Twój iPhone szybko się rozładowuje? Sprawdź porady i wskazówki, jak przedłużyć żywotności baterii iPhone’a

Bateria w smartfonie nie daje rady? Niezależnie od tego, czy posiadasz starszy model telefonu Apple, czy najnowszy oznaczony numerem 13, istnieje wiele sposobów na poprawę wydajności baterii. Każdy smartfon jest przepełniony funkcjami, o których możesz nie mieć pojęcia. Sprawdź, jak błyskawicznie zwiększyć żywotność baterii swojego iPhone’a dzięki poniższym trikom.

Jak sprawdzić co zużywa baterię w iPhone?

Pierwszą rzeczą, którą musisz sprawdzić, jest zużycie baterii przez aplikację. Przejdź do Ustawienia -> Bateria, aby wyświetlić listę aplikacji, które najbardziej wyczerpują Twój telefon. Często zdarza się, że aplikacja, której nie używasz już od dawna, pobiera duże ilości energii, działając w tle. Dodatkowo w zakładce Kondycja baterii możesz sprawdzić degradację akumulatora. Jeżeli maksymalna pojemność wynosi mniej niż 92%, nawet najlepsze triki nie pomogą w optymalizacji zużycia baterii.

Sprawdzanie zużycia baterii iPhone

Jak wydłużyć działanie baterii iPhone'a?

Najnowsze iPhony oferują szereg fajnych, lecz zasobożernych funkcji. Wyświetlacze z odświeżaniem 120 Hz czy dostęp do sieci 5G potrafią znacząco uszczuplić poziom naładowania baterii Twojego smartfona. Przy średnim użyciu telefonu iPhony 13, 13 Pro oraz 13 Pro Max mogą wytrzymać nawet cały dzień.

Jednak każdy doskonale wie, że baterii zaczyna brakować zawsze w najmniej odpowiednim momencie. Warto również wspomnieć o starszych telefonach Apple, które wytrzymują zdecydowanie krócej na akumulatorze. Dodatkowo dochodzi zużycie ogniw, przez co iPhone’y, takie jak 11, SE i wcześniejsze mogą teraz działać dużo krócej.

Tryb niskiego zużycia energii na iPhone

Jedną z twoich najsilniejszych broni przeciwko rozładowaniu baterii jest tryb niskiego zużycia energii. Po włączeniu funkcji telefon wykonuje tylko najważniejsze zadania, więc działania w tle, takie jak pobieranie i poczta, są wyłączone. Tryb niskiego zużycia energii uruchomia się automatycznie, gdy poziom naładowania baterii spada poniżej 20%, ale możesz go także aktywować ręcznie.

Niestety aktywacja ręczna może odbyć się tylko wtedy, gdy Twój iPhone ma mniej niż 80% baterii. Aby aktywować tryb niskiego zużycia energii:

 1. Otwórz Ustawienia.
 2. Przejdź do zakładki Bateria.
 3. Włącz funkcję Tryb niskiego zużycia energii. Po aktywacji ikona baterii w prawym górnym rogu zmieni kolor na żółty.
Włączenie trybu niskiego zużycia baterii iPhone

Zmniejsz jasność ekranu

Ekrany smartfonów są dużo większe i jaśniejsze niż jeszcze kilka lat temu. Jak łatwo się domyślić, duży i jasny wyświetlacz potrzebuje więcej energii. Zmniejszenie jasności ekranu pomoże w utrzymaniu dobrej kondycji baterii. Istnieją dwa sposoby na dostosowanie jasności:

Pierwszy sposób – automatyczna zmiana jasności ekranu

 1. Otwórz Ustawienia.
 2. Przejdź do zakładki Dostępność.
 3. Następnie wybierz Ekran i wielkość tekstu.
 4. Włącz funkcję Jasność automatyczna. Po aktywacji telefon automatycznie dobierze właściwą jasność ekranu.

Drugi sposób – ręczne ustawienie zmiany jasności ekranu

 

 1. Otwórz Ustawienia.
 2. Przejdź do zakładki Ekran i jasność.
 3. Dostosuj jasność za pomocą suwaka. Suwak znajdziesz również w wyciąganym z prawej górnej części ekranu menu.

 

Włączenie automatycznej jasności iPhone

Wyłącz usługi lokalizacyjne

Usługi lokalizacyjne są przydatne w przypadku aplikacji map, jednak wiele firm korzysta z nich do zbierania danych o Twoim położeniu. GPS to ogromny pożeracz baterii, więc rozsądnie jest wyłączyć usługi lokalizacyjne dla wszystkich aplikacji, które w rzeczywistości ich nie potrzebują.

