Bezpieczeństwo na Instagramie. Jak o nie zadbać?

Instagram jest jedną z najpopularniejszych aplikacji społecznościowych i skoro tu jesteś, prawdopodobnie należysz do grona jej użytkowników. Znajomość różnych funkcji bezpieczeństwa i prywatności oferowanych przez Instagram może pomóc Ci lepiej spędzać czas w aplikacji. Od zaawansowanych zabezpieczeń konta po narzędzia do komentowania — zebraliśmy najważniejsze wskazówki i triki, które pomogą Ci zadbać o bezpieczeństwo Twojego konta na Instagramie.

Wybierz silne hasło i przechowuj je w bezpiecznym miejscu

Zacznijmy od podstaw, a więc ustawienia hasła w aplikacji. Wybierz hasło, które jest trudne do odgadnięcia, używając kombinacji co najmniej sześciu cyfr, liter i symboli (takich jak ! i &) i upewnij się, że jest unikalne dla Instagrama.

Przeczytaj też:

Jeśli ustawisz już swoje bezpieczne hasło, masz ważny krok za sobą. Pamiętaj jednak, że to nie koniec. Czasem drobne zaniedbanie może być opłakane w skutkach. Dlatego nigdy nie publikuj ani nie udostępniaj swojego hasła nikomu, komu nie ufasz, w tym żadnej aplikacji innej firmy. Instagram przeprowadza automatyczne kontrole bezpieczeństwa i poprosi o zmianę hasła, jeśli wydaje się, że zostało naruszone. Jeśli tak się stanie, odpowiedz na powiadomienie na Instagramie, natychmiast zmieniając hasło.

Kiedy udostępniasz komputer lub telefon innym, pamiętaj, aby wylogować się ze swojego Instagrama i nie zaznaczać pola Zapamiętaj mnie! Dodatkowo, aby zwiększyć bezpieczeństwo, użyj kodu blokady w telefonie, aby nikt nie mógł uzyskać dostępu do Twojego konta w przypadku zgubienia telefonu.

Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe to funkcja bezpieczeństwa, z którą warto się zaprzyjaźnić nie tylko w przypadku Instagrama. Pomaga ona chronić Twoje konto, wymagając od Ciebie tylko podania nazwy użytkownika i hasła do konta oraz posiadania smartfona za każdym razem, gdy logujesz się na swoje konto na Instagramie z nieznanego urządzenia.

Aby skonfigurować uwierzytelnianie dwuskładnikowe, przejdź do swojego profilu i dotknij trzech poziomych kresek w prawym górnym rogu. Wybierz Ustawienia (u góry wyskakującego okienka w systemie iOS, w prawym dolnym rogu w systemie Android) i dotknij Bezpieczeństwo > Uwierzytelnianie dwuskładnikowe > Rozpocznij. Następnie możesz wybrać konfigurację za pomocą wiadomości tekstowej lub niezależnej aplikacji uwierzytelniającej, takiej jak Google Authenticator.

Jeśli Twój telefon ma problemy z łącznością i nie może odebrać kodu zabezpieczającego SMS, właśnie wtedy przydadzą się kody zapasowe.  Znajdziesz je, wchodząc w Ustawienia > Zabezpieczenia > Uwierzytelnianie dwuskładnikowe > Dodatkowe metody > Kody zapasowe. Tam znajdziesz kody, które możesz użyć, aby się zalogować.

Więcej o uwierzytelnianiu dwuskładnikowym przeczytasz w artykule:

Ustaw konto prywatne

Co daje konto prywatne? Najprościej mówiąc, przejście na konto prywatne pozwala kontrolować, kto widzi Twoje treści. Jeśli zdecydujesz się je ustawić, tylko Ty i Twoi obserwatorzy będziecie mogli zobaczyć, co publikujesz. Jeśli ktoś będzie chciał zobaczyć Twoje posty, będzie musiał poprosić Cię o obserwowanie, a Ty możesz zatwierdzić lub odrzucić jego prośbę. 

Ponadto zatwierdzeni obserwatorzy będą mogli znajdować Twoje posty za pomocą wyszukiwania i wysyłać Ci bezpośrednie wiadomości. Nie bez znaczenia jest także fakt, że ustawienie konta prywatnego sprawia, że Google nie będzie indeksować żadnych Twoich zdjęć w Grafice Google.

Pamiętaj, że Twój profil jest domyślnie publiczny (jedynie osoby poniżej 16 lat maja domyślnie ustawione prywatne konto), więc jeśli chcesz, aby był prywatny, musisz przejść do ustawień, wybierając Ustawienia > Prywatność > Prywatność konta i włącz opcję Konto prywatne.

