Xbox Series S czy Series X? Którego wybrać?

Microsoft oficjalnie zaprezentował konsolę Xbox Series S, czyli mniejszą i tańszą wersję pełnoprawnego przedstawiciela Microsoftu konsol dziewiątej generacji w postaci Xboxa Series X. Poza nieco słabszą specyfikacją tej pierwszej w oczy najbardziej rzuca się brak optycznego napędu. Co to oznacza dla graczy i co wybrać – Xboxa Series S czy Series X?

Wszystko, co wiemy o Xbox Series S

Cena i data premiery Xbox Series S

Xbox Series S będzie kosztował 1349 złotych, a w sprzedaży wyląduje już 10 listopada. Niebawem w x-kom wystartuje przedsprzedaż tej konsoli.

Najmniejszy Xbox w historii

Mniejsza wersja Xboxa Series X to w istocie najmniejszy Xbox w historii. Podobno to czarne wyszczupla, a jednak biały Xbox dziewiątej generacji w wersji„S” jest mniejszy od swojego większego brata o prawie 60%. O tym, że konsola naprawdę jest malutka, świadczy jej szerokość zbliżona do szerokości pada. Ten sprzęt z pewnością będzie łatwiej schować pod szafkę z telewizorem lub postawić obok niego – także ze względu na bardziej klasyczną bryłę.

Xbox Series S – specyfikacja

Microsoft nie zdradził jeszcze, jaka jest szczegółowa specyfikacja Xboxa Series S. Wiemy natomiast, że:

  • Podzespoły pozwolą na rozgrywkę w rozdzielczości 1440p nawet w 120 klatkach na sekundę z możliwością skalowania ich do 4K.
  • Układ graficzny obsłuży technologię DirectX Raytracing, VRS oraz VRR.
  • Znajdzie się miejsce na dysk SSD NVME 512 GB o architekturze Xbox Velocity Architecture, która zapewni błyskawiczne wczytywanie gier.

Przedstawione osiągi tańszej wersji Xboxa dziewiątej generacji w zestawieniu z ceną 1349 złotych dają całkiem atrakcyjne urządzenie. Jednak należy pamiętać, że tańszy Xbox, w odróżnieniu od Series X, nie posiada napędu optycznego. W zależności od potrzeb może to być zarówno jego wadą, jak i zaletą. Uruchomimy bowiem na nim gry wyłącznie w wersji cyfrowej.

Konsola Xbox Series S biała

Dla kogo Xbox Series S bez napędu optycznego?

Xbox Series S bez napędu optycznego jest przede wszystkim tańszy. Jest też słabszy sprzętowo, co nie oznacza, że słaby – wszak cały czas mówimy o najnowszej generacji konsol. Jego zakup powinny przemyśleć osoby, które nie planują przesiadki na telewizor 4K i chcą zostać przy poczciwym Full HD lub Quad HD, które obsługuje Xbox Series S.

Brak napędu optycznego natomiast oznacza, że w kwestii kupowania gier jesteśmy zdani kompletnie na siebie. O sprzedaży, pożyczaniu czy kolekcjonowaniu gier niestety trzeba zapomnieć. Ponadto ceny gier cyfrowych są uzależnione w dużym stopniu od Microsoftu. Wbrew powszechnemu przekonaniu takie gry nie zawsze są tańsze od gier fizycznych. Owszem, nie trzeba ich wypalać na płycie, opakowywać i dystrybuować, ale też nie ma problemu z kosztownym magazynowaniem. Do tego atrakcyjne promocje z niezależnych sklepów przechodzą nam koło nosa.

Z drugiej strony w sklepie Microsoftu znajdują się tysiące gier na wyciągnięcie ręki. Kupując cyfrowe kopie, nie ma nigdy problemów z ich dostępnością czy opóźniającym się kurierem. Ponadto Microsoft oferuje bardzo atrakcyjną usługę Xbox Game Pass, która w ramach miesięcznego abonamentu daje dostęp do najlepszej jakości tytułów i ponad tysiąca gier z wcześniejszych czterech generacji Xboxa.

Xbox series X konsola wraz z padem

Xbox Series X z napędem optycznym – dlaczego warto?

Xbox Series X to natomiast konsola, która nie uznaje kompromisów i zapewnia najwyższą jakość doznań. Co wiem o tej konsoli od Microsoftu?

Już sama obecność napędu optycznego 4K UHD Blu-Ray sprawia, że staje się w pełni multimedialnym urządzeniem. Oprócz odczytywania gier w najwyższej jakości konsola wyświetli także filmy na płytach UHD Blu-Ray ze wsparciem standardów dbających o jakość wyświetlanego obrazu i dźwięku.

Oczywiście posiadacz Xboxa z napędem optycznym może korzystać z dobrodziejstw, jakie dają gry cyfrowe, ale także i te wydawane fizycznie. Od zbudowania pokaźnej kolekcji tytułów na półce gracza jeszcze ważniejsza może okazać się kwestia dostępności kupionych już gier. W razie deficytu miejsca na dysku twardym konsoli wystarczy odinstalować dawno nieodpalany tytuł, a w razie potrzeby znowu go zainstalować bez konieczności pobierania wielu gigabajtów danych. Takie żonglowanie zainstalowanymi grami jest zdecydowanie szybsze niż w przypadku cyfrowych wersji gier.

Xbox nowej generacji dla każdego

Nowe konsole Xbox to urządzenia, które różnią się od siebie możliwościami, ale dzięki temu mają szansę spełnić oczekiwania większego grona użytkowników. Microsoft dał swoim klientom wybór, wypuszczając tańszy wariant Xboxa Series X. Teraz każdy może wybrać konsolę nowej generacji dostosowaną do swoich potrzeb i preferencji. Wszak gaming to już rozrywka dla mas, a nie garstki zapaleńców.

Odkryj konsole Xbox w x-kom