Wiedźmin 4 – czego oczekujemy od gry CD Projekt RED? Nadzieje i obawy redaktorów Geeksa

Polskie studio CD Projekt RED dość niespodziewanie ogłosiło prace nad Wiedźminem 4. A jak już zapowiadać, to choć trochę w stylu Rockstara i GTA 6. Twórcy Wiedźmina 3 i Cyberpunka 2077 wzorują się w końcu na najlepszych. W ogłoszeniu jednak pojawiła się szczypta informacji. Kolejny Wiedźmin ma być początkiem nowej sagi na silniku Unreal Engine 5. Na co liczymy? Czego się obawiamy? Poznaj nasze oczekiwania względem nadchodzącej gry CD Projekt RED.

Nowy Wiedźmin i oczekiwania, czyli więcej, lepiej, ale też inaczej. Co byśmy chcieli zobaczyć w grze?

Oficjalna zapowiedź Wiedźmina 4 spadła na nas jak grom z jasnego nieba. Niby wszyscy wiedzieli o tym, że trwają prace, ale teraz nie ma już żadnych wątpliwości. Nie jest to co prawda pełnoprawna zapowiedź, ale oczy graczy skierowane są w tej chwili bardziej na Wiedźmina niż ostatni tytuł RED-ów. Pytanie tylko, czy CD Projekt RED nie zapowiedziało zbyt wcześnie kolejnej gry z serii? Czy nie nauczyło się niczego po Cyberpunku 2077?

A może zmiana silnika na Unreal Engine 5 daje nadzieję, że na Wiedźmina 4 (tytuł roboczy, rzecz oczywista) nie będziemy musieli czekać 5 lat (albo nawet dłużej)? Gra podobno powstaje już od kilku lat, a prace pełną parą mogły ruszyć w 2021 roku po wydaniu ciągle łatanego Cyberpunka 2077. Oczekiwania są duże, ale równie duża jest doza niepewności.

geralt i ciri w wiedźminie 3

Czy nowy Wiedźmin sprawi, że CD Projekt RED wróci do łask graczy? Co studio musi zrobić, by zmyć złe wrażenie po Cyberpunku 2077 i odzyskać zaufanie swoich fanów? Czego oczekujemy po Wiedźminie 4? Jakie zmiany przekonają nas do gry i co sprawi, że okaże się ona godnym powrotem do wiedźmińskiego świata? Zapoznaj się z tym, co myślimy o nowym Wiedźminie, co chcielibyśmy w nim ujrzeć i podziel się w komentarzach swoimi przemyśleniami.

Wybór szkoły wiedźmińskiej i więcej RPG-a w RPG-u

Jakub Kopaniecki: Wiedźmin 3: Dziki Gon zamknął historię Geralta i Ciri, a próba jej kontynuacji wymusiłaby uznanie jednego z zakończeń za kanoniczne. I byłaby dość naciągana. Poza tym Biały Wilk sam przyznawał, że jest już na to za stary – nie powinien zatem pogardzić zasłużoną emeryturą.

Najwyższy więc czas na stworzenie własnego bohatera i zupełnie nową historię umiejscowioną w innej epoce. Może czasy świetności wiedźminów? Świetnie byłoby móc wybrać jedną z wiedźmińskich szkół i rozwijać jej umiejętności – dałoby to ogromne możliwości dla rozbudowy erpegowych aspektów tytułu i nieskończony niemal potencjał ogrywania go na nowo. Tajemniczy medalion z zapowiadającej grę grafiki, na pewno nie będący głową wilka, zdaje się właśnie sugerować bliższe poznanie wiedźmińskich cechów.

ciri z medalionem szkoły cechu kota w wiedźminie 3
Źródło: Ciri z medalionem szkoły kota w Wiedźminie 3. Źródło: Reddit

Pokochać albo znienawidzić Wiedźmina 4

Grzegorz Majchrzak: Wiedźmin 3 pozostawił we mnie poczucie obojętności. Świat wykreowany przez CD Projekt RED był barwny i bogaty, ale mechaniki nim rządzące sprawiły, że nie udało mi się w niego wsiąknąć i zadomowić w nim.

Dlatego wiadomość o tym, że Wiedźmin 4 powstanie na silniku Unreal Engine 5 bardzo mnie ucieszyła. Jest bowiem szansa na to, że pod kątem technicznym dostaniemy mniej Wiedźmina w Wiedźminie. A to daje mi nadzieję, że jeśli nawet nie polubię nowej części, to przynajmniej go znienawidzę i nie pozostanę obojętny na opinię o nim.

geralta niczym detektyw bada śledztwo w wiedźminie 3

Tęsknota za Geraltem i konieczne zmiany

Łukasz Wrzalik: Moje oczekiwania względem nowego Wiedźmina są takie, aby nie był gorszy od Dzikiego Gonu. O warstwę fabularną jestem raczej spokojny, o świat przedstawiony też, gameplay również powinien być co najmniej satysfakcjonujący.

Trudno mi rozstać się z Geraltem, ale jest to nieuniknione. Pytanie, kto będzie nowym protagonistą. Jeśli miałbym strzelać, powiedziałbym, że CDP pójdzie w kierunku, który sprawdził się w Cyberpunku 2077, a więc z własnym (choć nie do końca) bohaterem, a także kreatorem postaci, dzięki któremu każdy wiedźmin będzie mógł mieć duży miecz.

