Ahoj przygodo! Jak przygotować się na podróże z dzieckiem

Walizki spakowane, lista atrakcji przygotowana, trasa zaplanowana – pora ruszać w drogę! Podróże z dzieckiem wymagają wykazania się logistycznym talentem. Zadbać o komfort i bezpieczeństwo podczas wyjazdu pomogą foteliki samochodowe. A co poradzić na grymasy i nudę? Oto sposoby na to, by wielokilometrowa trasa upłynęła spokojnie.

Jak przygotować dziecko do podróży samochodem?

Początki bywają… ciekawe. Podejdź do tematu podróży kreatywnie, ale też dyplomatycznie. Prawdopodobnie wielogodzinny przejazd samochodem nie nastraja Cię pozytywnie, ale Twój maluch wcale nie musi o tym wiedzieć. Zanim więc wsiądziecie do auta, zainteresuj go tematem zbliżającej się eskapady. Opowiedz o tym, ile wspaniałych przygód czeka go, gdy dotrzecie na miejsce.

Podczas przemieszczania się z punktu A do punktu B też może być całkiem wesoło. Za szybą przemyka wiele ciekawostek przyrodniczych. Jadąc przez las, można zobaczyć w oddali dzikie zwierzęta, liczyć domy z zielonym dachem, śpiewać piosenki albo odbyć drzemkę (największe marznie rodziców). Aby podróż upłynęła łatwiej, pozwól maluchowi zabrać ze sobą ulubione zabawki. Pamiętaj, by wspomnieć o postojach i zapewnij o smacznej (i zdrowej) przekąsce.

Foteliki samochodowe – podstawa każdej podróży z dzieckiem

Kiedy już zapewnisz maluszka o tym, że czeka go nie lada przygoda, pora na zorganizowanie przestrzeni w samochodzie. Podróże z dzieckiem będą bezpieczne tylko wówczas, gdy w samochodzie pojawi się fotelik. Aby wybrać najlepszy, weź pod uwagę kilka istotnych kryteriów. Przede wszystkim wiek, wagę i wzrost dziecka. O komfort maluszka i odpowiednie podparcie podczas podróży dla jego głowy i kręgosłupa zadba regulowany zagłówek i siedzisko.


Jak zamontować fotelik samochodowy?

Fotelik samochodowy musi być zamontowany solidnie i zgodnie z dołączoną instrukcją. Tylko wówczas będzie spełniał swoje zadanie w stu procentach. Siedziska dla dzieci mogą być montowane w samochodzie przodem do kierunku jazdy (FWF Forward Facing) oraz tyłem do kierunku jazdy (RWF Rearward Facing). Druga opcja jest bezpieczniejsza i zaleca się, aby w ten sposób przewodzić dziecko najdłużej, jak to możliwe, a na pewno przez pierwszych 12 miesięcy. Najbezpieczniejszym miejscem na montaż fotelika jest środek tylnej kanapy samochodu. Dlatego jeśli konstrukcja samochodu to umożliwia, najlepiej jest zamontować fotelik właśnie na tym siedzeniu.

Przed przystąpieniem do montażu trzeba sprawdzić, czy samochód został wyposażony w system mocowania Isofix. Jeśli nie posiada tego standardu i specjalnych uchwytów, to pozostaje opcja montażu przy użyciu 3 punktowych pasów bezpieczeństwa. Przed przystąpieniem do pracy warto też sprawdzić, czy  znajdujące się na kanapie samochodowej pasy są wystarczająco długie. Podczas montażu fotelika nie mogą być skręcone i powinny mieć silny naciąg. Na szczególną uwagę zasługuje także sprawdzenie kąta nachylenia oparcia oraz regulacji zagłówka. Fotelik powinien być zamontowany w taki sposób, aby się nie przemieszczał.

fotelik samochodowy

Praktycznym rozwiązaniem jest zamontowanie bazy do fotelika. To element, który montuje się na stałe za pomocą złączy isofix. Fotelik umieszcza się w bazie i w każdej chwili można go swobodnie wpiąć lub wypiąć. Foteliki samochodowe z najmłodszej grupy wiekowej zazwyczaj posiadają własny system pasów. Powinny one być zapięte dosyć ciasno i przylegać do ciała maluszka. Modele dla starszych dzieci wykorzystują samochodowe pasy bezpieczeństwa.

W rankingu fotelików samochodowych znajdziesz szczegółowe informacje na temat tego, jak wybrać odpowiedni model i na jakie funkcje oraz kryteria zwrócić uwagę, by podróżowanie z dzieckiem było komfortowe i bezpieczne.

Podróże z dzieckiem – co ze sobą zabrać?  

Podróżowanie z dzieckiem w samochodzie ma pewną przewagę nad innymi środkami transportu, ponieważ możesz zabrać ze sobą więcej. Nawet gdy jest ty tylko weekendowy wypad i względnie krótka trasa to i tak znajdzie się mnóstwo argumentów za tym, by dopakować jeszcze kilka dodatkowych ubranek, zapasową buteleczkę, ukochaną przytulankę, bez której maluch nie zmruży oka. Wszystko zależy od wieku dziecka i zaplanowanego miejsca pobytu. Im starsze dziecko, tym mniej ekwipunku potrzebuje. Jeśli jednak wiesz, że nie objedzie się bez spacerówki, leżaczka bujaczka i turystycznego łóżeczka, postaw na kompaktowe, składane modele.

Czy to ferie zimowe, czy długie wakacje na każdą podróż z dzieckiem trzeba wyposażyć się w zestaw pierwszej potrzeby. Asortyment zmienia się wraz z wiekiem dziecka, ale zwyczajowo w podręcznej torbie powinny więc znaleźć się chusteczki nawilżające, przekąski, butelka z mlekiem, woda i pieluszki. Możesz też zapakować ubranka na zmianę w razie wpadki podczas zajadania posiłków. Przyda się też śliniaczek oraz ciepły i mięciutki kocyk, który przywoła drzemkę.