Jak pokonać algorytmy mediów społecznościowych?

Algorytmy w mediach społecznościowych są wykorzystywane do obliczeń, przetwarzania danych i automatycznego wnioskowania. Niezależnie czy jesteście tego świadomi, algorytmy stają się wszechobecną częścią każdego dnia. Nic dziwnego, że stoją również za wieloma przyziemnymi, ale wciąż znaczącymi decyzjami podejmowanymi w Waszym życiu. Jak pokonać algorytmy mediów społecznościowych? Przed Wami krótki poradnik.

Najlepsze sposoby na pokonanie algorytmów

  1. Używać konta anonimowego.
  2. Nie potwierdzać założeń algorytmu.
  3. Korzystać z platform bez konta.
  4. Omijać sugerowane treści w social mediach.

Przeczytaj cały artykuł i dowiedz się więcej. 

Czym są algorytmy mediów społecznościowych?

Algorytmy mediów społecznościowych to kompilacja reguł i danych, które decydują o tym, jakie treści użytkownicy mogą widzieć na platformie. Serwisy społecznościowe tworzą więc unikalne algorytmy dla każdego użytkownika. To oznacza, że dwie osoby nie będą miały dokładnie tego samego kanału informacyjnego w social mediach – będzie on dopasowany idealnie do preferencji danej osoby.

social media i algorytm

Jak działają algorytmy?

Algorytmy mediów społecznościowych są oparte na dopasowaniu treści do konkretnych postów, które według systemu spodobają się użytkownikowi. Dlatego, kiedy zainteresujecie się przykładowo tematem grafiki wektorowej, będziecie automatycznie kierowani do innych postów, profilów z tej samej kategorii.

Algorytmy mediów społecznościowych ciągle się zmieniają. Analizują informacje, które im podaliście, i wyświetlają treści, które według algorytmu chcielibyście zobaczyć. Sposób, w jaki wchodzicie w interakcję z daną treścią, uczy algorytm, jak dopasować posty czy kanały specjalnie pod Was. Z tego powodu algorytmy świetnie sprawdzają się w utrzymywaniu kontaktu z aplikacją lub usługą przez długi czas, ale pomagają także firmom zajmującym się mediami społecznościowymi w tworzeniu lepszych profili Waszych zainteresowań.

social media - logo

Dlaczego warto walczyć z algorytmami mediów społecznościowych?

Funkcją algorytmu jest dostarczanie użytkownikom „odpowiednich treści”. Wykonują więc one pracę polegającą na dostarczaniu informacji, które są potencjalnie bardziej interesujące dla danej osoby. Jednakże jednakowo stanowią ogromne zagrożenie, z którego często nie zdajecie sobie sprawy.

Platformy społecznościowe, od TikToka po Twittera, nie pobierają żadnych opłat za korzystanie z ich usług. Niestety prawdziwą ceną tych aplikacji są Wasze dane, które stanowią potencjalny zysk dla reklamodawców. To algorytmy tak naprawdę decydują, jaki rodzaj treści widzicie. Zbierają informacje poprzez wcześniejsze przeglądanie przez Was postów, relacji lub kanałów na Instagramie, Facebooku czy Twitterze. Oczywiście, firmy budują profile swoich użytkowników na podstawie dobrowolnie podanych danych. Zbierają konta, które obserwujecie, informacje, które publikujecie w ich usługach, czy lokalizacje, które udostępniacie.

Radzimy jednak nie ułatwiać im tego zadania — unikajcie udostępniania danych, kiedy tylko możecie. Oto kilka prostych zasad, których warto przestrzegać.

Algorytm cyfrowy Google

Jak pokonać algorytmy mediów społecznościowych?

Omijajcie sugerowane treści w social mediach

Sugerowane treści w mediach społecznościowych są oparte na wielu kryteriach, z których najważniejszym jest Wasza własna historia wyszukiwania. Oprócz tego algorytmy zbierają informacje na temat Waszych znajomych z Facebooka, jeśli konta są połączone, ostatnio polubionych zdjęciach lub kontach, które polubiły Wasze zdjęcia, udostępnionych obserwatorów oraz kont, które skomentowały Wasze zdjęcia. Ponadto platforma mediów społecznościowych uwzględnia również hashtagi, treść postów i lokalizację podczas tworzenia sugestii.

Oczywiście nie wszystkie platformy społecznościowe oferują treści sugerowane. TikTok słynie z dostarczania informacji opartych na algorytmie. Mimo to możecie próbować oglądać treści tylko z karty Obserwowane, która wyświetlałaby filmy z kont, które obserwujecie.

Warto unikać interakcji z sugerowanymi treściami. Zamiast tego lepiej wyszukać treści, które chcecie zobaczyć. Jeśli znajdziecie coś interesującego w sugerowanych treściach, wyszukajcie to ręcznie i obejrzyjcie stamtąd. Algorytm nadal będzie się uczyć na podstawie Waszego zachowania, ale nie będziecie go trenowali tak, jakbyście brali pod uwagę jego sugestie.

Prywatność jest coraz bardziej cenna w social media

Korzystajcie z platform bez konta

Jeśli to możliwe, nie informujcie danej sieci społecznościowej, że to Wy korzystacie z jej usług. Przykładowo, jeśli nie zależy Wam na historii oglądania na YouTube, możecie wyświetlić wszystkie potrzebne treści na karcie incognito bez logowania, a YouTube nie będzie miał możliwości połączenia tej aktywności z Waszym kontem Google.

Równie łatwo możecie przeglądać Reddit bez używania konta. Minusem jest tutaj utrata możliwości komentowania i głosowania na posty oraz brak konta ze spersonalizowanymi subskrypcjami. W niektórych przypadkach korzystanie z tych usług bez konta jest niemożliwe, ponieważ wiele platform mediów społecznościowych wymaga zalogowania. Facebook i Twitter są prawie bezużyteczne bez konta, a Instagram i TikTok wyświetlają denerwujące wyskakujące okienko logowania po obejrzeniu więcej niż kilka postów po wylogowaniu.

aplikacje social media

Nie potwierdzajcie założeń algorytmu

W dzisiejszych czasach platformy mediów społecznościowych często proponują treści, których prawdopodobnie sami nigdy byście nie znaleźli. Na przykład po otwarciu aplikacji YouTube cała strona jest zaśmiecona sugestiami opartymi na Waszej historii oglądania. To może być pomocne, ale może również zatrzymać Was na oglądaniu filmów ze słodkimi pieskami znacznie dłużej, niż pierwotnie zamierzaliście.

Oczywiście nie tylko czas oglądania dotyczy tych mediów społecznościowych. Kiedy klikacie sugerowany film na YouTube lub wchodzicie w interakcję z postem na stronie Eksploruj na Instagramie, potwierdzacie założenia algorytmu na Wasz temat.

Jeśli tylko możecie, nie trenujcie algorytmu platformy więcej, niż musicie. Przeglądając treści i angażując się w nie, platforma nie będzie miała tylu narzędzi, aby dowiedzieć się, co interesuje Was najbardziej, a zatem będzie miała mniej do dodania do Waszego ogólnego profilu.

Social Media ikony

Użyjcie konta anonimowego

Korzystanie z anonimowego konta, bez podania prawdziwych informacji, to świetny sposób na czerpanie korzyści z mediów społecznościowych bez martwienia się, że zbudują dokładny Wasz profil. Jeśli nie podacie podstawowych informacji, takich jak imię i nazwisko, adres e-mail, data urodzenia itp., znacznie trudniej będzie algorytmom dowiedzieć się, kim naprawdę jesteście.

Anonimowe konta świetnie nadają się do witryn takich jak TikTok, Reddit, Instagram czy Twitter,  zapewniając Wam rozrywkę bez śledzenia.

chłopiec przegląda social media

Do czego zostały stworzone algorytmy?

Często algorytmy mogą być tworzone w celu zwiększenia świadomości w określonych aspektach życia. Niektórzy użytkownicy mogą nagle zobaczyć na swojej tablicy wzrost postów dotyczących zdrowego odżywiania i diety, zagranicznego kina czy polityki.

Jednak negatywne konsekwencje, jakie może mieć projektowanie algorytmiczne, są często przedmiotem gorących dyskusji na temat kontrowersji, które otaczają algorytmy. Takie kontrowersje często dotyczą kwestii prywatności. Algorytmy pracują z danymi osobowymi użytkownika mediów społecznościowych, aby wiedzieć, jak wyświetlać treści na platformie mediów społecznościowych. Przykładowo: wykorzystują dane wrażliwe, takie jak położenie geograficzne użytkowników, znajomych, z którymi najczęściej wchodzą w interakcję, strony i hashtagi, których często szukają.

Czy algorytmy są groźne dla społeczeństwa?

Algorytmy mogą powodować luki informacyjne, ponieważ ukrywają lub zaniedbują niektóre posty, jednocześnie traktując priorytetowo treści generujące przychody. Ten aspekt projektowania algorytmicznego jest kontrowersyjny, ponieważ niesie ze sobą pretekst do określenia, które treści użytkownicy powinni uznać za ważne lub warte docenienia. Może to prowadzić do nieobiektywnej i spolaryzowanej decyzji o tym, kto i co znajdzie się w centrum uwagi. W rezultacie projektowanie algorytmiczne nieuchronnie wpływa na rozprzestrzenianie się kultury i w pewien sposób kształtuje społeczeństwo cyfrowe: decyduje, jakiemu rodzajowi treści lub tematowi należy nadać priorytet w każdym indywidualnym kanale oraz na których artyści, twórcy treści lub marki zasługują na większą widoczność niż inne.

A Wy, w jaki sposób próbujecie pokonać algorytmy mediów społecznościowych? Podzielcie się swoimi sposobami w komentarzach.

Kupcie smartfon, który pomoże chronić Wasze dane przed cyberatakami  

Smartfon do bezpiecznego przeglądania stron internetowych powinien mieć najnowsze łatki bezpieczeństwa i być w pełni zaktualizowany. Oprócz tego musi być wydajny, po to, aby nigdy nie zawiódł przy obsłudze aplikacji albo nie zacinał się, kiedy przeglądacie ulubiony portal technologiczny.

Bezpieczeństwo urządzeń mobilnych opiera się bardziej na oprogramowaniu niż na sprzęcie. Dzieje się tak dlatego, że sprzęt zmienia się nieco wolniej, a także dlatego, że rodzaje ataków najbardziej rozpowszechnionych w ciągu ostatnich kilku lat skupiały się na kradzieży pieniędzy, a nie wykorzystywaniu samego sprzętu.

Źródła: psafe.com, internetjustsociety.org, ripl.com

Polecane modele smartfonów do bezpiecznego przeglądania sieci