Czy można usunąć zdjęcia z Google Photos i nie stracić ich na telefonie?

Zdjęcia Google to domyślna aplikacja stosowana do wyświetlania obrazów i filmików na smartfonach z systemem Android. Jednak, czy wiesz, że Twoje fotki i wideo przechowywane są również w chmurze? Jeżeli to nie było dla ciebie jasne, to pewnie chcesz wiedzieć, co można z tym zrobić. Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Zdjęcia Google – kopia zapasowa w chmurze

Jeżeli posiadasz telefon z systemem Android na pewno kojarzysz aplikację Zdjęcia Google. Program oprócz wyświetlania i zarządzania zrobionymi przez Ciebie zdjęciami, posiada jeszcze jedną bardzo ważną funkcję. Jest nią możliwość tworzenie kopii zapasowych obrazów i filmów w chmurze, która jest również dostępna na różnych współdzielonych urządzeniach.

Chodź funkcja backupu jest czasami bardzo przydatna, to ciężko ją kontrolować. Interfejs aplikacji nie jest na tyle czytelny, by łatwo wybrać opcje tworzenia kopii lub usuwania zdjęć z chmury. Jeżeli nie chcesz by Twoje fotografie były przetrzymywane gdzieś w sieci, pewnie myślisz o ich skasowaniu. Co zaskakujące, nie jest to tak proste.

wyspa aparatów Redmi Note 11

Jak wyłączyć automatyczne wykonywanie kopii zapasowych w Zdjęciach Google?

Aplikacja Zdjęcia Google zapisuje obrazy oraz filmy zarówno w pamięci telefonu jak i przestrzeni dyskowej w chmurze. A więc wszystkie wykonane przez Ciebie fotografie są synchronizowane automatycznie. W skrócie, jeżeli obraz lub film jest synchronizowany przez aplikację Zdjęcia Google, to tworzone są dwie kopie: ta online i ta na urządzeniu.

Włączając opcję synchronizacji, dane są bezpieczne i masz pewność, że jeśli Twój smartfon ulegnie uszkodzeniu, odzyskasz drogocenne fotografie. Natomiast wyłączenie synchronizacji spowoduje, że wszystkie wykonane przez Ciebie zdjęcia zapiszą się tylko i wyłącznie w pamięci telefonu.

Aby wyłączyć automatyczne wykonywanie kopii zapasowych:

 1. Otwórz aplikację Zdjęcia Google.
 2. Kliknij na symbol chmurki po prawej stronie.
 3. Wejdź w „Ustawienia”.
 4. Przejdź do „Kopia zapasowa i synchronizacja”.
 5. Wyłączyć automatyczne wykonywanie kopii zapasowych za pomocą suwaka.
Google zdjęcia logo

Jak usunąć fotografie z chmury Google Photos?

Operacja usunięcia fotografii z chmury Zdjęć Google można wydawać się skomplikowana, lecz wcale taka nie jest. Wystarczy, że dokładnie wykonasz przedstawione poniżej kroki. Jednak aby mieć pewność, że twoje nagrania i obrazy są bezpieczne, dla pewności skopiuj wszystkie pliki na komputer lub inne urządzenie.

Usuwanie obrazów ze Zdjęć Google na komputerze

Pierwszy sposób pozwala na usunięcie zdjęć przechowywanych w chmurze za pomocą komputer stacjonarnego lub laptopa. Oto jak to zrobić:

 1. Otwórz aplikację Zdjęcia Google na smartfonie.
 2. Następnie uruchom „Menu” oznaczonej trzema poziomymi liniami.
 3. Wybierz „Ustawienia”.
 4. Wyłącz funkcję „Kopia zapasowa i synchronizacja” na wszystkich urządzeniach, które zapisują obrazy w Zdjęciach Google.

Dzięki temu zdjęcia nie zostaną ponownie przesłane do Zdjęć Google po ich usunięciu. Teraz uruchom swój komputer i wykonaj kolejne kroki:

 1. Uruchom dowolną przeglądarkę internetową.
 2. Przejdź do strony https://photos.google.com/.
 3. Zaloguj się w witrynie przy użyciu konta Google, z którym jest połączony Twój telefon.
 4. Najedź kursorem na obraz lub obrazy i zaznacz te, które chcesz usunąć.
 5. Kliknij ikonę „Kosza” w prawym górnym rogu strony internetowej.
Usuwanie zdjęć Google Photos komputer

Usuwanie obrazów ze Zdjęć Google na smartfonie

Inną metodą, która pozwoli Ci usunąć zdjęcia znajdujące się w chmurze bez usuwania tych na telefonie, jest blokada dostępu do pamięci. Operacja jest stosunkowo łatwa i prosta do naśladowania. Ten sposób jest odpowiedni dla użytkowników iOS i Androida, którzy nie korzystają z komputerów lub nie mają ich pod ręką. Oto jak usunąć zdjęcia ze Zdjęć Google bez usuwania ich z telefonu:

 1. Na swoim smartfonie otwórz „Ustawienia”.
 2. Przejdź do zakładki „Aplikacje”.
 3. Następnie odszukaj „Zdjęcia Google”.
 4. W opcjach odmów aplikacji dostępu do danych.

Po zablokowaniu dostępu do danych możesz swobodnie usuwać zdjęcia i wideo bezpośrednio w aplikacji Google Photos. Po prostu:

 1. Kliknij i przytrzymaj zdjęcie, którego chcesz się pozbyć.
 2. Naciśnij przycisk usuwania.
 3. Potwierdź operację.
Potwierdzenie usuwania Google Photos

Jak permanentnie usunąć zdjęcia z kosza?

Wszystkie usunięte nagrania i fotografie trafiają najpierw do Kosza, gdzie Google trzyma je przez 60 dni. Po upływie tego czasu zdjęcia są automatycznie kasowane. Jeśli jednak Ci to nie odpowiada, to możesz opróżnić kosz samodzielnie. Pamiętaj, aby przejrzeć dokładnie zdjęcia usuwane z kosza, ponieważ ich odzyskanie jest niezwykle trudne. Jeżeli chcesz pozbyć się zdjęć z kosza na zawsze, wykonaj poniższe kroki:

 1. Otwórz aplikację Zdjęcia Google.
 2. Wysuń menu boczne za pomocą ikony z trzema kreskami z lewej strony.
 3. Następnie wybierz „Kosz”.
 4. Zaznacz pliki, które chcesz usunąć.
 5. Naciśnij komendę „Usuń”.

Przypadkowo skasowałeś/łaś zdjęcie i chcesz je odzyskać? Nic straconego, sprawdź artykuł: Czy można odzyskać usunięte zdjęcia z telefonu? Jak to zrobić?

Grafika Google Photos telefon komputer

Jeszcze więcej ciekawych poradników