Jak zrobić GIF na smartfonie lub komputerze?

Na Twoim Instastories nic się nie dzieje? Czas to zmienić. Upiększaj grafiki i zdjęcia w relacjach na Instagramie ciekawymi GIF-ami, które jesteś w stanie stworzyć na własną rękę. Animowane logo firmy, a może wirująca strzałka do polecenia Twojego produktu? Sprawdź jak zrobić GIF-a i rozbudzić przez to swoje media społecznościowe.

Czym jest GIF?

GIF czyli Graphical Interchange Format to format obrazu wymyślony w 1987 roku przez Steve’a Wilhite’a, amerykańskiego autora oprogramowania, który szukał sposobu na animowanie obrazów w najmniejszym rozmiarze pliku. Krótko mówiąc, Graphical Interchange Format  to seria obrazów lub bezdźwięcznych filmów, które będą się zapętlać w sposób ciągły i nie wymagają od nikogo naciskania przycisku odtwarzania.

W porównaniu do statycznych zdjęć – GIF-y są dynamiczne, przez co łatwiej za ich pomocą pokazać szczegóły i ruch np. kultowej sceny z filmu lub serialu. W Graphical Interchange Format  chodzi też o przesadne emocje. Jeśli jesteś zirytowany, jeśli coś nie poszło po Twojej myśli, wysłanie wiadomości z GIF-em to prosty sposób na pokazanie emocji.

GIF Lśnienie film
Zwariowany Jack Torrance w Lśnieniu reż. Stanley Kubrick

O czym mówi ankieta na temat animowanych obrazów?

W ankiecie przeprowadzonej przez Harris Poll na zlecenie platformy GIF Tenor, 36% millenialsów w wieku od 18 do 34 lat, którzy używają wyrażeń wizualnych, takich jak emotikony, Graphical Interchange Format i naklejki, twierdzi, że właśnie te obrazy lepiej wyrażają ich myśli i uczucia niż słowa. To ponad dwukrotnie więcej niż ludzie w wieku powyżej 65 lat, którzy mówią to samo. Mniej więcej jedna czwarta osób w grupach wiekowych między tymi dwoma grupami demograficznymi uważa, że obrazy mogą kreślić wyraźniejszy obraz niż słowa.

Zapytani wyłącznie o przekazywanie emocji za pomocą animowanych obrazów, preferencja była jeszcze większa: prawie dwie trzecie millenialsów stwierdziło, że Graphical Interchange Format  sprawdzają się lepiej niż słowa, w porównaniu z około 40% osób w ich złotych latach.

GIF pulp Fiction
Zdezorientowany Vincent Vega w filmie Pulp Fiction reż. Quentin Tarantino

Czy GIF pomaga w codziennej komunikacji?

 Ludzie zasadniczo pragną umiejętności wyrażania pełnego zakresu ludzkich emocji – powiedział dyrektor generalny Tenor, David McIntosh.

W przeciwieństwie do emotikonów — statycznego i ograniczonego zestawu obrazów — GIF-y mogą przecinać się z momentami popkultury, które przekazują znacznie szerszy zakres uczuć i żartów wewnętrznych.

To, co może wydawać się głupkowatym nonsensem, pomaga ludziom dokładniej wyrażać myśli, uczucia i emocje uwięzione w ich głowie. Ponad połowa osób w każdym wieku twierdzi, że używa Graphical Interchange Format  w wiadomościach, aby rozśmieszyć ludzi, poprawić nastrój i sprawiać, że rozmowy są przyjemniejsze.

Sprawdź, co Rick Sanchez ma do powiedzenia w tej kwestii:

Jak stworzyć animowany GIF ze zdjęć?

Istnieje wiele stron Internetowych, które oferują stworzenie animowanego Graphical Interchange Format ze zdjęć za darmo. Jednymi z nich są photogramio, iloveimg, creatopy. W większości z nich wystarczy nacisnąć przycisk Wybierz pliki powyżej i zaznaczyć obrazy, których chcesz użyć. Po przesłaniu obrazów możesz dostosować szybkość animacji i kolejność klatek przed utworzeniem GIF-a. Później możesz zmienić jego rozmiar, przyciąć, zoptymalizować lub użyć dowolnego z innych dostarczanych przez stronę narzędzi.

GIF Forrest Gump film
Szczęśliwy Forrest Gump w filmie Forrest Gump reż. Robert Zemeckis

Jak stworzyć GIF z filmu?

