Aplikacja Family Safety została zaprojektowana między innymi po to, aby pomóc rodzicom w kontrolowaniu czasu spędzonego przez dzieci przed ekranem oraz uniemożliwieniu im dostępu do niewłaściwych treści znajdujących się w sieci. Zawiera ona zestaw narzędzi do raportowania i kontroli rodzicielskiej, które przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa dzieci. Sprawdźcie, jak używać aplikacji Microsoft Family Safety – Bezpieczeństwo Rodzinne i jakie daje możliwości.
Już kilka miesięcy temu Office 365 zastąpiła platforma Microsoft 365. Nowa nazwa przyniosła ze sobą wiele ulepszeń. Użytkownicy otrzymali tak naprawdę zupełnie nowy produkt, który w porównaniu do poprzednika – Office 365, oferuje ogrom nowych rozwiązań.
Wśród nich znalazły się innowacje dotyczące programów Microsoft Word, Excel, czy PowerPoint, zaawansowane funkcje przechowywania plików w chmurze OneDrive oraz usługi Microsoft Teams i Outlook. Oprócz tego zupełną nowością jest, stworzona z myślą o rodzicach, Family Safety – Bezpieczeństwo Rodzinne.
Do tej pory, aby pomóc w poruszaniu się po tej nowej platformie stworzyliśmy Kompendium wiedzy o Microsoft 365, który odpowiada na najważniejsze pytania oraz postanowiliśmy przypomnieć działanie kilku najpopularniejszych programów Microsoft: Power Point, Microsoft Teams oraz Microsoft Excel.
Teraz przyszła kolej na najnowsze rozwiązanie, czyli nową aplikację Family Safety, która jest już powszechnie dostępna. Sprawdźmy jakie funkcjonalności oferuje i w jaki sposób można wykorzystać ją, aby zwiększyć bezpieczeństwo dzieci.
Aplikacja Microsoft Family Safety udostępnia zestaw narzędzi do raportowania i kontroli rodzicielskiej. Dzięki funkcjom rejestrowania korzystania z aplikacji, filtrowania i raportowania lokalizacji, ta aplikacja daje rodzicom możliwość monitorowania działań dzieci w sieci i nie tylko.
Aby skorzystać z tych funkcji potrzebne jest konto Microsoft, a także iPhone , iPada lub urządzenie z Androidem. Można także przejść do pulpitu internetowego, aby wyświetlić zapisane dane członków rodziny na komputerze PC lub Mac.
Jedną z możliwości, jakie daje Family Safety jest opcja monitorowania czasu spędzonego przed ekranem. Dzięki niej możecie śledzić ile godzin Wasze dzieci spędzają na urządzeniach, w tym komputerach z systemem Windows, smartfonach i Xbox, a także na stronach internetowych i aplikacjach.
Cotygodniowy raport jest wysyłany e-mailem zarówno do rodziców, jak i dzieci. Jest to dobra okazja do tego, żeby porozmawiać ze sobą na temat tych statystyk i w razie potrzeby wypracować jakiś kompromis i uzgodnić wspólnie limity czasowe. To także moment, kiedy można rozpocząć z dzieckiem dyskusję na temat szkodliwości nadmiernego przesiadywania przed ekranem.
Dzięki aplikacji Family Safety rodzice mogą ustawić limity czasu korzystania z urządzenia, z którego korzystają dzieci, w tym Xboxa. Limity te można zawęzić, aby umożliwić dostęp do aplikacji edukacyjnych, czy takich które ułatwiają naukę online. Jednocześnie można ograniczyć inne aktywności, takie jak gry (ta funkcja nie jest jednak dostępna na urządzeniach Apple). Po wyczerpaniu ustalonego wcześniej limitu dzieci mogą poprosić o więcej, ale do rodzica należy decyzja, czy taki przyznają.
Bardzo praktyczną funkcją jest też blokowanie możliwości zakupów aplikacji. Rodzic dostaje informację, gdy taka próba ma miejsce. Jeśli dziecko spróbuje pobrać aplikację lub grę niemieszczącą się w tym ograniczeniu wiekowym, będzie musiało uzyskać zgodę rodzica. To ustawienie ma zastosowanie w systemie Windows 10 i na konsoli Xbox. dotyczy tylko zakupów w Microsoft Store, a nie obejmuje Google Play Store, ani App Store.
Aplikacja może również pokazywać hasła wyszukiwane przez dzieci w internecie, a także pozwala rodzicom ustawić filtry wyszukiwania i blokować aplikacje lub strony internetowe, aby nie można było uzyskać do nich dostępu. To doskonała i bardzo przydatna funkcja, szczególnie w przypadku, gdy z urządzeń korzystają najmłodsi. Nie trzeba nikogo przekonywać, że zagrożeń dla młodych ludzi w internecie jest mnóstwo, dlatego ważne jest, by próbować jak najlepiej chronić, nieświadome różnych niebezpieczeństw, dzieci. Kolejny raz, takie ustawienie zabezpieczeń może być także pretekstem do rozpoczęcia rozmowy na ten temat w gronie rodzinnym.
Należy pamiętać o tym, że wszystkie zastosowane ograniczenia będą działać tylko z innymi produktami Windows lub Microsoft. Zatem, żeby filtrować witryny internetowe, trzeba korzystać z Microsoft Edge na smartfonie lub komputerze z systemem Windows.
Kolejną bardzo przydatną funkcją, dostępną jedynie dla subskrybentów Microsoft 365, jest śledzenie lokalizacji członków rodziny. Używając GPS na czyimś iPhonie lub urządzeniu z Androidem, można zobaczyć, gdzie dana osoba się znajduje. Można także zapisać ulubione lokalizacje, aby wszyscy mogli się łatwiej znaleźć.
Aby skonfigurować aplikację Microsoft Family Safety, trzeba najpierw zainstalować ją na swoim iPhonie, iPadzie lub urządzeniu z systemem Android. Pierwszy członek rodziny staje się Organizatorem rodziny i dzięki temu może dodawać nowych członków i zmieniać ustawienia dla innych członków rodziny.
Podczas logowania wyskakują prośby o zezwolenie aplikacji na działanie w tle, a także podać swoją lokalizację do monitorowania. Oczywiście, można z tego zrezygnować klikając Pomiń w każdym monicie.
Po zalogowaniu się i zaakceptowaniu lub odrzuceniu żądanych uprawnień wyświetla się menu główne o nazwie Twoja rodzina. Tam znajdować się będzie lista członków rodziny wraz z ich aktualnymi lokalizacjami, jeśli ją udostępnili.
W tym miejscu w górnej części ekranu można przełączać się pomiędzy trybem Możesz przełączać się Lista, a trybem Mapa, w którym zobaczysz, gdzie każdy członek rodziny jest w danym momencie na mapie świata.
Aby dodać nowych członków rodziny, należy kliknąć opcje Dodaj kogoś w trybie Lista. Można zaprosić nowych członków rodziny, używając ich numeru telefonu lub adresu e-mail. Każda zaproszona osoba będzie również musiała posiadać konto Microsoft.
Zaproszona osoba musi przyjąć zaproszenie w ciągu 14 dni. Gdy zostanie zaakceptowane, nazwisko tej osoby pojawi się na liście Członkowie Twojej rodziny.
Po akceptacji zaproszenia można już wyświetlać informacje o danym członku rodziny, w tym jego raport czasu spędzanego przed ekranem. Można także włączyć filtry treści i aplikacji, dotykając nazwiska tej osoby na liście Członkowie Twojej rodziny.
W kafelku informacyjnym Czas przed ekranem będzie można zobaczyć wykorzystanie czasu spędzanego przez członka rodziny przed ekranem w ciągu bieżącego i ostatnich siedmiu dni. Taka osoba będzie jednak musiała zalogować się na urządzeniu, zanim będzie można zapisać te informacje.
Od chwili, kiedy członkowie rodziny są już dodani do grupy, można ustawiać filtry i ograniczenia uniemożliwiające dostęp do nieodpowiednich treści lub wybranych aplikacji. Aby to zrobić, kliknij imię członka rodziny w polu Twoja rodzina. Na profilu danej osoby trzeba kliknąć ikonkę koła zębatego znajdującego się w prawym górnym rogu ekranu.
Jeśli opcja jest szara, oznacza to, że ten członek rodziny ma zbyt dużo lat, aby zastosować te ustawienia. W przypadku osób dorosłych nie można włączyć raportów aktywności, można jednak włączyć filtry sieciowe. Dla starszych dzieci można konfigurować raportowanie aktywności, ale nie ma się uprawnień do ograniczania korzystania przez nich z aplikacji lub gier. Te limity są określane na podstawie wieku ustawionego na czyimś koncie Microsoft.
W każdym momencie można wprowadzać zmiany w ustawieniach filtrów zawartości, wchodząc w zakładkę o tym tytule na profilu danej osoby.
W menu Filtry zawartości można szybko sprawdzić ustawienia zastosowane do aplikacji, gier i treści internetowych.
Aby zmienić te ustawienia, dotknij dowolnego miejsca w sekcji Aplikacje i gry lub Sieć Web i wyszukiwanie.
W zależności od wieku członka rodziny można ustawić ograniczenia dotyczące typów gier lub aplikacji, z których użytkownik może korzystać na urządzeniach z systemem Windows lub Xbox.
Aby ustawić ograniczenia należy wejść w menu Aplikacje i gry. Po włączeniu ograniczeń Organizator rodziny będzie musiał zatwierdzać wszelkie zakupy lub instalacje aplikacji w akceptowanym przedziale wiekowym, jakie członek rodziny będzie dokonywał za pomocą Microsoft Store. Te prośby są przesyłane e-mailem, z linkiem do zatwierdzenia lub odrzucenia wyboru.
Za każdym razem, gdy ten członek rodziny próbuje zainstalować nową aplikację lub grę, możesz dodać ją do listy Zawsze dozwolone lub ograniczyć, aby nigdy nie można było jej zainstalować. Wybrane pozycje pojawią się w sekcji Zawsze dozwolone lub Nigdy nie dozwolone.
Po zakończeniu trzeba kliknąć Zapisz w prawym górnym rogu.
W sekcji Sieć i wyszukiwanie można włączyć ogólny filtr sieciowy za pomocą filtru SafeSearch firmy Microsoft. Aby to zrobić, włącz opcję Filtruj nieodpowiednie witryny internetowe. Spowoduje to zablokowanie nieodpowiednich lub dorosłych treści na urządzeniach z systemem Windows, Android lub Xbox przy użyciu przeglądarki Microsoft Edge lub Internet Explorer. Jeśli to ustawienie jest włączone, ten członek rodziny również nie będzie mógł używać innych przeglądarek do ominięcia tego ustawienia.
Możesz także umożliwić członkowi rodziny przeglądanie tylko zatwierdzonych witryn internetowych. Aby to zrobić, po prostu włącz opcję Zezwalaj na używanie wyłącznie dozwolonych witryn internetowych.
Aby dodać strony internetowe do list zatwierdzonych lub zablokowanych, dotknij Dodaj witrynę, wpisz adres URL, a następnie kliknąć w dowolnym miejscu na ekranie. Ta witryna zostanie wtedy dodana do listy.
W każdej chwili można oczywiście usunąć witrynę. W ty celu należy kliknąć opcję Edytuj, wtedy przy każdej stronie pokaże się ikonka z czerwonym kółkiem, po naciśnięciu jej pokaże się opcja Usuń, po jej naciśnięciu wystarczy kliknąć Gotowe. Na koniec trzeba zapisać zmiany w prawym górnym rogu.
W menu Twoja rodzina można uruchomić tryb Mapa, gdzie uzyskuje się przegląd aktualnych lokalizacji członków rodziny. Dotyczy to tylko tych użytkowników, którzy mają włączone ustawienia lokalizacji. Każdy członek rodziny pojawia się na mapie jako niebieska kropka oraz kółko z inicjałami.
Oprócz tej funkcji istnieje także możliwość zaznaczania i zapisywania lokalizacji, które są często odwiedzane. Jeśli np. dziecko często odwiedza jakiegoś kolegę, to zarówno samo dziecko, jak i rodzic mogą zapisać taką lokalizację, żeby zapamiętać ten adres.
Aby dodać nową lokalizację do listy, należy kliknąć Dodaj miejsce. Po rozpoczęciu wpisywania adresu w polu tekstowym Wprowadź adres pojawią się sugestie, wystarczy wybrać którąś z nich by dodać pełny adres. Przy okazji można taką lokalizację od razu nazwać w polu tekstowym Nazwij to miejsce. Dzięki temu nie będzie wątpliwości, co kryje się pod danym adresem i nie trzeba samemu pamiętać wszystkich lokalizacji. Po zapisaniu za każdym razem, gdy członek rodziny odwiedzi daną lokalizację, imię i nazwisko lub nazwa oraz adres pojawią się na dole menu.
Microsoft Family Safety – Bezpieczeństwo rodziny ma bardzo intuicyjną obsługę oraz prosty i czytelny interfejs. To bardzo ważne, bo przecież mają z niej korzystać także dzieci. Aplikacja ma za zadanie ułatwić rodzicom zarządzanie smartfonami dzieci, wydzielanie czasu spędzonego z konsolą, dobieranie gier i tym podobne. Jednak Microsoft stworzył to narzędzie w taki sposób, aby pomóc rodzicom rozmawiać z dziećmi np. o szkodliwym wpływie nadmiernego przebywanie przed ekranem smartfona lub o czyhających w sieci niebezpieczeństwach. Ponadto regularne korzystanie z aplikacji pomoże dzieciom wypracować zdrowe zwyczaje w kontakcie z elektroniką.
czy za pomocą Microsoft Family Safety można kontrolować telefon z androidem ustalanie limitów użytkowania itp ??
Tak, służy do tego zainstalowana aplikacja Microsoft Family Safety i w pełni skonfigurowane konto główne rodzica.
Dziękuję za odpowiedź
Co znaczy „w pełni skonfigurowane konto główne rodzica” ??
Czy z pozostałych kont rodziców nie mona tego tego zrobić ?
Mimo ze mam podłączone dwa urządzenia PC oraz telefon z androidem zrządzać mogę tylko Komputerem
co jeśli dziecko na swoim komputerze wyloguje się z konta microsoft?