Roaming. Czym jest i jak go włączyć?

Walizki spakowane, a odliczanie dni do wymarzonego urlopu rozpoczęte? Zanim się jednak na niego wybierzecie, upewnijcie się, że Wasz telefon będzie działał za granicą i pozwoli na korzystanie z pełnego spectrum możliwości komunikacyjnych. Jak? To właśnie w tym temacie swoje miejsce odnajduje roaming międzynarodowy.

Kontakt zza granicy

W dzisiejszych czasach telefon na wakacjach za granicą nie służy już wyłącznie do kontaktu z najbliższymi (chociaż oczywiście też). Warto jednak zwrócić uwagę na to, że wielu z nas, mimo założonego urlopu, głównie ze względów zawodowych, musi pozostawać w stałym kontakcie np. ze swoimi współpracownikami.

Zgodzimy się również zapewne, że dzisiejsza komunikacja nie sprowadza się wyłącznie do dzwonienia czy pisania SMS, ale przede wszystkim do korzystania z danych internetowych, np. poprzez różnego rodzaju komunikatory, portale społecznościowe czy branżowe.

To właśnie w tych okolicznościach roaming przydaje się najbardziej.

jak włączyć roaming

Czym właściwie jest roaming?

Przechodząc do konkretów, na początku trzeba sobie powiedzieć, że roaming to usługa umożliwiająca korzystanie z transmisji danych zagranicznego operatora, a mówiąc wprost – z jego sieci telefonicznej i internetowej. Innymi słowy, jeżeli roaming jest wyłączony, to nie ma szans, abyście za granicą skorzystali z jakiejkolwiek transmisji danych i mogli skontaktować się z Polską, ani żadnym innym krajem.

W tym miejscu warto też rozróżnić pojęcia roamingu i połączenia międzynarodowego. Z tym pierwszym mamy do czynienia, kiedy jadąc za granice, korzystamy z polskiego telefonu i dzwonimy z niego do swojego kraju, wykorzystując zasięgi miejscowego operatora. Połączenie międzynarodowe odbywa się natomiast, gdy z Polski i z polskiego telefonu dzwonimy do jakiegokolwiek innego kraju, korzystając ze swojego rodzimego operatora.  

Wracając do roamingu, aby działał prawidłowo, musicie upewnić się, że jest aktywowany w dwóch miejscach:

  • na karcie SIM – czyli po stronie Waszego operatora,
  • w indywidualnych ustawieniach telefonu, z którego zamierzacie korzystać za granicą.

O co chodzi? Mówiąc najprościej, na nic zda Wam się roaming włączony na karcie SIM, jeśli nie obsłuży go Wasz telefon i odwrotnie. Przed wyjazdem za granicę musicie zatem upewnić się, że właśnie w tych dwóch wyżej wskazanych miejscach wszystko jest ustawione zgodnie z wymaganiami dla roamingu.

Jak włączyć roaming na karcie SIM?

Włączenie roamingu na karcie SIM daje gwarancję, że Wasz operator będzie współpracował z zagranicznym dostawcą sygnału i umożliwi kontakt z innymi – zarówno na terenie obcego państwa, jak i wtedy, gdy zechcecie zatelefonować do Polski. Bez aktywacji roamingu na karcie SIM nie ma mowy o żadnym połączeniu, dlatego niezmiernie ważne jest załatwienie tej kwestii przed wyjazdem, podczas gdy jeszcze przebywacie w kraju.

Większość operatorów włącza usługę roamingu od momentu aktywacji karty SIM. Przed wyjazdem, warto jednak upewnić się, czy np. nie została ona omylnie wyłączona. Możecie to zrobić, weryfikując status swojego konta za pośrednictwem infolinii operatora, konta internetowego lub odpowiedniego dla danej sieci kodu, pozwalającego na sprawdzenie usługi.

Jeżeli okaże się, że Wasz roaming z jakiejś przyczyny jest nieaktywny, to również właśnie w tych miejscach możecie go z powrotem włączyć. Osobiście, najbardziej polecam kontakt z infolinią – rozmowa z żywym człowiekiem daje najwięcej pewności co do efektu końcowego i faktycznego załatwienia sprawy, na której nam zależy.

Jak włączyć roaming w telefonie?

A co w przypadku, gdy dotrzecie na miejsce i okaże się, że mimo aktywnego roamingu na karcie SIM nie możecie wykonywać połączeń i korzystać z Internetu? Jeszcze nic straconego. Przyczyną takiej sytuacji są najczęściej złe ustawienia telefonu. Musicie je po prostu zmienić, a wówczas problem sam powinien się rozwiązać.

Nie jest tajemnicą, że menu smartfona może się różnić ze względu na oprogramowanie oraz rodzaj sprzętu. Niemniej, ścieżka do włączenia usługi niezbędnej do działania roamingu będzie zawsze bardzo podobna. Poniżej zostawiam przykład:

W przypadku transmisji danych komórkowych, niezbędnych do korzystania z Internetu w telefonie za granicą, musicie skorzystać z zakładki Dane w roamingu (zdj. 2) i aktywować usługę: Roaming międzynarodowy*.

* wiąże się to z naliczeniem opłat zgodnie z cennikiem operatora

Opłaty w roamingu – Unia Europejska i inne 

Skoro już przy opłatach jesteśmy, należy wspomnieć, że obecnie większość operatorów umożliwia korzystanie z komunikacji na terenie Unii Europejskiej w ramach określonych abonamentów. Nadal jednak pozostają miejsca i usługi, za które pobierane są konkretne opłaty (i to nie małe). W związku z tym, przed wyruszeniem na wczasy i włączeniem usługi w swoim telefonie, koniecznie zweryfikujcie, jak wyglądają opłaty u Waszego operatora oraz w regionie, do którego się wybieracie. 

Sięgnij po więcej wakacyjnych wskazówek 

Szukacie innych pomysłów, które pomogą sprawić, że urlop będzie udany, bezpieczny i przede wszystkim atrakcyjny? Jeśli tak, to koniecznie zajrzyjcie także do tekstów: