Siri po polsku. Kiedy doczekamy się polskiej wersji asystenta głosowego od Apple? Czy pojawi się jeszcze w 2022 wraz z systemem iOS 16?

Temat Siri w języku polskim co jakiś czas powraca jak bumerang. Przy każdej kolejnej prezentacji nowości od Apple wyczekiwana jest informacja o tym, że w końcu będzie można sterować Siri po polsku. Co na ten moment wiadomo o planach na polską wersję asystenta głosowego od Apple? Czy jest szansa, że pojawi się w systemie iOS 16?

Siri w Polsce. Czy doczekamy się jej jeszcze w iOS 16?

Już dwa lata temu Polskę obiegła informacja, że biuro w Irlandii zatrudniło nowych pracowników posługujących się biegle językiem polskim. Według krążących wtedy informacji nowozatrudnione osoby miały być odpowiedzialne za trening głosowego asystenta, w zakresie komunikacji, czyli za wprowadzenie go w niuanse kulturowe obecne w naszym języku potocznym. Mieliśmy nadzieję, że to może oznaczać, że Siri po polsku pojawi się wraz z systemem iOS 15. Tak się jednak nie stało.

Jednak nadzieję ponownie rozbudziły kolejne informacje, którymi podzielił się jeden z użytkowników Twittera. Mianowicie w serwisie LinkedIn pojawiło się ogłoszenie, za pośrednictwem którego Apple szuka pracownika, którego zadaniem będzie „odsłuchiwanie i transkrypcja plików audio oraz ocenianie reakcji Siri”. Co prawda samo ogłoszenie jest skierowane do mieszkańców Irlandii, ale Apple wymaga „biegłej znajomości języka polskiego” oraz „rozumienia niuansów werbalnych w polskim dialekcie”.

Najbardziej interesujący jest fakt, że Apple poszukuje osoby, która będzie oceniać działające już algorytmy. To może oznaczać, że prace nad Siri po polsku trwają już od dawna i są na finiszu.

Jednak niestety nie ma żadnej potwierdzonej informacji, która wskazywałaby na to, że w najbliższym czasie będziemy mogli porozumiewać się z Siri po polsku. Ostatnia konferencja WWDC 2022 także nie dostarczyła nam żadnych nowych wieści w tym temacie. Jeśli takie się pojawią, będziemy Was o tym informować na bieżąco.

głośnik Siri

Co to jest Siri i jak działa?

Tym, którzy nie rozumieją, o co taki wielki szum i czym właściwie jest ta osławiona Siri śpieszymy z kilkoma słowami wyjaśnień.

Siri jest wbudowanym, sterowanym głosem osobistym asystentem, który jest dostępny dla użytkowników Apple. Chodzi o to, że aby wywołać jakąś reakcję, wyszukać informację, czy sterować różnymi urządzeniami wystarczy rozmawiać Siri jak ze znajomym. No może nie do końca, bo przed wypowiedzeniem komendy czy pytania należy powiedzieć „Hej, Siri”. Możesz zadawać jej pytania, kazać jej coś pokazać lub wydawać jej polecenia do wykonania w Twoim imieniu, bez użycia rąk.

Najważniejsze jest jednak to, że jako interfejs konwersacyjny, może pomóc Ci w wygodny sposób obsługiwać inteligentne elementy Twojego domu.

Siri została zaprojektowana tak, aby zapewnić bezproblemową interakcję z iPhonem, iPadem, iPodem Touch, Apple Watch, HomePod lub Mac’iem. Ma ona dostęp do wszystkich innych aplikacji wbudowanych na urządzeniu Apple, czyli np. do poczty, kontaktów, wiadomości, map, Safari itd. Dzięki czemu możesz kazać jej wyszukać informacje lub dane zawarte w tych aplikacjach i otrzymać błyskawiczną informację bez dotykania telefonu.

Jak to wszystko jest możliwe? Całość opiera się na sztucznej inteligencji oraz przetwarzaniu języka naturalnego i składa się z trzech komponentów: interfejsu konwersacyjnego, świadomości kontekstu osobistego i delegowania usług.

Interfejs konwersacyjny dotyczy przede wszystkim tego, jak Siri Cię rozumie. Ogólne działanie rozpoznawania głosu i każdego słowa musi być dobre, ale finalnie odszyfrowanie znaczenia sprowadza się do statystyk i uczenia maszynowego, w którym pojawia się system świadomości kontekstu osobistego.

W Siri jest mnóstwo funkcji, które pozwalają przewidzieć, do czego zmierzasz, zadając pytanie, na podstawie używanych słów kluczowych, a także ogólnych nawyków i specyfiki języka, jakiego się używa. Ponadto Siri została zaprojektowana tak, by z czasem poznawać użytkownika i dostosowywać się do jego indywidualnych preferencji oraz personalizować wyniki wyszukiwani na podstawie historii.
Ostatni komponent, czyli system delegowania usług to nieograniczony dostęp do wszystkich wbudowanych aplikacji iPhone’a i ich wewnętrznych funkcji, o którym pisaliśmy wyżej. 

