Jak wyłączyć Asystenta Google i odinstalować aplikację?

Wyszukiwanie głosowe oraz zarządzanie inteligentnym domem i wieloma urządzeniami poprzez komendy to nie wizja z gatunki Sci-Fi, lecz nasza codzienność. To dzieje się między innymi dzięki smartfonom z Androidem, smartfonom obsługującym Asystenta Google. Jednak jeśli nie chcesz go mieć, możesz go uciszyć lub pozbyć się całkowicie. Sprawdź, jak wyłączyć Asystenta Google i odinstalować aplikację na telefonie.

Jak wyłączyć Asystenta Google?

Zastanawiasz się, jak wyłączyć Asystenta Google? Instrukcja jest banalnie prosta, wymaga tylko 5 kroków:

 1. Uruchom aplikację Google
 2. Otwórz Ustawienia
 3. Wybierz zakładkę Asystent Google
 4. Odszukaj Ogólne
 5. Odznacz przełącznik przy Asystencie Google
 6. Potwierdź operację, klikając Wyłącz

Jak ponownie uruchomić?

 1. Uruchom aplikację Google
 2. Otwórz Ustawienia
 3. Wybierz zakładkę Asystent Google
 4. Odszukaj Ogólne
 5. Kliknij przełącznik przy Asystencie Google

Zobacz również: Jak włączyć Asystenta Google?

Jak usunąć aplikację?

Smartfony z systemem Android mają fabrycznie wbudowane usługi Google i niektórych narzędzi, tak jak np. Asystenta Google, nie da się odinstalować i trwale usunąć z telefonu. Gdy zdecydujesz się na bardziej radykalne kroki, polegające na całkowitym rozstaniu z Asystentem Google, będziesz mógł jedynie odinstalować aktualizacje:

 1. Włącz aplikację odpowiedzialną za Ustawienia
 2. Wybierz zakładkę Aplikacje
 3. W kolejnym kroku raz jeszcze kliknij Aplikacje
 4. Odszukaj Google
 5. W prawym górnym rogu kliknij cztery kropki
 6. Wybierz Odinstaluj aktualizacje

Aktualizacje, które wprowadziły Asystenta Google na Twój telefon, właśnie sobie poszły. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, ponieważ wraz z aktualizacjami wprowadzane są poprawki błędów. Bez nich mogą pojawić się luki, które pozwolą cyberprzestępcom dostać się do Twoich danych.

Jak odinstalować Asystenta Google na iPhonie?

W przypadku smartfonów z systemem iOS usługi Google nie są wbudowane. Na iPhonie można więc Asystenta Google odinstalować i tym samym pozbyć się go na stałe z urządzenia.

Jak zmienić ustawienia fizycznego przycisku Asystenta Google?

Asystent Google z założenia powstał po to, by uprosić życie i obsługę smartfona, dlatego w niektórych modelach smartfonów zastosowano nawet fizyczny przycisk uruchamiania Asystenta, jak na przykład w modelach marki Motorola, takich jak Motorola Moto E40. Nie każdemu jednak taka usługa przypadnie do gustu. Ponadto irytować może uruchamianie się Asystenta po przypadkowym naciśnięciu przycisku.

Wtedy wystarczy zmienić przypisaną klawiszowi funkcję lub całkiem go wyłączyć. W ustawieniach telefonu odszukaj opcję Przyciski / Skróty klawiszowe / Skróty przycisków lub Gesty / Skróty gestów (nazwy ustawień różnią się w zależności od modelu telefonu). Odszukaj przycisk, który uruchamia Asystenta i zmień jego ustawienia albo odszukaj funkcję uruchamiania Asystenta i wyłącz wszystkie metody uruchamiania.

Czy warto wyłączyć Asystenta Google?

Skoro wchodzisz na ten tekst, szukasz instrukcji wyłączenia Asystenta Google. Dlatego ten akapit umieściłem niżej. Nie chcę Cię szczuć informacją o tym, że może nie warto wyłączać asystenta głosowego. Częstuj się nią, korzystaj.

Chcę tylko nadmienić, że Asystent to nie tylko zbędny bajer. On naprawdę czasami się przydaje – na przykład do wybierania połączeń w trakcie jazdy. Mało tego, mówiąc: OK, Google, wyznacz trasę do: (tutaj adres docelowy), uruchamiam nawigację, będąc już w trasie. Jakby i tego było mało, asystent współpracuje z systemami smart home i może zmieniać jasność świateł Philips Hue. A to tylko niewielka część jego możliwości. Sprawdź, co jeszcze potrafi Asystent Google:

🗣 Porozmawiaj ze swoim smartfonem. Poznaj ustawienia Asystenta Google i komendy po polsku

Polecane smartfony

Jeśli kiedyś zmienisz zdanie i zechcesz powrócić do Asystenta Google, rozważ zakup nowego smartfona. Nowego, czyli szybszego niż urządzenie, z którego korzystasz obecnie. Oto kilka propozycji: