Instagram Dual, czyli nowy, podwójny format Rolek na Instagramie

Instagram wprowadził nowe aktualizacje dotyczące Reels, w tym opcję Dual, w której użytkownicy mogą jednocześnie nagrywać Rolki za pomocą przedniego i tylnego aparatu w smartfonie. Oto niektóre z wprowadzonych zmian w Rolkach na Instagramie i sposób ich wykorzystania.

Dual, czyli podwójne Rolki na Instagramie

Nowa funkcja Podwójne (Dual) na Instagramie pozwala użytkownikom nagrywać filmy przy użyciu jednocześnie tylnego i przedniego aparatu. Treści, kręcone tylną kamerą, zajmują większość miejsca na ekranie, natomiast obraz zarejestrowany przez przednią kamerę pojawia się w małym oknie i może posłużyć np. jako miejsce do rejestrowania reakcji na to, co nagrywasz.

Jak stworzyć podwójny film na Instagramie?

  1. Otwórz aplikację Instagram i dotknij ikony Plus u góry, aby utworzyć post;
  2. Z rozwijanego menu wybierz Rolka;
  3. Po prawej stronie ekranu zobaczysz wiele ikon, wybierz ikonę aparatu z plusem, która przeniesie Cię do trybu Podwójne (Dual);
  4. Teraz możesz nagrać wideo;
  5. Gdy skończysz, możesz kontynuować edycję swojego filmu lub dodać filtry i efekty przed opublikowaniem, tak jak robisz to w przypadku wszystkich innych rolek.
Instagram Dual
Źródło: Instagram


Co jeszcze zmienia się na Instagramie?

Wraz z dodaniem funkcji Podwójne, Instagram wprowadził szereg innych zmian w sposobie działania Reels.

Najważniejsza dotyczy tego, że od teraz Reels są domyślnym formatem wszystkich treści wideo na platformie. Zatem, gdy opublikujesz film, który ma mniej niż 15 minut, automatycznie stanie się on rolką.

Można więc przypuszczać, że w przyszłości Rolki będą domyślnym formatem wszystkich filmów na Instagramie, a platforma połączy Reels i filmy w jednej karcie. Natomiast starsze, opublikowane już wcześniej filmy pozostaną w niezmienionej formie i nie zostaną przekształcone w Rolki.

Instagram już od jakiegoś czasu nie ukrywa, że dąży do tego, by stać się platformą wideo, na której to Rolki będą grały pierwsze skrzypce.

Firma, chcąc zachęcić użytkowników do tej formy, wyjaśniła, że Reels pomagają użytkownikom uzyskać lepsze zaangażowanie, co przekłada się na większą liczbę obserwujących. Mimo wszystko wciąż wiele osób może nie być przekonanym do tego, by tworzyć Rolki, myśląc np. że jest to zbyt skomplikowane. Instagram swoim działaniem chce, trochę na siłę, takim osobom pomóc domyślnie przekształcając ich treści wideo w Rolki.

Jeśli już jesteśmy przy początkujących „rolkowiczach” to warto zwrócić uwagę na przydatną funkcję, którą Instagram wprowadził jakiś czas temu. Mianowicie chodzi o możliwość tworzenia Reels w oparciu o te, które zostały wcześniej zrobione przez innych twórców na platformie. Jak to zrobić? Jeśli oglądasz Rolkę, która Ci się podoba i chcesz zrobić podobną, po prostu kliknij ikonę aparatu w prawym górnym rogu ekranu. To pozwoli Ci dodać własne obrazy i filmy, ale przy użyciu wstępnie załadowanej muzyki z oglądanej rolki wraz z efektami tam użytymi.

Nowości na Instagramie nie wszystkim się podobają

Być może widzieliście, jak niektórzy użytkownicy dzielą się postem o tym, jak tęsknią za starym Instagramem. W tym wiralowym poście oraz specjalnej petycji proszą Marka Zuckerberga i Adama Mosseri, aby pozwolili Instagramowi być takim, jakim był od początku, czyli żeby skupiał się na zdjęciach. Te posty odnoszą się między innymi do tych kilku nowych zmian, które Instagram wprowadził dla Reels.

Swoje niezadowolenie wyraziła nawet Kylie Jenner, która na Instagramie posiada 360 milionami obserwujących, co czyni ją drugą najpopularniejszą osobą na platformie (pierwsze miejsce należy do Cristiano Ronaldo). 

Wiadomo już, że Adam Mosseri pozostał niewzruszony i mimo że widzi wciąż pewne niedoskonałości w działaniu Rolek i algorytmów, potwierdza, że Instagram ma w przyszłości stać się platformą służącą głównie do filmów. Czy to się naczelnym celebrytkom (i nam) podoba, czy nie.