Poznaj iPada. Dlaczego warto wybrać tablet Apple?

Tak, wiem, że jeszcze kilka lat temu niektórzy nie pokładali większych nadziei w tabletach. Ale czy wiesz, że sprzedaż iPadów Apple w 2021 roku wzrosła o 50% względem 2019 roku i 35% względem 2020 roku? Obecnie moda na te urządzenia przeżywa drugą młodość. Apple wydaje się też być niepodważalnym liderem w tej grupie produktów – a ja jako użytkownik postaram się odkryć przed Tobą, dlaczego warto kupić iPada w 2022 roku.

Co to jest iPad?               

iPad to po prostu tablet produkowany przez Apple, a pierwszy model trafił do sprzedaży w 2010 roku. Urządzenia korzystają z systemu iPadOS, w którym znajdziesz kilkaset tysięcy aplikacji: od tych do przeglądania wiadomości, robienia zakupów, z najnowszymi filmami i serialami, aż po profesjonalne dla grafików, muzyków lub programistów.

Obecnie portfolio tabletów Apple składa się z 4 serii produktów:

 • budżetowego iPada z ekranem o przekątnej 10,2”,
 • najmniejszego iPada mini z ekranem o przekątnej 8,3”,
 • iPada Air z ekranem o przekątnej 10,9”,
 • iPada Pro z ekranem o przekątnej 11” lub 12,9”.

Którego iPada wybrać? Najlepszy tablet Apple

Niezależnie od wybranego modelu na iPadzie możesz wygodnie odpisać na mejle, sprawdzić wiadomości, porozmawiać na wideokonferencji, opłacić rachunki lub obejrzeć ulubiony serial. Większy ekran niż w przypadku smartfona nie męczy aż tak oczu, a korzystanie z niego bywa wygodniejsze od laptopa.

iPad w ekosystemie Apple

iPad stanowi doskonałe uzupełnienie ekosystemu Apple. Na wyborze najwięcej zyskają posiadacze iPhone’ów i komputerów Apple. Mając urządzenia zalogowane tym samym Apple ID (konto niezbędne do uruchomienia) można m.in.:

 • wygodnie udostępniać pliki między urządzeniami za pomocą AirDrop,
 • odpisywać na wiadomości i odbierać połączenia za pomocą tabletu, które przychodzą na smartfona,
 • kontynuować korzystanie z aplikacji na innym sprzęcie Apple dzięki Handoff,
 • wykorzystać tablet jako zewnętrzny ekran do MacBooka dzięki funkcji Sidecar.

Czym iPady wyróżniają się na tle konkurencji?

Analizując dane sprzedażowe powodem do wyboru produktu Apple powinna być stabilna pozycja iPadów. Od lat Apple jest liderem sprzedaży, a w 2021 roku iPady stanowiły ponad 50% wszystkich sprzedanych na świecie tabletów.

Producent wspiera swoje urządzenia aktualizacjami nawet przez 5 lub więcej lat od momentu wejścia do sprzedaży. Konkurencyjne produkty z systemem Android są wspierane przez ok. 2-3 lata, a te z systemem Windows mają znacznie mniejszy wybór odpowiednio zoptymalizowanych aplikacji dla urządzeń z ekranem dotykowym.

Aktualizacje to nie tylko dostęp do najnowszych funkcjonalności, ale przede wszystkim bezpieczeństwo: dla przechowywanych danych na urządzeniu (często są to dokumenty, prywatne zdjęcia) oraz wykonywanych operacji (bankowość internetowa, czy też zakupy i płatności on-line). Apple w tym obszarze jest bezkonkurencyjne.

apple ipad pro m1 ramki ekranu

Wszystkie serie iPadów łączy też kilka wspólnych cech: jakość wykonania i dbałość o detale – począwszy od najtańszego modelu, kończąc na najdroższym. Z ust użytkowników Apple często pada też argument wysokiej wydajności w codziennych zadaniach nawet mimo upływu kilku lat od premiery.

Dla kogo iPad Apple i jakie akcesoria można do niego dobrać?

Może wydawać się, że najlepszym wyborem będzie ten najdroższy, ale czy na pewno? Ceny rekomendowane przez producenta rozpoczynają się od 1699 zł za najtańszego, a kończą na 11799 zł przy najwyższej konfiguracji. Dodatkowo do każdego modelu można dokupić dedykowane akcesoria, które łącznie kosztują nawet ponad 2000 zł, czyli więcej niż najtańsza wersja urządzenia. Użytkownicy Apple naprawdę mają w czym wybierać:

 • dedykowany rysik Apple Pencil 1. lub 2. generacji w zależności od posiadanego iPada, aby wygodnie robić notatki lub profesjonalne szkice,
 • klawiatura z funkcją etui ochronnego,
 • klasyczne etui lub takie z możliwością postawienia tabletu na stole,
 • słuchawki Apple AirPods,
 • przejściówki i adaptery, które pozwolą podpiąć do iPada kartę pamięci, dysk zewnętrzny lub nawet monitor (w przypadku iPada Air oraz Pro). 
ipad pro 2021

Patrząc na wydajność, możliwości wynikające z dedykowanych akcesoriów oraz funkcjonalności aplikacji mobilnych, za pomocą tabletu można zrobić niemal wszystko, co oferuje komputer. Jedynym ograniczeniem mogą być niektóre profesjonalne aplikacje niemające jeszcze wszystkich opcji tak jak ich odpowiedniki z desktopów. Z każdą aktualizacją zyskują jednak nowe możliwości, a granica ulega coraz większemu zatarciu.

Przed zakupem warto odpowiedzieć sobie na dwa kluczowe pytania o cel, oczekiwania wynikające z zakupu i sposób wykorzystania, aby wybrać odpowiedni model.