Jak usunąć dom z Google Maps i Street View?

Satelitarne Mapy Google oraz zdjęcia sferyczne Google Street View są to narzędzia ogromnie pomocne. Pozwalające oglądać świat właściwie pod każdą szerokością geograficzną. Mimo wszystko możesz uznać, że nie chcesz, by inni widzieli Twój dom. Co zrobić, żeby usunąć dom z Google Maps i Street View? Czy to w ogóle możliwe? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Czy da się usunąć dom z usługi Street View?

Potwierdzam, że da się ukryć przed innymi to, jak Twój dom wygląda. Celowo używam słowa ukryć, bo rzecz sprowadza się do zamazania obiektu – uczynienia nieczytelnym zarówno bryły budynku, jak i tego, co znajduje się na placu.

Zapytasz: a po co to robić? Odpowiadam zatem: dla zachowania prywatności. Choć obrazom zarejestrowanym przez obiektyw google’owskich samochodów doskwiera nieostrość, można dokładnie przyjrzeć się najbliższemu otoczeniu domu, co stoi na podwórku itp. A może ja sobie tego nie życzę, co?!

Rzecz jasna to, co widać w Street View nie pochodzi sprzed 10 minut, ani nawet sprzed tygodnia. Aktualny harmonogram prac samochodów utrwalających obraz znajdziesz pod adresem: google.com/intl/pl/streetview/explore/. Tam można wyczytać, że w roku 2022 pojazdy będą krążyć po polskich miastach od marca do października. Dotyczy to oczywiście miejscówek wymienionych w rozpisce.

W pozostałych miastach, w miasteczkach, jak również na wsiach, zdjęcia robione są rzadziej. Na przykład mój rodzinny dom pod Częstochową fotografowano około roku 2012. Skąd o tym wiem? Bo przed domem stoją jeszcze drzewa wycięte wiosną 2012 (naturalnie za wiedzą i pozwoleniem gminy).

Sprawdzałem za to samą Częstochowę, konkretnie swoją dzielnicę. Fotki ewidentnie pochodzą sprzed roku, bo zmieniło się kilka detali krajobrazu. Cała reszta jest za to bardzo aktualna.

Więc jeśli chcesz usunąć dom z Google Street View poprzez zamazanie go łatką, to jest to możliwe. Co więcej, zajmuje tylko kilka minut. Oto kompletna instrukcja.

Jak usunąć dom w Google Street View?

 1. Włącz Mapy Google na komputerze lub uruchom aplikację mobilną Google Street View.
 2. Wyszukaj swój dom po adresie lub zaznacz punkt na mapie.
 3. Gdy znajdziesz właściwe miejsce, kliknij menu pod trzema kropkami (w aplikacji znajdują się w prawym górnym rogu ekranu, na komputerze umieszczono je po lewej, przy znaczniku adresu).
 4. Kliknij Zgłoś problem.
 5. Zaznacz obszar, który powinien być zamazany.
 6. Wybierz powód, dla którego zgłaszasz to zdjęcie?
 7. Podaj adres e-mail i uruchom weryfikację.
 8. Po kilku dniach sprawdź, czy Google naniosło zmiany do Street View.

Dlaczego nie mogę skorzystać z widoku Google Street View?

Może się zdarzyć, że Twojego domu w ogóle nie będzie w usłudze Street View, bo auto z kamerą sferyczną nigdy tam nie dotarło! Dotyczy to małych miejscowości oraz dróg, które powstały po ostatniej wizycie samochodów Google w danej lokalizacji.

Jak sprawdzić, co utrwaliły kamery, a co nie? W aplikacji Street View i w mapach Google ulice zarejestrowane okiem obiektywu sferycznego podkreślone są na niebiesko, otacza je coś w rodzaju nitki. Pozostałe zaznaczone są jedynie na biało. Klikając na niebieską nitkę zobaczysz widok Street View. Jednocześnie Google zamieszcza informację o tym, kiedy sporządzono zapis wizualny. Da Ci to ogląd, jak stare są fotki sferyczne.

Jak usunąć dom z Google Maps? Czy to w ogóle możliwe?

Tym razem mam złą wiadomość – nie da się wymazać domu z widoku satelitarnego (#smuteczek). Zdjęcie wykonane obiektywem zawieszonym w przestrzeni kosmicznej jest nieodwoływalne jak minister Czarnek. Faktem jest, że satelity nie robią zdjęć codziennie i to, co dzięki nim widać również się dezaktualizuje – polecam sprawdzić najbliższe otoczenie.

Kolejna rzecz to jakość tych fotografii. Nie sposób odczytać z nich istotnych szczegółów, ciężko więc mówić o naruszaniu prywatności. Wystarczają jednak do nabrania ogólnego pojęcia o podziwianej okolicy, co może się przydać w pieszych wędrówkach gdzieś po bezdrożach.

I chociaż Google robi dużo, żeby dostarczać aktualne mapy, nie jest firmą nieomylną, ani wszechwiedzącą. Tu możesz wkroczyć Ty, by powiadomić giganta o nieaktualnych informacjach. Korzystając z menu podręcznego, powiadomisz Google o błędzie, zgłaszając:

 • Propozycję zmiany danych.
 • Nieprawidłową lokalizację pinezki lub nieprawidłowy adres.
 • Brakujące miejsce.
 • Brakującą drogę.
 • Nieprawidłowe informacje.
Mapy Google problemy możliwe do zgłoszenia

Jak powiadomić Mapy Google o błędzie?

 1. Uruchom Mapy Google na komputerze.
 2. Odszukaj miejsce, które chcesz poprawić.
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na pinezkę, ulicę albo budynek.
 4. Wybierz Zgłoś problem z danymi.
 5. Określ, które dane wymagają poprawy.
Zgłaszanie problemu w mapach google