Nowe funkcje Apple Music: artyści mogą m.in. personalizować profile i dodawać teksty do swoich utworów

Apple wydało mnóstwo nowych funkcji dla Apple Music for Artists, czyli programu, który umożliwia artystom zarządzanie i śledzenie wyników ich muzyki w usłudze przesyłania strumieniowego. Teraz wykonawcy mogą m.in. dodać niestandardową biografię, swoje miasto rodzinne, datę urodzenia i nie tylko.

Artyści mogą teraz dostosować własną biografię

Apple ogłosiło właśnie, że artyści mogą teraz spersonalizować swoją stronę profilu. Wśród nowości pojawiła się możliwość odpowiedzi na różne pytania, dzięki czemu mogą oni dostosować biografię, która zostanie pokazana na ich stronie. Do profilu Artysty można również opcjonalnie dodać szczegóły, w tym miasto rodzinne (lub miejsce pochodzenia zespołu), datę urodzenia (lub rok założenia zespołu), współpracowników, zaimki i inne informacje.

Kolejnym dodatkiem jest sekcja tekstów, w której użytkownicy będą mogli dodawać własne teksty piosenek, aby pojawiały się wraz z ich muzyką. W ten sposób fani i słuchacze otrzymają możliwość odczytywania tekstów podczas słuchania muzyki. Funkcja taka jest już w Spotify i użytkownicy (a na pewno ja) bardzo ją sobie cenią, więc to na pewno dobry krok ze strony Apple.

Przeczytaj też:

W ogóle pomysł większej personalizacji profilu wydaje się bardzo trafiony. Nie od dziś wiadomo, że wizerunek i osobowość są bardzo istotne w kontekście budowania relacji z fanami i  budowania zaangażowania nowych słuchaczy. Ta nowa sekcja pozwala artystom przejąć kontrolę nad swoimi profilami Apple Music i łączyć się z fanami własnymi słowami, co na pewno pomoże (lub zaszkodzi) wiarygodności.

muzyka na telefon

Lepszego zarządzanie profilami przez użytkowników

Oprócz tego, co widzą słuchacze lub publiczność, Apple dodaje też możliwość budowania zespołu odpowiedzialnego za konto danego artysty. Dzięki temu twórcy z łatwością będą mogli dodawać lub przypisywać różne role różnym osobom, co ułatwi ciągły rozwój konta i lepszą kontrolę nad nim.

Wśród ról, jakie będzie można dodać, są administratorzy, analitycy i redaktorzy profilu. W ten sposób artyści będą mogli poprosić o pomoc osoby i dać im odpowiedzialność tylko w jasno określonym zakresie, zostawiając resztę działań dla siebie.

Artyści uzyskają również lepszy dostęp do danych, aby pomóc im w podejmowaniu kluczowych decyzji dotyczących ich muzyki

Informacje z Apple Music for Artists znajdują się teraz w jednym, łatwo dostępnym miejscu w obszarze Measure. W ten sposób artyści będą mogli śledzić różne dane, takie jak odtworzenia Apple Music, zakupy piosenek iTunes, przeciętni dzienni słuchacze, a nawet Shazamy. Inteligentne analizy i szczegółowe analizy pomagają artystom planować przyszłe wydania, daty koncertów i inne działania, takie jak tworzenie gadżetów.

Usługa Apple Music for Artists jest dostępna dla każdego wykonawcy w Apple Music. Artyści mogą założyć konto w witrynie artist.apple.com .

100 milionów utworów w Apple Music

Dosłownie kilka dni temu Apple Music ogłosiło, że oficjalnie przekroczyło 100 milionów utworów. W porównaniu z danymi podanymi rok temu oznacza to wzrost o 25 milionów utworów muzycznych, czyli o około jedną trzecią. W momencie premiery Apple Music oferta była wręcz skromna z 30 milionami utworów. Apple oferuje więc znacznie większy wybór niż Spotify, szwedzka usługa przesyłania strumieniowego ma obecnie nieco ponad 80 milionów utworów według własnych informacji.

Wprowadzone właśnie funkcje mają pomóc artystom zwiększyć kontrolę nad ich profilami, kontami i wydajnością ich muzyki. Można zatem potraktować to jako sposób na świętowanie przez Apple Music tego imponującego wyniku.