Pamięć RAM DDR5 od Samsunga będzie lepsza we wszystkim od DDR4. Nawet o 40%!

Znacie to uczucie, kiedy coś brzmi zbyt dobrze, żeby było prawdziwe? No, to Samsung podczas branżowej imprezy Hot Chips 33 potwierdził informacje na temat swojego pierwszego modułu pamięci RAM DDR5 o pojemności 512 GB. Tak, dobrze przeczytaliście. To dokładnie tyle, ile mają niektóre dyski twarde. W dodatku względem DDR4 jest dużo szybciej i wydajniej. A co z podchwytliwym tonem pierwszego zdania? Cóż, tego typu moduł raczej wymsknie się z rąk zwykłemu użytkownikowi. Ale od początku.

Pamięć RAM DDR5 Samsung – prawie dwukrotnie lepsza we wszystkim od DDR4

Samsung przy okazji ogłoszenia pamięci RAM DDR5 podzielił się szczegółami na temat jej architektury i wydajności. Omawiany przez Koreańczyków moduł DDR5-7200 ma pojemność aż 512 GB i jest zbudowany z ośmiostopniowych matryc DDR5. Matryce są połączone za pomocą krzemowej technologii TSV (through-silicon via). Dla przypomnienia nawet najlepsze pamięci RAM DDR4 były ograniczone do zaledwie 4 matryc.

Co ciekawe, większa gęstość konstrukcji nowej generacji pamięci RAM nie odbije się na wielkości samego stosu modułu. Dla DDR4 wynosi on 1,2 mm, natomiast dla DDR5 tylko 1 mm. Udało się to osiągnąć dzięki technice obsługi cienkich płytek, która zmniejszyła odstępy między matrycami o 40% i wpłynęła na redukcję wysokości.

kości pamięci RAM DDR5 Samsung

Przy całych tych usprawnieniach zmniejszyło się napięcie pamięci. DDR5-7200 będzie działać przy napięciu 1,1 V, czyli 0,92x napięcia wykorzystywanego w pamięci DDR4. Jest to zasługa m.in. zastosowania regulatora napięcia oraz PMIC, czyli w wolnym tłumaczeniu, wysokowydajnych układów scalonych zarządzania energią. Zastosowanie PMIC według Samsunga skutkuje także zmniejszeniem hałasu. Nowe moduły będą wyposażone w funkcję odświeżania Same-Bank, a magistrala DRAM ma być do 10% bardziej wydajna niż odpowiedniki z DDR4.

Znalazło się też miejsce na nowy korektor sprzężenia zwrotnego (DFE), który poprawi stabilność sygnału. Dodatkowo wzmocni go kod korekcji błędów (ODECC) odpowiedzialny za bezpieczeństwo i niezawodność obsługi danych.

Kiedy pamięć RAM DDR5 w naszych komputerach?

Zdaję sobie sprawę, że wszystkie powyższe dane dla zwykłego laika mogą mówić niewiele poza tym, że będzie szybciej, ciszej, mniej prądożernie i wydajniej. Słowem – lepiej. I to znacznie lepiej, ponieważ DDR5 ma ostatecznie zaoferować aż do 40% wzrostu wydajności względem DDR4!

Gdzie jest haczyk? Otóż opisywany moduł DDR5-7200 będzie produkowany dla rynku serwerów i centrów danych. Przeciętny konsument obejdzie się smakiem, jeśli chodzi o pamięć RAM o pojemności 512 GB. Ale umówmy się, czy komukolwiek śniła się taka ilość pamięci w komputerze do gamingu? I czy byłaby na ten moment do czegokolwiek potrzebna?

Jednak przy tak ogromnych usprawnieniach, jakie zapowiada Samsung, nawet pamięć RAM DDR5 o standardowej już dzisiaj pojemności 32 lub 64 GB będzie gwarantowała przełomową wydajność. A niewykluczone, że nadchodzące procesory i płyty główne pozwolą obsłużyć moduły o jeszcze większej pojemności, więc jak to się mówi: sky is the (new) limit. Bo dla pamięci DDR4 ten limit zdaje się już osiągnięty.

Samsung zapowiedział, że wypuści pamięć RAM DDR5 jeszcze w tym roku. Oczywiście to nie oznacza, że stanie się ona powszechnie stosowana w każdych komputerach, bo potrzebne będą jeszcze odpowiednie płyty główne, które obsłużą nową generację pamięci podręcznej. Jednak to wszystko pokazuje, że jeszcze w tym roku będziemy świadkami zmiany generacyjnej, która pchnie technologię jeszcze bardziej do przodu.

Źródło: Samsung, digitaltrends

Zobacz pamięci RAM w x-komie