Design iPhone 11 — w pogoni za stadem

Apple w końcu odkryło karty, czyli zorganizowało konferencję, na której zaprezentowane zostały datowane na 2019 rok iPhone’y 11. Dla tych, którzy oczekiwali stylistycznego przewrotu, wiadomości nie są utrzymane w pozytywnym tonie. Krótko mówiąc: szału nie ma. Chyba, że czyimś obiektem westchnień jest monstrualnych rozmiarów moduł fotograficzny wystający z plecków. No i po niespodziance… Ale jeszcze kilka drobiazgów się znajdzie.

Skoro już o pleckach obudowy iPhone’a 11 mowa…

Słowo się rzekło, trzeba temat rozwinąć. Otóż wzorem Huawei Mate 20 Pro najnowszy iPhone 11 zyskał ukształtowaną w zaokrąglony kwadrat „wyspę” z dwoma obiektywami i lampą błyskową. Różni się od pierwowzoru rozmieszczeniem obiektywów, które ułożone są pionowo bliżej lewej krawędzi. Lampa i mikrofon zajmują prawą stronę wyspy. Ponadto cały moduł umiejscowiony jest w lewym górnym roku tylnej płaszczyzny smartfona.

aparat iPhone 11

„I fajnie”, pomyślałem sądząc, że to już tyle na ten temat. A tu nagle Tim Cook klika guzikiem prezentera i na ekrany wjeżdża on: pierwszy w historii iPhone 11 Pro w dwóch rozmiarach. I ma 3 obiektywy ułożone na planie trójkąta, z lampą i mikrofonem bliżej wolnych narożników. Apple jest znane z odwagi, ale nie wiem, czy nie doszło tu do zbędnego pokazu brawury… Kwestia gustu, a nowy iPhone Pro ma inne zalety oprócz wyglądu, nieprawdaż?

aparat iphone 11 pro

To nie koniec rewolucji. Plecki wprawdzie nadal są szklane, ale tym razem ich powierzchnia jest matowa i teksturowana — tym samym potwierdziła się kolejna przedpremierowa pogłoska. Co to oznacza? Mniejsza tendencja do palcowania i uciekania z dłoni. Trudniej za to puszczać „zajączki” do sympatii po drugiej stronie ulicy 😉

Ostatnim dotyczącym tej sfery iPhone’a 11 przełomem są nowe kolory. Łącznie jest ich sześć: biały, czarny, czerwony, żółty, fioletowy i zielony. Wersja Pro natomiast ma kolory tylko cztery: space grey, silver, gold oraz midnight green. Miło, że ponownie można dobrać smartfon z jabłkiem do swoich preferencji kolorystycznych.

iphone 11 w 6 kolorach
kolory iphone 11 pro

iPhone 11 jest wielki. I mały. Średni też

W pozostałych elementach designu nowy iPhone 11 nie wprowadza wielu innowacji. Ekran o przekątnej 6,1 cala z bardzo niewielkimi ramkami otacza aluminiowa obręcz. Rzekomo jest to najbardziej solidny smartfon ever — zapewne niedługo pojawią się chętni (lub też nie) sprawdzić te zapewnienia. Ponadto wszystkie nowe modele są wodo- i pyłoodporne.

rozmiary iphone 11 i iphone 11 pro

W przypadku iPhone’ów Pro zdecydowano się na przekątne 5,8 oraz 6,5 cala. Rama urządzenia wykonana jest ze stali, czyli jest jeszcze solidniejsza… od najsolidniejszego modelu bez Pro. Odczuwam efekt Vizira, gdzie ubrania w nieskończoność robią się coraz bielsze. Mimo tej dygresji, w imieniu użytkowników trzymam kciuki, żeby iPhone 11 faktycznie był pancerny.

Na każdy model przewidziane zostały dedykowane case’y — tak przezroczyste, jak i w wielu kolorach. Jeszcze bezpieczniejsze i bardziej spersonalizowane smartfony to jest to, co użytkownicy lubią najbardziej.

uPhone 11 Pro etui kolorowe

Nie pędź tak proszę, daj odpocząć

Tyle informacji udało się wyciągnąć z konferencji Apple 2019. Niewiele tego, ale też niewiele się w tej materii zmieniło. W osobnych artykułach zamieściliśmy szczegółowe informacje dotyczące specyfikacji, aparatu oraz nowinek. Dla chętnych stworzyliśmy również przekrojową historię iPhone’ów.

Jakie są dostępne warianty iPhone’a 11, Pro i Pro Max?

Do sprzedaży trafią następujące wersje zaprezentowanych iPhone’ów: