Jak odzyskać usunięte pliki z komputera? Programy i porady, które pomogą przywrócić dane

Czy zdarzyło Ci się kiedyś usunąć plik, którego teraz bardzo potrzebujesz? Na pewno tak. To przytrafiło się każdemu. Ale czy da się przywrócić usunięty plik? Jakich narzędzi do tego potrzeba? Chociaż pierwszą reakcją zazwyczaj jest panika, sytuacja nie jest tak zła, jak się wydaje. Sprawdź jak odzyskać usunięte pliki.

Dysk SSD czy HDD, gdzie trzymać ważne dane?

Dyski HDD zbudowane są z talerzy pokrytych warstwą nośnika magnetycznego, a przestrzeń talerzy podzielona jest logicznie na sektory, w których umieszczane są zapisywane dane. W momencie usunięcia pliku dysk oznacza dotychczasową zajętą przestrzeń jako pole do przyszłego zapisu. Innymi słowy, dysk nadpisuje wcześniej usunięte dane. Zamiast tworzyć nowy, pusty sektor.

W przypadku dysków SSD proces wygląda inaczej. Dyski SSD zbudowane są inaczej, komórki pamięci wykonane są z materiałów półprzewodnikowych i mają inny sposób zapisu danych. Aby dysk SSD mógł zapisać dane, musi on dysponować pustym miejscem. Dlatego dyski SSD w momencie usunięcia pliku automatycznie nadpisują usunięty plik informacją o pustym miejscu. Odpowiada za to funkcja TRIM.

Poznając budowę obu nośników pamięci, możemy dojść do wniosku, że to dyski HDD powinny być używane do przechowywania ważnych danych i pełnić funkcję magazynu. Dzieje się tak za sprawą prostszego sposobu zapisu danych, który umożliwia ich odzyskanie.
Zobacz dyski HDD i SSD w x-komie

Co się dzieje z usuniętym plikiem?

Warto zacząć od tego, że każdy system operacyjny śledzi, gdzie znajdują się pliki na dysku. Dzieje się tak za pomocą „wskaźników”. Wskaźnik to specjalny rodzaj zmiennej, w której zapisany jest adres w pamięci komputera. Oznacza to, że wskaźnik wskazuje miejsce, gdzie zapisana jest jakaś informacja. Każdy plik i folder na dysku ma wskaźnik, który informuje system, gdzie zaczynają się i kończą dane pliku.

W przypadku pliku usuniętego w normalny sposób zostaje on przeniesiony do kosza. Ta operacja jest prosta do odwrócenia, ponieważ usunięty plik zmienił swoją lokalizację, ale fizycznie nadal pozostaje na dysku. Po opróżnieniu kosza wydawać się może, że nie odzyskamy już skasowanego pliku. W obliczu scenariusza utraty danych musimy działać szybko.

talerze dysku HDD

Jak postępować w obliczu utraty danych?

Pierwszą czynnością, którą powinniśmy wykonać po opróżnieniu kosza, w którym znajdował się ważny dla nas plik, jest zaprzestanie korzystania z urządzenia pamięci masowej, którego dotyczy problem. W przypadku dysków HDD zminimalizuje to prawdopodobieństwo, że system Windows nadpisze pliki przed wykonaniem odzyskiwania.

Natomiast w przypadku dysku SSD należy niezwłocznie zaprzestać jego użytkowania. Dalsze korzystanie z dysku, przenoszenie plików, wykonywanie operacji może pogłębić problem. Wypnij dysk z komputera i skontaktuj się ze specjalistami. Proces odzyskiwania danych z SSD jest cały czas w fazie rozwoju, a nawet wyspecjalizowane firmy nie dają nam gwarancji na odzyskanie danych. W przypadku prób odzyskania danych w warunkach domowych robisz to na własną odpowiedzialność, może to być groźne dla pozostałych danych i nie przynieść żadnego pozytywnego skutku.

szybki dysk na stole

Sprawdź kosz w swoim komputerze

Jest to pierwsze rzecz, którą powinniśmy zrobić po usunięciu plików. Jeśli dany plik został niedawno usunięty, może znajdować się w Koszu, skąd można go łatwo odzyskać.

Aby przywrócić przeniesione do kosza pliki, wykonaj następujące kroki:

  1. Kliknij dwukrotnie Kosz, aby go otworzyć.
  2. Znajdź i zobacz pliki do odzyskania. Możesz użyć klawiszy Ctrl i Shift, aby wybrać wiele elementów naraz.
  3. Kliknij prawym przyciskiem myszy zaznaczenie i wybierz Przywróć. Spowoduje to przywrócenie pliku do jego pierwotnej lokalizacji. Możesz także przeciągnąć plik z Kosza i upuścić go w nowej lokalizacji, w której będzie przechowywany.
  4. Sprawdź, czy pliki rzeczywiście zostały przywrócone do ich oryginalnej lub nowej lokalizacji.

Disk Drill — program, który pomoże odzyskać dane

Użycie zewnętrznego oprogramowania do odzyskiwania plików, może być konieczne w celu ich przywrócenia. Disk Drill to kompleksowa aplikacja do odzyskiwania danych, która wykorzystuje zaawansowane algorytmy do skanowania dowolnych nośników pamięci w poszukiwaniu usuniętych plików, które można odzyskać.

Disk Drill można pobrać za darmo i użyć do odzyskania do 500 danych na raz oraz przeglądania wszystkich plików dostępnych do przywrócenia bez żadnych inwestycji finansowych.

1. Uruchom aplikację.

2. Wybierz dysk lub partycję, na której znajdowały się pliki.

3. Kliknij przycisk „Wyszukaj utracone dane”, aby zainicjować algorytmy skanowania. Podczas przetwarzania zostanie wyświetlona lista plików, które można odzyskać.

4. Wybierz pliki, które chcesz przywrócić, oraz nową lokalizację, w której będziesz je przechowywać.

5. Kliknij Odzyskaj, aby wykonać odzyskiwanie danych.

Przywracanie plików i zdjęć za pomocą aplikacji Recuva

Recuva to mały darmowy program, którego można użyć do odzyskiwania zdjęć, muzyki, dokumentów, filmów lub innych typów plików na dysku twardym, kartach pamięci lub pamięciach USB. Recuva przeszukuje nośniki i łączy fragmenty plików w całość, dzięki czemu można odzyskać potrzebne dane.

 

Odzyskiwanie usuniętych plików za pomocą Recuva: 

1. Otwórz Recuvę. Kliknij przycisk Dalej.

2. Wybierz typ plików, które chcesz odzyskać i kliknij przycisk Dalej.

3. Wybierz dysk, na którym znajdują się usunięte pliki. Kliknij przycisk Dalej.

4. Opcjonalnie zaznacz opcję Głębokie Skanowanie. Kliknij przycisk Start.

Jak zapobiegać przypadkowemu usunięciu danych?

Zapobieganie przypadkowemu usunięciu danych z komputera jest z pewnością lepsze niż spędzanie czasu na odzyskiwaniu danych. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w ochronie cennych informacji.

Kontroluj dostęp do swojego komputera

Kontrolowanie dostępu do komputera i jego danych może w znacznym stopniu chronić go przed nieoczekiwaną utratą danych. Pamiętaj, aby twój sprzęt był zabezpieczony hasłem oraz utwórz osobne konta dla pozostałych użytkowników.

Pamiętaj o regularnych kopiach zapasowych

Tworzenie kopii zapasowej komputera jest niezwykle ważne, jeśli cenisz dane, które zawiera. Aby mieć możliwość stworzenia kopii zapasowej, musisz wyposażyć się w zewnętrzny dysk twardy lub serwer NAS. Powinieneś również rozważyć tworzenie kopii zapasowych w chmurze, aby przechowywać kopie ważnych danych w alternatywnej lokalizacji w celu ochrony przed fizycznymi katastrofami, takimi jak pożar lub powódź.

Aktualizuj oprogramowanie systemowe

Kontroluj czy twoja wersja systemu operacyjnego jest tą najnowszą. Aktualizacje często usuwają błędy i luki w zabezpieczeniach, które mogą zwiększyć szanse na utratę danych. Korzystasz jeszcze z Windows 7? 5 zagrożeń czeka!