Miej także na uwadze fakt, że każdy, kto Cię obserwował, zanim zmieniłeś konto na prywatne, nadal będzie mógł zobaczyć Twoje posty. Jeśli nie chcesz, aby ktoś widział, co publikujesz, możesz go zablokować. Co ważne, mając konto prywatne, możesz usuwać obserwujących bez ich blokowania. O opcji blokady napiszemy więcej w dalszej części artykułu.

Wyłącz stan aktywności

Zapewne wiesz, że Instagram ma funkcję pozwalającą ludziom zobaczyć, kiedy aktywnie korzystasz z aplikacji. Informuje o tym mała zielona kropka obok Twojego zdjęcia w wiadomościach bezpośrednich. 

Funkcja ta służy informowaniu ludzi o tym, że jesteś online, dzięki czemu mogą oczekiwać szybkiej odpowiedzi na wiadomość. No właśnie, a co jeśli nie chcesz odpowiadać w tej chwili, tylko wpadłeś na chwilę przejrzeć, co się dzieje? Na szczęście możesz wyłączyć stan aktywności, wchodząc w Ustawienia > Prywatność > Stan aktywności i Wyłącz opcję.

Sprawdź aktywność logowania

Warto również od czasu do czasu sprawdzić na swoim koncie aktywność logowania. Zrób to koniecznie, jeśli jakiekolwiek działanie na Twoim koncie Cię niepokoi. Wystarczy, że wejdziesz w Ustawienia> Aktywność logowania na pulpicie. Ta strona pokaże Ci listę lokalizacji, w których logowałeś się na swoje konto. Zweryfikuj swoją aktualną lokalizację i przejrzyj poprzednią aktywność. Jeśli są lokalizacje, których nie rozpoznajesz, szybko wyloguj się z tych urządzeń i zmień swoje hasło.

Nie bój się blokować i zgłaszać

Duże marki i influencerzy  mają czasem opory przez blokowaniem innych użytkowników. Boją się, że takie działanie zostanie źle odebrane i narazi ich na zarzut wprowadzania cenzury wypowiedzi. Pamiętaj jednak, że w Internecie nie wszyscy są dla siebie mili. Często nie wiemy, z kim mamy do czynienia, a w sieci czyha wiele realnych niebezpieczeństw.

Nawet jeśli na Instagramie prowadzisz tylko swój niewielki, osobisty profil i negatywne treści nie są dla Ciebie niepojące, ważne, żeby zwracać na nie uwagę, gdy tylko się pojawią. Nie bój się zgłaszać takich wiadomości, szczególnie jeśli mogą być one zakwalifikowane np. jako mowa nienawiści.

Jeśli ktoś Cię nęka lub publikuje nieodpowiednie treści, także nie miej oporów i nie zwlekaj, by to zgłosić na Instagramie. Możesz to zrobić na stronie profilu konta lub bezpośrednio we wpisie, komentarzu, wiadomości bezpośredniej lub relacji. Wystarczy dotknąć ikony z trzema kropkami w prawym górnym rogu posta na Instagramie lub w prawym dolnym rogu relacji. W przypadku wiadomości, przytrzymaj ją dłużej.

Aby zgłosić konkretny komentarz, naciśnij i przytrzymaj go (Android) lub przesuń palcem w lewo (iOS) i dotknij ikony wykrzyknika.

Możesz również wypełnić formularz raportu na stronie Instagrama. Jeśli Instagram stwierdzi, że konto, komentarz lub film narusza warunki korzystania z usługi, dane konto zostanie zawieszone. Zgłaszając konto, Instagram automatycznie blokuje użytkownika za Ciebie. Możesz jednak również ręcznie zablokować takie konto, otwierając menu z trzema kropkami na danym koncie i wybierając opcję Blokuj.

Instagram podjął również bardziej ukierunkowane działania, aby powstrzymać zastraszanie na platformie. Nowa funkcja o nazwie Ogranicz ukrywa komentarze i powiadomienia konkretnego użytkownika, jeśli chcesz przestać widzieć jego posty i komentarze bez przestania ich obserwowania lub zgłaszania.

Aby włączyć tę funkcję, przejdź do Ustawienia > Prywatność > Konta z ograniczeniami i dodaj konta ręcznie; lub przejdź do profilu użytkownika, stuknij ikonę z trzema kropkami w prawym górnym rogu i wybierz Ogranicz. W systemie iOS możesz także przesunąć w lewo na komentarzu, aby ograniczyć. Po włączeniu Ograniczenia komentarze do Twoich postów od użytkowników z ograniczonym dostępem będą widoczne tylko dla tej osoby. Możesz wyświetlić komentarz, stukając „Zobacz komentarz”, a następnie zatwierdź go, usuń lub zignoruj. Nie będziesz otrzymywać powiadomień o komentarzach z konta z ograniczeniami.

