ponownego oczyszczenia. Natomiast w sytuacji, kiedy regularnie czyścimy dywan i nie doprowadzamy do powyższych, nieprzyjemnych widoków, to Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light sprawnie i precyzyjnie usunie zanieczyszczenia.

Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light – żaden kąt mu niestraszny

Dla mnie wszechstronność sprzątania jest bardzo ważna, bo w mieszkaniu mam bez liku wąskich, szczelin i kątów, których standardowa szczotka nie oczyści. Dlatego cenię sobie dodatkowe końcówki do odkurzacza Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light. W jego wyposażeniu są dwie bardzo przydatne szczotki – dysza płaska oraz dysza długa. Już wcześniej zdążyłam wspomnieć, do jakich porządków przeznaczone są te końcówki. Jednak warte są one rozwinięcia.

Zacznę o dyszy płaskiej, tej zakończonej włosiem. Efektywnie odkurzy meble, drzwi, przedmioty, rolety, obrazy, sufit, sofy i fotele. Ponieważ mam pieska, który uwielbia leżeć sobie na kanapie i na fotelach, taka szczotka jest dla mnie niezbędna. Dzięki niej mogę cieszyć się czystym fotelem, bez sierści psa. Sprawdźcie działanie szczotki na filmiku.

Druga końcówka – dysza długa dobrze radzi sobie z oczyszczaniem trudno dostępnych kątów i zakamarków. Odkurzając nią szczeliny, np. w oknach, narożnikach, drzwiach, czy na schodach, możemy mieć pewność, że odkurzacz skutecznie pochłonie kurz.
Oba akcesoria wykorzystałam do odkurzenia legowiska Luny. Włączcie filmiki, by przekonać się o efektach sprzątania.

Obie końcówki, tak jak i pozostałe elementy odkurzacza, czyści się szybko i bezproblemowo.  Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light to komfort nie tylko sprzątania samym odkurzaczem, ale i samego czyszczenia jego wszystkich składowych.

Mym skromnym zdaniem nie mam większego sensu zakup odkurzacza pionowego, ręcznego bez przynajmniej jednej, pomocnej końcówki. Dodatkowe końcówki są dopełnieniem odkurzania wykonanego przez główną szczotkę, bowiem każdy kąt miło jest mieć czysty.

Prostota niejedno ma imię

Jak już zdążyliście zauważyć na załączonych do recenzji zdjęciach i filmikach, konstrukcja i design odkurzacza Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light jest oszczędna i prosta. Sądzę, że to zabieg bardzo przemyślany, bowiem termin „light” idealnie pasuje do minimalistycznego, ascetycznego wręcz, projektu. Wedle mego gustu, bynajmniej nie jest to ujma. A nawet wręcz przeciwnie – jest to estetyka niezwykle ujmująca w swej oszczędności środków wyrazu. Odkurzacz Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light prezentuje się jednocześnie skromnie i elegancko. Dobór kolorów też, zaiste nie jest przypadkowy. Przewaga bieli z akcentami jasnej szarości, implikuje czystość samą w sobie. Na Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light patrzy się z przyjemnością. Fizis Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light stanowi idealne dopełnienie wagi i wymiarów odkurzacza.

Odkurzacz Xiaomi Mi Vaccum Cleaner Light

Lekki, zwinny i wydajny odkurzacz pionowy Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light

Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light to najlżejszy odkurzacz, jaki miałam w ręce. Korpus odkurzacza, czyli silnik z obudową i pojemnikiem na kurz, waży jedynie 1,2 kg. Właśnie sobie uświadomiłam, że waży tyle, ile moja hantelka. Natomiast w pełnej okazałości Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light waży 2,3 kg. Dzięki tej wadze i niewielkiej konstrukcji sprzątanie odbywa się gładko, sprawnie i komfortowo.
Jeśli cenicie sobie powyższe cechy, to ten sprzęt będzie dla Was odpowiedni. Dla mnie waga light odkurzacza jest zdecydowanie na plus. Przemyślana konstrukcja ułatwia manewry odkurzaczem. Urządzenie jest skrętne i z łatwością się je prowadzi. I to naprawdę czuć, bo jeszcze nie sprzątało mi się tak lekko.

xiaomi mi vaccum cleaner light lekki odkurzacz pionowy

Samo sprzątanie jest także efektywne. Codzienne odkurzanie z Xiaomi Mi Vaccum Cleaner Light jest perfekcyjne. Duża w tym zasługa wydajnego silnika i imponującej mocy ssącej. Swoje robi też trzystopniowa filtracja, która gwarantuje dostarczanie czystego powietrza. Parametry odkurzacza są imponujące, zważywszy na jego cenę. W tym przedziale cenowym Xiaomi Mi Vaccum Cleaner Light dosłownie wymiata konkurencje. Dla porównania, moim osobistym odkurzaczem pionowym (nie będę robiła antyreklamy) nie jestem w stanie oczyścić dokładnie dywanów z sierści psa, a kosztuje prawie tyle samo. I jeszcze jedno: montaż i czyszczenie odkurzacza nie stanowią najmniejszego problemu. Wszystkie czynności są dokładnie rozpisane w instrukcji.

Xiaomi Mi Vaccum Cleaner Light to sprzęt niezaprzeczalnie wielu zalet, ale dla mnie – jako posiadaczki psa – czas pracy w trybie MAX jest niewystarczający. Zdarza mi się odkurzać rzadziej niż co drugi dzień. Posiadając zwierzaka, który lubi gubić sierść i rozpruwać zabawki, codzienne porządki są wskazane. Dlatego odkurzanie raz w tygodniu całego mieszkania wraz z kilkoma dywanami pełnymi sierści w krótkim czasie, jest trochę problematyczne. W tym przypadku biorę też pod uwagę czas ładowania baterii.

Odkurzacze pionowe, ręczne to jednak moi faworyci w odkurzaniu, bo oczyszczą bezwzględnie każdy zakamarek mieszkania. Do tego ta wygoda w nieograniczonym zasięgu sprzątania. Można swobodnie poruszać się z odkurzaczem, usuwając kurz z każdego pomieszczenia. Zatem, kable do lamusa! Wygoda użytkowania jest równie istotna, co skuteczność sprzątania. A efektywność odkurzania Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light jest zdecydowanie zadowalająca.

Minusy

  • krótki czas pracy odkurzacza w trybie MAX
  • długi czas ładowania baterii

Plusy

  • lekka, bezprzewodowa konstrukcja
  • moc silnika
  • moc siły ssącej
  • przydatne końcówki
  • łatwość i wygoda w użytkowaniu
  • korzystny stosunek jakości do ceny

Ocena redakcji

7/10
PL - Rekomendacja PL - Cena/Jakość

Sprawdźcie odkurzacz Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light dostępny w ofercie al.to. Po zakupie i wystawieniu opinii o odkurzaczu, otrzymujecie bon w wysokości 50 zł na kolejne zakupy w sklepie al.to.