Siri na iPhone

Co potrafi Siri?

Siri potrafi wiele. Jest naprawdę mądra, a nawet potrafi wykazywać się poczuciem humoru. Siri w języku angielskim ma swoje Easter Eggi. Oto kilka przykładowych:

  • Co masz na sobie? „W chmurze nikt nie wie, co masz na sobie”.
  • Czy masz chłopaka? „Moja umowa licencyjna użytkownika końcowego jest dla mnie wystarczającym zobowiązaniem”.
  • Ile masz lat? „Mówią, że wiek to tylko liczba. Ale technicznie to także słowo”.
  • Kiedy skończy się świat? „Świat się zmienia. Czasami bardzo się zmienia. Ale ostatnim razem, kiedy sprawdzałam, cały czas był”.

Oprócz tych mało przydatnych, ale zabawnych funkcji Siri może Ci pomóc w samochodzie, oczywiście, jeśli masz samochód kompatybilny z CarPlay. Wtedy bez odrywania rąk od kierownicy możesz poprosić ja o wyszukanie ulubionej piosenki, rozpoczęcie rozmowy telefonicznej, wysłanie wiadomości, zapisanie czegoś na liście zakupów oraz możesz także np. uzyskać informacje o pogodzie czy bieżących wiadomościach ze świata.

Siri potrafi również powiedzieć, gdzie w pobliżu znajduje się dobra restauracja, rzucić monetą, znaleźć książki określonego autora, ustawić alarm, udzielić wskazówek, a nawet ustawić przypomnienie, które aktywuje się tylko wtedy, gdy rozpozna, że ​​jesteś w pobliżu lub opuszczasz określone miejsce. Boisz się, że zapomnisz odebrać dzieci ze szkoły? Siri może Ci o tym przypomnieć np. zaraz po tym jak opuścisz swoje miejsce pracy.

Oprócz tego bardzo przydatne jest sterowanie inteligentnymi urządzeniami w domu. Możesz poprosić Siri by zamknęła rolety lub żeby tylko opuściła je do połowy. Ale możesz także zaprogramować ją tak, że będzie robiła to samo o określonej porze dnia.

To oczywiście nadal nie wszystko, bo Siri potrafi naprawdę dużo i ma wiele bardziej i tych mniej przydatnych, ale za to bardziej efektownych funkcji.

apple

Języki obsługiwane przez Siri

Siri mówi i rozumie angielski (Australia, Kanada, Indie, Nowa Zelandia, Singapur, Wielka Brytania, USA), hiszpański, francuski, niemiecki, włoski, japoński, koreański, mandaryński, norweski, kantoński, szwedzki, duński, holenderski, rosyjski, turecki , tajski i portugalski.

Urządzenia kompatybilne z Siri

Siri działa na prawie każdym urządzeniu Apple i jest wbudowana w macOS, iOS, watchOS i tvOS. Możesz aktywować Siri na komputerach Mac z systemem macOS Sierra lub nowszym, wszystkich modelach Apple Watch, Apple TV czwartej i piątej generacji, wszystkich nowoczesnych iPhone’ach, AirPods i HomePod.

HomePod mini

Czemu warto czekać na polską wersję Siri?

O co taki wielki szum? W końcu asystentów głosowych na rynku jest bardzo wiele. Dlaczego więc tak bardzo wyczekiwane są informacje o polskiej wersji Siri? Najkrótszą odpowiedzią będzie zapewne po prostu nazwa producenta, czyli Apple. Nie jest tajemnicą, że wielbiciele tych sprzętów lubią kompleksowo otaczać się urządzeniami z logiem jabłuszka.

Rzecz jasna nie chodzi tylko o sam fakt posiadania sprzętu tej marki, ale także o ich jakość, a w przypadku Siri także o wygodę. I nie jestem tu gołosłowna, bo sama korzystam ze sprzętów Apple. O ile z Siri w iPhonie korzystam sporadycznie, tak Siri w głośnikach HomePod bardzo pomaga mi w codziennym życiu. 

Oczywiście o ile dla osób, które swobodnie posługują się w innym, obsługiwanym przez Siri języku, brak języka polskiego to nie jest problem, dla innych jest to przeszkoda nie do pokonania. Warto podkreślić, że chodzi tu o naprawdę biegłe posługiwanie się takim językiem, bo sama znajomość podstawowych komend po prostu nie pozwoli wycisnąć wszystkich możliwości z takiego asystenta głosowego.

Zatem nic dziwnego, że głośniki HomePod nie są w Polsce popularne. Choć jakość dźwięku i możliwości, które oferują są naprawdę na dobrym poziomie, brak możliwości wydawania komend w języku polskim jest po prostu uciążliwy.