Irygator dentystyczny – jak wybrać najlepszy i zadbać o zdrowy uśmiech? Ranking irygatorów do zębów

Chcesz w kompleksowy sposób zadbać o swój uśmiech? Oprócz szczotkowania zębów dodaj do codziennej higieny jamy ustnej korzystanie z irygatora. To urządzenie, które pomoże Ci skuteczniej zadbać o stan uzębienia oraz dziąseł. Dotrze do wszystkich trudnodostępnych miejsc i obszarów przy linii dziąseł i dokładnie je oczyści, zapobiegając powstawaniu kamienia nazębnego. Sprawdź nasz ranking irygatorów do zębów. Wybierz najlepszy model, który sprosta Twoim wymaganiom.

Ranking irygatorów do zębów 2022

Szukasz urządzenia, które zatroszczy się o Twoje wrażliwe dziąsła, a może potrzebujesz sprzętu, który pomoże Ci dokładnie oczyścić każdy zakamarek aparatu ortodontycznego? Jeśli codzienna higiena jamy ustnej to dla Ciebie sprawa priorytetowa, sprawdź nasz ranking irygatorów dentystycznych i przekonaj się, jak zadbać o uśmiech w prosty i efektywny sposób.  Poznaj polecane modele irygatorów i przyjrzyj się bliżej funkcjom, jakie oferują.

Philips Sonicare Flosser 3000 HX3806/31

Z tym modelem w szybki i prosty sposób zadbasz o stan zębów i dziąseł. Urządzenie zostało wyposażone w technologię QuadStream, która zapewnia precyzyjne efekty czyszczenia. Wszystko dzięki generowaniu aż czterech szerokich strumieni wody, które precyzyjnie obmywają każdy zakamarek i przestrzenie między zębami oraz dbają o usunięcie zanieczyszczeń z obszarów wzdłuż linii dziąseł. Ponadto irygator oferuje trzy poziomy intensywności, które pozwalają na dopasowanie jego działania do Twoich indywidualnych potrzeb.


Oclean W10

Irygator, który wyróżnia się wyjątkowym designem oraz wieloma praktycznymi funkcjami, dzięki którym czyszczenie zębów jest dokładne i efektywne. Maksymalna moc ciśnienia wynosi tutaj aż 8,28 bara. Ponadto model ten oferuje aż pięć trybów działania. Wśród nich znaleźć można tryb standardowy, delikatny, intensywny, a także tryb pulsacyjny oraz punktowy. O to, by żaden obszar nie został pominięty, zadba funkcja timera oraz alarm, który uaktywnia się co 15 sekund, przypominając o konieczności zmiany strefy czyszczenia.

HAXE HX722

 Z tym irygatorem zadbasz o wrażliwe dziąsła i zapewnisz sobie uczucie świeżości i czystości zębów. To irygator zasilany sieciowo, który posiada duży zbiornik na płyn – jego pojemność to aż 600 ml. Urządzenie generuje 1400 impulsów na minutę, a jego maksymalne ciśnienie wynosi 7,58 bara. Aż 10 poziomów regulacji ciśnienia pomoże Ci dobrać odpowiednie parametry pracy do Twoich potrzeb. W zestawie znajdują się 4 wymienne dysze. A wśród nich jest również końcówka przeznaczona do precyzyjnego czyszczenia miejsc wokół aparatu ortodontycznego.


Soocas W1 White

To model, który sprawdzi się jako uzupełnienie codziennego dbania o zdrowie i kondycję zębów oraz dziąseł. Kompaktowe kształty oraz dołączone do zestawu etui sprawia, że możesz z powodzeniem zapakować go do walizki i zabrać ze sobą w podróż. Dodatkowo to model, który jest wodoodporny, co zdecydowanie wpływa na komfort użytkowania. Pojemność zbiornika na płyn wynosi tu 150 ml, a  w zestawie znajdują się także cztery wymienne dysze z funkcją obrotu 360 °, które ułatwiają operowanie sprzętem i precyzyjne dotarcie do każdego zakamarka w jamie ustnej.


Haxe RST5012

Bezprzewodowy irygator do zębów Haxe zatroszczy się o czystość Twoich zębów w prosty i komfortowy sposób. Praktyczne końcówki, które znajdziesz w zestawie, są dopasowane do różnorodnych potrzeb. Trzy tryby pracy pomogą Ci dokładnie zadbać o czystość zębów i usunięcie resztek pokarmu z trudno dostępnych miejsc. Dodatkowo tryb masażu sprawdzi się w przypadku wrażliwych dziąseł – zadba o ich stan i wzmocni ukrwienie.


Liberex FC2660S

Dzięki zbiornikowi na płyn o pojemności 300 ml nie musisz martwić się częstym uzupełnianiem wody w irygatorze. Wydajny akumulator zapewnia długie i bezproblemowe działanie. Na jednym naładowaniu urządzenie jest w stanie pracować nawet do trzech tygodni. Stan baterii odczytasz na wyświetlaczu OLED. A jeśli zależy Ci spełnieniu wszystkich Twoich potrzeb i kompleksowym zadbaniu o zdrowie jamy ustnej – ten warunek spełniają cztery tryby pracy. Wśród nich znajdziesz m.in. tryb przeznaczony dla wrażliwych zębów.


FairyWill FW-5020E

Zadbaj o dziąsła i popraw ich krążenie dzięki funkcji masażu. Irygator pomoże Ci także dokładnie pozbyć się bakterii i innych zanieczyszczeń z obszarów, do których nie dotrze szczoteczka do zębów. Dzięki obrotowym, wymiennym dyszom poradzi sobie nawet z ciasno stłoczonymi zębami. Urządzenie zostało wyposażone w akumulator, który naładujesz w szybki sposób za pomocą kabla USB. Maksymalny czas pracy na jednym ładowaniu wynosi tu nawet trzy tygodnie. A wodoodporna obudowa sprawia, że możesz korzystać z irygatora bez obawy o przypadkowe zalanie wodą.


Co to jest irygator? Kilka słów wyjaśnienia

Niemałą rewolucję w dbaniu o zdrowie i higienę jamy ustnej wywołał rok 1962. To właśnie wtedy rozpoczęła się dystrybucja pierwszych irygatorów. Początkowo urządzenia te były dostępne wyłącznie dla specjalistów z gabinetów dentystycznych. Kilka lat później, a dokładnie w 1967 roku, twórcy otrzymali patent, a irygatory stały się ogólnodostępne. Co ciekawe urządzenia, które znamy pod obecną postacią nie różnią się zasadą działania od pierwszych modeli. Są za to wyposażone w dodatkowe funkcje, wymienne dysze oraz możliwość regulacji ciśnienia wody. 

Na pomysł stworzenia takiego przyrządu wpadł amerykański dentysta dr Gerald Moyer. Szukał rozwiązania, które pomogłoby jego pacjentom z nawracającymi problemami zapalenia dziąseł. Chciał opracować urządzenie, które za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem, pomaga dokładnie oczyścić wszystkie trudnodostępne miejsca w jamie ustnej, a przy okazji pielęgnuje dziąsła i delikatnie je masuje. Za techniczne opracowanie projektu odpowiedzialny był inżynier John Mattingly. Po licznych podejściach oraz metodzie prób i błędów udało się w końcu stworzyć konstrukcję z wbudowanym silnikiem, która była w pełni szczelna, a więc nadająca się do ogólnego użytku.

Więcej na temat urządzeń, które pomogą Ci zadbać o zdrowie zębów i dziąseł dowiesz się z naszych poradników:

🦷 Jak mieć zdrowe i białe zęby? Doradzamy

🦷 Zastosuj te proste zasady i zyskaj zdrowy, piękny uśmiech

Wygląd i budowa irygatora do zębów

Najprościej mówiąc irygator to urządzenie, które służy do dokładnego oczyszczania oraz płukania jamy ustnej. Składa się z pojemnika na wodę, wymiennych dyszy, rękojeści i pompki oraz małego silnika elektrycznego.

irygator do zębów Soocas W1
Soocas

Głównym elementem irygatora odpowiedzialnym za wytwarzanie strumienia wody, jest wspomniany już silnik. To on aktywuje do pracy pompę, której wlot łączy się z pojemnikiem na wodę, a wylot z dyszą czyszczącą. Po uruchomieniu irygatora płyn z pojemnika poprzez działanie pompy zostaje skierowany do wężyka i trafia do końcówki czyszczącej. Jest on generowany z dużą prędkością i aplikowany w pulsujący sposób.