Usuń obserwujących

Jeśli chcesz powstrzymać kogoś przed obserwowaniem Ciebie, ale nie chcesz go blokować, możesz po prostu usunąć tę osobę jako obserwatora. Jest to przydatna funkcja, gdy chcesz ustawić swoje konto jako prywatne i musisz usunąć niektórych obserwatorów.

Aby to zrobić, przejdź do listy obserwujących i znajdź użytkownika, dotknij trzech kropek z boku i wybierz „usuń”. Instagram nie powiadomi osoby, którą usunąłeś. Pamiętaj jednak, że ta osoba może ponownie Cię obserwować, lecz jeśli ustawisz konto prywatne, możesz odrzucić jej prośbę o obserwowanie. 

Wycisz konta

Jeśli uważasz, że ograniczanie konta jest przesadą, możesz wyciszyć danego użytkownika. Pozostanie on w Twoich znajomych, ale przestaniesz widzieć jego aktualizacje w swoim kanale. Tutaj także możesz być spokojny, Instagram nie powiadomi użytkowników, że ich wyciszyłeś.

Aby wyciszyć konto w swoim kanale, dotnij menu z trzema kropkami obok nazwy profilu i wybierz opcję Wycisz. Możesz też przejść do profilu konta, stuknąć Obserwowane i wybrać Wycisz z wyskakującego menu. Będziesz mieć możliwość wyciszenia postów na koncie, ich historii lub obu. 

Aby szybko wyciszyć tylko ich historie, naciśnij i przytrzymaj ikonę historii u góry kanału i wybierz Wycisz z menu. W wiadomościach bezpośrednich stuknij ikonę informacji w prawym górnym rogu, gdzie możesz wyciszyć wiadomości i/lub czaty wideo.

W każdej chwili możesz przejść do Ustawienia > Prywatność > Wyciszone konta, aby zarządzać listą wyciszonych.

instagram

Zarządzaj oznaczonymi zdjęciami

Każdy może oznaczyć Cię tagiem na zdjęciu, a wszystkie te zdjęcia można wyświetlić ostatniej zakładce na siatce Twojego profilu. Możesz jednak usunąć siebie z tych postów lub dostosować ustawienia, aby zatwierdzać oznaczone obrazy, zanim pojawią się w Twoim profilu.

Przejdź do Ustawienia > Prywatność > Posty. Następnie możesz zezwolić na oznaczenia przez wszystkich, tylko przez osoby, które obserwujesz, albo zabronić oznaczania Ciebie. Aby usunąć poszczególne elementy, wejdź w zdjęcie, w którym Cię oznaczono, stuknij menu z trzema kropkami, a następnie stuknij Ukryj opcje (Android) lub Opcje znaczników (iOS). Tutaj możesz usunąć tag lub ukryć to zdjęcie w swoim profilu. Możesz także dotknąć tagu na samym obrazie, aby go usunąć lub ukryć zdjęcie w swoim profilu.

Bezpieczne opcje płatności

Facebook robi duży krok w kierunku e-commerce na Instagramie, ale zanim klikniesz i kupisz wybrany przedmiot, który pojawia się w Twoich reklamach, dodaj kod dostępu do swojej karty kredytowej. Przejdź do Menu > Zamówienia i płatności > Zabezpieczenia. Tam włącz opcję Zawsze pytaj o kod PIN w celu potwierdzenia płatności, co zapewni dodatkową warstwę bezpieczeństwa na wypadek zgubienia urządzenia.

Odwołaj dostęp do aplikacji innych firm

Wiele aplikacji innych firm łączy się z Instagramem , aby zapewnić dodatkowe funkcje w sieci, ale łatwo stracić orientację, ile aplikacji jest połączonych z Twoim kontem. Kontroluj te połączenia , wybierając Ustawienia > Bezpieczeństwo > Aplikacje i witryny , gdzie możesz wyświetlić aktywne i wygasłe autoryzowane aplikacje, a następnie usunąć lub przyznać dostęp do żądanych usług. W przeglądarce internetowej kliknij ikonę koła zębatego, aby uzyskać dostęp do menu ustawień, a następnie kliknij Autoryzowane aplikacje.

Limity

Na koniec bardzo przydatna funkcja, którą Instagram wprowadził z myślą, o osobach nękanych i prześladowanych w sieci. Dzięki opcji Limity można ograniczyć niechciane komentarze i wiadomości. Po uruchomieniu te funkcji, będą one ukryte, dopóki ich nie zatwierdzisz. Aby włączyć trzeba wejść w Ustawienia >Prywatność > Limity.