Jak zarabiać na Instagramie? 5 najlepszych sposobów

Nie od dziś wiadomo, że Instagram to najbardziej lubiana aplikacja ze wszystkich dostępnych na rynku. Dzięki niej możecie podzielić się z innymi swoją działalnością artystyczną, poglądami czy nawet doczesnymi troskami. Od dłuższego czasu twórcy mogą traktować Instagrama także jako dochodową pracę. W tym artykule przedstawiamy pięć najlepszych sposobów na to, jak zarobić niemałe sumy na Instagramie.

Ilu obserwujących na Instagramie potrzebujecie, aby zarabiać pieniądze?

Jeśli do tej pory zastanawialiście się, ilu obserwujących potrzebujecie, aby przynosili Wam realne przychody, odpowiedź brzmi – czasami zaledwie 1000 followersów wystarczy. To wszystko zależy od chociażby tego, jaką niszę reprezentujecie i jak łatwo możecie ją bezpośrednio powiązać z kategorią produktów do reklamowania. Przykładowo moda, jedzenie, uroda i fitness to najpopularniejsze nisze, które przynoszą dużo zysków, ale też niestety dużą liczbę konkurencji. Oprócz tego warto sprawdzić, czy za kontami, które Was obserwują, kryją się prawdziwe osoby, które mogą wchodzić z Wami w interakcje tj. komentować Wasze posty, czy odpowiadać na relacje.

Neil Patel, powszechnie znany specjalista ds. marketingu cyfrowego, potwierdza, że najważniejsze jest zaangażowanie — obserwujący, którzy lubią, udostępniają i komentują posty to klucz do Waszego sukcesu.

Vector social media

Jakie są najlepsze sposoby zarabiania na Instagramie?

Współpracujcie z markami

Tworzenie sponsorowanych postów lub relacji to główny sposób, w jaki możecie zdobyć pieniądze. Przykładowo, jeśli Wasz profil skupia się na ekstremalnych wędrówkach w dalekie zakątki świata – firma zajmująca się sprzętem outdoorowym będzie skłonna zapłacić za opublikowanie zdjęcia, które zawierają jej produkt na zdjęciu.

Jak znaleźć sponsora?

W niektórych przypadkach potencjalni partnerzy skontaktują się z Wami indywidualnie. Jeśli jednak nie chcecie czekać na kontakt, sprawdźcie firmy, które sami najbardziej cenicie, a nawet śledzicie, i bezpośrednio skontaktujcie się z nimi poprzez wiadomość prywatną lub podanego maila na ich profilu.

Bądźcie autentyczny

Szukając partnerów, ważna jest autentyczność. W końcu fani Waszych relacji z pieszych wędrówek są bardziej skłonni zaufać Waszej opinii na temat plecaka na szlak niż kolorowej bielizny na walentynki. Nie zawracajcie sobie głowy produktami, których nie lubicie. Jeśli plecak podróżny, który dostaliście,  przemókł przy pierwszej lepszej okazji, a do tego po kilku dniach zrobiła się w nim dziura – nie ma powodu, by polecać go innym, nawet jeśli firma zapłaciła Wam za tę reklamę pokaźną sumę.

Instagram logo

Promujcie swoją firmę

Istnieją inne sposoby wykorzystania Instagrama do zarabiania pieniędzy. Możecie chociażby założyć konto firmowe, aby rozwijać Waszą działalność. Na przykład, jeśli macie konto w sklepie Etsy, w którym sprzedajecie swoje rękodzieło lub blog kulinarny, który generuje przychody z reklam, profesjonalnie wyglądające konto na Instagramie może zapewnić dodatkową promocję. Możecie umieścić link do swojego Etsy, strony internetowej lub wyróżnić jeden konkretny produkt w sekcji biograficznej na Waszym profilu, aby skierować do niego więcej osób.

Przygotujcie się na sukces

Róbcie dobrze oświetlone zdjęcia produktów, które próbujecie sprzedać, lub projektów, które promujecie. Oprócz tego stwórzcie własne hashtagi i sprawdźcie, z których najchętniej korzysta konkurencja. Zachęćcie swoich klientów do publikowania zdjęć z Waszymi rzeczami i oznaczania Was na relacjach czy w postach.

Jeśli chcecie przyspieszyć proces zdobywania obserwatorów – dobrym sposobem będzie zapłacenie za promowanie postów, które chcecie, aby więcej ludzi zobaczyło. Możecie również dodać do swojego profilu przycisk, który prowadzi do adresu e-mail lub numeru telefonu, aby zainteresowane osoby mogły się z Wami łatwo skontaktować.

Sprzedajcie nieużywane rzeczy

Wasza szafa pęka w szwach i nie potraficie sobie poradzić z nadmiarem ubrań? Teraz nie musicie ich wyrzucać czy oddawać, co więcej możecie na nich zarobić i to niemałe kwoty. Wystarczy, że na swoim profilu na Instagramie – relacji lub poście – w atrakcyjny sposób zaprezentujecie rzeczy, które chcecie sprzedać.

Najważniejsze co musicie zrobić to dodać dane takie jak: marka, rozmiar, cena czy stan. Jeśli chcecie sprzedać konkretny przedmiot lub wypromować Wasz profil na Vinted – umieśćcie odpowiedni link w bio.

Nie wiecie jak sprzedawać na Vinted? Oto krótki poradnik i lifehacki.

Instagram karuzela posty

Sprzedajcie swoje zdjęcia

Każdy potrzebuje dobrze wyglądających treści wizualnych, aby osiągnąć sukces. Od profilu biznesowego agenta nieruchomości, który próbuje sprzedać domy, po profil biznesowy menedżera ds. marketingu, który chce wypromować swoje usługi. Należą do nich proste ilustracje, filmy i animacje, obrazy, zdjęcia czy nawet selfie.

Opublikujcie swoje zdjęcia z wyrazistymi podpisami, tagami produktów i hashtagami. Dodajcie niestandardowe znaki wodne, aby przyciągnąć potencjalnych nabywców. Przeglądajcie rynek, aby dowiedzieć się, co jest dla Was najkorzystniejsze. Istnieją różne kanały sprzedaży, takie jak Twenty20, 500px lub Foap Community. Sprzedane zdjęcia zostają objęte licencją, a Wy możecie cieszyć się zarobionymi pieniędzmi.

Instagram

Sprzedawajcie usługi marketingowe na Instagramie

Sprzedaż za pośrednictwem sklepu na Instagramie może oznaczać wejście w wiele różnych branż i podejmowanie niezliczonych nowych przedsięwzięć. Jednakże jednym z najlepszych i najprostszych sposobów na poprawę wskaźników zaangażowania, zbudowanie autentyczności i zarabianie jest oferowanie kursów marketingowych lub mentoring w ramach budowania marki.

Sprzedaż tego typu usług jest pomocna, ponieważ wiele osób nie wie, od czego zacząć swoją przygodę na Instagramie. Jeśli korzystacie z platformy dopiero od kilku miesięcy, ale z pewnym stałym sukcesem marketingowym, możecie spróbować utworzyć kurs, w którym zapiszecie wszystkie swoje najlepsze porady i wskazówki. Możecie to zrobić poprzez rozesłanie prywatnych relacji z poradami i wskazówkami, a nawet pójść krok dalej i sprzedać produkty fizyczne, takie jak poradniki ze szczegółowymi analizami strategii marketingowej.

Najlepsze sposoby na zarabianie na Instagramie

  1. Współpracujcie z markami.

  2. Promujcie swoją firmę.

  3. Sprzedajcie nieużywane rzeczy.

  4. Sprzedajcie swoje zdjęcia.

  5. Sprzedawajcie usługi marketingowe na Instagramie.

Właściwie nie potrzebujecie dużej liczby obserwujących, aby zarabiać na Instagramie. Kluczem do sukcesu jest stworzenie strategii i wysokiej jakości treści w stosunku do Waszej niszy. Ponadto musicie często publikować, aby utrzymać zaangażowanie odbiorców. Dzięki temu zwiększycie zasięg i zbudujecie zaufanie wśród obserwujących.

Jeśli chcecie zacząć zarabiać na Instagramie, musicie stworzyć strategię, w jaki sposób będziecie w stanie tworzyć wysokiej jakości treści, utrzymywać zaangażowanie odbiorców docelowych i stale promować konto. Główną ideą jest dotarcie do jak największej grupy docelowej, aby zdobyć więcej potencjalnych klientów.

Tak, nawet mając zaledwie tysiąc obserwujących, nadal możecie zarabiać na swoim koncie na Instagramie, o ile Wasi obserwatorzy są zaangażowani w treści, które promujecie. Wyobraźcie sobie, że macie kontakt z 1000 osób i zmieniacie duży procent z nich w potencjalnych klientów.

Według listy opublikowanej przez Hopper HQ, najlepiej zarabiającym influencerem na Instagramie jest Dwayne „The Rock” Johnson. Jego jeden post to zarobek rzędu 1 015 000 dolarów. Za Dwayne'em podąża Kylie Jenner, druga najlepiej opłacana influencerka na Instagramie z 986 000 dolarów za post.