Xbox Series X Refresh i Series S Refresh – czy Microsoft wyda mocniejsze konsole?

Microsoft, podobnie jak Sony, może po cichu przygotowywać się do odświeżenia swoich konsol nowej generacji. W sieci pojawiły się przecieki, według których Xbox Series X i Series S otrzymają nowy procesor w niższym procesie technologicznym. Co wiemy o konsolach Xbox Series X Refresh i Series S Refresh?

Czy Microsoft wyda odświeżone konsole Xbox Series X i Series S?

Twórca kanału YouTube Moore’s Law is Dead – specjalizujący się w rozmaitych przeciekach o sprzęcie AMD czy Intela – ujawnił w swoim najnowszym filmie, że Xboksy Series X i Series S doczekają się nowych, ulepszonych wydań. Jedna z konsol może otrzymać nowe „bebechy” szybciej, niż można było przypuszczać. Co wiemy o Xboksach Series X Refresh i Series S Refresh?

Xbox Series X Refresh i Series S Refresh – co zmieni się w specyfikacji konsol?

W obu konsolach Xbox Series X i Series S sercem jest 8-rdzeniowy i 16-wątkowy procesor oparty na opracowanej w 7-nanometrowym wymiarze technologicznym architekturze AMD Zen 2 (różnią się one jedynie częstotliwością taktowania) Jak donosi MLID, koncern Microsoft zamierza w odświeżonych wersjach obu konsol zmienić układ APU na nowszy, wykonany w litografii 6 nm.

apu w xbox series x/s

Wbrew pozorom nie jest to tak duża zmiana, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Według plotek Sony również planuje wydać PS5 z 6-nanometrowym CPU (sam procesor i architektura nie zmienią się). Przejście na układ AMD w niższym procesie technologicznym przełożyłby się na obniżenie kosztów produkcji i poprawienie dostępności konsol.

Niemniej jednak zmiana podzespołów pozwoliłaby zwiększyć również częstotliwości taktowania, a nawet odblokować w układzie graficznym RDNA 2 w Xboksie Series S jednostki obliczeniowe CU do 24 (w obecnej wersji jest ich 20). Koniec końców zwiększyłoby to wydajność w grach, ale różnice nie będą drastyczne. Jest to raczej delikatnie odświeżenie dotychczasowych konsol.

podzespoły xbox series x

Nie jasne, czy Microsoft skorzystałby w omawianych konsolach z nowszej architektury (np. AMD Zen 3), co dodatkowo wpłynęłoby pozytywnie na moc Xboksów Series X i Series S Refresh. Bardziej uzasadniłoby to wzrost ceny.

Ceny Xbox Series X Refresh i Series S Refresh

Mocniejsze konsole Xbox Series X i Series S Refresh mają być droższe. Według źródła tańsza konsola może kosztować o 50 euro więcej, ale jej wydanie obniżyłoby jednocześnie cenę zwykłego Xboksa Series S do nawet 189-249 euro (ok. 899-1150 zł).

ceny xbox series x i series s

Niestety, MLID nie podzielił się szczegółami na temat cen Xboksa Series X Refresh, ale można założyć, że różnica może również wynieść co najmniej 50 euro. Będzie ona jednak mocno zależna od wprowadzonych zmian w specyfikacji urządzenia.

Jak kształtują się oficjalne ceny premierowe konsol Xbox Series X i Series S?

  • Xbox Series X – 499 euro (2249 zł)
  • Xbox Series S – 299 euro (1349 zł)

Ile mogą kosztować Xboksy Series X Refresh i Series S Refresh?

  • Xbox Series X Refresh – 549 euro? (ok. 2499 zł)
  • Xbox Series S Refresh – 349 euro (ok. 1599 zł)

Kiedy premiera Xboksów Series X Refresh i Series S Refresh?

Xbox Series S Refresh miałby pojawić się w sprzedaży pod koniec 2022 roku, by powalczyć o konsumentów z planowanym przez Sony PlayStation 5 Slim. Odchudzone PS5 ma ukazać się – według najnowszych plotek – nie w 2023 roku, lecz właśnie już w przyszłym roku.

konsola xbox series s

Co z Xboksem Series X Refresh? Na premierę mocniejszej konsoli Microsoftu mielibyśmy poczekać przynajmniej do końca 2023 roku. Ma ona rywalizować na rynku z PS5 Pro, o ile Sony zdąży z wydaniem. Źródło, z którą pochodzą te informacje, sugeruje, że wydajniejsza wersja PlayStation 5 może ostatecznie wyjść dopiero pod koniec 2024 roku.

MLID jest informatorem o nie najlepszej – albo przynajmniej bardzo zmiennej – reputacji i jego doniesienia często się nie sprawdzają, więc do wszystkich nieoficjalnych szczegółów na temat odświeżonych konsol Sony i Microsoft podejdź z dystansem.

Źródło: MLID, Wccftech, VideoCardz