Tak jak w przypadku zdjęć istnieje wiele sposobów na utworzenie GIF-a z filmu. Niezależnie czy chcesz wykorzystać w tym celu YouTube, swój własny film lub może jakikolwiek adres URL. Strona Giphy udostępni Ci tę możliwość.

GIF Mechaniczna Pomarańcza
Enigmatyczny Alex DeLarge w filmie Mechaniczna Pomarańcza reż. Stanley Kubrick

Jak stworzyć GIF z filmiku YouTube?

 • Przejdź do GIPHY i kliknij Utwórz.
 • Dodaj adres internetowy filmu, który chcesz przekształcić w GIF.
 • Znajdź fragment filmu, który chcesz nagrać i wybierz długość.
 • Opcjonalny krok: udekoruj swój GIF.
 • Opcjonalny krok: dodaj hashtagi do swojego GIF-a.
 • Prześlij swój GIF do GIPHY.

Chcesz dołączyć GIF do swoich postów w mediach społecznościowych? Po prostu wstaw link Giphy lub pobierz plik osobno i opublikuj gdzie tylko chcesz.

Jak zrobić GIF-a z nagrywanego ekranu?

Aplikacje takie jak GIPHY Capture, ScreenToGif, LICECap i GifCam umożliwiają tworzenie Graphical Interchange Format  z nagrywanego ekranu. To świetna opcja, jeśli piszesz krótki artykuł instruktażowy i chcesz wizualnie pokazać wszystkie kroki.

 • Uruchom oprogramowanie do nagrywania ekranu GIF. Po uruchomieniu oprogramowania zobaczysz nakładkę nagrywania.
 • Naciągnij maskę na obszar, który chcesz nagrać.
 • Nagraj swoją aktywność na ekranie. Naciśnij okrągły czerwony przycisk pośrodku, aby nagrywać, a następnie naciśnij go ponownie, aby zatrzymać nagrywanie.
 • Dostosuj ustawienia-zminimalizuj obszar nagrywania i spójrz na menu opcji. Tutaj możesz dostosować swój Graphical Interchange Format , w tym typ pętli (normalny, odwrócony lub ping-pong) rozmiar pikseli i liczbę klatek na sekundę.
 • Możesz zapisać swój GIF na komputerze lub, w przypadku GIPHY Capture, przesłać go bezpośrednio do archiwum online GIPHY.
GIF Scarface Film
Roztańczony Tony Montana z Elvirą Hancock w filmie Człowiek z blizną reż. Brian De Palma

Jak zrobić GIF na smartfonie?

Aplikacje mobilne, takie jak GIPHY Cam, umożliwiają tworzenie GIF-ów na smartfonie. Są niezwykle łatwe w użyciu i intuicyjne. Oto instrukcja krok po kroku:

 • Uruchom aplikację i nagraj swój GIF. Stuknij przycisk zdjęcia, aby zrobić krótką serię zdjęć, lub przytrzymaj go, aby uzyskać dłuższy Graphical Interchange Format .
 • Opcjonalny krok: wybierz filtr lub dodaj naklejki/tekst.
 • Zapisz plik i podziel się nim ze światem.

Jak tworzyć markowe GIF-y na Instagrama?

Żeby przesłać własne, markowe pliki do sekcji GIF w Instagram Stories, musisz zatwierdzić swoje konto Giphy. W Instagram Stories mogą być dostępne tylko treści z zatwierdzonych kont w Giphy. 

Po zatwierdzeniu Twojego wniosku i zweryfikowaniu konta możesz zacząć przesyłać swoje GIF-y. Istnieją pewne wymagania dotyczące zatwierdzenia naklejki, na przykład co najmniej jeden element musi być animowany, a co najmniej 20% pliku musi być przezroczysta

Chcesz, aby Twoje pliki GIF były dostępne dla każdego? Użyj słów kluczowych. Powinieneś opisać swoje Graphical Interchange Format  za pomocą co najmniej 5 tagów. Upewnij się, że Twoje są one odpowiednie, w przeciwnym razie Giphy może nie zatwierdzić Twoich plików. 

źródło: socialsamosa.com

Kiedy Twoje GIF-y zostaną przesłane i zatwierdzone, nadszedł czas, aby je przetestować. Otwórz przycisk Naklejki w swoich relacjach na Instagramie i kliknij ikonę wyszukiwania GIF. Możesz znaleźć swoje naklejki GIF, korzystając z tagów użytych podczas przesyłania GIF-ów. Nie zapomnij podzielić się nimi ze swoimi przyjaciółmi na Instagramie.