Czy mam jakieś obawy? Cóż, na pewno tę, że deweloperom przyjdzie się zmierzyć z nowym silnikiem, a więc z Unreal Engine 5. Z drugiej strony wydaje mi się, że porzucenie Red Engine było konieczne, więc koniec końców „przesiadka” może wyjść na dobre wszystkim, zwłaszcza samej grze. Tym bardziej że jeszcze przed wydaniem Cyberpunka można było znaleźć przecieki, jakoby wąskim gardłem i głównym powodem przesuwania daty premiery był właśnie autorski silnik CD Projekt RED.

geralt z witchera 3

Czym ta gra nie będzie, chciałbym zagrać w nią już dzisiaj. Niestety obawiam się, że przyjdzie mi czekać na to bardzo długo. Obstawiam, że co najmniej pięć lat, być może nawet więcej, biorąc pod uwagę, że pierwszą wzmiankę na temat Cyberpunka 2077 dzieliło od premiery gry aż osiem lat.

Ciri jako (godna) następczyni Geralta, lepszy system walki i na pohybel znacznikom!

Bartosz Woldański: Wiedźmin był bardzo dobry, a to, co szczególnie mnie ujęło w nim, to konsekwencje wyborów i iście sapkowskie dialogi (może aż za bardzo…). Dziś już straszy (archaicznym nawet w dniu premiery) systemem walki i zniechęca backtrackingiem. Wiedźmin 2: Zabójcy Królów był pod niektórymi względami lepszy, a pod niektórymi – gorszy. Obecnie jednak doceniam go nieco bardziej, mimo dość okrojonej formy, i wciąż pozostaje najciekawszą według mnie fabularnie grą z wiedźmińskiej serii.

Wreszcie Wiedźmin 3: Dziki Gon – do tej pory uznawany jest za magnum opus polskiego studia CD Projekt RED. Przyniósł znaczną poprawę niemal w każdym aspekcie: począwszy od walki (wciąż niedoskonałej!), przez wielki, wypełniony zawartością (w tym niestety licznymi zapychaczami) i żywy świat, a skończywszy na arcyciekawych i rozbudowanych zadaniach i wyrazistych, barwnych postaciach.

Nowy Wiedźmin to nowy początek i jednocześnie pożegnanie z Geraltem z Rivii (przynajmniej jako grywalnej postaci). Biały Wilk to wyrazista i charyzmatyczna postać, która też przyczyniła się do tak pozytywnego odbioru gry. W jakim kierunku pójdzie CD Projekt RED? Czy pozwoli stworzyć nam nowego wiedźmina, czy może protagonistką będzie Ciri?

ciri z wiedźmina 3

Ta postać była potraktowana trochę po macoszemu w Wiedźminie 3 (przynajmniej od strony gameplayowej). Gdyby miała stać się główną bohaterką nowej opowieści, nie byłaby to ta sama Ciri. A jej magiczne zdolności otwierają wiele furtek do (nieznanych) światów, więc potencjał fabularny jest, i to spory. Historia też z pewnym stopniu mogłaby wiązać się z opowieścią z Wiedźmina 3. Osobiście chętniej zagrałbym Ciri niż stworzoną w kreatorze postacią – wiedźminem z nowej szkoły (cechu kota, rysia czy może jeszcze innego?).

Poza tym chciałbym bardziej rozbudowanego systemu walki (Ciri również pod tym względem daje więcej możliwości) i rozwoju postaci. Nie pogardziłbym potężną dawką świetnie napisanych questów, w których wybory będą miały większe znaczenie niż w Wiedźminie 3, który stanowił regres względem poprzednich odsłon. Są też i obawy, czy i tym razem uda się stworzyć tak samo barwne postaci albo przekonującą wizję świata, zwłaszcza jeśli historia powędruje w nieznane rejony?

wiedz
Czy Geralta zobaczymy w Wiedźminie 4?

To, co jednak obrzydziło mi całkowicie ostatnią przygodę Geralta, to świat przesiąknięty znacznikami i pytajnikami wątpliwej jakości. Na tyle, że od premiery do tej pory nie powróciłem do gry… Po Cyberpunku 2077 może to być jednak marzenie ściętej głowy. Pod wieloma innymi względami Wiedźmin 3 był grą na tak wysokim poziomie, więc oczekiwanie więcej tego samego wydaje się naturalne. W końcu czego jeszcze można chcieć?

Nie, nie zapomniałem o nowym silniku. Porzucenie REDEngine na rzecz Unreal Engine 5 to mile widziana zmiana. Deweloperzy nie będą musieli poświęcić ogromu czasu na dostosowanie i ulepszanie silnika, by wykorzystać w pełni możliwości konsol PS5 i Xbox Series X/S. To też szansa na to, by projekt został ukończony wcześniej niż później, a raczej z nikt nie chce czekać na Wiedźmina 4 tak długo jak na Cyberpunka 2077 (ponad 8 lat…).

Wszystko, co musisz wiedzieć o Wiedźminie 4 i o wiele więcej: