iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max – specyfikacje. Czyli co kryje się w nowych jabłuszkach?

Konferencja Apple za nami. Pogra wgryźć się w temat nowych iPhone’ów. A jest o czym opowiadać. Gigant z Cupertino zaprezentował trzy modele – iPhone’a 11 , iPhone’a 11 Pro i iPhone’a 11 Pro Max. Ten artykuł przybliży Wam ogólne specyfikacje wspomnianych modeli, a także możliwości nowego czipu A13 Bionic.

iPhone 11 – moc A13 Bionic zamknięta w obudowie z aluminium i szkła

Z przodu wyświetlacz Liquid Retina o przekątnej 6,1 cala i rozdzielczości 1792×828. Nad nim aparat selfie 12 Mpix, a do tego z obsługą slow motion i opcją nagrywania w 60 kl./s. Z tyłu podwójny aparat główny. Pierwsza matryca to 12 Mpix z przysłoną f/1.8, optyczną stabilizacją i wsparciem trybu HDR. Druga to 12-megapikselowy obiektyw szerokokątny o polu widzenia 120˚ i przysłonie f/2.4.

W środku pyło- i wodoszczelnej obudowy wykonanej z najtwardszego szkła i lotniczego aluminium, gotowej na zanurzenie na głębokości do 2 metrów nawet przez 30 minut, znajduje się chip A13 Bionic, o którym więcej za moment.

Dodam tylko, że iPhone 11 dostępny będzie w trzech wariantach pojemnościowych: 64, 128 i 256 GB. Jego bateria ma z kolei wystarczyć nawet na 17 godzin odtwarzania wideo.

iphone 11
Źródło: Apple

iPhone 11 Pro i iPhone 11 Pro Max – moc A13 Bionic zamknięta w obudowie ze stali nierdzewnej i szkła

Tutaj zaczniemy od tyłu, bo mamy tam aż trzy obiektywy. Pierwszy to 12 Mpix z przysłoną f/1.8 i optyczną stabilizacją obrazu. Drugim jest szerokokątny 12 Mpix o polu widzenia 120˚ i przysłoną f/2.4. Trzecie ogniwo to 12-megapikselowy teleobiektyw ze światłem f/2.0 i optyczną stabilizacją, idealny do portretów.

Z przodu natomiast mamy OLED-owe wyświetlacze Super Retina XDR. W iPhonie 11 Pro o przekątnej 5,8 cala i rozdzielczości 2436×1125, a w iPhonie 11 Pro Max – 6,5 cala i rozdzielczości 2688×1242. Ich najważniejsze cechy to jasność na poziomie 1200 nitów, zagęszczenie na poziomie 458ppi oraz wysoka sprawność energetyczna, która przełoży się na dłuższą żywotność baterii. W wersji Pro będzie to 18, a w Pro Max nawet 20 godzin odtwarzania wideo. Ale tu dużą rolę odgrywa także procesor. Jeśli chodzi zaś o pojemność, Apple oddaje do wyboru modele z 64, 256 i 512 GB.

iphone 11 pro wygląd
Źródło: Apple

Twarde szkło z teksturowanym, matowym wykończeniem (dla lepszego chwytu) połączono tu z chirurgiczną stalą nierdzewną. To – we współpracy z dodatkowymi zabezpieczeniami – przekłada się na ulepszoną pyło- i wodoszczelność. iPhone 11 i 11 Pro przetrwają zanurzenie na głębokości nawet do 4 metrów (przez 30 minut, rzecz jasna).

A w środku ten rozpalający wyobraźnię A13 Bionic.

Chip A13 Bionic od Apple’a – czy to przełom?

W końcu się dogryźliśmy. Wszystkie nowe smartfony od Apple’a napędza wykonany w litografii 7 nm czip A13 Bionic. Początkowo charakteryzowany był on jako najwydajniejszy CPU połączony z najefektywniejszym GPU w historii smartfonów. Potwierdzeniem tych zapewnień były dość minimalistyczne wykresy.

informacje o procesorze Apple A13 Bionic
Źródło: Apple

Nieco później pojawiły się jednak konkrety. Sri Santhanam – Vice President of Silicon Engineering Group – oznajmił, że A13 oznacza nawet 20-procentowy wzrost wydajności. Sam czip to teraz aż 8,6 miliarda tranzystorów, czyli o 1,7 miliarda więcej niż A12. Jego dwie najważniejsze właściwości to potężne wsparcie dla uczenia maszynowego i ogromna energooszczędność.

W A13 CPU, GPU i Neural Engine zostały zmodyfikowane pod kątem machine learningu. W CPU pojawiły się akceleratory przyspieszające jego działanie nawet sześciokrotnie. To oznacza, że układ może wykonać aż bilion operacji na sekundę. Jak podkreślił Santhanam, efekty będą odczuwalne we wszystkich codziennych czynnościach – od edycji zdjęć i filmów po korzystanie z programów edukacyjnych.

Cechy A13 Bionic

Jeśli chodzi o energooszczędność, A13 posiada 4 rdzenie przejmujące zadania działające w tle, co pozwala przedłużyć żywotność baterii. Co więcej, specjalne technologie „wyłączają” te elementy czipu, które akurat nie są wykorzystywane przez system. Zgodnie z zapewnieniami Apple’a ma to przekładać się na mniejsze nawet o 40% zużycie energii. Jeśli dodamy do tego większą o 20% wydajność, naprawdę możemy mówić o przełomie (albo chociaż przełomiku).

iphone 11 w 6 kolorach
Źródło: Apple

Jakie są dostępne warianty iPhone’a 11, Pro i Pro Max?

Do sprzedaży trafią następujące wersje zaprezentowanych iPhone’ów:

Co jeszcze warto wiedzieć o iPhone 11?

Specyfikacje i dostępne warianty to nie wszystko. Sprawdźcie też, co o:

Prześledźcie też przebieg konferencji Apple’a, którą relacjonował Piotr, oraz odświeżcie sobie wspomnienia, zaglądając do historii iPhone’ów od 2007 do 2019.

Przeczytaj recenzję, aby poznać lepiej iPhone 11 oraz iPhone 11 Pro

Źródło: Apple