 1. Otwórz Ustawienia.
 2. Przejdź do zakładki Prywatność.
 3. Następnie wybierz Usługi lokalizacji.
 4. Wyłącz lokalizacje dla aplikacji, które jej nie potrzebują.
Wyłączenie usług lokalizacyjnych iPhone

Wyłącz odświeżanie aplikacji w tle

Jeżeli kiedykolwiek korzystałeś z trybu niskiego zużycia energii, na pewno zauważyłeś, że otrzymujesz dużo mniej powiadomień. Dzieje się tak, ponieważ tryb niskiego zużycia energii wyłącza odświeżanie aplikacji w tle. Odświeżanie w tle jest przydatne dla aplikacji, których używasz najczęściej. Wyłącz je dla pozostałych, a zużyjesz dużo mniej baterii.

 1. Otwórz Ustawienia.
 2. Przejdź do zakładki Ogólne.
 3. Następnie wybierz Odświeżanie aplikacji w tle.
 4. Wyłącz odświeżanie dla aplikacji, których rzadko używasz.
Wyłączenie odświeżania aplikacji w tle iPhone

Wyłącz użycie sieci 5G

Chociaż 5G umożliwia szybsze łącze internetowe, może również powodować szybsze rozładowanie baterii. To niewielka cena, jeśli mieszkasz lub pracujesz w obszarze o dobrym zasięgu sieci 5G. Jednak gdy nie będziesz w zasięgu nadajnika, pozostawienie włączonej sieci 5G niepotrzebnie wyczerpuje baterię Twojego iPhone’a.

 1. Otwórz Ustawienia.
 2. Przejdź do zakładki Sieć komórkowa.
 3. Następnie wybierz Opcje danych komórkowych.
 4. Kliknij Głos i dane.
 5. Zmień ustawienie sieci z 5G Auto na LTE.
Wyłączenie sieci 5G iPhone

Dezaktywuj niepotrzebne powiadomienia

Za każdym razem, gdy ekran zapala się z nowym powiadomieniem, bateria roni łzę. Czy naprawdę musisz wiedzieć, że sklep oferuje teraz 15 procent zniżki na skarpetki z kodem SKARPETY2022? Wyłącz te powiadomienia, których nie potrzebujesz i zaoszczędź cenne procenty baterii.

 1. Otwórz Ustawienia.
 2. Przejdź do zakładki Powiadomienia.
 3. Następnie wybierz aplikację.
 4. Odznacz suwak odpowiedzialny za powiadomienia.
Dezaktywacja powiadomień iPhone

Wyłącz Wi-Fi i Bluetooth

Jeżeli Twój telefon ma włączone Wi-Fi oraz Bluetooth, cały czas skanuje swoje otoczenie w poszukiwaniu nowych urządzeń. Gdy nie korzystasz z żadnego sprzętu łączącego się po Bluetooth i nie masz dostępu do żadnej sieci Wi-Fi, po prostu wyłącz te funkcje. Najprostszym sposobem na wyłączenie modułu Wi-Fi i Bluetooth jest użycie górnej belki.

 1. Przeciągnij prawy górny róg ekranu w dół.
 2. Następnie odszukaj ikonę sieci Wi-Fi i Bluetooth.
 3. Kliknij w każdą z nich, a funkcja zostanie wyłączona.
Wyłączanie funkcji WiFi i Bluetooth iPhone

Co jeszcze można zrobić, by zadbać o kondycję baterii iPhone?

Oprócz wyłączenia powiadomień i używania trybu niskiego zużycia energii ważne jest, aby bateria wytrzymała próbę czasu. Zapewne doskonale zdajesz sobie sprawę, że ogniwa akumulatora w Twoim smartfonie z czasem słabną. Są jednak metody, które pozwolą zmniejszyć degradację baterii. Poniżej znajdziesz kilka kluczowych porad:

 • Podczas używania lub przechowywania akumulatorów litowo-jonowych unikaj ekstremalnych temperatur, zarówno wysokich, jak i niskich. Nie zostawiaj telefonu na słońcu ani na mrozie!
 • Unikaj „szybkich ładowarek”, które są wygodne, ale również szybciej degradują akumulatory litowo-jonowe.
 • Nie zostawiaj rozładowanego telefonu na dłuższy czas Baterie nie lubią ekstremalnie niskiego stanu naładowania.

 

Sprawdź także: