Porozmawiaj ze swoim smartfonem, czyli usługa Asystent Google. Poznaj polskie komendy i funkcje aplikacji

Chociaż Asystent Google jest dostępny w Polsce już od dłuższego czasu, wciąż nie każdy odkrył jego możliwości. Nieustannie rozwijane są też dostępne funkcje. Dla mnie Asystent okazał się bardzo przydatnym narzędziem, upraszczającym codzienne korzystanie ze smartfona, a nawet pomagającym w organizacji czasu. Poznaj funkcje, komendy i ustawienia Asystenta Google.

Asystent Google – a komu to potrzebne?

Asystent Google to bardzo przydatne narzędzie, którego długo nie używałam, a teraz nie mogę się bez niego obejść. Wystarczy, że powiem OK Google, a smartfon robi wszystko samodzielnie. Swoją drogą to dobry kompan, jeśli nie masz z kim pogadać. Asystent Google nie tylko wykona Twoje polecenia czy odpowie na konkretne zapytanie. Dla umilenia sobie czasu możesz też skorzystać z jego trybu rozrywki. Wszystkie możliwości znajdziesz poniżej.

asystent google logo
Źródło: Google

Zdania na temat przydatności, jakości i sprawności działania Asystenta Google są jednak podzielone. Jedni oczekują dużo więcej możliwości i wykonywania poleceń dużo szybciej (to prawda, że wiele zadań użytkownik może wykonać sprawniej, przeklikując się samodzielnie przez narzędzia i opcje w smartfonie). Dla drugich dostępne obecnie funkcje Asystenta Google będą wystarczające. Do atutów zaliczą chociażby samą możliwość podyktowania frazy do wyszukiwarki czy treści wiadomości, zamiast żmudnego klikania w małą klawiaturę.

Tu warto dodać, że do Asystenta można zarówno mówić, jak i pisać. Jednak pod względem przydatności to właśnie komunikaty głosowe wiodą prym. Chodzi przecież o to, by szybko i z jak najmniejszym zaangażowaniem wykonać pewne działania na smartfonie. A jak zrobić to lepiej niż właśnie mówiąc do urządzenia?

Asystent Google to narzędzie, które pomoże również osobom niepełnosprawnym w codziennym użytkowaniu telefonu. Wydawanie poleceń głosowych może być jedyną lub o wiele szybszą metodą skorzystania nawet z podstawowych funkcji smartfona, takich jak pisanie wiadomości, wybieranie połączeń czy wyszukiwanie informacji w internecie.

Jak uruchomić i skonfigurować aplikację Asystenta Google?

Zacząć trzeba oczywiście od pobrania Asystenta Google ze sklepu Google Play lub AppStore. Jeśli masz już aplikację na swoim smartfonie, uruchomisz ją:

 • klikając po prostu na ikonę w menu
 • przytrzymując przycisk ekranu głównego lub
 • wypowiadając, niczym magiczne zaklęcie, słowa „OK Google” (po konfiguracji ustawień).
uruchomienie asystenta google

Zanim przejdziesz do codziennego korzystania z pomocy Asystenta Google, skonfiguruj niezbędne ustawienia. Znajdziesz je w prawym, górnym rogu aplikacji. Jest tam ikona Twojego profilu Google.

Voice Match

To ustawienie, które pozwoli Ci nauczyć Asystenta Google Twojego głosu. Właśnie dzięki Voice Match możesz poczuć się jak uczeń Hogwartu i uruchomić program wypowiadając OK Google. W ten sposób aplikacja włączy się nawet wtedy, gdy ekran jest zablokowany lub kiedy korzystasz z innej aplikacji. Aby skonfigurować to ustawienie, wystarczy kilka razy powtórzyć wyświetlane słowa.

Gdy Google zaakceptuje podane próbki Twojego głosu, urządzenie nauczy się go rozpoznawać i będziesz mógł używać frazy „OK Google” do uruchomienia aplikacji.

Języki

W tej kategorii możesz wybrać więcej niż jeden język do rozmowy z Asystentem. Może to dobry sposób na naukę? Podobno najlepsze efekty przynosi regularna rozmowa w języku, który starasz się przyswoić.

Personalizacja

Obejmuje zgody na wykorzystanie funkcji Asystenta przy zablokowanym ekranie – wysyłania wiadomości czy uzyskiwania dostępu do maila, kalendarza, kontaktów.

Rutyny

Asystent Google to prawdziwa szparka sekretarka, tylko w wersji mobile. Służy najświeższymi informacji i pomaga Ci wykonywać codzienne obowiązki. Na dzień dobry, przypomni o dzisiejszych spotkaniach, a na dobranoc ustawi budziki czy wyciszy telefon.

rutyny asystent google

Jak to wygląda w praktyce? Budzisz się i oprócz powitania członków rodziny, witasz Asystenta słowami ─ OK Google, dzień dobry. ─ Miły, acz nieco elektroniczny głos odpowiada na powitanie i raczy Cię poranną dawką najważniejszych informacji (które sam wybierasz w ustawieniach). Mówi o prognozie pogody, przypomina o spotkaniach i wydarzeniach zapisanych w Kalendarzu Google oraz odtwarza nowe, nieodebrane wiadomości.

Na zaklęcie ─ OK Google, jestem w domu ─ Asystent uruchomi Twoją ulubioną playlistę. A gdy przyjdzie czas na sen, po użyciu odpowiednich słów, ustawi budzik.

Przypomnienie

To wygodne, szybkie ustawienie, które umożliwia Ci dodanie przypomnienia w określonym dniu i o konkretnej godzinie.

przypomnienie asystent google

Więcej

Ustawień jest oczywiście dużo więcej. Powyższe są jednak najpopularniejsze i najbardziej przydatne na co dzień. Zobacz, czego dotyczą pozostałe:

Jak korzystać z Asystenta Google – komendy i funkcje

Najwyższy czas przejść do codziennego użytkowania. O co można zapytać Asystenta Google? O wszystko, od pogody po dowcip. Choć nie zawsze jest gwarancja, że odpowie. Zdarza się, że Asystent nie rozumie komendy.

Jakie zadania wykona za Ciebie Asystent Google? Te, na które wyraziłeś zgodę podczas konfiguracji i te, na które zgadzają się Twoje aplikacje.

Z możliwościami Asystenta Google możesz zapoznać się w zakładce Odkrywaj (ikona z kompasem w prawym dolnym rogu głównego menu aplikacji). Wyświetlą się tam podpowiedzi wygenerowane na podstawie historii wyszukiwania w przeglądarce (czy innej powiązanej aplikacji, na przykład YouTube), historii instalowanych aplikacji oraz poleceń, które są najczęściej wydawane Asystentowi.

Znajdziesz tam również odpowiedź na pytanie, z jakimi aplikacjami współpracuje Twój Asystent, czyli dowiesz się, z jakich narzędzi możesz korzystać za pomocą głosu. I nie ogranicza się to jedynie do otwarcia aplikacji, ale także operowania w niej.

Przykładowe komendy i polecenia, jakie możesz wydać Asystentowi Google

Komunikacja

Wyrabiasz ciasto, ręce są całe w mące, a nie pamiętasz, ile proszku do pieczenia wsypać? ― Ok Google, zadzwoń do mamy w trybie głośnomówiącym.

Pod maską znowu coś stuka, ostatnio było podobnie, więc sam bierzesz się za naprawę. Obie ręce zajęte, a Ty nie jesteś pewny, czy to właśnie ta część zawiniła. Tylko że Twój najlepszy doradca jest teraz w pracy i nie chcesz mu przeszkadzać. — Ok Google, wyślij SMS-a do taty.

Z pomocą Asystenta Google możesz wysłać wiadomość lub maile, przede wszystkim dotyczy to jednak googlowskich narzędzi Wiadomości i Gmail oraz jedynie kilku innych popularnych aplikacji, np. WhatsAppa. Twój prywatny pomocnik połączy Cię także z wybranym kontaktem w trybie głośnomówiącym czy wideo.

komunikacja w asystencie google

Wyszukiwanie

Asystent Google odpowie niemal na każde Twoje pytanie. Korzysta w końcu z pomocy tzw. Wujka Google, czyli wyszukiwarki. Zapytaj o wzrost Michaela Jordana, daty wydarzeń historycznych lub poproś o wyszukanie interesującej Cię informacji z dowolnej dziedziny. Google odpowie na Twoje zapytanie lub wyświetli Ci wyszukane artykuły.

Możesz też poprosić o przetłumaczenie słów czy fraz na wybrany język:

Ok Google, jak powiedzieć „Dzień dobry” po hiszpańsku?

Asystent Google korzystający z Map Google wskaże Ci także atrakcje, restauracje i inne miejsca w pobliżu, wyznaczy trasę lub poprowadzi do domu:

Ok Google, wyznacz trasę do […]

Ok Google, znajdź pizzerie w pobliżu

Filmy i muzyka

Z asystentem Google wystarczy powiedzieć jedno zdanie, aby włączyć ulubioną playlistę, wyszukać filmiki ze śmiesznymi kotkami czy otworzyć aplikację VoD.

Ok Google, odtwórz piosenki Krzysztofa Krawczyka na YouTube Music

Ok Google, włącz filmy ze śmiesznymi kotami na YouTube

Ok Google, włącz „Dom z Papieru” na Netfliksie (dostępne po powiązaniu konta z Google)

Ustawienia i inne

Asystent Google wykonuje także polecenia związane ze zmianą ustawień smartfona. Oto kilka przykładów:

Ok Google, włącz Bluetooth

Ok Google, ustaw głośność na 50%

Ok Google, włącz tryb samolotowy

Ok Google, włącz Wi-Fi

Mimo że usługa z Mountain View nie współpracuje z każdym dostępny programem, to od Asystenta możesz zażądać także otwarcia każdej aplikacji, jaką masz na smartfonie. Poniżej, kilka innych przydatnych funkcji:

Ok Google, ustaw budzik

Ok Google, jaka dziś pogoda / czy jutro będę potrzebował parasola?

Ok Google, włącz latarkę

Ok Google, odliczanie 3 minuty / ustaw minutnik na 2 minuty

Ok Google, ile wynosi 15% z 89

OK Google, kiedy gra Manchester United?

Ok Google, zrób zdjęcie / zrób selfie

Gry i rozrywka

Podobno ludzie inteligentni nigdy się nie nudzą. Pewnie! Zwłaszcza gdy w zorganizowaniu rozrywki pomaga sztuczna inteligencja. Asystent Google służy swoim poczuciem humoru oraz pomysłami na rozwijające gry i zabawy. Poznaj przykładowe komendy:

Ok Google, zaśpiewaj mi piosenkę

Ok Google,  opowiedz mi dowcip / kawał / coś zabawnego

Ok Google, powiedz mi coś ciekawego

Ok Google, znajdź mi śmiesznego mema

Ok Google, powiedz mi coś dobrego

Ok Google, nudzi mi się

Ok Google, zagadka

Ok Google, zagrajmy w coś

Ok Google, cytat

Ok Google, przysłowie

Możesz też porozmawiać z botem na dowolny temat albo sprawdzić, co odpowie nawet na najdziwniejsze pytanie lub zdanie. Rzuć zaklęcie Avada Kedavra, zapytaj, czy Cię kocha albo ile ma lat. Zaskoczy Cię, na jak wiele zwrotów Asystent Google znajdzie odpowiedź. Ewentualnie usłyszysz urocze —nie rozumiem.

Porozmawiaj z…

Dzięki rozwijanym wciąż funkcjom Asystenta Google masz możliwość porozmawiania z różnymi portalami, które zajmują się interesującą Cię dziedziną. Dostępne możliwości znajdziesz w podzielonych na kategorie zakładkach, dostępnych we wspomnianym wyżej miejscu – Odkrywaj.

Zarządzanie urządzeniami smart home

Z Asystentem Google możesz też sterować inteligentnymi urządzeniami, które masz w domu. Wszystkie możliwości znajdziesz w zakładce OdkrywajSterowanie domem.

Jak połączyć urządzenia z Asystentem Google?

 1. Wejdź w aplikację Asystent Google.
 2. Otwórz ustawienia (Twój avatar w prawym górnym rogu).
 3. Znajdź: Urządzenia.
 4. Wybierz: Dodaj urządzenie.
 5. Kliknij: Połącz urządzenie.

Jak wyłączyć Asystenta Google?

Do ustawień Asystenta możesz dostać się na kilka sposobów. Zaczynając od ustawień telefonu, głównej aplikacji Google lub samego Asystenta. Najprostsza droga to oczywiście ta ostatnia.

 1. Uruchom aplikację Asystent Google.
 2. Rozwiń do trybu pełnoekranowego.
 3. Kliknij na swój avatar w prawym górnym rogu ekranu.
 4. Wyszukaj ustawienia: ogólne.
 5. Przy frazie Asystent Google przesuń suwak i wyraź zgodę na wyłączenie usługi (przycisk wyłącz).

Teraz gdy uruchomisz aplikację za pomocą przycisku Home lub ikony aplikacji wyświetli się komunikat z prośbą o włączenie Asystenta. Naciśnij włącz, a Asystent Google zostanie z powrotem aktywowany.

włączanie wyłączonego asystenta google

Zobacz smartfony i tablety dostępne w x-komie