Windows 365 – nowa usługa Microsoftu dla firm

Microsoft uruchamia nową usługę – Windows 365. To nic innego jak system w chmurze, który umożliwi dostęp do wirtualnego komputera z poziomu przeglądarki internetowej. Warto zaznaczyć, że Windows 365 przeznaczony jest dla firm. To właśnie klientom biznesowym Microsoft chce wyjść naprzeciw, ułatwiając tym samym pracę zdalną.

Windows 365, czyli zdalny dostęp do komputera przez przeglądarkę

Nowa usługa Microsoftu ma działać w przeglądarce internetowej lub poprzez aplikację Pulpit zdalny. Ma zapewnić szybki dostęp do komputera w chmurze z dowolnego urządzenia z systemem Windows, Android, Linux czy MacOS. Jest to więc bardziej zaawansowana usługa niż Microsoft 365, ponieważ pozwoli korzystać ze wszystkich aplikacji i plików, jakie zawiera komputer, a nie tylko z pakietu biurowego.

Microsoft planuje uruchomić Windows 365 od 2 sierpnia 2021 roku. Jest to rozwiązanie przeznaczone zarówno dla jednoosobowych firm, jak i dla korporacji. Dokładne ceny nie są jeszcze znane, ale dostępne mają być dwie wersje: Business i Enterprise. Subskrypcję będzie można wykupić na jednego użytkownika. Trzeba od razu zaznaczyć, że nie jest to abonament na Windowsa, a rozwiązanie, które umożliwi dostęp do wirtualnego PC.

Usługa ma być zasilana przez Azure Virtual Desktop. Poszczególne komputery w chmurze będzie można skonfigurować z nawet ośmioma procesorami, 32 GB pamięci RAM i 512 GB pamięci masowej. Może to być świetne rozwiązanie dla firmy, która w danym momencie będzie potrzebowała dużej mocy obliczeniowej. Użytkownicy będą mogli dostosowywać konfiguracje wedle własnego zapotrzebowania.

Z małej chmury duże możliwości. Windows 365 to dopiero początek?

Rozwiązanie Microsoftu może nie jest czymś całkowicie nowatorskim, w końcu podobną technologię amerykańska korporacja proponowała już w przypadku Azure Virtual Desktop. Jednak główną zaletą Windows 365 ma być łatwość użytkowania i zarządzania. Firmy będą mogły tworzyć wirtualne komputery w ciągu kilku minut, bez konieczności posiadania specjalistycznego sprzętu czy wiedzy. Jednocześnie usługa ma być atrakcyjna cenowo, a dzięki temu z Windowsa w chmurze skorzysta większa liczba klientów.

Microsoft już od kilku lat planował wprowadzenie Windows 365, ale dopiero pandemia i konieczność pracy zdalnej przyspieszyła prace nad tym rozwiązaniem. I to właśnie ci, którzy pracują z domu, mają przede wszystkim wykorzystać usługę Microsoftu. Firmy udostępnią wszystkie niezbędne narzędzia pracownikom poprzez system w chmurze, bez konieczności zapewnienia im dedykowanego sprzętu.

Obecnie Windows 365 przeznaczony jest tylko dla firm. Jednak wirtualizacja ciągle postępuje i być może w przyszłości takie rozwiązanie trafi również do prywatnych użytkowników. Wydajniejszy sprzęt w przeglądarce? Czemu nie!

Źródła: Microsoft / The Verge

Produkty Microsoft znajdziesz w sklepie x-kom