Jak przesłać obraz z telefonu i podłączyć dysk sieciowy do telewizora Xiaomi?

Dla wielu użytkowników bardzo ważną funkcją nowoczesnych telewizorów jest bezproblemowa współpraca z takimi urządzeniami jak smartfony, tablety czy dyski sieciowe. Połączenie ze sobą tych urządzeń nie jest specjalnie trudne, ale dla początkujących i mniej zaawansowanych użytkowników przygotowaliśmy krótki poradnik.

Na początku opiszmy pokrótce procedurę testową. Otóż wszystkie opisane w tym artykule operacje i czynności przeprowadziliśmy z wykorzystaniem następującego sprzętu:

W trakcie testu smartfon komunikował się z ruterem bezprzewodowo (przez Wi-Fi), natomiast telewizor został podłączony do rutera kablem. Połączenie telewizora z ruterem kablem nie jest oczywiście niezbędne: można go też połączyć przez Wi-Fi, ale ponieważ połączenie kablowe jest z reguły stabilniejsze, szybsze i używam go na co dzień (zwłaszcza do strumieniowania treści z takich VoD jak YouTube czy Prime Video), pozostałem przy tym sprawdzonym rozwiązaniu.

Dodam, że telewizor Xiaomi L55M5 pracował pod kontrolą oprogramowania w wersji PI.2921.

Przesyłanie multimediów bezpośrednio z aplikacji

Po upewnieniu się, że oba urządzenia widzą sieć, uruchamiamy aplikację, np. YouTube, i wybieramy multimedia do przesyłu (w tym wypadku będzie to oczywiście film).

przesyłanie multimediów mi tv

Następnie wybieramy znajdującą się w prawym górnym rogu ikonkę przesyłania (mały prostokąt z falami wychodzącymi z lewego dolnego rogu).

przesyłanie wideo ze smartdona na TV

Pojawi się małe okno z napisem „przesyłaj na…”, a pod nim lista zgodnych urządzeń, na które możemy przesłać wybrany film. Telewizory firmy Xiaomi mają identyfikator typu „MiTV-xxxxx”.

połączenie telefonu z telewizorem Xiaomi Mi TV

Po wybraniu urządzenia rozpoczyna się odtwarzanie wybranego filmu na ekranie telewizora.

przesyłanie filmu z telefonu na telewizor

Jeżeli w trakcie odtwarzania ponownie naciśniemy ikonkę transmisji, pojawi się okno, w którym można regulować głośność (w tym także całkowicie wyłączyć fonię) lub rozłączyć oba urządzenia.

przesyłanie wideo ze smartfona na TV

Jeżeli ktoś chciałby obejrzeć poniższy film i/lub sprawdzić na jego przykładzie, jak wygląda przesyłanie go do telewizora, zamieściliśmy go dla Was poniżej.

Przesyłanie zdjęć bezpośrednio z aplikacji

Oczywiście ze smartfona czy tabletu na telewizor można przesyłać nie tylko filmy, lecz także pliki graficzne, na przykład ze standardowej dla androidowych smartfonów aplikacji „zdjęcia”. Procedura nie różni się zasadniczo od tej dla aplikacji YouTube, dlatego też opiszę ją w sposób skrócony.

Najpierw uruchamiamy aplikację „zdjęcia”…

przesyłanie zdjęć ze smartfona na tv Xiaomi

…i wybieramy fotografię do przesłania. Następnie wybieramy ikonę transmisji:

jak przesłać zdjęcia na TV

Po pojawieniu się okna z listą urządzeń dokonujemy wyboru ekranu docelowego i za chwilę zdjęcie pojawia się na ekranie telewizora.

przesyłanie zdjęć na TV

Zdjęcia zmieniamy, przesuwając je w lewo lub prawo. Jeżeli zmienimy położenie ekranu smartfona na pionowe, zdjęcie również zmieni położenie na ekranie telewizora.

przesyłanie zdjęć na TV

Taki sposób przesyłania zdjęć ma niestety jedną wadę: otóż nie można zmieniać ich rozmiaru (tj. powiększać lub pomniejszać). Ale bez obaw: jest sposób, aby to obejść. Zaradzi temu:

Duplikowanie ekranu

W tym celu z menu szybkiego dostępu wybieramy ikonę „przesyłanie ekranu” (jeżeli jej nie widać, trzeba ją dodać).

przesyłanie zdjęć na TV

Po wyborze urządzenia na ekranie telewizora pojawi się obraz ekranu naszego smarftona wyświetlany w czasie rzeczywistym. Inaczej mówiąc, wszystkie czynności, które będziemy wykonywać na ekranie smartfona, będą teraz widoczne na żywo na ekranie telewizora.

I to właśnie teraz, po wejściu do aplikacji „zdjęcia”, możemy powiększać zdjęcia na ekranie smartfona i w tym samym czasie będzie widać efekt naszych działań na bezprzewodowo podłączonym telewizorze. Jak bardzo jest to przydatne, np. gdy zechcemy pochwalić się przed znajomymi i rodziną zdjęciami z wakacji, nie muszę chyba nikogo przekonywać.

Oczywiście ten sposób przesyłania multimediów ma też i swoje wady, z których główną jest większe zużycie energii. Inną wadą jest możliwość wystąpienia opóźnienia pomiędzy tym, co robimy na smartfonie, a obrazem wyświetlanym na ekranie telewizora. Wiele zależy tu od domowego rutera i od jego chwilowego obciążenia. Jeżeli opóźnienie wystąpi, warto poczekać, aż obrazy się zsynchronizują. Jeżeli to nie nastąpi, należy zerwać połączenie, a potem je ponowić.

Jak podłączyć dysk sieciowy do telewizora Xiaomi?

Chciałbym na początku przypomnieć, że Geex jako pierwszy portal w Polsce przetestował całą dostępną w naszym kraju gamę telewizorów marki Xiaomi, a mianowicie:

Podczas testów każdy z ww. telewizorów było podłączony do mojej domowej sieci, z którą współpracował prawidłowo i bez jakichkolwiek problemów.

Niestety, żaden z ww. modeli telewizorów Xiaomi nie wykrył dysku sieciowego (NAS-a), w związku z czym zakładamy, że telewizory Xiaomi z oprogramowaniem w aktualnej wersji nie obsługują niezbędnych do tego protokołów.

Aby mieć jednak 100-procentową pewność, wystosowaliśmy do firmy Xiaomi, zarówno bezpośrednio, jak i przez oficjalną agencję PR, następujące zapytanie:

[…] proszę niniejszym firmę Xiaomi o udzielenie oficjalnej odpowiedzi na dwa pytania:

 
  1. Czy aktualnie sprzedawane w Polsce telewizory Xiaomi obsługują protokół DLNA (i tym samym pozwalają podłączyć dysk sieciowy)?
  2. Jeżeli nie obsługują, czy firma Xiaomi planuje udostępnić aktualizację oprogramowania dodającego obsługę DLNA?

Oto odpowiedź, jaką otrzymaliśmy:

Mi TV nie wspierają tego protokołu i na ten moment nie jest planowana aktualizacja oprogramowania udostępniająca tę funkcję.

Telewizory Xiaomi są dostępne w sklepie x-kom