Podczas konferencji WWDC 2021, Apple pokazał najnowszą odsłonę swojego najpopularniejszego systemu – iOS 15. Wczoraj dowiedzieliśmy się, kiedy nowe oprogramowanie będzie udostępnione. Sprawdźcie kiedy doczekamy się aktualizacji systemu, jakie modele ją otrzymają oraz jakie nowe funkcje otrzymamy wraz z iOS 15?
Dokładna data udostępnienia ostatecznej wersji systemu, która trafi do wszystkich użytkowników, nie została jeszcze potwierdzona przez Apple. Wersja zapoznawcza dla programistów iOS 15 jest dostępna dla członków programu Apple Developer Program od 7 czerwca, a publiczna wersja beta ma być dostępna dla użytkowników iOS od przyszłego miesiąca.
Aktualizacja do iOS 15 będzie dostępna dla wszystkich urządzeń, które aktualnie działają z systemem iOS 14. Oznacza to, że najstarszym modelem otrzymującym nową wersję systemu jest iPhone 6s, który jest już na rynku od sześciu lat. Tym krokiem Apple wydłużyło cykl wsparcia dla iPhonów do 7 lat, a więc umocnił tylko swoją pozycję jako producenta dającego najdłuższym wsparciem spośród wszystkich producentów smartfonów.
Oto pełna lista urządzeń kompatybilnych z systemem iOS 15:
Dotyczy to następujących funkcji:
Powyższe funkcje będą działały wyłącznie na iPhone’ach: iPhone XS, XS Max, Xr iPhone 11, 11 Pro, 11 Pro Max iPhone SE 2020 iPhone 12, 12 mini, 12 Pro, 12 Pro Max
W zeszłym roku, wraz z iOS 14 system Apple został wzbogacony o sporo nowych funkcji. Najważniejsze z nich to obsługa widgetów oraz biblioteka aplikacji. Do czasu aż to oprogramowanie zostanie wycofane z rynku, Apple szykuje jeszcze kilka nowości. Przyjrzyjmy się jednak zmianom, jakie czekają nas wraz z najnowszą wersją systemu, czyli iOS 15, która będzie dostępna dla użytkowników jesienią.
W związku z tym, że w ostatnich miesiącach wzrosła popularność wideorozmów, to właśnie prace nad FaceTime były kluczowe dla Apple. Przede wszystkim użytkownicy iPhone’ów będą mogli łączyć się przez FaceTime’a z osobami używającymi Androida lub/i Windowsa. Firma umożliwia użytkownikom tworzenie „spotkań” FaceTime poprzez generowanie linku, który można udostępniać za pośrednictwem poczty e-mail, iMessage lub wprowadzając go jako wpis w Kalendarzu.
Wideorozmowy dostają także wsparcie dla dźwięku przestrzennego. Apple dodaje Spatial Audio do FaceTime, dzięki czemu dźwięk rozmówcy ma dobiegać od tej strony, po której dany użytkownik znajduje się na ekranie. Firma pracuje także nad poprawą klarowności dźwięku dzięki Voice Isolation, trybowi, który wykorzystuje uczenie maszynowe do identyfikowania i usuwania szumów otoczenia – chociaż będzie można, zamiast tego aktywować dźwięk Wide Spectrum, aby celowo uwzględnić szum tła.
W iOS 15 dostaniemy też kilka nowych opcji interfejsu. Będziemy mogli zdecydować się na tryb portretowy, który podobnie jak w przypadku fotografii rozmyje tło. Można będzie też skorzystać z nowego widoku siatki, aby lepiej widzieć wszystkich uczestników czatu grupowego, zamiast umieszczać mówcę na pierwszym planie.
SharePlay to nowa funkcja, która jest połączona z FaceTime, ale warto potraktować ją oddzielnie. Została ona zaprojektowana w taki sposób, aby umożliwić użytkownikom dzielenia się wrażenia z innymi uczestnikami na FaceTime. Jest to więc opcja umożliwiająca udostępnianie rozmówcom muzyki z Apple Music, zawartości ekranu lub wspólne oglądanie filmów.
Powiadomienia w iOS 15 zostały przeprojektowane. Zawierają one teraz zdjęcia kontaktów oraz większe ikony aplikacji. Istnieje teraz także podsumowanie powiadomień, które przedstawia powiadomienia w oparciu o sposób interakcji użytkowników z ich aplikacjami i priorytet.
iOS 15 wprowadzi również tryb Skupienie (Focus). Focus filtruje powiadomienia i aplikacje na podstawie tego, na czym użytkownik chce się skupić. Jeśli wyciszymy powiadomienia, rozmówcy w Messeges ujrzą stosowny komunikat. Co ważne, ten nowy tryb będzie synchronizowany pomiędzy różnymi urządzeniami.
Apple opracował funkcję Live Text. Polega ona na tym, po uruchomieniu aparatu i skierowaniu obiektyw w stronę tekstu, na ekranie pojawi się opcja umożliwiająca jego zaznaczenie i skopiowanie. iOS 15 ma także automatycznie skanować wszystkie zdjęcia na telefonie i umożliwić ich wyszukiwanie po znajdującym się na nich tekście.
Oprócz tego, jeśli na zdjęciu znajdzie się numer telefonu, dzięki funkcji Live Text stanie się on interaktywny, a więc wystarczać będzie, że w niego klikniemy połączyć się z tym numerem. Warto jednak zaznaczyć, ze ta funkcjonalność nie będzie na razie obejmować języka polskiego.
Teraz w cyfrowym portfelu Apple będziemy mogli nosić już nie tylko karty płatnicze i bilety. Portfel rozszerza swój zakres o klucze do domu, samochodu czy nawet pokoju hotelowego. Oprócz tego do Apple Wallet będzie można dodać swoje prawo jazdy oraz dowód osobisty w formie skanu. Jednak na dostęp do tych funkcji w Polsce będziemy musieli jeszcze poczekać.
Apple zaprezentował także przeprojektowaną aplikację Pogoda. Oprócz nowego wyglądu zawiera ona więcej graficznych wyświetlaczy danych pogodowych, pełnoekranowych map i dynamicznych układów, które zmieniają się w zależności od warunków. Dostępne są również nowe animowane tła, które dokładniej odzwierciedlają pozycję słońca i opady, a powiadomienia podświetlają się, gdy deszcz lub śnieg zacznie i ustanie. Pojawiły się też nowe grafiki odzwierciedlające promieniowanie UV, ciśnienie atmosferyczne czy siłę wiatru.
Jeśli chodzi o Mapy Apple, nabrały one znacznie atrakcyjniejszego wyglądu – interaktywnego globu. W nowej wersji otrzymujemy dodatkowe informacje o drogach w miastach, takich jak pasy do skrętów, pasy dla autobusów, taksówek i rowerów oraz przejścia dla pieszych. Będą one dostępne jednak tylko w wybranych krajach, na razie nie ma wśród nich Polski.
Jest też dodany atrakcyjny widok w nocy. Mapy wyświetlą ponadto trójwymiarowe modele popularnych punktów orientacyjnych.
Pomyślano także o pieszych i dla nich opracowano nowy widok rozszerzonej rzeczywistości, podobny do tego z Map Google.
Z pozostałych funkcji najważniejsze zmiany to:
Apple ogłosił, że iOS 15 i iPadOS 15 pojawią się w szerokiej gamie iPhone'ów i iPadów 20 września.