Jak pokonać wiosenną alergię? Poznaj najlepsze aplikacje dla alergików i wygraj walkę z pyłkami

Podczas, gdy wszyscy z niecierpliwością wyczekują pierwszych ciepłych dni, Ty co roku obawiasz się, w jaki sposób ją przetrwasz? Co roku, zamiast kompletowania wyprawki na majówkę, zbierasz kolejne specyfiki do swojej apteczki? Niestety wszyscy wiemy, że okres pylenia roślin potrafi skutecznie zatruć wiosenny czas i utrudnić czerpanie przyjemności z przebywania na świeżym powietrzu. Jest jednak dobra informacja – możesz skutecznie ograniczyć wpływ alergii na swoje funkcjonowanie. Sprawdź najlepsze aplikacje dla alergików, skorzystaj z ich możliwości i ciesz się wiosną na 100%.

Wiosenna alergia. Co uczula i jakie są objawy?

Okazuje się, że moment, w którym przyroda budzi się do życia, a my w końcu możemy zrzucić zimowe ubrania i cieszyć się słońcem, nie dla wszystkich jest miły. Chodzi oczywiście o alergików, dla których wiosna oznacza nie tylko zmianę aury, ale również sezon na alergię, której objawy potrafią być bardzo uciążliwe. Należą do nich m.in. zatkany nos, obfity katar, częste kichanie, a także swędzenie, łzawienie i zaczerwienienie oczu. W skrajnych przypadkach mogą nawet wystąpić problemy z oddychaniem.

Dlaczego tak się dzieje? Alergia wiosenna, jak sama nazwa wskazuje, występuje w konkretnym momencie roku. Z tego powodu nazywana jest zamiennie alergią sezonową. Wywołuje ją kontakt z konkretnym alergenem, w tym przypadku z pyłkami traw, krzewów i drzew, które w tym okresie budzą się do życia, aby pomóc roślinom w rozmnażaniu.

W praktyce wygląda to tak, że gdy alergik ma z nimi kontakt, jego organizm traktuje to jako zagrożenie. W związku z tym produkuje nadmiar wydzieliny, który ma stanowić naturalną barierę przed intruzem. Niestety, w efekcie reakcja układu autoimmunologicznego znacznie utrudnia alergikowi normalne funkcjonowanie, zaburzając pracę m.in. układu oddechowego i silne bóle zatok, promieniujące do głowy. Często pojawia się też łzawienie, które ma oczyścić zaczerwienione oczy z alergenu.

Co ciekawe, alergia wiosenna może dotykać zarówno osoby ze skłonnościami do alergii, jak i te, które poza sezonowymi objawami, nie mają normalnie żadnych innych. Najczęściej rozpoczyna się w okolicach marca i – w zależności od indywidualnych skłonności – potrafi trwać nawet przez całe lato. Za najbardziej niekorzystny okres dla alergików uważa się jednak głównie marzec, kwiecień i maj, bo to wtedy obserwujemy największe pylenie poszczególnych roślin.  

Jakie rośliny uczulają ? Sposoby na alergię sezonową

Zaobserwowano, że najczęściej i najsilniej reakcje alergiczne wywołują m.in.:

  • pyłki poszczególnych drzew, w tym np. olchy, leszczyny, brzozy czy dębu
  • pyłki ambrozji bylicolistnej, czyli tzw. bylicy – są łatwo przenoszone przez wiatr i długo utrzymują się w powietrzu
  • pyłki traw

Niektórzy skarżą się też na alergię, która występuje tylko w przypadku koszenia trawy. Najpewniej to właśnie w tym momencie wydzielany jest przez nią alergen, który uczula ich najbardziej. 

Nie będzie niczym odkrywczym stwierdzenie, że najlepszym sposobem na ograniczenie alergii jest po prostu ograniczenie kontaktu z alergenem. Gdyby było to jednak takie proste, jak się wydaje, świat byłby piękny – szczególnie wiosną. Wiadomo, że każdy z nas musi i chce wychodzić z domu, załatwiać codzienne sprawy, a po nich korzystać z pięknej pogody. Jak więc pomóc sobie w czasie największego stężenia pyłków?

Pierwszym i najbardziej popularnym sposobem jest stosowanie medykamentów. Na rynku znajdziemy wiele leków bez recepty, które pomagają w walce z alergią. Jeśli objawy są tak silne, że ogólnodostępne specyfiki nie pomagają, warto wybrać się do alergologa, który zleci szczegółowe badania alergologiczne i dostosuje odpowiednie leczenie. 

Oprócz  adekwatnych leków, warto stosować też kilka „złotych” zasad, które może nie pozbędą się alergii na dobre, ale pomogą funkcjonowanie w okresie pylenia roślin. Znajdziesz je poniżej. 

wiosna kobieta

Najlepsze aplikacje dla alergików. Nasze TOP 3 propozycji

Okazuje się, że w kwestii walki z alergią, pomocy można szukać także w technologii. Na rynku istnieją bowiem aplikacje na smartfon dla alergików, które oczywiście nie wyleczą ich z tej przypadłości, ale są za to w stanie skutecznie pomóc w codziennym funkcjonowaniu podczas okresu wzmożonego pylenia roślin. 

Kto wie, może nawet sprawią, że znów będzie można cieszyć się wiosną bez wyrzeczeń? Sprawdźmy, na które aplikacje dla alergików warto postawić i co faktycznie oferuje każda z nich. 

Apsik!

Pierwsze miejsce w naszym zestawieniu zajmuje aplikacja Apsik!, która skutecznie pomaga nie tylko przygotować się do sezonu alergicznego, ale również go przetrwać i w ten sposób zdecydowanie bardziej cieszyć się ciepłymi dniami na świeżym powietrzu.

Aplikacja dla alergików Apsik! pokazuje co i w jakim regionie Polski pyli. Precyzyjnie informuje też o wysokim i niskim stężeniu pyłków pochodzących np. od traw, zbóż, drzew, grzybów. Swoje dane opiera na informacjach z Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych. Podaje je w kontekście podziału na konkretne miesiące. 

Mało tego, aplikacja jest w stanie zasugerować gabinety alergologiczne w konkretnej lokalizacji, a nawet zrobić tzw. speedtest szybkości działania konkretnego leku na alergię. Można w niej także ustalić alerty i dostawać powiadomienia o możliwości pylenia konkretnych alergenów, a dzięki temu, choć częściowo, uwzględnić to w swoich planach. Docenią ją nie tylko alergicy, ale i osoby, które chcą być na bieżąco z danymi o poziomie smogu i jakości powietrza w swojej okolicy.

Aplikację Apsik! pobierzesz w Sklepie Play oraz w AppStore.

fot. Google Play

Dzienniczek alergii MASK-air

Kolejna propozycja to Dzienniczek alergii MASK-air – aplikacja dla alergików, która powstała we współpracy z lekarzami z całego świata. Działa ona na nieco innej zasadzie, niż poprzedniczka, bo oprócz funkcji informacyjnej, daje możliwość zapisywania konkretnych objawów każdego dnia, a więc w efekcie obserwowania ich w procesie długofalowym. Dzienniczek alergika w tej postaci pozwala też na rejestrowanie przyjmowanych leków.

Cały proces rejestrowania danych jest prosty, bo wystarczy odpowiedzieć na konkretne pytania odnośnie objawów. Leki można z kolei wybrać z predefiniowanej listy. W razie potrzeby dane te można zmieniać w dowolnym momencie. Wszystko to pozwala ocenić stan zdrowia, postępy w leczeniu, zidentyfikować istniejące nadal objawy i kontrolować chorobę, trzymając cały czas rękę na pulsie.

Aplikację MASK-air można pobrać w sklepach: Google Play oraz AppStore.

fot. Google Play

Momester Nasa

Aplikacja Momester Nasa to doskonały sposób na kontrolę objawów alergii oraz podniesienie komfortu codziennego życia. Jasno i przejrzyście napisany program na smartfony wykrywa stężenie pylenia roślin na terenie całej Polski.

Prognoza zapylenia dla konkretnych stref jest natomiast możliwa na podstawie identyfikacji konkretnej lokalizacji, która po podaniu w programie, zostaje przypiasana do jednej ze stref, na które aplikacja Allegra dzieli obszar Polski. Znajdują się tu też m.in. kalendarz pylenia konkretnych gatunków na cały rok, powiadomienia o zmianach w stężeniu pylenia konkretnych roślin, a także możliwość raportowania objawów i ich stałej obserwacji.

Co więcej, poprzez aplikację  dla alergików Momester Nasa można też mieć szybki kontakt z lekarzem lub z wybraną przez siebie osobą. Pełno tu także ciekawostek i porad dla alergików. Aplikacja jest całkowicie bezpłatna i nie wymaga żadnej rejestracji.

Aplikacja Momester Nasa dostępna jest w sklepie Google Play oraz w AppStore.

fot. AppStore
Źródło: AppStore, Google Play, opracowanie własne