iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max – specyfikacje. Czyli co kryje się w nowych jabłuszkach?

Konferencja Apple za nami. Pogra wgryźć się w temat nowych iPhone’ów. A jest o czym opowiadać. Gigant z Cupertino zaprezentował trzy modele – iPhone’a 11 , iPhone’a 11 Pro i iPhone’a 11 Pro Max. Ten artykuł przybliży Wam ogólne specyfikacje wspomnianych modeli, a także możliwości nowego czipu A13 Bionic.

iPhone 11 – moc A13 Bionic zamknięta w obudowie z aluminium i szkła

Z przodu wyświetlacz Liquid Retina o przekątnej 6,1 cala i rozdzielczości 1792×828. Nad nim aparat selfie 12 Mpix, a do tego z obsługą slow motion i opcją nagrywania w 60 kl./s. Z tyłu podwójny aparat główny. Pierwsza matryca to 12 Mpix z przysłoną f/1.8, optyczną stabilizacją i wsparciem trybu HDR. Druga to 12-megapikselowy obiektyw szerokokątny o polu widzenia 120˚ i przysłonie f/2.4.

W środku pyło- i wodoszczelnej obudowy wykonanej z najtwardszego szkła i lotniczego aluminium, gotowej na zanurzenie na głębokości do 2 metrów nawet przez 30 minut, znajduje się chip A13 Bionic, o którym więcej za moment.

Dodam tylko, że iPhone 11 dostępny będzie w trzech wariantach pojemnościowych: 64, 128 i 256 GB. Jego bateria ma z kolei wystarczyć nawet na 17 godzin odtwarzania wideo.

iphone 11
Źródło: Apple

iPhone 11 Pro i iPhone 11 Pro Max – moc A13 Bionic zamknięta w obudowie ze stali nierdzewnej i szkła

Tutaj zaczniemy od tyłu, bo mamy tam aż trzy obiektywy. Pierwszy to 12 Mpix z przysłoną f/1.8 i optyczną stabilizacją obrazu. Drugim jest szerokokątny 12 Mpix o polu widzenia 120˚ i przysłoną f/2.4. Trzecie ogniwo to 12-megapikselowy teleobiektyw ze światłem f/2.0 i optyczną stabilizacją, idealny do portretów.

Z przodu natomiast mamy OLED-owe wyświetlacze Super Retina XDR. W iPhonie 11 Pro o przekątnej 5,8 cala i rozdzielczości 2436×1125, a w iPhonie 11 Pro Max – 6,5 cala i rozdzielczości 2688×1242. Ich najważniejsze cechy to jasność na poziomie 1200 nitów, zagęszczenie na poziomie 458ppi oraz wysoka sprawność energetyczna, która przełoży się na dłuższą żywotność baterii. W wersji Pro będzie to 18, a w Pro Max nawet 20 godzin odtwarzania wideo. Ale tu dużą rolę odgrywa także procesor. Jeśli chodzi zaś o pojemność, Apple oddaje do wyboru modele z 64, 256 i 512 GB.

iphone 11 pro wygląd
Źródło: Apple

Twarde szkło z teksturowanym, matowym wykończeniem (dla lepszego chwytu) połączono tu z chirurgiczną stalą nierdzewną. To – we współpracy z dodatkowymi zabezpieczeniami – przekłada się na ulepszoną pyło- i wodoszczelność. iPhone 11 i 11 Pro przetrwają zanurzenie na głębokości nawet do 4 metrów (przez 30 minut, rzecz jasna).

A w środku ten rozpalający wyobraźnię A13 Bionic.

Chip A13 Bionic od Apple’a – czy to przełom?

W końcu się dogryźliśmy. Wszystkie nowe smartfony od Apple’a napędza wykonany w litografii 7 nm czip A13 Bionic. Początkowo charakteryzowany był on jako najwydajniejszy CPU połączony z najefektywniejszym GPU w historii smartfonów. Potwierdzeniem tych zapewnień były dość minimalistyczne wykresy.

Źródło: Apple

Nieco później pojawiły się jednak konkrety. Sri Santhanam – Vice President of Silicon Engineering Group – oznajmił, że A13 oznacza nawet 20-procentowy wzrost wydajności. Sam czip to teraz aż 8,6 miliarda tranzystorów, czyli o 1,7 miliarda więcej niż A12. Jego dwie najważniejsze właściwości to potężne wsparcie dla uczenia maszynowego i ogromna energooszczędność.

W A13 CPU, GPU i Neural Engine zostały zmodyfikowane pod kątem machine learningu. W CPU pojawiły się akceleratory przyspieszające jego działanie nawet sześciokrotnie. To oznacza, że układ może wykonać aż bilion operacji na sekundę. Jak podkreślił Santhanam, efekty będą odczuwalne we wszystkich codziennych czynnościach – od edycji zdjęć i filmów po korzystanie z programów edukacyjnych.

Cechy A13 Bionic

Jeśli chodzi o energooszczędność, A13 posiada 4 rdzenie przejmujące zadania działające w tle, co pozwala przedłużyć żywotność baterii. Co więcej, specjalne technologie „wyłączają” te elementy czipu, które akurat nie są wykorzystywane przez system. Zgodnie z zapewnieniami Apple’a ma to przekładać się na mniejsze nawet o 40% zużycie energii. Jeśli dodamy do tego większą o 20% wydajność, naprawdę możemy mówić o przełomie (albo chociaż przełomiku).

iphone 11 w 6 kolorach
Źródło: Apple

Jakie są dostępne warianty iPhone’a 11, Pro i Pro Max?

Do sprzedaży trafią następujące wersje zaprezentowanych iPhone’ów:

Co jeszcze warto wiedzieć o iPhone 11?

Specyfikacje i dostępne warianty to nie wszystko. Sprawdźcie też, co o:

Prześledźcie też przebieg konferencji Apple’a, którą relacjonował Piotr, oraz odświeżcie sobie wspomnienia, zaglądając do historii iPhone’ów od 2007 do 2019.

Źródło: Apple