Premiera: watchOS 8 oficjalnie. Co przynosi nowa wersja systemu dla zegarków Apple?

Jeśli myślisz, że Twój dotychczasowy Apple Watch może wiele, to… dobrze myślisz. Niemniej nie oznacza to, że nie stać go na więcej. Szczególnie, że właśnie przedstawiono kolejną odsłonę dedykowanego mu systemu, która znacznie poszerza listę jego funkcjonalności. O tym, co oferuje oprogramowanie watchOS 8 i z jakimi modelami Apple Watch będzie kompatybilne, przeczytasz poniżej.

WatchOS 8 dla Apple Watch

WatchOS 8 to środowisko, w którym możesz pozwolić sobie pielęgnowanie zdrowych nawyków i  kontrole treningów, fenomenalna przestrzeń do obcowania z multimediami, ale także narzędzie, ułatwiające codzienne funkcjonowanie – w domu i poza nim. Jednym słowem zakładając na rękę Apple Watch z watchOS 8, zyskujesz dostęp do wielopłaszczyznowego centrum dowodzenia najważniejszymi dla Ciebie aspektami.

Jak wiadomo Apple Watch to zegarek sportowy. Co jednak ciekawe, oprócz szerokiej gamy aktywności, w wersji watchOS 8 gigant z Cupertino stawia także na oczyszczanie umysłu, dlatego nowe funkcje uwzględnione w aktualizacji oprogramowania dla Apple Watch wprowadzają holistyczne podejście do zdrowia i sprawności.

Ponadto zegarek Apple, posiadający niniejsze zaplecze systemowe, w prosty sposób pomaga również pozostać w kontakcie z rodziną i znajomymi, a większość aplikacji dostępnych z poziomu nadgarstka prezentuje w bardziej rozbudowanej odsłonie. Twórcy watchOS 8 zadbali również o aktualizację dedykowanej zegarkom Apple aplikacji mobilnej „Zdrowie”.

Dla umysłu i dla ciała: funkcje zdrowotne i fitness

Korzystając z watchOS 8 oprócz treningu ciała, możesz również postawić na doskonalenie swojej duszy. Holistyczne podejście twórców nowego systemu dla Apple Watch zaowocowało kilkoma nowymi funkcjami, które skutecznie pomogą rozpocząć praktyki, mające na celu poprawę jakości życia – nie tylko pod kątem zdrowotnym, ale i umysłowym.

Oddychanie to od teraz pełen kurs Mindfulness

WatchOS 8 znacznie poszerza znaną i lubianą przez użytkowników funkcję Oddychanie. Od tej pory staje się ona pakietem opcji, mających wprowadzić użytkownika Apple Watch w świat medytacji. Mówiąc wprost, aplikacja została odświeżona poprzez nowe wizualizacje i wskazówki, pomagające jeszcze lepiej skoncentrować się podczas ćwiczeń oddechowych.

watchOS 8 dla Apple Watch mindfulness
fot. Apple

Dodano tu także zupełnie nową propozycję od Apple – Reflect, która działa na zasadzie skupiania uwagi użytkownika na krótkim, wybranym, prowokującym do myślenia temacie. Wsparcie w postaci odliczania czasu i pięknych animacji pomaga za jej pomocą przebrnąć przez proces zaznajamiania się z techniką odprężającego myślenia.

Co więcej, wszystkie sesje Oddychania and Reflect kończą się podsumowaniem w tzw. Mindful Minut – zbiorze danych wraz ze średnim tętnem, a to pozwala na lepsze zrozumienie korelacji na linii ciało-umysł.