Tutaj warto dodać, że jeśli chodzi o irygator przewodowy, to jest on dodatkowo wyposażony w bazę, czyli część urządzenia, na którą składa się powiększony zbiornik na wodę, przycisk do regulacji ciśnienia, przewód zasilający oraz przewód doprowadzający płyn. Zazwyczaj taki model charakteryzuje się większymi rozmiarami niż kompaktowe irygatory bezprzewodowe.

Irygator to proste i wygodne rozwiązanie, aby usunąć płytkę nazębną i resztki jedzenia.
W rzeczywistości sprzęt ten sprawdzi się dla wszystkich, którzy chcą zadbać o zęby i ich dokładne wyczyszczenie. Można powiedzieć, że irygator stanowi uzupełnienie korzystania ze szczoteczek oraz nici dentystycznych. Działa skutecznie i jednocześnie dba o wrażliwe dziąsła. A przy tym usuwa więcej bakterii z przestrzeni międzyzębowych.

Irygator do zębów – czy warto?

Irygator do zębów znany również pod nazwą irygatora dentystycznego lub stomatologicznego, to przyrząd, który stanowi uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej. Jego zadaniem jest usuwanie zanieczyszczeń, bakterii i resztek pokarmu z trudno dostępnych miejsc, szczelin, kieszonek dziąsłowych oraz innych obszarów, do których nie jest w stanie dotrzeć szczoteczka do zębów. Dokładnie usuwa nagromadzoną płytkę nazębną. Osad zalegający na zębach może doprowadzić do przykrych konsekwencji. Są nimi: pojawienie się kamienia nazębnego, który jest niebezpieczny dla szkliwa i może prowadzić do początków próchnicy, częstych stanów zapalnych i choroby dziąseł. 

irygator Philips sonicare flosser
Philips

Urządzenie to jest pomocne w przypadku delikatnych i wrażliwych dziąseł. Regularne korzystanie pomaga poprawić ich stan, woda pod ciśnieniem masuje dziąsła, poprawiając ich ukrwienie. Sprawdzi się także dla osób, które borykają się z problemem odsłoniętych szyjek zębowych lub ciasno stłoczonych zębów.

Płukanie zębów wąskim strumieniem wody sprawdzi się również dla osób, które noszą aparat ortodontyczny. Irygator w łatwy i szybki sposób pomoże pozbyć się resztek jedzenia oraz bakterii zalegających pod drutami aparatu. To także prosty sposób na zadbanie o higienę mostów, implantów oraz koron.

Podsumowując: regularne korzystanie z irygatora zapewnia m.in.:

 • dokładne oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych i kieszonek dziąsłowych
 • uczucie świeżości i czystości
 • ochronę dziąseł
 • świeży oddech
 • zwiększenie efektywności czyszczenia zębów i elementów aparatu ortodontycznego, mostków, koron oraz implantów dentystycznych
 • usunięcie nagromadzonego osadu i zapobieganie tworzenia się kamienia nazębnego i próchnicy

Irygator do zębów bezprzewodowy czy przewodowy?

Na początku warto określić swoje potrzeby. Jeśli zależy Ci na tym, aby zyskać kompaktowe urządzenie, które bez problemu zapakujesz do walizki i zabierzesz ze sobą w podróż, postaw na mniejszy irygator bezprzewodowy. To także dobre rozwiązanie, jeśli zamierzasz korzystać z niego kilka razy w ciągu dnia, na przykład chcesz po każdym posiłku wypłukać jamę ustną z resztek jedzenia. To modele bardzo wygodne w użytkowaniu. Irygator bezprzewodowy ma wbudowany akumulator zasilający, dzięki czemu nie wymaga stałego podłączenia do prądu. Jest to także dobre rozwiązanie w przypadku małych łazienek, w których nie ma miejsca na pozostawienie sprzętu o większych gabarytach. Możesz też spotkać się z modelami zasilanymi bateryjnie.

Dla osób, którym zależy na tym, aby z urządzenia mogła korzystać cała rodzina, sprawdzi się irygator stacjonarny. Jest to typ urządzenia, które zasilane sieciowo sprawdzi się dla wielu osób. Ma powiększony zbiornik na płyn, a do zestawu zazwyczaj dołączonych jest kilka końcówek. Niektóre modele oferują także dysze tego samego rodzaju z różnym oznaczeniem kolorystycznym, dzięki czemu każdy domownik bez trudu rozpozna swoją wymienną końcówkę. Modele zasilane sieciowo zapewniają płynną i wielostopniową regulację mocy ciśnienia. Zazwyczaj można spotkać modele, które oferują 10 poziomów regulacji ciśnienia. A to pozwala dopasować pracę urządzenia do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia jamy ustnej każdej osoby, która korzysta ze sprzętu.

W naszym rankingu irygatorów do zębów znajdziesz modele bezprzewodowe oraz przewodowe.

Jaki irygator do zębów wybrać?

Irygatory różnią się sposobem zasilania, a co za tym idzie, również kształtem oraz wielkością pojemnika na wodę.

Na rynku jest dostępnych wiele modeli irygatorów dentystycznych. Różnią się one nie tylko budową oraz sposobem zasilania, ale również funkcjami, jakie oferują. Przyjrzyjmy się zatem bliżej ich najważniejszym parametrom oraz funkcjom.

Wymienne dysze

Przyglądając się ofercie irygatorów, warto wziąć pod uwagę to, czy do zestawu dołączone zostały wymienne dysze. Końcówki, przez które przedostaje się strumień wody, są bowiem wymienne, a każda z nich może mieć inne zastosowanie i być przeznaczona do czyszczenia innego miejsca w jamie ustnej. Do najpopularniejszych można zaliczyć dysze:

 • standardowe
 • do kieszonek dziąsłowych (poddziąsłowe)
 • ortodontyczne
 • służące do czyszczenia języka
 • do pielęgnacji i czyszczenia implantów oraz mostków i koron
 • dysza w formie szczoteczki do zębów z delikatnym włosiem

Aby czyszczenie przebiegło sprawnie i komfortowo dysze powinny być odpowiednio długie. Pomocne w manewrowaniu okażą się także końcówki, które mogą obracać się o 360°. Dzięki temu podczas czyszczenia możliwe jest dotarcie nawet do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej – w prosty i wygodny sposób.

irygator Oclean W10
Oclean

Tryby czyszczenia

Dla wydajniejszego działania oraz komfortu użytkowania, irygatory oprócz wymiennych dysz, wyposażone są również w specjalne tryby pracy. Dzięki możliwości wyboru odpowiedniego trybu można swobodnie dopasować działanie urządzenia oraz moc czyszczenia do własnych potrzeb. W tym miejscu warto wspomnieć o kilku najczęściej spotykanych. Są nimi:

 • delikatny – polecany jest dla wszystkich, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z irygatorem lub dla osób z wrażliwymi dziąsłami
 • standardowy – najlepszy wybór dla codziennego czyszczenia jamy ustnej
 • masażu dziąseł – pomaga zadbać o dziąsła. Wzmocni je i ulepszy ich ukrwienie
 • intensywny – ułatwia bardzo dokładne usunięcie zanieczyszczeń z trudno dostępnych miejsc. Sprawdzi się na przykład w przypadku mocno stłoczonych zębów.

Pojemnik zbiornika na wodę

W zależności od wyboru konkretnego modelu irygatory mogą charakteryzować się różną pojemnością zbiornika na wodę. Im większy pojemnik, tym rzadziej trzeba będzie go napełniać. Warto w tym miejscu pamiętać o tym, że małe, kompaktowe urządzenia zasilane akumulatorowo (bądź na baterie) posiadają zbiornik na płyn, który jest zintegrowany z rękojeścią. A co za tym idzie, jego pojemność jest mniejsza. Zazwyczaj w takich modelach wynosi ona od 120 do 300 ml. Z kolei irygatory stacjonarne, czyli takie, które są zasilane sieciowo, mają powiększony zbiornik. W tym przypadku może on pomieścić nawet do 600 ml płynu. 

