Test i recenzja smartwatcha dla dzieci Tobi 2 i robota Tobi Friends Chatter

Sprzęty i technologie otaczają nas i nasze pociechy na każdym kroku. Jeśli planujesz z tym walczyć, to będzie to nierówny bój. Więc jeśli nie masz szałasu bez dostępu do sieci i prądu, gdzieś pośrodku Bieszczad, a chcesz mieć pod kontrolą technologię, z którą przebywa Twoje dziecko, to warto się z nią zaprzyjaźnić. Na Twoich warunkach, ale ku uciesze dzieci. Smartwatch Tobi 2 i robot Chatter nadają się idealnie do przełamania pierwszych, technologicznych lodów. Zapraszam na test i recenzję interaktywnych gadżetów dla dzieciaków.

Interaktywne zabawki – a komu to potrzebne?

Zdarza Ci się słyszeć w kryzysowych momentach od swojej pociechy „nie mam się czym bawić” albo „nuuudzi mi się”? A co z „poobaawiisz się ze mnąą?” z oczami Kota w butach ze Shreka, akurat w momencie, kiedy jedną nogą domykasz zmywarkę, drugą podnosisz papierek z podłogi, a ręce symultanicznie nalewają wodę do konewki i podlewają kwiatki? Znasz to.

I oczywiście, poświęcasz swojemu dziecku tyle czasu, ile możesz, ale bywają momenty, kiedy zwyczajnie musi się zająć sobą. Takie chwile są nawet wskazane dla zachowania higieny w relacjach między rodzicami i dziećmi. I wiesz, że za kilkanaście minut samodzielnej zabawy Twojego malucha jesteś w stanie poświęcić wiele (na przykład świeżo odkurzoną podłogę, na którą radośnie sypie się brokat, mrugając do Ciebie figlarnie, dając do zrozumienia, że nawet trzy kolejne odkurzania nie wydrą go spomiędzy dywanowego włosia). No trudno. Ale bywa też tak, że zwyczajnie nie możesz pozwolić na najkotki błyskotki, bo na przykład za 10 minut wpadają znajomi, a akurat nie masz w planach odwiedzać lokalnej pralni z naręczem cudzych płaszczy.

Smartwatch Tobi 2 oraz robot Booper Chatter świetnie sprawdzą się w awaryjnych momentach, jak i w codziennej zabawie i edukacji. Poznajcie ich.


Unboxing smartwatcha Tobi 2 i robota Tobi Friends Chatter

Zarówno smatwatch, jak i robot mają półprzezroczyste pudełka, dzięki czemu od razu widać czego spodziewać się w środku. Smartwatch Tobi 2 umieszczony jest w podłużnym, sporo za dużym opakowaniu. Robot Tobi Friends Chatter ma bardziej skrojone na miarę pudełko. Zobaczcie.

Tobi2 w pudełku

Pokrótce opowiem Wam, co w środku. Oprócz smartwatcha i totalnej ilości plastiku w pudełku znajdują się instrukcje obsługi w wielu językach, ramka do stawiania Tobiego lub przyczepiania na przykład do paska oraz kabel do ładowania USB – mini USB. W drugim pudełku oprócz Chattera znajdują się instrukcje oraz pojemniczek z bateriami, który służył do prezentacji umiejętności robocika na sklepowej półce.

Celowo wrzucam zdjęcia już po unboxingu, bo ilość wytłoczek i pozostałości przytłumiłaby docelową zawartość. Zobaczcie jak wyglądają zegarek i robot w pełnej okazałości.

Wykonanie

Robot Chatter i zegarek Tobi 2 są wykonane z dbałością o szczegóły. Wszystkie elementy do siebie pasują i nie ma zauważalnych niedociągnięć czy nieestetycznych nadlewów. Jedyne, do czego można się przyczepić, ale tylko dlatego, że ta zależność została narzucona właśnie przez te urządzenia, to to, że wszystko się przyczepia do silikonowych części. I nie ma zmiłuj, jeśli w pobliżu są futrzaki, to każdy włosek wyląduje na pasku od zegarka, albo brzuszku robocika. Na szczęście bardzo łatwo się zmywają. Robota wystarczy przetrzeć zwilżoną chusteczką, a pasek z Tobiego2 można wsadzić pod bieżącą wodę.

Smartwatch Tobi2 – wygląd

Smartwatch składa się z ruchomego „panelu” robocika oraz regulowanego, silikonowego paska. Na Tobim znajdują się diody LED, ruchome ramiona i nogi, kamera skierowana na zewnątrz (P.O.V), kamera do selfie, przycisk startowy oraz gniazdko ładowania. Dodatkowo do zestawu jest dołączona bardzo praktyczna ramka z kipsem/podnóżkiem.

Tobi Friends Chatter – wygląd

Robot Chatter to jednoczęściowa interaktywna zabawka. Na głowie posiada przycisk rozpoczynający interakcję, a na brzuchu mikrofon, za pomocą którego kontaktujemy się z robocikiem. Pod spodem znajduje się przycisk zasilania robota i miejsce na baterie.

Chatter

Tobi2 – co w środku

Czym tak naprawdę jest Tobi 2? To smartwatch i robocik z własną osobowością w jednym. A oprócz tego zapleczem wypełnionym rozrywką i edukacją podaną w bardzo przyjazny sposób. Sprawdźmy, jakie funkcje ma ten smartwatch.

Pierwszy ekran, widoczny po wybudzeniu, to sympatyczna i uśmiechnięta buzia małego przyjaciela. Przesunięcie ekranu do góry wywołuje funkcje potrzebne do opieki nad robotem i są to: jedzonko, zabawa z Tobim, świat Tobiego oraz pogaduchy z Tobim. Przyciśnięcie guzika pod ekranem wywołuje menu, w którym znajdują się wszystkie pozostałe aktywności. Na pierwszym ekranie widoczna jest ikonka aparatu, galerii, walkie talkie oraz wiadomości.

Po przesunięciu ekranu w lewo pojawiają się ikonki trzech kategorii rozrywki dla dzieci: gry logiczne, gry fitness, gry zręcznościowe oraz nagrody (osiągnięcia, które pociecha zdobywa podczas ćwiczeń). Następny ekran to funkcje przydatne już nawet dla najmłodszych, bo z pewnością pomogą w późniejszej organizacji przedszkolnych i szkolnych poranków. Są to: budzik, minutnik, kalendarz i stoper. Ostatni ekran to kalkulator, ćwiczenia oddechowe, zdrowie oraz ustawienia.

Całe menu utrzymane jest w bardzo przyjemnej i radosnej kolorystyce, która z pewnością przypadnie dzieciakom do gustu.  

Pora więc sprawdzić, jak działają te funkcje, ile radości przynoszą i jakie mają walory edukacyjne. Na początku zobaczmy, jak opiekować się małym przyjacielem.

Tobi 2 – funkcje

Opieka nad Tobim to nie lada wyzwanie dla malucha, bo robocik dokładnie wie, czego chce i dosadnie zgłasza swoje potrzeby. Kiedy Tobi się nudzi (a zdarza mu się to dość często!), to u góry po lewej stronie pojawia się różowa ikonka, która wskazuje maluchowi, gdzie znajdzie formę rozrywki dla pupila.

Ale Tobi, jak prawdziwy pupil, nie żyje samą zabawą. Czasem potrzebuje opieki, bo się źle czuje, a czasem zwyczajnie rozrabia i też trzeba temu jakoś zaradzić. Kiedy wybierzemy w opcjach, co Tobi ma jeść lub czym się bawić i zatwierdzimy zielonym przyciskiem, to ikonka pojawia się na ekranie głównym razem z Tobim, który wykonuje odpowiednią interakcję urozmaiconą ekspresyjną mimiką i radosnymi odgłosami.

Oprócz zaspakajania potrzeb Tobiego pociecha może też zabawić się projektanta wnętrz. Pod ikoną domku znajduje się świat Tobiego, czyli przestrzeń, w której robocik mieszka. Można mu urządzić sypialnie, bawialnie czy łazienkę. Moim zdaniem to bardzo rozwija kreatywność dzieci i mnie się to podoba.

Jakie walory edukacyjne ma ta funkcja opieki? Ja widzę wiele. Pierwsza i najważniejsza według mnie jest taka, że opieka nad Tobim może być dobrym wprowadzeniem do przygotowania się na nowego domowego pupila, który również będzie wymagał opieki. Powiecie, że przecież dziecko powinno samo kreować opiekuńcze zabawy z misiami i lalami w rolach głównych. Fakt, te zabawy są dla rozwoju dzieci niezbędne, ale… opieka nad lalką, która nie jest interaktywna, może być nieco wyidealizowana i sprowadzać się tylko do usypiania i tulenia (też niezmiernie ważne). To, że Tobi sam komunikuje swoje potrzeby i czasem bywa niezadowolony, też ma swój edukacyjny wymiar.

Rozbudzanie pasji – fotografia z Tobi 2

Czy to możliwe, żeby taki mały gadżet był w stanie rozbudzać pasje już u maluchów? Moim zdaniem tak. Tobi2 wyposażony jest w aż dwa aparaty fotograficzne. Ten umieszczony na górnej krawędzi daje dziecku możliwość łapania w kadrach tego, co znajduje się przed maluchem. Aparat znajdujący się na ekranie pozwala na cykanie selfie, które potem w galerii zdjęć można kreatywnie ozdobić, a następnie za pomocą wiadomości wysłać do innego smartwatcha Tobi2. Całą galerię zdjęć oczywiście można przesłać za pomocą kabla do komputera.

Rozrywka z Tobi 2

Kiedy najedzony i wybawiony Tobi chwilowo odpoczywa, to pora na zaktywizowanie naszego malca. Pociecha, używając Tobiego2 ma do wyboru trzy formy spędzania czasu. Co tak naprawdę cieszy, bo jest to w pewien sposób gwarancja chwilowego braku znudzenia. Ale brak nudy to nie jedyny atut tego zegarka. Gry i zabawy, które proponuje Tobi2, bawią i uczą. Przede wszystkim kojarzenia ciągów akcja – reakcja w kontakcie z technologią, pomagają ćwiczyć pamięć i uczą wytrwałości w dążeniu do celu.

Tobi2 i krzyżyk

Brzmi banalnie? Oj wcale nie tak do końca. Sprawdziłam i już spieszę z wyjaśnieniami. Weźmy na tapet na przykład grę Kosmiczne Podróże. Tobi podróżuje w kosmosie, a my mamy mu pomóc przeskakiwać z planety na planetę. Co w tym trudnego, zapytacie. Trudności jest sporo, nawet dla dorosłego 😉. Planeta, na której ląduje Tobi kręci się wokół własnej osi, a dodatkowo nasz bohater musi zdobywać monety. Kiedy nie uda mu się wskoczyć na planetę, traci jedno z trzech żyć. Oprócz Kosmicznych Podróży nasza pociecha może grać w:

Gry logiczne

  • Tobi i krzyżyk – znane wszystkim kółko i krzyżyk,
  • Rozkmiń matmę – rozwiązywanie zadań matematycznych,
  • Tobi godzinki – trzeba dopasować godzinę na tarczy z godziną na zegarze cyfrowym,
  • Para do pary – klasyczne memo, w którym trzeba dopasować obrazki zanim skończy się czas.

Gry zręcznościowe

  • Mistrz wsadów – ćwiczenie rzutów do kosza
  • O-błędny balans – dopasowanie kul do otworów
  • Ale jazda – unikaj zderzenia z innymi samochodami

Fitness

  • Ukryte cudaki – gra AR, w której trzeba zbierać pojawiające się na ekranie obiekty
  • Baba jaga patrzy – pociecha musi tańczyć do muzyki, a gdy ta przestanie grać trzeba zastygnąć w bezruchu
  • Tobi mówi – powtarzanie ruchów widocznych na ekranie
  • Robot-o-boks – zdobywanie żetonów przez wymierzanie ciosów w niewidzialnego przeciwnika

Ustawienia w Tobi 2

Smartwach daje pełną możliwość personalizacji wewnętrznych ustawień. Można zmieniać język, godzinę, datę, poziomy jasności i głośności, możliwość połączenia z innymi smartwachami Tobi2, wersja oprogramowania (w momencie starej wersji dostajemy info o możliwości aktualizacji).

Sprawdźcie film Elwiry z unboxingu smartwatcha Tobi 2 i robotów Booper i Chatter:

Jak działa Robot Chatter

Pora sprawdzić, jak sprawuje się interaktywny przyjaciel Tobiego 2, czyli robot Chatter. Ten mały cudak, mimo niewielu funkcji jest sympatycznym uzupełnieniem i miłym towarzystwem dla Tobiego 2. Kiedy słyszy odgłosy dobiegające z zegarka, dołącza do zabawy i reaguje ruchem tułowia, dźwiękami i światełkami umieszczonymi po bokach brzuszka. Ale to nie wszystko, bo kiedy nie ma w pobliżu smartwatcha, mały robocik chętnie integruje się z dzieckiem. Dzięki temu, że w brzuszku ma wbudowany mikrofon, wyraźnie słyszy to co mówi dziecko i odpowiada w swoim języku.

Jakie korzyści może wnosić taka relacja? Z pewnością będzie rozbudowywać wyobraźnię i kreatywność malucha. A być może przyczyni się do przełamywania barier związanych z publicznymi występami?

Podsumowanie

Czy warto kupić dziecku smartwatch Tobi 2 i robota Tobi Friends Chatter? Jeśli widzisz, że Twoje dziecko przejawia zainteresowanie technologicznymi gadżetami, to oczywiście tak. Zegarek będzie nie tylko świetną formą rozrywki, ale też interaktywnym edukatorem. Dzięki grom i aktywnościom, które proponuje Tobi 2, pociecha może ćwiczyć pamięć, koordynację ruchową i sprawdzić, jak radzi sobie z opieką nad elektronicznym pupilem. 

Z kolei robot Chatter będzię miłym towarzystwem zarówno dla zegarka, jak i dla pociechy. Dzięki temu, że jego funkcje nie są zbytnio rozbudowane, będzie dobrym towarzyszem zabaw dla młodszych dzieci. 

Minusy

  • silikonowy materiał przyciąga zabrudzenia
  • niekiedy ekran zacina się podczas grania
  • Robot Chatter mógłby miec trochę więcej funkcji

Plusy

  • atrakcyjne funkcje rozrywkowe
  • angażujące funkcje edukacyjne
  • odporność na zachlapania
  • możliwość robienia zdjęc i ich edycji
  • duży zkres regulacji paska
  • zamienna ramka

Ocena

8/10