Udoskonalona weryfikacja snu

Oddech jest ważny także podczas snu, dlatego watchOS 8 określa również  liczbę oddechów na minutę podczas odpoczynku. Dzięki temu wraz z funkcją Sleep zweryfikujesz charakterystyczne dla siebie trendy, a co pozwoli uzyskać więcej wskazówek odnośnie zdrowia w ogóle – obecnie i w kontekście długofalowym.

watchOS 8 dla Apple Watch weryfikacja snu
fot. Apple

Udoskonalone opcje treningowe

Wraz z watchOS 8 dla Apple Watch do gry wkracza także nowy tryb treningowy, czyli pilates, który doskonale wspiera siłę rdzenia, postawę, równowagę i elastyczność ciała. 

Dodatkowo do dyspozycji dostaniesz ponad 2000-letnią praktykę Tai Chi, do złudzenia przypominającą medytacje – z tą różnicą, że odbywa się ona w ruchu. 

Nie zapomniano także o opcji Apple Fitness+, która w watchOS 8 została wzbogacona o atrakcyjne playlisty treningowe i wsparcie trenerów specjalnych, np. Jeanette Jenkins.

Inteligentne rozwiązania na Twoim nadgarstku

Idąc dalej nowe oprogramowanie dla Apple Watch to także funkcje typu smart, które pozwolą na rozrywkę w multimediach, a także wygodniejsze funkcjonowanie w codziennym życiu. O czym mowa?

Łatwiejszy dostęp do zdjęć przez Apple Watch

WatchOS 8 pozwala na personalizowanie tarczy zegarka za pomocą zdjęć portretowych ze sparowanego z nim iPhone’a. Ponadto za pomocą inteligentnych algorytmów automatycznie pokaże najciekawsze fotografie z Twoich wspomnień i polecanych zdjęć. Zrobi to teraz w unikalnej siatce mozaiki, co da Ci lepszy widok foto biblioteki. Jeśli zechcesz, wybrane z nich, dosłownie za pomocą kilku kliknięć, możesz też udostępnić znajomym lub rodzinie.   

watchOS 8 dla Apple Watch
fot. Apple

Zarządzanie systemem Smart Home

Kto by pomyślał, że sterowanie inteligentnymi funkcjami w domu będzie takie proste? Okazuje się, że watchOS 8 dla Apple Watch pozwoli Ci np. uzyskać dostęp do wszystkich kamer bezpieczeństwa ulokowanych w Twoim domu, dzięki tzw. sali kamer.

Z poziomu nadgarstka możesz też sterować swoimi ustawieniami światła. WatchOS 8 w inteligentny sposób rozpozna te parametry światła, których najchętniej używasz, a następnie wyświetli je jako sugestie, tak aby było to dla Ciebie jak najwygodniejsze. 

Co istotne, bieżący stan wszystkich urządzeń smart home znajdziesz od teraz u góry ekranu zegarka – w aplikacji Home. Możesz w niej także sprawdzić najważniejsze parametry i podstawowe informacje, np. czy światła lub kamery są włączone, czy baterie są naładowane lub czy system każdego z nich nie wymaga aktualizacji.

Portfel, który masz zawsze przy sobie

Stwórz nadgarstkowe centrum rzeczy, które musisz mieć zawsze przy sobie. Przekonaj się, że z zegarkiem pracującym na watchOS 8 jest to możliwe. 

Możesz na przykład przechowywać cyfrowy klucz do domu bezpośrednio w aplikacji Portfel. Będzie on bezproblemowo działał z różnymi popularnymi markami zamków. Dzięki funkcji Family Sharing bezpiecznie udostępnisz go z kolei rodzinie czy zaproszonym gościom.

Ale to nie wszystko.  Jak się okazuje, opcja ta dotyczy nie tylko kluczy do domu, ale i do auta. Dzięki technologii Ultra Wideband (znanej z Apple Watch 6) cyfrowy kluczyk samochodowy rozpozna Cię, gdy zbliżysz się do auta. Sprawia to, że na odległość np. odblokujesz drzwi, włączysz alarm, a nawet klimatyzację.

Nie zabrakło tu również takich możliwości, jak przechowywanie dokumentów tożsamości i licencji kierowcy, a także Apple Cash z zaawansowanymi systemami bezpieczeństwa. Wszystko po to, by żyło Ci się wygodniej.

fot. Apple

Jeszcze wygodniejsza komunikacja

Dyktuj, poprawiaj, udostępniaj

Z nowym watchOS 8 wprowadzisz wiadomości głosowo i wyślesz je z poziomy nadgarstka. Wszystko dzięki aplikacji Scriblle. Z kolei dostępna tu funkcja Digital Crown pozwoli Ci poprawić błędy w dyktowaniu i w razie potrzeby przewinąć wiadomość dokładnie do miejsca, które chcesz edytować. 

Swoje wiadomości możesz też urozmaicić GIF-ami, których jest tu dosłownie mnóstwo. A jakby tego było mało, dzięki aplikacji Muzyka udostępnisz w wiadomości wybrane utwory, a nawet całe albumy i listy odtwarzania.

Eliminacja rozpraszaczy

Unikaj niechcianych bodźców z zewnątrz. watchOS 8 pozwoli na ustawienie statusu w Wiadomościach, przez co Twoje kontakty będą widziały, że w danym momencie jesteś poza zasięgiem, albo po prostu nie chcesz rozmawiać, bo np. trenujesz. Co ważne, możesz to oczywiście zrobić wyłącznie dla wybranych użytkowników.

W tej kwestii warto zwrócić uwagę na aplikację Focus, skutecznie pomagającą się skoncentrować, filtrującą powiadomienia i dostarczającą wyłącznie te informacje i wiadomości, które wybierzesz jako priorytetowe.

watchOS 8 funkcja focus
fot. Apple

Co jeszcze warto wiedzieć o watchOS 8?

Trzeba przyznać, że nowe oprogramowanie dla Apple Watch jest pełne smaczków, które zebrane w całość tworzą naprawdę ciekawą propozycję. Oprócz wyżej opisanych opcji, mamy tu również:

 • funkcję Znajdź urządzenia – ukochana przez użytkowników opcja, pozwalająca na znalezienie wszystkich urządzeń Apple.
 • ulepszone sterowanie dotykiem – czujniki ruchu pomagają odbierać połączenia, sterować wskaźnikiem na ekranie, a nawet uruchamiać menu. Wszystko za pomocą niewymagających wysiłku gestów.
 • wyświetlacz Always On – ekran, na którym tarcza jest widoczna zawsze, bez konieczności wybudzania. W przypadku watchOS 8 opcja ta dostępna jest także w konkretnych aplikacjach dostępnych z poziomu Apple Watch.
 • nową aplikację Kontakty – zbierającą adresy e-mail i numery telefonu w jednym miejscu. Dzięki niej możesz szybko przeglądać i edytować kontakty bezpośrednio na zegarku Apple.
 • sterowanie dźwiękiem w aplikacjach muzycznych.
 • alert burzowy – aplikacja Pogoda na Apple Watch od teraz poinformuje o trudnych warunkach pogodowych.
 • wiele minutników jednocześnie – w watchOS 8 mogą działać równolegle.
 • ulepszone funkcje dotyczące konfiguracji urządzenia z członkami rodziny.

Q&A

Wersja beta watchOS 8 dla developerów została udostępniona 7 czerwca 2021 r. Publiczna wersja beta pojawi się w lipcu 2021. Oficjalnego wydania można natomiast spodziewać się jesienią – prawdopodobnie we wrześniu 2021.

Do prawidłowego działania watchOS 8 wymaga iPhone'a 6s lub nowszego z systemem iOS 14 lub nowszym. Naturalnie trzeba też posiadać jeden ze wskazanych modeli Apple Watch:

 • Apple Watch Series 3
 • Apple Watch Series 4
 • Apple Watch Series 5
 • Zegarek Apple SE
 • Apple Watch Series 6

UWAGA: Producent zaznacza, że nie wszystkie funkcje są dostępne na wszystkich urządzeniach.