„Ten zegarek pokazuje czas… między innymi” – Apple Watch Series 5

Zegarek, który nigdy nie zasypia. Który chroni Twoje serce i uszy. Który pomoże Ci, gdy się zgubisz lub gdy zajdzie potrzeba wezwania pomocy. Który pozwoli Ci lepiej wsłuchiwać się w Twoje ciało, a także pozwoli słuchać pokaźnej biblioteki Apple Music. No i tak, pokaże czas… choć niestety nie otworzy portalu do innego wymiaru. Tak właśnie przedstawia się zaprezentowany podczas konferencji w Cupertino Apple Watch Series 5.

Apple Watch serii 5 zawsze w gotowości – Retina Always-On i bateria All Day

Nie tylko inspektor Gadget jest zawsze na służbie. Always On Duty ma być również dewizą inteligentnego zegarka, którego wygląd i możliwości podczas wtorkowej konferencji Apple’a prezentował z dumą Tim Cook oraz inni pojawiający się na scenie prelegenci.

Apple Watch Series 5 Always-On
Źródło: Apple

Ciągłe czuwanie Apple Watcha serii 5 związane jest z wyświetlaczem Retina Always-On. Sprawia on, że właściciel zegarka nie będzie musiał w niego nieustannie pukać palcem ani potrząsać ręką. Wprawdzie przy opuszczonym, nieruchomym nadgarstku wyświetlane są tylko wybrane elementy, ale zawsze są te najważniejsze – w tym, oczywiście, aktualny czas.

Częściowe wygaszanie ekranu Apple Watcha związane jest z gospodarowaniem energią. Zegarek wyposażony jest w szereg technologii, których celem jest mniejszy pobór mocy przy jednoczesnym realizowaniu wszystkich skomplikowanych zadań (stąd przeprojektowana dla zmniejszenia częstotliwości odświeżenia architektura pikseli, wydajny układ scalony zarządzania energią, energooszczędny sterownik ekranu). Technologie te współgrają z baterią All Day, która zapewnia do 18 godzin ciągłej pracy.  

Zadbaj o siebie z Apple Watch

Aplikacje zdrowotne i fitness

Nowy Apple Watch, oparty na systemie watchOS 6, to kolejny osobisty asystent Twojego treningu. Zależnie od Twoich aktywności i poziomu zaawansowania dobierze on dla Ciebie odpowiednie ćwiczenia, jak również opisze je przy użyciu adekwatnych wskaźników. Aplikacja Aktywność ma być z kolei sposobem na zmotywowanie do trenowania. Jej kolorowe pierścienie pokazują wyniki z obszarów W ruchu, Ćwiczenie i Na nogach, stanowiąc bodziec do dalszego wysiłku. Jest też funkcja Trendy, analizująca średnie wyniki z kwartału, porównująca je z rocznymi. Jeśli brak będzie postępów, otrzymasz dostosowane do Twoich potrzeb wskazówki.

Apple Watch Series 5 aplikacja Noise
Źródło: Apple

Apple Watch series 5 posiada także aplikacje, które pomagają monitorować stan organizmu, niezależnie od tego, czy ćwiczysz, czy nie. Z ich pomocą zmierzysz puls i rytm pracy serca oraz sprawdzisz poziom hałasu. Jest tu również aplikacja pozwalająca na śledzenie cyklu miesiączkowego i rejestrowanie związanych z nim informacji (np. o obfitości miesiączki). Jej obecność to – zdaniem Amandy Capritto z CNET-u – jest dowodem na to, że Apple wreszcie nadrabia zaległości na polu femtechu. Nowa aplikacja może pomóc uchronić się przed groźnymi chorobami i zaburzeniami, a także stwierdzić ryzyko bezpłodności czy początek menopauzy.

Apple Watch series 5 aplikacja menstruacja
Źrodło: Apple

Nawigacja i sprowadzanie pomocy  

Wśród dostępnych na Apple Watcha serii 5 aplikacji są też zaktualizowane Maps, które – wraz z nowym wbudowanym kompasem i pomiarem wysokości – pomogą lepiej odnaleźć się w terenie. Gdy natomiast zajdzie potrzeba wezwania ratunku, możliwe jest skorzystanie z międzynarodowego połączenia alarmowego (International Emergency Calling), działającego w ponad 150 krajach. Gdy posiadacz zegarka upadnie i przez około minutę pozostaje nieruchomy, Apple Watch przejmuje inicjatywę i wysyła automatyczny sygnał ratunkowy.

Apple Watch Series 5 SOS
Źródło: Apple

Możliwości personalizacji Apple Watch Series 5 – Apple Watch Studio

Z nowym inteligentnym czasomierzem masz również dostęp do zawartości serwisu Apple Music oraz możliwość wykonywania płatności przy użyciu Apple Pay. Jeśli interesują Cię jeszcze inne aplikacje, bardziej związane z Twoimi pasjami i codziennymi czynnościami, szybko pobierzesz je z App Store’a. Prawdziwe możliwości spersonalizowania Apple Watcha serii 5 leżą jednak w jeszcze innym miejscu.

Apple Watch Studio
Źródło: Apple

Otóż po raz pierwszy firma z nadgryzionym jabłuszkiem pozwala skorzystać z Apple Watch Studio, by samemu stworzyć idealne dla siebie połączenie koperty z paskiem. Choć kombinacje są możliwe tylko w ramach danej kolekcji, to i tak jest z czego wybierać.

Koperty Apple Watch Series 5 wykonane są z aluminium serii 7000 (pochodzące w stu procentach z recyklingu), stali nierdzewnej, odpornej na zadrapania ceramiki oraz (prezentowanego poniżej) tytanu. Wariant aluminiowy dostępny będzie w kolorach złotym, srebrnym i kosmicznej szarości. Wariant ze stali – w złotym, srebrnym i kosmicznej czerni. Natomiast koperta ceramiczna będzie biała. Jeszcze szerszy wybór kolorów dotyczy dostępnych pasków.

Apple Watch Series 5 tytan
Źródło: Apple

Amatorzy sportu będą mogli wybrać Apple Watch Nike ze specjalnym sportowym paskiem lub opaską. Będzie również stylowy Apple Watch Hermes. Wszyscy użytkownicy korzystać mogą z ponad stu tarcz, na których wedle uznania będzie można dobrać aplikacje i skróty do funkcji (tzw. komplikacje).

Apple Watch Series 5 personalizacja
Źródło: Apple

Z Apple Watcha serii 5 można także oczywiście dzwonić oraz wysyłać wiadomości.  I tylko tego otwierania portali żal…

Apple Watch Series 5 portal
Źródło: Apple

Nowe smartwatche Apple’a można zamawiać od wtorku. Wysyłki rozpoczną się 20 września (w przypadku Apple Watch Nike 4 października). 

Chcesz poznać lub przypomnieć sobie przebieg konferencji w Cupertino? Pomoże Ci w tym tekst Piotrka. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o innych gwiazdach wtorkowego wieczoru – iPhone’ach 11, Pro i Pro Max – zajrzyj do:

Źródła: Apple, CNET