Ciśnienie

To bardzo ważny parametr, który decyduje o tym, z jaką mocą strumień wody jest kierowany do jamy ustnej, aby dokładnie pozbyć się wszelkich bakterii i zanieczyszczeń. Nasz ranking zawiera modele, które oferują maksymalne ciśnienie nawet do 8,28 bara.

Warto pamiętać o różnych trybach pracy oraz regulacji mocy ciśnienia, dzięki tym rozwiązaniom można dopasować działanie irygatora do indywidualnych potrzeb.

Liczba pulsacji

Kolejnym parametrem jest częstotliwość pulsacji. To nic innego, jak liczba wystrzałów strumienia wody, którą irygator generuje w ciągu minuty. W rankingu znajdziesz modele, których liczba impulsów wynosi 1300, 1400, a nawet 1800.  

Dodatkowe funkcje i akcesoria

🦷 timer

🦷 dysza obrotowa 360°

🦷 etui

🦷 ergonomiczny uchwyt

🦷 wodoodporność

🦷 wyjmowany zbiornik na wodę

🦷 wyświetlacz

🦷 wskaźnik LED

🦷 alarm zmiany strefy czyszczenia

Jak używać irygatora?

Korzystanie z irygatora podczas codziennej pielęgnacji i czyszczenia jamy ustnej jest bardzo łatwe i intuicyjne. Na początku trzeba napełnić pojemnik czystą, letnią wodą i założyć odpowiednią końcówkę oraz umieścić ją na trzonie urządzenia. Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego trybu czyszczenia. Następnie należy skierować dyszę irygatora na zęby pamiętając o tym, by zachować między nią a zębami kilkucentymetrowy dystans. Irygator powinien znajdować się w pozycji pionowej. Wystarczy już tylko uruchomić urządzenie i rozpocząć proces dokładnego oczyszczenia strumieniem wody przestrzeni międzyzębowych i obszarów wzdłuż linii dziąseł.

Na początku najlepiej jest skierować dyszę na zęby trzonowe i powoli przechodzić do mycia przednich zębów. Na koniec wystarczy już tylko wyłączyć urządzenie i dokładnie je oczyścić – obmyć pod bieżącą wodą i wypłukać dyszę oraz wylać wodę, która pozostała w zbiorniku i pozostawić całość do wyschnięcia.

Zaleca się również przed każdym kolejnym użyciem wypłukać irygator. Oznacza to, że trzeba uruchomić go na krótką chwilę i wybrać maksymalny tryb działania – chodzi o to, by dokładnie pozbyć się zalegającej wody i zanieczyszczeń, które mogły zebrać się we wnętrzu pojemnika.

Zobacz wszystkie irygatory do zębów dostępne w sklepie al.to.

Zapoznaj się także z ofertą szczoteczek sonicznych i elektrycznych w al.to.

Irygator to urządzenie wspomagające codzienną higienę jamy ustnej. Służy do dokładnego oczyszczenia przestrzeni międzyzębowych oraz trudno dostępnych miejsc. Pomaga także lepiej zadbać o zdrowie dziąseł.

Koszt zakupu tego typu urządzeń jest uzależniony od tego, jakie parametry i funkcje posiada dany model. W sklepie internetowym al.to znajdziesz szeroki wybór irygatorów do zębów w przedziale cenowym od 99 do 379 zł.

Oba rodzaje sprzętów sprawdzą się do codziennego dbania o zdrowie zębów oraz dziąseł, jednak spełniają one inne zadania. Szczoteczka soniczna dokładnie usuwa bakterie i osad oraz jest łagodna dla dziąseł. Nie jest jednak w stanie dotrzeć do wszystkich zakamarków i szczelin w jamie ustnej. Uzupełnieniem jej działania jest irygator. To urządzenie, które dokładnie usunie resztki pokarmów oraz bakterie zalegające w przestrzeniach międzyzębowych i kieszeniach dziąsłowych. Sprawdzi się świetnie dla osób, które noszą aparat ortodontyczny.