Nowe etykiety energetyczne na sprzęcie RTV i AGD już od marca. Jak wyglądają i co oznaczają?

Etykiety energetyczne przekazują uniwersalne informacje na temat efektywności działania sprzętów gospodarstwa domowego. Komisja Europejska postanowiła zmienić wygląd tych etykiet, a przy okazji zmodyfikować skalę efektywności energetycznej. Jak wyglądają nowe etykiety, które pojawią się na sprzętach RTV i AGD już w marcu?

Nowa skala efektywności energetycznej

Największą nowością na etykietach jest zredefiniowana skala oznaczeń efektywności energetycznej z przedziałem od najlepszego A do najgorszego G. Dotychczasowe oznaczenia w postaci A+++ nie były zbyt przejrzyste. Dodatkowo Unia Europejska postanowiła podnieść producentom poprzeczkę i zmotywować ich do produkowania jeszcze bardziej energooszczędnych sprzętów.

Najwyższe niegdyś A+++ według nowej skali to teraz klasa C lub D i analogicznie: A++ to F, natomiast A+ to G. Nowe oznaczenia A i B są zarezerwowane dla najbardziej wydajnych produktów energetycznych AGD i RTV. Co ciekawe, w niektórych kategoriach może jeszcze nie być urządzeń, które spełnią najwyższe wymogi Unii Europejskiej.

Nowe oznaczenia nie mają oczywiście żadnego wpływu na wydajność energetyczną samych urządzeń. Lodówka czy pralka, której klasa energetyczna spadnie z klasy A+++ do klasy D będzie tak samo dobrym wyborem pod względem energooszczędności jak wcześniej.

Wygląd nowych etykiet energetycznych

Nowe etykiety energetyczne są nieco uproszczone w stosunku do tych poprzednich. W oczy rzuca się obecność kodu QR, który zapewni dostęp do szczegółowej informacji na temat produktu w postaci specyfikacji technicznej. Wiąże się to z koniecznością rejestracji produktów przez producentów w specjalnej bazie danych EPREL. To rozwiązanie pozwoli porównać kilka urządzeń jednocześnie podczas wizyty w sklepie bez zasypywania pracowników sklepu gradem pytań.

Ponadto bardziej uwydatnione są najistotniejsze dane o produkcie w postaci rocznego poboru prądu, pojemności czy głośności uruchomionego urządzenia.

Porównanie etykiet energetycznych
Źródło: al.to

Kiedy pojawią się nowe etykiety energetyczne?

Oficjalnie nowe etykiety wylądują na wszystkich zmywarkach, pralkach, lodówkach i większości urządzeń elektrycznych w marcu tego roku. Nieoficjalnie część producentów już zaczęła je stosować. 21 września 2021 roku nowe etykiety otrzymają źródła oświetlenia. W ten sposób liczba sprzętów z nowymi etykietami będzie się sukcesywnie powiększać.

Nowe etykiety były wprowadzane na rynek stopniowo. Pierwsze sprzęty oznaczone nową skalą pojawiły się już w listopadzie 2020 roku obok urządzeń ze starymi etykietami. Dzięki temu konsumenci mogli przyzwyczaić się do nowych oznaczeń.