EA Sports FC: data premiery, gwiazda na okładce, platformy, zwiastun, nowości. Wszystko, co wiemy (i czego nie wiemy) o FIFA 24

FIFA 24, a raczej EA Sports FC, powoli nabiera formy. Na razie jedynie w wyobrażeniach graczy, chociaż mamy też kilka potwierdzonych informacji i kilka takich, których możemy się domyślać, analizując poprzednie odsłony serii FIFA. W tym tekście będziemy gromadzić wszystko, co wiadomo o EA Sports FC (FIFA 24). Znajdziecie tu m.in. informacje o dacie premiery FIFA 24, platformy, na których się ukaże EA Sports FC, zwiastunach czy piłkarzach, którzy mają szansę znaleźć się na okładce nowej odsłony.

Jeśli FIFA 24 nadejdzie, to nie od Electronic Arts. Seria zmienia nazwę na EA Sports FC

Tak jak po nocy przychodzi dzień, tak na jesieni nowa FIFA zastępuje starą. Tym razem jednak sytuacja jest nieco inna. W maju 2022 roku potwierdziło się to, czego wszyscy spodziewali się od dawna. Firma Electronic Arts zakończyła wieloletnią, trwająca prawie trzy dekady, współpracę z Międzynarodową Federacją Piłkarską FIFA, tracąc m.in. prawa do używania marki „FIFA” w tytułach swoich piłkarskich gier.

Z tej okazji nawet jakiś czas temu popełniłem tekst pt.: 30 ciekawostek o FIFIE z okazji 30 odsłon serii. Dowiecie się z niego m.in., kto znalazł się na pierwszej okładce serii, w której odsłonie po raz pierwszy pojawił się polski komentarz albo czyj klub znalazł się w grze „po znajomości”. Zachęcam również do przeczytania innego tekstu: Coś się kończy, coś się zaczyna. Jak seria FIFA ewoluowała przez trzy dekady?

Wracając do głównego wątku: Ostatnią grą serii z „FIFĄ” na okładce jest FIFA 23. Jej następczyni od Electronic Arts będzie nosić nazwę EA Sports FC. Co ciekawe, FIFA (organizacja) zapowiedziała już, że będzie szukać nowego franczyzobiorcę.

W spekulacjach branży najczęściej przewija się 2K Sports, a więc twórcy najpopularniejszego obecnie symulatora koszykówki. Na razie jednak nie ma żadnego oficjalnego potwierdzenia, więc trudno się spodziewać, aby FIFA tworzona przez innego dewelopera pojawiła się jeszcze w tym roku.

ea sports fc

EA Sports FC (FIFA 24) – data premiery

Oficjalnej daty premiery oczywiście jeszcze nie znamy. Ta pojawi się najwcześniej pod koniec drugiego kwartału 2023 roku. Poprzednie premiery dają nam jednak pewne wskazówki, które z dużą dozą prawdopodobieństwa pozwalają nam przewidzieć, kiedy możemy spodziewać się premiery EA Sports FC (FIFA 24). Daty wydania ostatnich czterech edycji prezentują się następująco:

  • FIFA 20 – 27 września 2019 roku (piątek),
  • FIFA 21 – 9 października 2020 roku (piątek),
  • FIFA 22 – 1 października 2021 roku (piątek),
  • FIFA 23 – 30 września 2022 roku (piątek).

Jak już pewnie zauważyliście, oficjalne daty premiery wersji standardowych (Ultimate startuje trzy dni wcześniej) w ostatnich kilku odsłonach były planowane na piątki. Jeśli ten trend utrzyma się w tym roku, to data premiery EA Sports FC (FIFA 24) prawdopodobnie będzie zaplanowana na 29 września lub 6 października.

Oczywiście póki co są to jedynie spekulacje, na oficjalne potwierdzenie od Electronic Arts przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

EA Sports FC: kiedy przedsprzedaż FIFA 24?

W ubiegłym roku przedsprzedaż FIFY ruszyła w lipcu. W tym roku można założyć, że będzie podobnie, a zatem prawdopodobnie już pod koniec czerwca lub w pierwszej połowie lipca będziemy mogli składać zamówienia preorderowe na FIFA 24 (EA Sports FC).

FIFA 23 Ronaldo

Jacy piłkarze i piłkarki pojawią na okładce EA Sports FC (FIFA 24)?

Tak jak w przypadku daty premiery, tak i odniesieniu do gwiazdy (lub gwiazd) na okładce EA Sports FC (FIFA 24) możemy w tym momencie jedynie spekulować.

Gdybym sam miał pokusić się o jakiś typ, wskazałbym na to, że po raz kolejny na okładce zobaczymy Kyliana Mbappe, który w ostatnich odsłonach był twarzą franczyzy, tak samo jak jego PSG jest klubem, z którym Electronic Arts współpracuje w ramach serii.

Podejrzewam, że w EA Sports FC (FIFA 24), tak samo jak w FIFA 23, w towarzystwie Francuza również zobaczymy reprezentantkę futbolu kobiecego. W ubiegłym roku była to Sam Kerr.

okładka gry FIFA 23

EA Sports (FIFA 24) – platformy

Tutaj raczej nie powinno być zaskoczeń. Ze stuprocentową pewnością możemy założyć, że EA Sports FC (FIFA 24) pojawi się na PC, Xbox Series X i S oraz PlayStation 5. Olbrzymią niespodzianką byłoby, gdyby nowa odsłona nie dostała portów na starszą generację konsol: Xbox One i PlayStation 4. Gracze Switcha po raz kolejny zapewne dostaną tę samą grę, tyle że z odświeżonymi składami i kilkoma kosmetycznymi usprawnieniami.

Wymagania sprzętowe EA Sports FC na komputery osobiste

Kolejna kwestia bez oficjalnego potwierdzenia, za to z dużym potencjałem do domysłów. Osobiście wątpię, żeby EA Sports zdecydowało się na rewolucję w tym aspekcie. Spodziewam się, że EA Sports FC (FIFA 24) wyglądem i mechanikami będzie bardzo zbliżona do obecnej odsłony. Podobne powinny być zatem wymagania sprzętowe. W kontekście FIFY 23 wymagania sprzętowe na PC znajdziecie tutaj.

mecz na smartfonie

Tryb kariery online w EA Sports FC (FIFA 24)? To by było coś!

Internetowy tryb kariery FIFA to coś, czego społeczność domaga się od wielu lat. A ponieważ premiera EA Sports FC będzie niejako „nowym otwarciem”, dobrze by było to otwarcie mocno zaakcentować. Według plotek, przecieków i domysłów są szanse na to, że w nowej odsłonie zobaczymy karierę online.

Główną poszlakę w tej sprawie stanowi zeszłoroczne ogłoszenie o pracę ze strony EA, które poszukiwało programistów do sieciowego trybu kariery. Ponieważ działo się to jeszcze na długo przed premierą FIFA 23, większość graczy spodziewała się, że nową formę rozgrywki ujrzymy już w obecnej odsłonie.

Tak się jednak nie stało, więc spekulacje naturalnie przeszły na EA Sports FC (FIFĘ 24). Co ciekawy, podobny tryb istnieje już w innej grze sportowej EA, mianowicie w Madden NFL 23. Z tego, co udało mi się ustalić, spotkał się – i dalej spotyka – z dużą aprobatą ze strony fanów… „gorszego futbolu”.

Czy teraz czas na piłkę nożną? To się dopiero okaże, natomiast już na papierze tryb kariery online wygląda przecudownie. Tym bardziej że kariera menedżera od wielu odsłon aż prosi się o rewolucję, która jednak nie chce nadejść.

Największą moją wątpliwość przynosi jednak to, że kariera online mogłaby odciągnąć część graczy od Ultimate Team. Zarówno od samego trybu, jak i – przede wszystkim – od wydawania w nim prawdziwych pieniędzy na paczki z kartami i graficzne ulepszenia.

Tekst jest na bieżąco aktualizowany.