Tablet Google Pixel – wygląd, cena, data premiery i specyfikacja

Ostatnim tabletem Google był niezbyt udany Pixel C, który był szeroko krytykowany – do tego stopnia, że w 2019 roku firma zrezygnowała z tworzenia nowych urządzeń z tej serii. Jednak na tegorocznej konferencji Google I/O potwierdziły się wcześniejsze przecieki o powrocie producenta na rynek tabletów. Kiedy premiera nowego urządzenia Pixel? Jaka będzie cena? Sprawdź najnowsze informacje.

Co wiadomo o nowym tablecie Google Pixel?

Choć w naszym kraju tablety Google nie były nigdy jakoś specjalnie popularne, na świecie używało ich sporo osób. W rzeczywistości producent wydał pięć tabletów z Androidem – cztery pod starą marką Nexus i jeden pod nowszą nazwą Pixel. Oprócz tego Google wypuściło także kilka tabletów i urządzeń z ekranem dotykowym pod kontrolą własnego systemu operacyjnego ChromeOS.

Pixel C był ostatnim tabletem z Androidem stworzonym przez Google, a Pixel Slate był pierwszym i ostatnim tabletem z systemem operacyjnym ChromeOS, jaki kiedykolwiek powstał. Co nie zagrało? No cóż, urządzenia firmy Google nigdy nie należały do najtańszych, a ich funkcjonalność często odbiegała od topowych modeli Apple i Samsunga.

Słabe wyniki sprzedażowe oraz niskie zainteresowania tabletami w 2019 roku spowodowały wycofanie się producenta z rynku tabletów. Jednak teraz firma szykuje wielki powrót. Podczas corocznej konferencji Google I/O producent zaprezentował teaser nowego urządzenia. Według zapowiedzi Pixel Tablet ma być sprzętem, który na nowo tchnie życie w ospały rynek tabletów.

Wygląd zewnętrzny Google Pixel Tablet

Na przedstawionych podczas eventu renderach tablet nie prezentuje się zbyt innowacyjnie. Z frontu urządzenie przypomina wyświetlacze Google Nest Hub, posiada dość grubą białą ramkę i kamerkę umieszczoną na jednym z dłuższych boków ekranu. Interfejs użytkownika ekranu głównego zawiera ikony aplikacji do Zdjęć, Google TV, Dysku, Arkuszy, Dokumentów, Sklepu Play, a także widżety pogody i daty oraz pasek wyszukiwania Google.

Z tyłu również nie ma szału. Obudowa wygląda na plastikową, w jednym z jej rogów znajduje się pojedynczy obiektyw aparatu, a poniżej logotypu firmy Google znajduje się magnetyczne złącze, które zapewne posłuży do podpięcia zewnętrznej klawiatury. Podsumowując całość, przypomina tani tablet, taki jak Lenovo Tab M10.

Google Pixel Tablet ekran

Specyfikacja Google Pixel Tablet

Rick Osterloh, starszy wiceprezes Google ds. urządzeń i usług oraz szef programu Pixel, potwierdził, że tablet ma uzupełnić gamę urządzeń Pixel i zapewnić kompletny ekosystem w ofercie Google. Ze względu na to, możemy spodziewać się, że urządzenie będzie napędzane najnowszą generacją procesora Google Tensor.

Oprócz tego podobnie do większości tabletów, Google Pixel Tablet będzie miał wszystkie podstawowe funkcje, takie jak kamera z przodu i z tyłu, uwierzytelnianie palcem lub twarzą, 128 GB lub więcej pamięci na dane, Bluetooth i Wi-Fi. Tablet Pixel powinien również obsługiwać 5G dla łączności mobilnej, może w przeciwieństwie do Pixela 6 będzie ono również działać w Polsce.

Z ciekawostek sprzęt ma pracować pod kontrolą systemu operacyjnego Android 13L zapowiedzianego pod koniec 2021 roku. Google twierdzi, że nowy system operacyjny jest zoptymalizowany pod kątem większych ekranów i zbudowany do wielozadaniowości.

Kiedy premier tabletu Google Pixel?

Podczas konferencji wspomniano, że nowy Pixel Tablet ma trafić do sprzedaży w przyszłym roku. Analizując cykl wydawniczy Google, prawdopodobnie premiera sprzętu odbędzie się jesienią. Jest to naprawdę odległy termin, więc urządzenie może jeszcze zmienić swój finalny wygląd. Być może do 2023 r. producent zdecyduje się na stylistykę nawiązującą bardziej do najnowszych smartfonów Pixel 6.

Ile będzie kosztował nowy tablet Google?

Oficjalne ceny nie zostały jeszcze ujawnione, ale Google określiło nowe urządzenie jako tablet „w stylu premium”, co sugeruje, że nowy Pixel może być wysoko wyceniony. Biorąc pod uwagę, ile kosztują inne urządzenia Google i jak konkurencyjne firmy wyceniają swoje tablety, można jednak określić przybliżoną cenę.

Za przykład może posłużyć tutaj firma Apple. Cena iPhona 13 wynosi aktualnie 4199 zł, a najtańszy iPad z procesorem M1 kosztuje 3 099 zł. Zatem patrząc na cenę Pixel 6 wynoszącą w Polsce 4499 zł, wychodzi na to, że Pixel Tablet powinien kosztować około 3399 zł.

Google Pixel Tablet aparat

Google Pixel Tablet – oczekiwania kontra rzeczywistość

Moim zdaniem wbrew zapowiedziom nowy tablet Google nie odkryje koła na nowo, ponieważ brakuje w nim jakiejkolwiek innowacyjności. Większość producentów zdecydowała się na odejście od klasycznego wyglądu tego typu urządzeń, oferując znacznie cieńszą obwódkę wokół ekranu, płaską ramkę obudowy lub aluminiowe wykończenie. Natomiast przedstawiony na renderach Pixel przypomina sprzęt sprzed kilku lat.

Dodatkowo wątpię, aby kolejna generacja procesorów Google Tensor była w stanie dorównać układom Apple M1, przez co produkty spod logotypu nadgryzionego jabłka pozostaną naturalnym wyborem dla profesjonalistów. Jedynym ratunkiem dla zapowiedzianych tabletów Pixel jest walka cenowa, a jak wiadomo, nie jest to najmocniejsza strona firmy z Mountain View.

Google Pixel Tablet bok