Apple iPhone 12 – czas poplotkować o specyfikacji i wyglądzie

Plotkom i przeciekom mówimy stanowcze… „dzień dobry”! Nie ma nic bardziej podsycającego emocje i wyobraźnię niż niepotwierdzone doniesienia spod bram siedziby w Cupertino. Dlatego przystawiając geekowsko-szpiegowskie ucho i wytężając wzrok buszujący po portalach poświęconych Apple, uprzejmie donoszę o przewidywanej specyfikacji, wyglądzie i terminie premiery iPhone 12.

Kiedy dobędzie się premiera iPhone 12?

Doniesienia sugerują, że premierowy pokaz może odbyć się we wrześniu, jak co roku, ale opóźniona będzie sprzedaż. Najnowsze informacje z serwisu Macotakara podają jednak, że prezentacja odbędzie się dopiero w październiku, a sprzedaż ruszy jeszcze później. Takie terminy mają wynikać z opóźnień w dostawach komponentów, co przekłada się na późniejsze rozpoczęcie składania urządzeń.

Słychać także głosy, które mówią o październikowej premierze, ale iPhone’ów obsługujących 4G LTE, czyli wersji standardowej i Max. Natomiast „dwunastki” gotowe do obsługi sieci 5G mają pojawić się dopiero w listopadzie.

iPhone zapowiedź

Modele najnowszych smartfonów od Apple

Na jesiennych konferencjach firmy z Cupertino zazwyczaj pokazywano trzy wersje smartfonów – standardową, Pro oraz Pro Max. Teraz jednak miałyby ukazać się na rynku aż cztery modele, różniące się przekątną ekranu, liczbą oczek aparatu i oczywiście pojemnościami RAM oraz pamięci wbudowanej.

Na licznych stronach wymieniane są zatem następujące modele:

 • iPhone 12 – 5,4”, dwa obiektywy, 4 GB RAM i 128/256 GB pamięci wbudowanej,
 • iPhone 12 Max – 6,1”, również dwa aparaty, 4 GB RAM i pamięć wbudowana 128 lub 256 GB,
 • iPhone 12 Pro – o przekątnej 6,1”, ale z trzema oczkami aparatu i sensorem LiDAR, pamięcią RAM 6 GB i pamięcią wbudowaną nawet 512 GB,
 • iPhone 12 Pro Max – o takich samych cechach jak powyższy model, ale z wyświetlaczem o przekątnej 6,7”.

Specyfikacja iPhone 12, iPhone 12 Max, iPhone 12 Pro i iPhone 12 Pro Max

Duże zainteresowanie wzbudził model wyjątkowo małego jak na dzisiejsze standardy smartfona, o przekątnej „zaledwie” 5,4”. Jest to jednak spory ukłon producenta w stronę klientów przyjmujących z bólem serca doniesienia o kolejnych wielkogabarytowych smartfonach, nie tylko od Apple, ale także konkurencyjnych marek. Taki zabieg może zatem zwiększyć zainteresowanie iPhone’ami wśród użytkowników, którzy dotychczas nie byli zagorzałymi fanami marki z logo nadgryzionego jabłka, a rozpaczliwie poszukują niewielkiego urządzenia mobilnego.

Jak widać już w powyższym wyliczeniu, Apple przekracza magiczną barierę 4 GB RAM i jego autorski procesor będzie wspomagany, oczywiście w najdroższych modelach, pamięcią RAM 6 GB. I choć chipy Bionic nawet z RAM 4 GB pracowały szybko i płynnie, niewątpliwie rozszerzenie pojemności RAM-u przełoży się na lepszą wydajność. Pytanie, czy rzeczywiście odczuwalną przez użytkowników, czy widoczną jedynie po wynikach benchmarków?

Modele iPhone’ów z serii 12 napędzane będą przez nowy proces – Apple A14 Bionic. Wiadomo, że wykonany jest ona w technologii 5 nm. Więcej konkretów nie ma, lecz przypuszczalnie chip będzie co najmniej 10% wydajniejszy od poprzednika.

Jak już na początku wspomniałam, najnowsze smartfony od Apple mają obsługiwać technologię 5G. Ten fakt nie powinien dziwić, ponieważ jest to znak pewnego wkraczania w erę sieci nowej generacji, a decyzja o kupnie iPhone’a opiera się na planach kilkuletniego użytkowania, a nie do momentu premiery kolejnego modelu. Pojawiły się jednak doniesienia, że dostępne będą również modele pozostające nadal przy 4G LTE, ale w takich wersjach mają wystąpić tylko modele iPhone 12 i iPhone 12 Max.

iPhone 12 pro przewidywany wygląd
Źródło: thinkapple.pl

Bateria i ładowanie w najnowszych iPhone’ach

Temat baterii i ładowania iPhone’ów 12 jest niezwykle gorący. Przecieki dotyczące w pierwszej kolejności ładowarek wywołały niemałe emocje. Wygląda na to, że Apple do pudełeczka z nowy smartfonem nie dorzuci ładowarki.

Wrzawa nad zawartością pudełka nowych iPhone’ów rozpętała się, gdy do sieci wyciekło zdjęcie  wkładki. Jej gabaryty i wycięcia świadczą o tym, że nie zmieści się tam ładowarka ani słuchawki, a jedynie papierologia i kabel. Brak dedykowanych słuchawek w zestawie nie dziwi. Wielu producentów odchodzi od takich praktyk. Ponadto fani Apple w większości wyposażeni są już w AirPodsy.

Brak ładowarki nie został jednak tak spokojnie przyjęty. Nie pomógł nawet fakt wyposażenia kupujących w nowy kabel Lightening USB typu C w oplocie. Pojawiły się natomiast doniesienia, że do najdroższych modeli jednak będzie dołączony zasilacz, w dodatku o mocy 20 W.

Dużym rozczarowaniem są także informacje o pojemnościach akumulatorów zastosowanych w „dwunastkach”. Mają one być następujące:

 • 2 277 mAh w modelu iPhone 12,
 • 2 775 mAh w modelu iPhone 12 Pro,
 • 3 687 mAh w modelu iPhone 12 Pro Max.

Rzeczywiście, nie są to zbyt duże wartości, natomiast uspokoić może fakt, że procesory Apple słynną z wyjątkowego zarządzania energią, tym bardziej że nowy chip powinien wyróżniać się jeszcze lepszą energooszczędnością.

Wyświetlacz w iPhone 12

Prawdopodobnie cała seria „dwunastek” od Apple otrzyma wyświetlacz typu OLED. Zmiana z LCD powinna przynieść zauważalną poprawę jakości obrazu, kolorystyki i kontrastów. Plotki mówią też o częstotliwości odświeżania obrazu ProMotion 120 Hz. Ta rzadko jeszcze spotykana wartość wpływa na płynność wyświetlanego obrazu, a seanse filmowe czy gaming wskakują na wyższy poziom. Czy faktycznie częstotliwość odświeżania ekranu 120 Hz pojawi się już w iPhone’ach serii 12, nie wiadomo. Niektórzy twierdzą, że dopiero przy okazji premier w 2021 roku.

Aparaty iPhone 12, Max, Pro i iPhone 12 Pro Max

Dwa tańsze modele „dwunastek” mają być wyposażone w dwa tylne aparaty. Z doniesień wynika, że będzie to obiektyw główny 64 Mpix wspomagany ultraszerokokątnym. Natomiast wersje Pro dodatkowo zyskają teleobiektyw i sensor LiDAR.

Ulepszeniom miały zostać poddane: tryb Smart HDR, tryb makro, autofocus i stabilizacja obrazu. Aparaty iPhone’ów 12 mają także oferować 3 lub 5-krotny zoom optyczny oraz 10-krotny cyfrowy, tryb nocny obsługiwany przez każdy z obiektywów, zaś sam obiektyw ultraszerokokątny ma mieć przysłonę f/1.6. Aparat ma robić jeszcze lepsze zdjęcia i dawać większe możliwości fotograficzne dzięki zastosowaniu obiektywów Largan.

iPhone 12 aparaty
Źródło: thinkapple.pl

Design i konstrukcja

Wyglądem iPhone 12 ma przypominać raczej iPhone’a 4. Krawędzie smartfona mają bowiem nie być już zaokrąglone, a powrócić do płaskiej, kwadratowej wersji. Zastosowanie matryc OLED ma przełożyć się na mniejsze ramki widniejące na przednim panelu. Początkowo sugerowano, że wyświetlacz będzie pozbawiony notcha. Teraz jako najbardziej prawdopodobne przyjmuje się, że notch jednak będzie, ale mniejszy.

Nowy iPhone 12 ma być dostępny w kolorze fioletowym, jasnoniebieskim i jasnopomarańczowym. Modele Pro i Pro Max mają natomiast zyskać dodatkowo obudowę w kolorze zwanym navy blue.

Cena iPhone 12

Prognozy w tym temacie są zbliżone. Obstawia się, że ceny będą oscylowały w następujących granicach:

 • iPhone 12 – około 3 000 zł,
 • iPhone 12 Max – około 4 000 zł,
 • iPhone 12 Pro – około 5 200 zł,
 • iPhone 12 Max Pro – około 5 700 zł.

Wszystko to jednak plotki, przewidywania, nieoficjalne przecieki i spekulacje. Pewność, co do specyfikacji Apple iPhone 12 i jego wersji zyskamy dopiero po oficjalnej premierze. Pozostaje zatem czekać co najmniej do września.

Uatrakcyjnij sobie czas oczekiwania na Apple iPhone 12, posłuchaj podcastu o historii iPhone’ów oraz przeczytaj o poprzednich modelach: