WatchOS 9 oficjalnie dostępny. Co wnosi aktualizacja oprogramowania dla Apple Watch?

Ulepszone narzędzia do śledzenia snu, zdrowia i serca, oraz zupełnie nowe odsłony treningów i aplikacji zdrowotnych – to tylko kilka z nowości, które przynosi aktualizacja oprogramowania dla zegarków Apple. Sprawdźmy, czego jeszcze można spodziewać się po oprogramowaniu watchOS 9, które ma mieć swoją premierę już jesienią.

WatchOS 9 dla zegarków Apple – czego się spodziewać?

Podczas konferencji WWDC 2022 zapowiedziano aktualizację oprogramowania dla smartwatchy z logiem jabłka, potwierdzając tym samym, że po nowym systemie – watchOS 9 – możemy spodziewać się naprawdę wiele. 

Dzisiaj aktualizacja dla zegarków Apple staje sie faktem – watchOS 9 jest już oficjalnie dostępny. Producent z Cupertino twierdzi, że zrobi ona z jego urządzeń niezastąpionych asystentów zdrowia i aktywności. Czy rzeczywiście? 

Ulepszona aplikacja treningowa

Zmodernizowane oprogramowanie zegarków Apple to między innymi aktualizacja aplikacji treningowej, która będzie miała za zadanie zapewnić użytkownikom jeszcze szerszą gamę możliwości do pomiaru ich sprawności fizycznej i parametrów organizmu.

Kluczową nowością w tym zakresie jest wprowadzenie ulepszonej aplikacji treningowej z tzw. strefami tętna, mierzącymi intensywność treningów niezależnie od schematu ćwiczeń. Uwzględniają one momenty wzmożonego wysiłku oraz odpoczynku. Dzięki tej zmianie, użytkownicy Apple Watch mogą też liczyć na motywujące powiadomienia, np. odnośnie konieczności zwiększenia tempa ćwiczeń. 

Aktualizację aplikacji treningowej szczególnie docenią biegacze, bo od teraz będą mogli sprawniej sprawdzać swoją wydajność podczas treningu, a w tym takie parametry, jak np. pionowe oscylacje, długość kroku i czas kontaktu z podłożem (GCT). Co więcej, zweryfikują też swoje wyniki w większej perspektywie czasu, a gdy zmienią prędkosć lub zboczą z wyznaczonej wcześniej trasy, otrzymają o tym powiadomienia w czasie rzeczywistym. Biegacze będą mogli także wybrać dystans i cel swojego treningu oraz obliczyć czas i tempo wymagane do jego osiągnięcia. 

Zmiana dosięga także pływaków, którzy od tej pory będą mogli weryfikować swój trening za pomocą tzw. SWOLF, czyli miernika opartego na liczbie ruchów połączonych z liczbą sekund potrzebnych do przepłynięcia jednego odcinka basenu. Zegarek Apple z watchOS 9 wykryje także, czy podczas pływania użytkownik korzysta z deski kickboard i odpowiednio zapisze to w historii treningów.

WatchOS 9 przewiduje także tzw. trening mieszany, który będzie umożliwiał automatyczne przełączanie się między pływaniem, jazdą na rowerze i biegiem.

nowe mierniki w apple watch os
fot. Apple

Śledzenie snu na jeszcze wyższym poziomie

Nowa wersja oprogramowania dla Apple Watch przynosi też zmiany w kwestii weryfikacji jakości snu. Od teraz urządzenie pozwoli użytkownikom wykrywać, kiedy znajdują się oni w fazie REM oraz płytkim lub głębokim śnie. Dane na ten temat będą wyłapywane z czujników zegarka, w tym akcelerometru i czujnika tętna. Później, każdego ranka użytkownik Apple Watch z watchOS 9 otrzyma szczegółowy raport ze statystykami na ten temat. Możliwe będzie również ustawianie harmonogramu snu, czasu odpoczynku i indywidualnych celów dotyczących snu.

AFib – weryfikacja pracy serca

Ta funkcja systemu watchOS 9 dedykowana jest użytkownikom, u których zidentyfikowano migotanie przedsionków serca. Mówiąc najprościej, ma ich poinformować, ile razy dochodzi do takiej sytuacji oraz jak reaguje na nie ich organizm. Obecnie jest to możliwe wyłącznie dzięki aplikacji EKG. Niestety dostarczane przez nią informacje są dość okrojone. 

W przypadku nowego oprogramowania dla Apple Watch analiza tego zjawiska ma być bardziej szczegółowa, a użytkownik dowie się, jak długo był w stanie migotania przedsionków i dostanie sugestie dotyczące zmiany stylu życia, aby zmniejszyć ryzyko powikłań i podjąć adekwatną profilaktykę w celu uniknięcia przykrych konsekwencji zdrowotnych.

watch os 9 podsumowanie
fot. Apple

Lista i harmonogram brania leków w aplikacji

Ile razy zdarzyło Ci się zapomnieć o wzięciu leków? Wygląda na to, że od teraz problem ten został rozwiązany raz na zawsze. Przynajmniej dla użytkowników zegarków Apple z watchOS 9. System wprowadza bowiem aplikację Leki, która pozwala na ustalenie harmonogramu brania medykamentów, witamin oraz innych suplementów. Program skutecznie przypomni o konieczności wzięcia leków, oraz dzieki połączeniu ze smartfonem, pozwoli sprawdzić sugestie dotyczące przyjmowania konkretnych preparatów. 

Większa indywidualność dzięki nowym tarczom 

Apple Watch z watchOS 9 otrzyma także aż cztery nowe tarcze, które doskonale wpasują się w różne gusta. Mowa o:

 • tarczy astronomicznej, która została całkowicie zintegrowana z nową mapą nieba i danymi o zasięgu chmur na całym świecie.
 • tarczy księżycowej, symbolizującej związek między kalendarzem gregoriańskim a kalendarzem księżycowym. 
 • tarczy playtime, przedstawiającej ekspresyjne dzieło sztuki, które powstało we współpracy z ilustratorem z Chicago Joiem Fultonem. 
 • tarczy metropolitan, dającej najbardziej klasyczny wygląd, zbliżony do kultowego Rolexa.

Inne przykładowe opcje dostępne w watchOS  9

Aktualizując zegarek Apple do wersji z systemem watchOS 9, zyskujesz o wiele więcej. Wśród opcji, o których nie należy zapomnieć, są też między innymi:

 • funkcje rodzinne, np. możliwość sterowania inteligentnymi akcesoriami domowymi przez wszystkich domowników
 • szybkie czynności, np. możliwość robienia zdjęć za pomocą gestów
 • narzędzia organizujące czas i pracę, np. powiadomienia bez rozproszenia, czy możliwość wyróżniania najważniejszych wydarzeń w kalendarzu

Kompatybilność WatchOS 9. Które zegarki?

Z nowym oprogramowaniem Apple będą współpracowały wszystkie modele od Apple Watch 4 w górę. Oznacza to, że wykluczono tu serię Apple Watch 3, która nadal pozostaje w sprzedaży. 

Idąc za informacjami producenta, watchOS 9 wymaga też iPhone’a 8 lub nowszego z systemem iOS 16 lub nowszym.

Oto pełna lista kompatybilnych zegarków:

 • Apple Watch Series 4
 • Apple Watch Series 5
 • Apple Watch SE
 • Apple Watch Series 6
 • Apple Watch Series 7
 • Apple Watch Series 8
 • Apple Watch Ultra

Skorzystaj z przedsprzedaży Apple Watch Series 8 oraz Watch Ultra