Google Pixel 6a już w sprzedaży w Polsce. Czy warto wybrać najtańszy wariant serii? Porównanie Google Pixel 6a vs Pixel 6 vs Pixel 6 Pro

Smartfony Google wyróżniają się na tle konkurencji. Mają długie wsparcie aktualizacji, czystego Androida i bardzo dobre aparaty bazujące na możliwościach sztucznej inteligencji. Nic dziwnego, że cieszą się takim zainteresowaniem! W sprzedaży w Polsce pojawiła się właśnie nowa, tańsza wersja szóstej generacji Pixeli. Sprawdźmy zatem, na który model lepiej postawić. Zobacz porównanie Google Pixel 6a vs Pixel 6 vs Pixel 6 Pro. Sprawdź też, jakie zmiany zaszły względem poprzedniej generacji, czyli Pixela 5a.

Nowości od Google

Podczas konferencji Google I/O 2022 gigant z Mountain View opowiedział o nowościach w swoich usługach i aplikacjach, w tym o Androidzie 13, a także przedstawił nowe urządzenia mobilne. Zapowiedział tablet Google Pixel, zegarek Pixel Watch, słuchawki Pixel Buds i siódmą generację smartfonów. Ale przede wszystkim zaprezentował nowy, tańszy wariant smartfona z serii szóstej, czyli Google Pixel 6a.

To nowość, która właśnie trafiła do sprzedaży w Polsce, z powodu braku oficjalnej polskiej dystrybucji w naszym kraju z lekkim poślizgiem. Jest natomiast dostępna w sklepie x-kom, tak jak pozostałe modele z serii 6, czyli wariant podstawowy i Pro.

Porównanie Google Pixel 6a vs Google Pixel 6 vs Google Pixel 6 Pro. Jakie są różnice?

Jeśli planujesz zakup smartfona marki Google i zastanawiasz się, który model wybrać, sprawdź nasze porównanie Google Pixel 6a vs Pixel 6 vs Pixel 6 Pro. Zobacz, jakie występują podobieństwa i różnice między poszczególnymi modelami najnowszej generacji.

Podzespoły z procesorem Google Tensor na czele

Wszystkie modele smartfonów Google szóstej generacji, w tym najtańszy Pixel 6a, zasilane są autorskim procesorem Google Tensor. Głównym założeniem marki było zrównoważenie wydajności, zużycia energii i zredukowanie przegrzewania. Bardzo duży nacisk położono na nauczanie maszynowe i AI. Kluczowym wyróżnikiem jest innowacyjne podejście Google, czyli zastosowanie dwóch rdzeni o wysokiej wydajności i własnego rozwiązania uczenia maszynowego TPU.

Ta ośmiordzeniowa jednostka, wykonana w procesie litograficznym 5 nm, składa się z dwóch rdzeni ARM Cortex-X1 o taktowaniu 2,8 GHz, dwóch ARM Cortex-A75 pracujących z częstotliwością 2,25 GHz i czterech energooszczędnych 1,8 GHz.

Procesor Google Tensor wspomagają najszybsze pamięci RAM i flash – LPDDR5 i UFS 3.1. Ich pojemności rosną proporcjonalnie, im wyżej pniemy się po szczeblach hierarchii Pixeli. Tym sposobem Google Pixel 6a występuje tylko w wariancie z 6 GB RAM, podstawowy Pixel 6 z pamięcią 8 GB RAM, a Pixel 6 Pro z 12 GB RAM. Pixel 6a oferuje natomiast niewiele pamięci na pliki, 128 GB może być uporczywe zwłaszcza przy użytkowaniu przez 5 lata, do którego smartfon został przecież stworzony.

google pixel 6a Android

Przewagą Google jest gwarancja aż pięciu lat aktualizacji oprogramowania i zabezpieczeń. To zdecydowanie deklasuje pozostałe androidowe smartfony i sprawia, że Pixele stają się konkurencją dla iPhone’ów z iOS-em. Wszystkie trzy modele serii Pixel 6 kupisz z Androidem 12 na pokładzie, ale możesz być pewny szybkiej aktualizacji do Androida 13 i kilku kolejnych wersji systemu.

Na wyróżnienie zasługuje także chip Titan M2 i rdzeń bezpieczeństwa Google Tensor, który zapewnia smartfonom serii Pixel 6 dodatkową warstwę zabezpieczeń sprzętowych i chroni przed atakami.

Warto podkreślić jeszcze, że każdy model serii szóstej obsługuje najnowsze standardy łączności, także wersja Pixel 6a.

Ekrany OLED, mniejsze i większe

Wszystkie trzy smartfony serii szóstej nieznacznie różnią się matrycami. Nieznacznie, ponieważ Pixel 6a i 6 wyposażono w OLED, a wariant Pro w LTPO OLED, czyli rozwiązanie, które pozwala na dynamiczną zmianę częstotliwości odświeżania, w Pixelach spadającą do 10 Hz, a dzięki temu wpływa na większą energooszczędność i dłuższą żywotność baterii.

Proporcjonalnie do miejsca w hierarchii rośnie także wielkość ekranu oraz częstotliwość odświeżania obrazu, a model o największej przekątnej, czyli Pixel 6 Pro, zyskał nawet rozdzielczość QHD+. W odróżnieniu od tańszych braci ma jeszcze zaokrąglony ekran. Różne są także chroniące ekrany powłoki, w Pixelu 6 i 6 Pro to Corning Gorilla Glass Victus, a w Pixelu 6a zaledwie Corning Gorilla Glass 3.

Zaawansowane aparaty

W kwestii aparatów wersja Pro ma naturalnie sporą przewagę nad tańszymi braćmi. To między innymi jedno oczko więcej z tyłu – bardzo dobry teleobiektyw z OIS, czterokrotnym zoomem optycznym i rozdzielczością 48 Mpix. Natomiast aparat przedni, choć ma niewiele więcej megapikseli, oferuje już funkcję nagrywania wideo w 4K.

Aparaty Pixeli szóstej serii różnią się pod względem specyfikacji, mają natomiast te same ciekawe funkcje, które pomogą w uchwyceniu niestandardowych scen. Tym sposobem, choć parametry aparatów tańszego Pixela 6a są nieco słabsze, wybierając ten model i tak uzyskujesz satysfakcjonujące efekty, osiągnięte dzięki świetnym możliwościom oprogramowania.

W najtańszym modelu zabrakło jedynie trybu ruchu (Motion Mode), łączącego w rzeczywistości dwie funkcje: Action Pan (do zdjęć w ruchu z rozmytym tłem i wyostrzoną osobą lub obiektem, które są centralnym punktem zdjęcia) i Long Exposure (inaczej długi czas naświetlania, rozmywający ruch, np. jadące samochody lub płynącą wodę).

Bateria i ładowanie Pixel 6 vs Pixel 6a

Wspominana już na początku sztuczna inteligencja ma wpływ także na czas pracy smartfona. W Pixelu 6 Pro, Pixelu 6 i najnowszym, tańszym Pixelu 6a adaptacyjna bateria uczy się Twoich nawyków, dzięki czemu priorytetowo przydziela moc ulubionym, najczęściej używanym aplikacjom i oszczędza baterię na tych, których rzadko używasz.

Tym sposobem telefon przetrwa nawet 24 godziny na jednym ładowaniu. Co więcej, można skorzystać z funkcji ekstremalnego oszczędzania baterii, która przedłuża czas działania do 48, a nawet 72 godzin w przypadku Google Pixel 6a.

Google Pixel 6 pro

W kwestii szybkiego ładowania Google nie popisuje się najwyższą mocą na rynku, ze swoimi 18 i 30 W, nie są to jednak złe wartości, tym bardziej, że czas ładowania rekompensuje żywotna bateria. Ponadto Pixel 6 i Pixel 6 Pro obsługują ładowanie indukcyjne (kolejno 21 i 23 W) oraz zwrotne ładowanie innych smartfonów lub akcesoriów, np. słuchawek bezprzewodowych. Tych funkcji zabrakło niestety w najtańszym modelu serii.

Konstrukcja i design

Trzeba przyznać, że tym, co wyróżnia smartfony Google, są także oryginalny design i efektowana kolorystyka. Jest jednak kilka istotnych różnic dotyczących budowy. Plecy Pixela 6a zostały wykonane z termoformowanego kompozytu 3D, natomiast w Pixelu 6 i Pixelu 6 Pro ze szkła, kolejno – Corning Gorilla Glass 6 i Corning Gorilla Glass Victus, chroniącego przed zadrapaniami. Wszystkie trzy modele przetrwają za to kontakt z wodą i kurzem, co potwierdzają certyfikaty IP67 i IP68.

google pixel 6a obudowa

Porównanie: Pixel 6a kontra Pixel 5a. Jak wiele się zmieniło?

Na koniec warto jeszcze zerknąć, czy nowy Pixel zmienił się znacząco względem poprzednika. Już pierwsze spojrzenie na parametry Google Pixel 6a vs Pixel 5a wskazuje na sporą różnicę rzutującą na wszystkie funkcje smartfona. Jest to oczywiście procesor. Sercem nowego Pixela jest już autorskie CPU Google Tensor. Model Pixel 5a napędzał jeszcze Qualcomm Snapdragon 765G. Jak przystało na nowszą generację, Pixel 6a obsługuje też nowsze standardy łączności (w tym na przykład 5G, Wi-Fi 6E czy Bluetooth 5.2).

W nowym Pixelu zmniejszono ekran z 6,34” do 6,1”, a konstrukcja stała się jeszcze bardziej kompaktowa. Smartfon jest też 5 gramów lżejszy od poprzednika. Matryca i rozdzielczość wyświetlacza pozostały bez zmian. Tak samo jak kamera przednia i obiektyw główny, czyli oczko 12,2 Mpix.

Inny jest za to obiektyw ultraszerokokątny. W Pixelu 5a był to sensor 16 Mpix z polem widzenia 118,7°, a w Pixelu 6a jest 12 Mpix 114°. Tutaj wzrosła jednak wielkość pojedynczego piksela, co wpływa na ostateczny efekt fotografii, między innymi jasność. Ponadto Pixel 6a oferuje więcej zaawansowanych funkcji foto i wideo.

Jest jednak kilka elementów, których niestety zabrakło w Pixelu 6a, w porównaniu z Pixelem 5a. Są to złącze słuchawkowe 3,5 mm i ładowarka w zestawie.

google pixel

Każdy z modeli szóstej serii kupisz w x-komie: