Czy można odzyskać usunięte zdjęcia z telefonu? Jak to zrobić?

Smartfony dają możliwość wygodnego robienia i przechowywania zdjęć, ale co jeśli przypadkowo je usuniesz? Czy można je odzyskać? Nie wszystko stracone – pliki nie znikają bezpowrotnie. W tym artykule poznasz kilka sposobów odzyskiwania usuniętych zdjęć.

Co się dzieje z usuniętymi zdjęciami?

Na wstępie musisz wiedzieć o tym, że gdy przypadkowo usuniesz zdjęcia ze swojego telefonu, powinieneś zaprzestać korzystania z aplikacji i otwierania wewnętrznych plików. Dlaczego? Ponieważ informacje o usuniętych zdjęciach najczęściej zostają w pamięci podręcznej aplikacji lub plikach tymczasowych.

Każda dodatkowa operacja może nadpisać zdjęcia, które chcesz przywrócić, a to utrudni ich odzyskanie. Najważniejsza jest szybka reakcja, ponieważ najłatwiej jest odzyskać stosunkowo nowe zdjęcia, których nie było za wiele. Im szybciej zaczniesz odzyskiwanie, tym większa szansa, że działanie zakończy się sukcesem.

Telefon na stole
Źródło: pexels.com

Jak przywrócić usunięte zdjęcia?

Większość aplikacji galerii posiada wbudowaną obsługę przywracania. Gdy usuwasz zdjęcie, w pierwszej kolejności zostanie ono przeniesione do kosza. Przez pewien czas można je odzyskać, ale gdy zbraknie miejsca w pamięci lub minie wyznaczony czas, kosz zostaje opróżniany.

Przywracanie zdjęć w telefonach z Androidem

Choć przywracanie zdjęć jest z reguły proste, to praktycznie każdy z producentów korzysta z innego schematu. Oto kilka przykładów jak przywrócić przeniesiona do kosza zdjęcia w telefonach z Androidem: 

Przywracanie zdjęć w Zdjęciach Google

Jeżeli korzystasz z telefonu z Androidem, prawdopodobnie używasz również aplikacji Zdjęcia Google. Otwórz aplikację -> kliknij ikonę z trzema paskami na górze ekranu -> przejdź do kosza -> przytrzymaj palec na wybranej fotce i wciśnij przywróć.

Przywracanie zdjęć w telefonach OnePlus

OnePlus maksymalnie uprościł odzyskiwanie zdjęć z kosza. Wystarczy otworzyć Galerię -> przewinąć na sam dół -> wejść w pozycję Ostatnio usunięte -> przytrzymać palec na wybranej fotce i dotknąć opcji Odzyskaj.

Przywracanie zdjęć w telefonach Samsung

Samsung również posiada kosz w swojej galerii. Przejdź do galerii -> dotknij trzech kropek widocznych w prawym górnym rogu -> z menu wybierz Kosz -> otwórz wybrane zdjęcie -> kliknij ikonę przywracania (strzałki).

Przywracanie zdjęć w telefonach Xiaomi

W telefonach Xiaomi usunięte zdjęcia przechowywane są około 30 dni. Niestety samo magazynowanie odbywa się w chmurze, czyli „Cloud Trash”. Jeżeli nie posiadasz synchronizacji z chmurą Xiaomi, nie odzyskasz plików. Otwórz galerię -> dotknij ikonę z trzema kropkami -> otwórz Kosz -> wybierz zdjęcie -> następnie kliknij Recover (przywróć).

Przywracanie zdjęć w telefonach Apple

Usunięte zdjęcia z iPhone’a, przechowywane są do 30 dni. Aby je odzyskać, otwórz aplikację Zdjęcia ->  wybierz Albumy -> otwórz folder Ostatnio usunięte -> włącz opcję wybierz i stuknij zdjęcie, które chcesz odzyskać -> potwierdź przywrócenie usuniętego zdjęcia.

Usunięte pliki iPhone

Jakich programów użyć do odzyskiwania zdjęć?

Jeżeli sprawdziłeś kosz i twoich zdjęć tam nie ma, czas skorzystać z aplikacji i programów, które mogą pomóc w odzyskaniu usuniętych zdjęć z telefonu. Niestety często odzyskane zdjęcia będą o wiele gorszej jakości. Dzieje się tak, ponieważ programy przeszukują pamięć podręczną różnych aplikacji, miniatury i pliki tymczasowe. Co ciekawe, nawet jak sformatujesz kartę pamięci, to istnieje szansa na odzyskanie zdjęcia, więc zawsze warto próbować.

Aplikacje na telefon

Jednym ze sposobów przywracania usuniętych zdjęć na telefonach jest skorzystanie z pomocy aplikacji. Większość z nich nie wymaga uprawnień administratora, ale mając uprawnienia root, zwiększasz swoją szanse na odzyskanie utraconych plików.

DigDeep Image Recovery

DigDeep to aplikacja na Androida, która daje możliwość łatwego przywrócenia plików graficznych. Aplikacja ma przejrzysty interfejs i nie obsługuje zaawansowanego wyszukiwania z uprawnieniami root. Wystarczy, że uruchomisz skanowanie, a po jego zakończeniu otrzymasz wygenerowaną listę usuniętych zdjęć.

Pobierz program DigDeep Image Recovery

Aplikacja DigDeep

DiskDigger Photo Recovery

Program DiskDigger, jest stworzony do odzyskiwania skasowanych zdjęć i plików graficznych. Aplikacja może odnaleźć zaginione zdjęcia we wbudowanej pamięci telefonu lub na karcie SD, w wielu przypadkach także po sformatowaniu. Jeżeli posiadasz uprawnienia root, program przeanalizuje całą pamięć telefonu, co może pomóc odzyskać więcej zdjęć i filmów.

Pobierz program DiskDigger Photo Recovery

Aplikacja DiskDigger

Aplikacje na komputer

Jeżeli programy instalowane bezpośrednio na telefonie nie dały rady, pomocne mogą okazać się specjalne programy, przeznaczone przede wszystkim na komputery stacjonarne i laptopy. Dzięki komputerowym aplikacjom można odzyskać więcej zdjęć niż przez aplikację na telefon bez roota.

Recuva

Recuva to mały darmowy program, dzięki któremu odzyskasz utracone zdjęcia z telefonu. Aplikacja przeszukuje nośniki i łączy fragmenty plików w całość, dzięki czemu można odzyskać potrzebne dane. Gdy skanowanie Twojego telefonu zostanie ukończone, program wyświetli odzyskane pliki.

Pobierz program Recuva

Program Recuva

Dr.Fone

Jest to zaawansowany program, który posiada narzędzia do przywracania utraconych plików. Za jego pomocą można odzyskać utracone zdjęcia, ale także usunięte kontakty, wiadomości tekstowe i muzykę. Program współpracuje z telefonami wyposażonymi w systemy Android i iOS.

Pobierz program Dr.Fone

Program Dr.Fon