Wiosenna alergia. Co uczula i jakie są objawy?
Okazuje się, że moment, w którym przyroda budzi się do życia, a my w końcu możemy zrzucić zimowe ubrania i cieszyć się słońcem, nie dla wszystkich jest miły. Chodzi oczywiście o alergików, dla których wiosna oznacza nie tylko zmianę aury, ale również sezon na alergię, której objawy potrafią być bardzo uciążliwe. Należą do nich m.in. zatkany nos, obfity katar, częste kichanie, a także swędzenie, łzawienie i zaczerwienienie oczu. W skrajnych przypadkach mogą nawet wystąpić problemy z oddychaniem.
Dlaczego tak się dzieje? Alergia wiosenna, jak sama nazwa wskazuje, występuje w konkretnym momencie roku. Z tego powodu nazywana jest zamiennie alergią sezonową. Wywołuje ją kontakt z konkretnym alergenem, w tym przypadku z pyłkami traw, krzewów i drzew, które w tym okresie budzą się do życia, aby pomóc roślinom w rozmnażaniu.
W praktyce wygląda to tak, że gdy alergik ma z nimi kontakt, jego organizm traktuje to jako zagrożenie. W związku z tym produkuje nadmiar wydzieliny, który ma stanowić naturalną barierę przed intruzem. Niestety, w efekcie reakcja układu autoimmunologicznego znacznie utrudnia alergikowi normalne funkcjonowanie, zaburzając pracę m.in. układu oddechowego i silne bóle zatok, promieniujące do głowy. Często pojawia się też łzawienie, które ma oczyścić zaczerwienione oczy z alergenu.
Co ciekawe, alergia wiosenna może dotykać zarówno osoby ze skłonnościami do alergii, jak i te, które poza sezonowymi objawami, nie mają normalnie żadnych innych. Najczęściej rozpoczyna się w okolicach marca i – w zależności od indywidualnych skłonności – potrafi trwać nawet przez całe lato. Za najbardziej niekorzystny okres dla alergików uważa się jednak głównie marzec, kwiecień i maj, bo to wtedy obserwujemy największe pylenie poszczególnych roślin.