Android TV – co to jest? Pigułka wiedzy o systemie Google dla telewizorów

Telewizory już dawno temu przestały być po prostu odbiornikami sygnału telewizyjnego. Współczesne smart TV to wielofunkcyjne urządzenia multimedialne, które wystarczy podłączyć do internetu, aby zapewnić sobie mnóstwo rozrywki. Jeden z najpopularniejszych systemów pracujących we współczesnych urządzeniach to Android TV. Co to jest i w jaki sposób wpływa na korzystanie z telewizora?

Co to jest Android TV? Zalety systemu od Google

Smartfon i telewizor – wszystko zostaje w rodzinie

Android TV to system operacyjny przeznaczony do współczesnych telewizorów smart TV. U swoich podstaw dzieli bardzo wiele z tym Androidem, który pracuje na wielu współczesnych smartfonach. I faktycznie, do korzystania z niego należy mieć konto Google. Więc jeżeli korzystasz ze smartfona z systemem Android, wystarczy się zalogować przy użyciu tych samych danych. Nie musisz zakładać żadnych nowych kont i zapamiętywać loginów oraz haseł.

Ponadto Android TV świetnie dogaduje się z urządzeniami pracującymi na systemie od Google i zapewnia łatwy dostęp do wielu ciekawych funkcji. Najważniejszą z nich jest Chromecast, który służy do przerzucania widoku z ekranu smartfona lub tabletu na telewizor bez użycia kabli. Wystarczy połączenie do tej samej sieci Wi-Fi. Chromecast dostępny jest także dla użytkowników urządzeń od Apple i wymaga pobrania aplikacji Google Home.

Większość TV z Androidem obsługuje także Asystenta Google. Jest to możliwe dzięki mikrofonom wbudowanym w piloty. Wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk i wypowiedzieć komendę. W ten sposób oszczędzisz mnóstwo czasu, gdyż wpisywanie tekstu na klawiaturze ekranowej za pomocą pilota bywa czasochłonne.

Odkryj telewizory Android TV w x-komie


Android TV – aplikacje i gry

Najważniejsza w telewizorach z Androidem jest obszerna biblioteka aplikacji. Pobrać je można ze Sklepu Play – tak samo, jak na smartfonie. Wśród nich są przede wszystkim najpopularniejsze serwisy streamingowe, m.in. Netflix, HBO Max, Disney+ czy Amazon Prime. Ale system ten posłuży także jako prosta konsola do gier. Dostępnych jest mnóstwo gier na Android TV, spośród których bardzo wiele jest znanych z ekranów smartfonów. Wystarczy, że poprzez Bluetooth połączysz kompatybilnego pada (np. od Xboksa) i możesz już ruszać w wirtualną przygodę.

TV z Androidem czy inne systemy operacyjne – który wybrać?

Android TV to jeden z wielu systemów operacyjnych, na jakich działają współczesne telewizory. Nie da się zaprzeczyć, że szturmem podbił rynek i trafia na coraz więcej urządzeń. Który zatem wybrać – inny smart TV czy Android TV? Co lepsze?

Konkurencyjnymi rozwiązaniami są następujące systemy:

  • webOS, dostępny w telewizorach LG,
  • Tizen, dostępny w telewizorach Samsung.

Do zdecydowanych zalet należy liczba aplikacji na Android TV. Biblioteka jest ogromna i ciągle rośnie, gdyż ich twórcom łatwo dostosować aplikacje smartfonowe do wymogów tej platformy. Ponadto system należy do ekosystemu Google, więc prosto go skonfigurować i skorzystać np. z zapamiętanych danych do logowania. Androidowy interfejs jest także uważany za bardzo prosty, intuicyjny i przyjazny dla użytkownika.

webOS i Tizen także posiadają w swojej bibliotece większość najpopularniejszych aplikacji. Nie skorzystasz jednak ze swojego konta Google i nie przerzucisz treści z urządzeń mobilnych na ekran telewizora równie prosto, jak przez Chromecast. Biblioteka aplikacji i gier w przypadku tych systemów również jest nieco węższa. Użytkownicy smartfonów Samsung skorzystają jednak na wybraniu systemu Tizen – telewizory na nim pracujące można wpiąć w ekosystem urządzeń producenta.

Zadając sobie pytanie „webOS czy Android TV” lub „Tizen czy Android TV” warto także wziąć pod uwagę inny aspekt – kulturę pracy i stabilność systemu. Dzięki temu, że Tizen oraz webOS pracują na relatywnie niewielu urządzeniach pochodzących od tego samego producenta, można zadbać o ich niezawodną pracę. Android TV pracuje na setkach, jeżeli nie tysiącach telewizorów od różnych producentów, więc istnieje ryzyko błędów w pracy systemu. Zwykle nie uprzykrzają one znacząco zabawy, ale niekiedy mogą wymagać resetu urządzenia – zupełnie jak w przypadku kapryśnych smartfonów.

Dowiedz się więcej:

Aplikacje VOD na Smart TV

Przystawka Android TV – nowe życie dla starego telewizora

Jeżeli nie chcesz wymieniać swojego dotychczasowego telewizora, ale zależy Ci na dostępie do ulubionych serwisów streamingowych, wystarczy kupić przystawkę z Android TV. Tego typu urządzenia są niedrogie i kompaktowe, więc szybko i prosto zamienisz swój telewizor w inteligentną bestię.

Przystawki smart TV spotkasz zwykle w następujących formatach:

  • Android TV Box, czyli nieduże urządzenie przypominające dekoder telewizyjny, które łączysz kablem HDMI z telewizorem.
  • Android TV Stick, wyglądający jak duży pendrive, który wpinasz bezpośrednio w port HDMI.
  • Google Chromecast z Google TV, urządzenie pracujące na bliźniaczym do Androida systemie Google TV, także wpinane bezpośrednio do portu HDMI.

Działanie przystawki z Android TV praktycznie nie różni się od telewizorów Android TV. Jedyne różnice to dodatkowy pilot, który służy do jej obsługi oraz zasilacz, który trzeba wpiąć do gniazdka albo portu USB. Nieporównywalnie mniejszy koszt od nowego telewizora zdecydowanie rekompensuje te drobne niedogodności.

Spotkasz także przystawkę Google Chromecast bez Google TV, która nie jest samodzielnym urządzeniem. Do prawidłowego działania wymaga połączenia ze smartfonem, tabletem lub komputerem, z którego rzucany jest obraz na telewizor. Zaletą takiego rozwiązania jest bardzo niska cena.

Sprawdź ofertę telewizorów Android TV w x-komie