Trwa WWDC 2021, jeden z najważniejszych eventów przygotowywanych przez Apple. Gigant z Cupertino zdążył już zaprezentować nowe odsłony systemów na swoje urządzenia, w tym nowego macOS 12 z dopiskiem Monterey. Jakich nowości możemy się spodziewać, kiedy macOS Monterey będzie mieć swoją premierę, które modele Maców dostaną aktualizację… na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie poniżej.
Wersję beta macOS 12 Monterey, przygotowaną z myślą o deweloperach aplikacji, Apple uruchomiło już 7 czerwca, czyli w dniu prezentacji nowego systemu. Pobrać ją można pod tym linkiem.
Publiczną betę dla użytkowników MacBooków z kolei Apple udostępni w lipcu 2021 roku.
Oficjalnie system pojawi się jako bezpłatna aktualizacja jesienią 2021 roku. Póki co dokładnej daty nie znamy, możemy jednak przypuszczać – o ile oczywiście harmonogram dat wydania aktualizacji systemu operacyjnego Apple pozostaje bez zmian – że swoją premierę macOS Monterey będzie mieć w październiku 2021 (w przeciwieństwie do iOS 15, iPadOS 15 i watchOS 8, które prawdopodobnie ukażą się we wrześniu).
Mamy dobrą wiadomość dla posiadaczy starszych komputerów z nadgryzionym jabłkiem. Apple obiecało użytkownikom, że macOS 12 Monterey będzie obsługiwać „najszerszą gamę komputerów Mac w historii, włączając w to m.in.: najnowszego iMaca, MacBooka Air, 13-calowego MacBooka Pro i Maca Mini, a także komputery Mac z procesorami firmy Intel”.
Oto pełna lista urządzeń, na których uruchomimy system macOS 12 Monterey:
Nowy system operacyjny Apple na Maci ma przynieść ze sobą całkiem sporo nowinek. Według samej firmy macOS 12 Monterey to „nowe sposoby łączenia, wykonywania większej liczby zadań i płynniejszej pracy na urządzeniach Apple”.
Przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych nowości, które dostaniemy wraz z aktualizacją systemu. Warto pamiętać, że nie wszystkie muszą znaleźć się w ostatecznej wersji systemu, którą dostaniemy jesienią tego roku. Niektóre funkcje mogą nie przetrwać testowania wersji beta macOS Monterey.
Przede wszystkim FaceTime ma „brzmieć” lepiej niż kiedykolwiek wcześniej; połączenia w aplikacji będą wzbogacone o dźwięk przestrzenny. Co to oznacza? Mniej więcej to, że dźwięk, który usłyszymy w słuchawkach lub głośnikach, uzależniony będzie od pozycji naszego rozmówcy, z którym rozmawiamy przez FaceTime.
Inną nowinką jest Voice Isolation. Funkcja wykorzystuje uczenie maszynowe, aby eliminować szumy tła podczas połączeń, a tym samym dać wrażenie wyraźniejszego głosu rozmówcy. Z drugiej strony dostaniemy też Wide Spectrum, które pozwoli na wzmocnienie dźwięków otoczenia.
Ciekawie zapowiada się funkcja o nazwie SharePlay. Da nam ona możliwość słuchania muzyki lub oglądania treści przesyłanych strumieniowo z osobami, z którymi łączymy się przez FaceTime.
Użytkownicy Maców z chipami M1 od Apple będą mogli również rozmazywać tła użytkowników dzięki silnikowi Neural Engine.
Na koniec dość rewolucyjna i być może najistotniejsza zmiana. W macOS Monterey za pośrednictwem FaceTime będziemy mogli zapraszać do rozmowy użytkowników urządzeń… z Windowsem i Androidem.
Apple przeprojektowało interfejs kart w przeglądarce Safari, aby umożliwić użytkownikom zobaczenie większej liczby stron www. Nowy pasek kart będzie miał kolor strony, na którą wchodzimy; karty można będzie łączyć z paskiem narzędzi i polem wyszukiwania w jeden kompaktowy widok.
Wraz z nową wersją Safari zarządzanie kartami i synchronizowanie ich na urządzeniach Apple ma być znacznie ułatwione. Z nowości ucieszą się przede wszystkim ci, którzy zazwyczaj mają otwarte jednocześnie dziesiątki kart ze stronami www.
Popularne Notatki wzbogacą się o kilka nowych funkcji. Jedną z nich będzie „Szybka Notatka”. To o tyle ciekawy ficzer, że pozwoli nam zapisywać notatki w dowolnej aplikacji lub stronie internetowej w całym systemie.
Notatki wspólne zyskają wzmianki i widok aktywności. Jeśli nad poszczególnymi dokumentami będzie pracować więcej niż jedna osoby, wszelkie zmiany będą rejestrowane w widoku aktywności, co znacznie ułatwi zarządzanie poszczególnymi plikami.
Co jeszcze nowego w Notatkach? Na przykład tagi, którymi możemy opatrywać poszczególne dokumenty, aby potem łatwiej je znaleźć.
Nietrudno się domyślić, że ów Focus stworzony został po to, byśmy mogli lepiej skoncentrować się na zadaniach, jakie mamy do wykonania. Funkcja umożliwi odfiltrowywanie powiadomień, a jeśli ktoś będzie chciał się z nami skontaktować, kiedy akurat jesteśmy zajęci, otrzyma powiadomienie, że jesteśmy „skupieni” i aktualnie niedostępni.
Dużym plusem Focusa jest to, że jeśli ustawimy go na jednym urządzeniu od Apple, zsynchronizuje się z pozostałymi, wchodzącymi w skład naszego ekosystemu.
Ciekawa funkcja, pozwalająca automatyzować codzienne zadania. Skróty wreszcie pojawią się na Macach, choć entuzjazm części polskich użytkowników zapewne ostudzi fakt, że będą uruchamiane za pośrednictwem Siri, która, mimo upływu wielu lat, wciąż „nie chce” nauczyć się naszego języka.
Skróty będą zintegrowane w całym systemie macOS 12 Monterey, w tym na pasku menu, Finderze i Spotlight.
W skrócie: jest to funkcja, która umożliwi nam połączenia Maca z iPadem. Dzięki temu będziemy mogli pracować na dwóch urządzeniach z jedną myszką i klawiaturą lub gładzikiem, np. przeciągając mysz macOS na iPada, czy przeciągać i upuszczać zawartość tam i z powrotem.
Źródło: apple.com
Beta systemu, przeznaczona dla deweloperów, jest dostępna od 7 czerwca 2021. Beta publiczna pojawi się w lipcu 2021, a oficjalnie macOS Monterey będzie mieć swoją premierę jesienią 2021 roku.