Pamięci RAM DDR5 będą kosmicznie drogie. Kiedy ceny zbliżą się do DDR4?

Po wielu latach panowania DDR4 na rynku pamięci RAM przychodzi wreszcie czas na DDR5. Jednak tak jak w przypadku poprzednich generacji, premiera nowego standardu wiąże się na początek z wyższymi cenami. Niestety, według przedstawicielki firmy MSI nie będzie różowo, delikatnie rzecz ujmując. O ile procent pamięci DDR5 będą droższe od DDR4?

Ile będą kosztować pamięci DDR5?

Na początku listopada 2021 roku pojawią się długo oczekiwane nowości na rynku komponentów. To za sprawą premiery procesorów Intel Alder Lake-S, które nie tylko będą wymagać nowej podstawki (LGA 1700), ale też jako pierwsze obsłużą nowy standard pamięci RAM – DDR5. Będzie pojemniej, szybciej, ale i… cieplej.

Zapowiedzi brzmią dobrze, ale dla wielu potencjalnych konsumentów najważniejszy jest stosunek ceny do wydajności. No więc trzymaj się mocno, bo możesz z wrażenia usiąść, gdy usłyszysz o cenach DDR5. Spodziewałem się, że będzie drogo. Ale drogo – to mało powiedziane.

płyta główna msi z obsługą pamięci ddr5
Źródło: MSI

Najnowszy wpis na blogu MSI autorstwa Sary Lin nie nastraja pozytywnie. Producent oczekuje, że pamięci RAM DDR5 w dniu premiery będą aż o 50-60% droższe niż DDR4. Zazwyczaj wraz z nową generacją pamięci RAM wzrost sięgał 30-40% w stosunku do starszego standardu DDR.

Skąd różnica w cenie?

Za nową technologię płaci się więcej. To raz, a dwa: w DDR5 wykorzystywanych jest po prostu więcej komponentów. To siłą rzeczy wpływa na koszty produkcji, a więc i cena końcowa dla konsumenta jest wyższa niż w przypadku pamięci RAM obecnej generacji.

Nie jest żadnym zaskoczeniem to, że ceny DDR5 będą wyższe niż DDR4. Dla niektórych zaskakująca może być co najwyżej wysokość różnicy, bo może być rekordowa, ale takie myślenie może podchodzić pod naiwność. Nawet jeśli ostatecznie będą one niższe od przewidywań MSI, to światowa sytuacja na rynku szeroko pojętych komponentów sugeruje, że mogą być one bliskie prawdy, choćby z powodu (ograniczonej) dostępności.

Kiedy można oczekiwać zmian na lepsze?

Sytuacja prędko się nie ustabilizuje. Historia pokazuje, że ceny nowego rodzaju pamięci spadają i tym samym zbliżają się do poziomu minionej generacji mniej więcej po dwóch latach od zaistnienia na rynku. MSI spodziewa się, że nie inaczej będzie w przypadku DDR5.

szybkość pamięci samsung ddr5 vs ddr4

Nowy rodzaj RAM-u musi po prostu stać się bardziej powszechny, lecz aby doszło do tego, potrzeba więcej kompatybilnego sprzętu. Intel obsługę DDR5 ograniczy raczej tylko do topowych płyt głównych, które będą współpracować też z DDR4. Przejście wymusi dopiero w Intel Raptor Lake-S. Z kolei konkurencja wprowadzi obsługę DDR5 dopiero w procesorach AMD Ryzen 7000 (Zen 4), planowanych na koniec 2022 roku.

Na razie żaden z producentów nie ujawnił jeszcze oficjalnych cen pamięci DDR5. Na więcej konkretów przyjdzie nam poczekać do premiery sklepowej Intel Alder Lake-S, zaplanowanej według przecieków na 4 listopada 2021 roku. Wtedy można spodziewać się pierwszych pamięci DDR5 na rynku.

Źródło: MSI

Przeczytaj koniecznie także: