AMD nie mówi stop procesorom Ryzen na AM4? Spodziewaj się nowych CPU!

Zapowiedź AM5 to wcale nie koniec żywota platformy AM4. AMD zapowiedziało oficjalnie, że ma nadal ją wspierać, mimo że ustąpi miejsca nowszemu socketowi. Nie trzeba było więc długo czekać na pierwsze (nieoficjalne) doniesienia o kolejnych procesorach Ryzen na AM4. Wśród nich mają być nie tylko kolejne CPU z 3D V-Cache, na wzór Ryzena 7 5800X3D, ale także tańsze modele, które skuszą niską ceną. Sprawdź szczegóły.

AM4 wiecznie żywe! Nadchodzi nowe, ale stare wcale nie odchodzi

Zgodnie ze słowami Lisy Su, szefowej AMD, to jeszcze nie koniec podstawki AM4. Ta ma funkcjonować obok AM5 i być dla użytkowników alternatywą z obsługą pamięci DDR4. Wsparcie można rozumieć różnie: począwszy od aktualizowania oprogramowania płyt głównych, a skończywszy na wydawaniu kolejnych procesorów. Wygląda na to, że AM4 doczeka się nowych CPU!

O planach AMD donosi dobrze znany w kręgu hardware’owych wyjadaczy informator Greymon55. Na swoim Twitterze zdradził, że firma może szykować nie tylko kolejne CPU ze sprawdzonym w boju 3D V-Cache (patrz test Ryzena 7 5800X3D). Harmonogram może obejmować także modele z niższego segmentu cenowego.

amd ryzen apu


Jakie procesory Ryzen mogą jeszcze wyjść na AM4?

Wbrew pozorom AMD ma szerokie pole do popisu. Firma dopiero niedawno wzbogaciła ofertę swoich procesorów na AM4 o tańsze modele, które były (nieco spóźnioną) odpowiedzią na Intel Alder Lake-S. Czego można się spodziewać w przyszłości?

Więcej procesorów z 3D-Vache

Najwięcej entuzjazmu wzbudza zdecydowanie stos 3D V-Cache z dodatkową porcją pamięci podręcznej. Procesor Ryzen 7 5800X3D okazał się dużym sukcesem, ale jeden model pozostawił spory niedosyt. Potencjał, który drzemie w tych konstrukcjach CPU, aż prosi się o więcej. AMD może wkrótce poszerzyć ofertę o np. Ryzena 9 5900X3D, Ryzena 7 5700X3D czy Ryzena 5 5600X3D.

rdzeń amd ryzen 7 5800 x3d

3D-Vache potrafi znacząco podnieść wydajność w grach, więc nie byłby to tylko drobny retusz. A dla posiadaczy płyt głównych z gniazdem AM4 zmiana nie byłaby tak kosztowna jak przejście na zupełnie nową platformę z DDR5.

Nadszedł w końcu czas na Ryzeny 3 z serii 5000?

Obecnie dolną półkę w serii Ryzen 5000 zajmuje wyłącznie Ryzen 5 5500, a przecież w poprzednich generacjach dostępne były również Ryzeny 3. Wydanie 4-rdzeniowych i 8-wątkowych konstrukcji dla mniej wymagających użytkowników ma dużo sensu. AMD mogłoby w końcu konkurować z Intelem w niższym segmencie. Intel Core i3-12100 nie ma przecież żadnego bezpośredniego rywala z serii Ryzen 5000, choć cenowo stoi on na poziomie mniej wydajnego Ryzena 5 5500, który powinien kosztować mniej.

Spodziewałbym się więc obniżek cen dotychczasowych procesorów i uzupełnienie oferty o Ryzeny 3 (np. Ryzen 3 5300X, Ryzen 3 5100). Nie tylko po to, by bardziej powalczyć z mocną konkurencją, ale także zaoferować CPU dla najmniej wymagających klientów.

Procesory Zen 4 na AM4 – czy to możliwe?

AMD może skrywać jeszcze jednego asa w rękawie. Choć na pierwszy rzut oka ten scenariusz wydaje się nieprawdopodobny, „czerwoni” mogą mieć w planach także procesory Zen 4 na AM4. Tymi informacjami podzielił się również Greymon55, ale nie jest pewien, czy faktycznie CPU w takiej postaci w ogóle ujrzą światło dzienne. Naturalnie nie oferowałyby one takiej wydajności jak procesory Zen 4 na podstawkę AM5.

Ryzeny mają budową chipletową, więc zbudowanie takiego procesora nie należy do rzeczy niemożliwych. Nawet jeśli AMD ma rzeczywiście takie plany, to nie spodziewałbym się wdrożenia takich CPU na rynek prędzej niż w połowie 2023 roku.

Kiedy mogą wyjść nowe Ryzeny 5000 na AM4?

Według Greymona55 więcej informacji na temat nowych Ryzenów 5000 na AM4 poznamy już w lipcu 2022 roku. Nie jest jednak jasne, czy to będzie oficjalna zapowiedź AMD, czy kolejne przecieki.

W każdym razie nasilenie plotek o nowych Ryzenach 5000 na podstawkę AM4 sugeruje, że jeszcze w 2022 roku ujrzysz więcej modeli CPU. Być może niektóre z nich trafią do sprzedaży jeszcze przed premierą Ryzenów 7000, które mogą ukazać się już w połowie września 2022 roku.

Źródło: VideoCardz, Wccftech, Twitter (Greymon55)

Przeczytaj także:

Zapoznaj się również z poradnikiem: Jak wybrać procesor? Co trzeba wiedzieć o CPU?

Sprawdź płyty główne z gniazdem AM4 w x-komie

Zobacz pełną ofertę procesorów w x-komie